startup script (z .profile)

Sekcia: Aplikácie & Desktop 10.08.2021 | 15:05
Avatar Koli Gentoo  Používateľ

Zdravim, neviem sa nikde dohladat riesenia, resp. rozumneho popisu ako to funguje, tak skusim hodit do plena tuna. Mam bash script, ktory mi v konzoli v gui chodi uplne bezproblemovo. Spusta nejake video veci s gstreamerom. Chcel by som aby sa tento script automaticky spustil, po tom co sa naloguje user. Problem je, ze ked zavolam tento script z .profile (standardna instalacia Ubuntu 20.04, ale malo by to byt podobne aj v inych distro) tak sa niekde zasekne a nefunguje a neviem zistit preco.

Otazky:

1.V com je rozdiel, ked je nejaky script (povedzme $HOME/start.sh) vyvolany z konzoly a vyvolany z .profile?

2.Da sa niekde najst output toho co sa deje pri vykonavani prikazov ulozenych v .profile, pripadne da sa to niekam nejakym nastavenim presmerovat?

3.Mozno sa to snazim napchat na zle miesto a ~/.profile nie je idealny na taketo nieco. Kde inde to skusit spustit? Kazdopadne malo by sa to spustat pod userom s omedzenymi pravami a nie pod systemom.

BTW: ked ten isty script zavolam z .bashrc tak normalne funguje a vystup pise rovno do konzoly, ktora vyvolala jeho spustenie

    • RE: startup script (z .profile) 10.08.2021 | 15:38
      Avatar Richard Antix  Používateľ

      Opravte ma, ak sa mýlim, ale zdá sa mi, že .profile sa spúšťa práveže pri spustení shellu, a .profile zabezpečí spustenie .bashrc.

      Riešením by bolo využiť nejakú vlastnosť desktopového prostredia alebo okenného manažéra - každý má nejaký "startup" súbor alebo adresár. Napr. v IceWM je to ~/.icewm/startup, v XFCE sa dá naklikať, aké programy sa spustia pri štarte XFCE a tam by sa dal ten skript pridať.
      Iné DE/WM neviem, ale zrejme to bude podobné.

       

       

    • RE: startup script (z .profile) 10.08.2021 | 19:08
      Avatar zaphod Manjaro, MX Linux  Používateľ

      Na automatické spúšťanie programov je adresár $HOME/.config/autostart kde si vytvoríš .desktop súbor. Malo by to byť jednotné pre všetky desktopové prostredia.

      Alebo gui podľa návodu

    • RE: startup script (z .profile) 10.08.2021 | 19:54
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Ako píše Richard, tiež používam ~/.icewm/startup, ale v inom DE/WM to bude iné.

      Keď to púšťať z .bashrc a funguje to, znamená, že ten skript bude závislý na premenných prostredia. Lepšie povedané na tých čo sa načítavajú z .bashrc

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: startup script (z .profile) 10.08.2021 | 21:27
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        ja len doplnim ze

        KDE ma priamo v nastaveniach moznost nastavenia autostart aplikacii/prikazov/scriptov

        ak si dobre pamatam gnome ma tiez klikatko

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: startup script (z .profile) 12.08.2021 | 13:50
        Avatar Koli Gentoo  Používateľ

        Nie som si isty ci to je len premennymi prostredia. Aktualne som spravil taky nepekny hack, ze ten program spustam cez

        gnome-terminal -- MojProgram

        Ked skript v ktorom je to takto zavolane, vyvolam z .profile tak sa to cele normalne spusti.

        Ak by to predsa len bolo premennymi prostredia, ako mozem zistit hodnoty tychto premenych v prostredi .profile a v prostredi konzoly? Ide o to, ze neviem kam je smerovany vystup programov vyvolanych z .profile, takze neviem zistit co je tam nastavene, alebo ziskat nejaky log co sa deje s programom ked ho vyvolam z .profile

        • RE: startup script (z .profile) 12.08.2021 | 15:08
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Pretože to štartuješ z Gnome-terminalu, načítajú sa premenné z .bashrc.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org