Ahojte neviem či to patrí sem. skúšam naištalovať openSUSE Leap 15.2 server Počas inštalácie pýta CD/DVD Yast2 kde sa dá stiahnuť?
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Ahojte neviem či to patrí sem. skúšam naištalovať openSUSE Leap 15.2 server Počas inštalácie pýta CD/DVD Yast2 kde sa dá stiahnuť?
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Bola vydaná verzia 4.0 modelovacieho a renderovaciehho nástroja Blender. Veľké množstvo zmien bolo zapracované hlavne v renderovacom backende Cycles, Vylepšenia v rozhraní sa týkajú hlavne animácie. Minimálna verzia OpenGL pre toto vydanie je 4.3.
Zdroj: blender.org
Nová verzia linuxového jadra prináša lepšie zabezpečenie pre procesory Intel a širšiu podporu hardvéru.
Zdroj: 9to5Linux
Bola vydaná verzia 3.12 programovacieho jazyka Python. Medzi novinkami nájdeme napríklad flexibilnejšie parsovanie f-stringov, subinterpretery s vlastným GIL, alebo rôzne optimalizácie. Viacej informácii nájdete v zozname noviniek.
Zdroj: python.org
Na rozdiel od KDE, ktoré opúšťa x11 a prechádza na ešte nie úplne doladený wayland, xfce necháva podporu wayland len neoficiálne.
Zdroj: xfce.org
Fedora 40 definitívne opúšťa X a prechádza na wayland spolu s prechodom na Qt 6 a KDE Frameworks 6
Zdroj: Fedoraproject.org
V Auguste 2023 bola v open-source Greenie knižnici vydaná kniha s poradovým číslom 300. S pomocou voľne šíriteľných programov tak vznikli knihy v slovenčine, češtine a ďalších 8 jazykoch vrátane esperanta. Knihy sú v najrôznejších formátoch a dajú sa prečítať na PC či na čítačke jedným kliknutím. Okrem beletrie, poézie či odborných kníh pod knižnicu patrí aj hudobná kolekcia či hry.
Zdroj: Greenie knižnica
na základe uznesenia Európskeho parlamentu o stratégii v oblasti normalizácie pre jednotný trh je prijatá norma na zjednotenie nabíjacích zariadení do 100W v celej EU.
Zdroj: dsl.sk / EU
Nový návrh štandardu Web Environment Integrity API od zamestnancov spoločnosti Google má údajne zaručiť "dôveryhodnosť prostredia klienta". Ide o spôsob, ktorý môže webová stránka skontrolovať, či beží v nemodifikovanom prostredí (napríklad bez blokovania reklám).
Zdroj: github.com
Linus Torvalds sprístupnil prvú verziu linuxového jadra v septembri 1991. No chvíľu trvalo, kým vznikli distribúcie.
V 1992 vyšli binárky MCC Interim, TAMU, SLS, Yggdrasil a DLD, tie však neprežili.
Najstaršími sú Slackware a Debian.
Intel končí s vývojom minipočítačov NUC. Našťastie to nie je úplne stratené, vyzerá to tak, že vývoj a výrobu týchto minipc prevezme firma ASUS.
Zdroj: Root.cz
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
jednoduchá odpoveď je na stránke opensuse
https://get.opensuse.org/leap/#download
ale tu by bolo asi vhodné popísať o čo sa presne pokúšaš, inštaluješ offline alebo network verziu
ak network máš prístup k internetu ?
prípade sem skopíruj presne tú hlášku a celú (alebo daj fotku)
offline vôbec sa v tom nevyznám. Chcel som sever na testovanie CMS a generovanie máp. Stiahol som 15.3 desktop a inštalácia funčná, pridal LAMP tak uvidím. Je to staré PC ale bude stačiť. Chcem ho na lokálnej sieti ako server a pristupovať naň z NB.
Preco nie Debian?
tak to by nebol vhodnejsi Debian popripade Ubuntu server?
neviem, tak isto by som sa mohol opýtať prečo nie to alebo to. som z roku 1961 takže v tomto som pomalý, myslím OS potrebujem ako užívateľ WIN niečo jednoduché, www server, nepotrebujem mailserver ani nič podobné. ale potrebujem kanceláriu a samozrejme mail. www server ľahko nastaviteľný,najlepšie cez okno, suse má Yast kde sa to dá len som ešte nenaštudoval a pri pokusoch urobil kopec chýb. Potrebujem ako užívateľ nahrať CMS a testovať funčnosť a hlásiť chyby. Mapy generovať podľa tohto https://github.com/VasaMM/OSM-Garmin-Maps-by-VasaM a možno aj tieto: https://osm.paws.cz/technicke.php
VasaM map generator ti bude fungovat na akomkolvek distre, ak sa na nom nic nezmenilo mal by byt postaveny na pythone (nejaky cas dozadu som ho skusal)
co sa webserveru tyka, neviem co vsetko vie zautomatizivat YAST ale najviac navodov na podobne veci je prave na debian alebo ubuntu
sice nie som zastancom odporucania reinstalacii a zmeny distribucii ked nieco nefunguje, ale ak nemas skalopevny dovod preco pouzuvat suse, debian albo ubuntu server za vyskusanie stoja, predsa je pre ne viac navodov pre zaciatocnikov