Chybná interpretácia znaku "_" v editore Geany verzia 1.36

Sekcia: Aplikácie & Desktop 05.05.2021 | 01:41
Avatar ppppp   Návštevník

Ahojte všetci!

V Xubuntu 20.04 LTS a Lubuntu 20.04 LTS som si v programátorskom editore Geany 1.36 všimol, že nesprávne zobrazuje podčiarnik (znak "_").

Namiesto správneho zobrazenia ako "_" sa mi vždy zobrazuje ako " ".

V predchádzajúcich verziách Geany k tomu nedochádzalo.

Vie niekto, či sa s tým dá niečo urobiť?

Keď som nastavil funkciu "Zobrazovanie bielych znakov", tak podčiarnik naďalej vyzerá ako obyčajný medzerník, ale skutočný medzerník vyzerá ako malá bodka uprostred prázdneho obdĺžnika ...

    • RE: Chybná interpretácia znaku "_" v editore Geany verzia 1.36 05.05.2021 | 07:41
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Skús nastaviť iný font. V použitom fonte môžu tieto znaky chýbať alebo byť zamenené.

    • RE: Chybná interpretácia znaku "_" v editore Geany verzia 1.36 05.05.2021 | 08:34
      Avatar ppppp   Návštevník

      Pre istotu som nainštaloval jeden z tých fontov, čo som používal dakedy dávno v časoch, keď som mal Windows ...

      Po nastavení nainštalovaného fontu v editore Geany je to už v poriadku. :-)

      Teraz sa zas divím, že v predchádzajúcich verziách Geany sa po jeho nainštalovaní správny font nastavil sám - ale to je už iný príbeh ... :-)

      Pre adminov:
      Téma je vyriešená!

    • RE: Chybná interpretácia znaku "_" v editore Geany verzia 1.36 05.05.2021 | 10:57
      Avatar +debian+   Návštevník

      Proste je asi pri tom fonte je podciarkovnik mensi ako 1px (ci kolko), tak ho nevykresli. Pokial zvacsis velkost pisma editora localne pre ten subor (CTRL++), tak sa zobrazi.

      • RE: Chybná interpretácia znaku "_" v editore Geany verzia 1.36 05.05.2021 | 12:48
        Avatar ppppp   Návštevník

        Keby to tak naozaj bolo, podčiarnik by sa pri tom istom fonte nezobrazil ani v iných textových editoroch. Ten prednastavený font bol Monospace regular, nikde inde ho nepoužívam.

        Vyskúšal som ho na iných textových editoroch v linuxových distribúciách 20.04 LTS, lenže v nich sa popisovaný problém neprejavil.

        Z toho by mi vyplývalo, že ten problém je len bug editora Geany verzia 1.36 ...

      • RE: Chybná interpretácia znaku "_" v editore Geany verzia 1.36 05.05.2021 | 13:24
        Avatar ppppp   Návštevník

        Proste je asi pri tom fonte je podciarkovnik mensi ako 1px (ci kolko), tak ho nevykresli. Pokial zvacsis velkost pisma editora localne pre ten subor (CTRL++), tak sa zobrazi.

        Nedalo mi to aby som sa nepohral s kolieskom myši v spojení s CTRL a zistil som tieto veci:

        1. Zobrazenie a nezobrazenie podčiarniku pri zmene veľkosti zobrazenia pomocou lupy (CTRL++, CTRL+koliesko) je "špecialitou"  editora Geany 1.36. V predchádzajúcich verziách sa tento jav nevyskytoval. V iných editoroch sa tento "jav" (aspoň zatiaľ) v žiadnej verzii nevyskytuje.

        2. Netýka sa len toho jedného fontu Monospace Regular, ale všetkých fontov.

        3. Pri každom fonte je zobrazovanie a "miznutie" podčiarnika pri inom zväčšení. Pri točení kolieskom myši sa podčiarnik v nepravidelných intervaloch objavuje a mizne akoby to bol nejaký "kvantový jav".

        Proste "sú veci medzi Nebom a Zemou" ... :-)

        • RE: Chybná interpretácia znaku "_" v editore Geany verzia 1.36 05.05.2021 | 14:13
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Nejde o kvantový jav, ale celočíselnú matematiku, ktorá sa pri fontoch používa, teda myslím si.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Chybná interpretácia znaku "_" v editore Geany verzia 1.36 05.05.2021 | 15:39
        Avatar samalama   Návštevník

        ano, font, kde pismo (resp. vykreslene body) je tensie ako 1px. sa ti polepsilo, tak ta pustili z ustavu? tak asi nieco prehliadli. bo jebnuty si furt...

        • RE: Chybná interpretácia znaku "_" v editore Geany verzia 1.36 05.05.2021 | 16:40
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          Toto sa fakt nedá komentovať :-D :-D :-D

          • RE: Chybná interpretácia znaku "_" v editore Geany verzia 1.36 05.05.2021 | 17:23
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            ja vždy keď vidím že samalama niečo píše viem že bude sranda, škoda že wlasatý prestal chodiť lebo sa znížilo množstvo príspevkov čo samulamu nasierajú (ešte že tu stále máme debiliana/kreheľa)

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • RE: Chybná interpretácia znaku "_" v editore Geany verzia 1.36 05.05.2021 | 19:39
              Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

              Náhodou debian vymyslel font so stealth technológiou, to hocikto nedokáže :-) A samalama to je pacient, raz ho vezmeme na pivo,,,

    • RE: Chybná interpretácia znaku "_" v editore Geany verzia 1.36 05.05.2021 | 21:35
      Avatar +debian+   Návštevník

      Nech to znelo ako to znelo, ale dobrým smerom som sa vydal, len sa trebalo inak na to pozrieť.

      Napadlo, že čo ak je to problém možno v štýle vzťahu „font-size ku line-height“. A výsledok je, že áno.

      Vo verzie 1.36 som nastavil defaulny font (Monospace 12px Regular) na 12px, kedy nie je vidieť podčiarkovnik a zisťoval.

      
      verzia_Geany | veľkosť_fontu | výška riadku 
          1.36     |      12px     |     17px
          1.37.1   |      12px     |     19px
      • RE: Chybná interpretácia znaku "_" v editore Geany verzia 1.36 06.05.2021 | 14:23
        Avatar samalama   Návštevník

        ndp, kto by to bol povedal, ze vyska riadku zavisi od vysky fontu! ale predpokladam, ze ty si uz davno vymyslel vyssi font, ako je vyska riadku...

        a co si teda zistil, ty retarder, okrem toho, ze v kazdej verzii je ina vyska riadku...?

        • RE: Chybná interpretácia znaku "_" v editore Geany verzia 1.36 06.05.2021 | 18:18
          Avatar +debian+   Návštevník

          Odporúčam si programovať v najnižšej úrovni, kde je vyrenderovaný text iba ako bitová mapa (napr. so SDL_ttf) a nič viac. Nemáš tam žiadnu logiku ako <textarea> a musíš si to manuálne implementovať (tj. zalomenie riadkov, „text-align“). Takže pokiaľ je výška výstupného riadku menšia ako výsledná vyrenderovaná bitmapa textu podľa fontu, urobí sa napr. vycentrovanie bitmapovej mapy textu na výšku riadku, a presahy sa oreže. A tak orezávalo podčiarkovník.

          • RE: Chybná interpretácia znaku "_" v editore Geany verzia 1.36 06.05.2021 | 20:02
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            počúvaj že ty prispievaš aj na portáli dsl.sk pod nickom "syntaxterror" ?

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • RE: Chybná interpretácia znaku "_" v editore Geany verzia 1.36 06.05.2021 | 21:04
              Avatar +debian+   Návštevník

              Nie.

    • RE: Chybná interpretácia znaku "_" v editore Geany verzia 1.36 05.05.2021 | 23:50
      Avatar aha   Návštevník

      napríklad pri Ubuntu Mono Regular sa táto anomália nevyskytuje.

    • RE: Chybná interpretácia znaku "_" v editore Geany verzia 1.36 06.05.2021 | 14:49
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Nahlásené to už je niekoľkokrát, len sa na to hádže boban.
      https://github.com/geany/geany/issues/2466
      Inak v komentoch je spomenuté aj riešenie.

      Skús editor pre 21. storočie Atom, teda ak máš počítač pre 21. storočie.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org