Rozbitý GNOME ?

Sekcia: Aplikácie & Desktop 23.01.2021 | 00:41
Avatar Tombo   Návštevník

Ahojte, stala sa mi trochu nepríjemná vec. Používam Ubuntu 20.04 a včera som sa snažil rozbehať jednu aplikáciu z GitHub-u pričom som si ručne doinštaloval niekoľko balíkov. Appku sa mi nepodarilo rozbehať tak som doinštalované balíky znova ručne odinštaloval. Po všetkom som zadal príkaz sudo apt autoremove a hneď za tým bez kontroly som potvrdil mazanie. Počítač som ešte normálne používal ...

Večer keď som zapínal Ubuntu znova tak nabehol login screen ale nič nereagovalo ani klávesnica ani myš a nedalo sa prepínať ani medzi konzolami cez Ctrl+Alt+Fx. Cez recovery mode som si v konzole pozrel log z apt (pozri prílohu) a zistil som ze pri príkaze autoremove sa mazali aj veci ohľadom X-servera (netuším prečo). Chcem sa teda spýtať ci sa to dá nejako opraviť, aby mi šiel GNOME tak ako pred tým. Poprípade, či stačí naspať doinštalovat vymazané balíky, alebo existuje na to nejaký "špeci" príkaz.

Za odpoveď a pomoc Ďakujem :)

    • RE: Rozbitý GNOME ? 23.01.2021 | 11:43
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Njn, všetko zo základov Ubuntu si zmazal, treba to nainštalovať znovu.

      Skopči vždy jeden ten riadok s balíčkami čo si zmazal do súboru napr. removed.txt
      Zbytočnosti si zmažeš príkazom:

      cat removed.txt | sed "s/[(][^)]*[)]//g" | sed "s/,//g" > install.sh

      Otvor si súbor install.sh a na začiatok súboru dopíš sudo apt install
      Súboru daj práva na spustenie:

      chmod +x install.sh

      No a spusti ho:

      ./install.sh

      Takto to opakuj pre všetky tri riadky (purge: remove:).

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Rozbitý GNOME ? 24.01.2021 | 01:57
        Avatar samalama   Návštevník
        aptitude install $(grep 'Purge:\|Remove:' history.log | \
          tr -s '\n' ' ' | \
          sed -Ee 's/(Purge|Remove)://g' -e 's/:amd64 \([^)]+\),?//g')
        

        akurat, ze takto budu vsetky baliky oznacene ako "manualne instalovane" - stratia atribut "automaticky instalovane", takze mu tam ostatnu na furt, aj ked balik na nich zavisli sa odinstaluje...

        • RE: Rozbitý GNOME ? 24.01.2021 | 09:52
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Pekná práca, mne sa s tým nechcelo až tak serkať.

          Inak toto by mohlo pomôcť.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Rozbitý GNOME ? 23.01.2021 | 12:35
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

      Možno že by stačilo preinštalovať ubuntu desktop, buď cez recovery mód alebo ak je možné spustiť virtuálnu konzolu (Ctrl + Alt + F1) a zadať

      sudo apt install --reinstall ubuntu-gnome-desktop

      Normálne príkaz apt autoremove neodstraňuje balíky, ktoré sú potrebné na beh systému. Tu však záleží od toho, aký balík bol inštalovaný a aké má závislosti.

    • RE: Rozbitý GNOME ? 23.01.2021 | 13:02
      Avatar Tombo   Návštevník

      Ďakujem za odpovede ... skúsil som cez recorevy mode zadať príkaz

      sudo apt install --reinstall xserver-xorg ubuntu-desktop-minimal

      a pomohlo to ... neviem však, či je to v poriadku ... vytvoril som si ten skript ako písal bedňa a keď som ho spustil tak mi tam vyhodilo kopu ďalšých balikov na doinštalovanie (dokopy 800MB) a neviem či sú potrebné, keďže to už funguje :/

      • RE: Rozbitý GNOME ? 23.01.2021 | 13:48
        Avatar debian+_debian+   Návštevník
        vytvoril som si ten skript ako písal bedňa a keď som ho spustil tak mi tam vyhodilo kopu ďalšých balikov na doinštalovanie (dokopy 800MB) a neviem či sú potrebné, keďže to už funguje :/

        Netreba. Bedna sa snazil z toho Tvojho log suboru vytiahnut nazvy balickov, ktore si odinstaloval a nainstalovat ich naspat.