Samba a sieťový disk

Sekcia: Konfigurácia 08.10.2021 | 09:45
Avatar Balin50 Debian  Používateľ

Nainštaloval som sambu a naučil sa základné nastavenie. Problém je, že sa neviem pripojiť na sieťový disk WDMYCLOUD vypíše chybu Nedá sa pripojiť na server. Prosím, skontrolujte nastavenia a skúste to znova. Pred tým som s tým nemal problém. Sambu som odinštaloval nakoľko nepotrebujem, len som sa chcel naučiť. Problém ale pretrváva. V sieťových nastaveniach sa moc nevyznám Ako riešiť? Ďakujem

    • RE: Samba a sieťový disk 08.10.2021 | 09:56
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      uviedol si strašne málo údajov

      ten WDMYCLOUD je len názov disku alebo ten originál wd externý sieťový disk/pole ?

      ako sa pripájaš na ten wdmycloud ?

      ako je pripojený ten wdmycloud do siete ?

      nefunguje ti to len na linuxovom stroji kde si nastavoval sambu alebo na všetkých strojoch v sieti ?

      funguje webrozhranie toho wdmycloud ?

      skúšal si reštart toho wdmycloud ?

      daľšie detaily čo ťa napadnú (radšej viac ako málo)

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Samba a sieťový disk 08.10.2021 | 10:32
      Avatar Balin50 Debian  Používateľ

      originál wd externý sieťový disk/pole cez widle funguje v Debiane ping ok mal som ho pripojený cez Dolphin Remote - sieť: zadal som Pridať sieťový prečinok Microsoft Windows sieťový disk a IP, adresár a fungovalo

      • RE: Samba a sieťový disk 08.10.2021 | 18:02
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        teda predpokladam ze to slo cez sambu, ktoru si odinstaloval

        takze problem bude asi tam

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Samba a sieťový disk 09.10.2021 | 09:12
      Avatar Balin50 Debian  Používateľ

      Aha. Zle som sa vyjadril Ten sieťový disk práve že fungoval než som nainštaloval sambu. Mal som normálny prístup. Po inštalácii samby už nie

      • RE: Samba a sieťový disk 09.10.2021 | 10:26
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        vies o tom ze samba je nielen server ale aj klient ?

        tipujem, lebo si dal minimum udajov, ze balik smbclient si mal nainstalovany out of box, potom si doplnil balik aj pre server ale pri odstranovani si odinstaloval aj smbclient

        skus pozriet ci mas nainstalovany smbclient (alebo podobny balik)

        ak to nepomoze napis ako si instaloval tu sambu, co vsetko si menil a nastavival a ako si ju odstranoval (myslim konkretne prikazy a konkretne zmeny alebo aspon odkaz na navod podla ktoreho si siel)

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Samba a sieťový disk 10.10.2021 | 13:50
      Avatar Balin50 Debian  Používateľ

      Viem , že je server aj klient. Server som inštaloval cez Webmin aby som vyskúšal. Podľa všetkého Webmin nie je asi najlepšia voľba ale na druhú stranu nainštaluje všetko potrebné. Tak isto som aj odinštaloval. Sambu v podstate nepotrebujem, len som ju chcel vyskúšať. smbclient mám nainštalovaný. to som skontroloval cez synaptic. Neviem či je potrebné aj niečo iné, Synaptic hlási potrebnú libsmbclient a to je nainštalované

    • RE: Samba a sieťový disk 16.10.2021 | 19:34
      Avatar Glyndon Arch Linux  Používateľ

      Balin tu poskytol dostatok informácii o tom čo sa vlastne stalo. Podstatná je tá, že pred inštaláciou samby mu to s diskom išlo, po inštalácii samby mu to nešlo a po odinštalácii samby mu to takisto nejde. A od toho sa treba odraziť. Ale treba troška rozumieť ako samba pracuje. Tie informácie, ktoré pýtal Branislav, sú v tomto prípade bezpredmetné.

      Samba nikdy nebola a ani nie je zároveň server a aj klient. To jednoducho nejde. Samba je samba a smbclient je smbclient. Tí ale medzi sebou veľmi úzko spolupracujú. Samba, to sú vlastne traja démoni – smb, nmb a samba, ktorý spájajú medzi sebou smbclientov a slúžia na prenos informácii medzi nimi. Ten posledný démon Samba je veľmi špecifický a v domácom prostredí sa nepouživa. Rozprávam to príliš jednoducho a lopatisticky, aby sa to dalo pochopiť. Pokiaľ nemáme nainštalovanú sambu, tak smbclient nie je ničím ovplyvnený, nerieši žiadnu bezpečnost, nič sa nesprístupňuje, vie, že sa mu do počitača nikto nedostane, tak sa pripojí hocikde, kde to má povolené druhou stranou. Situácia pre smbclienta sa mení, ak sa nainštaluje samba. Vtedy sa ale so sambou nainštaluje aj súbor smb.conf. Pri každom pripojení sa niekde, alebo k tomuto počitaču kde je samba, sa smbclient najprv pozrie, či je tam súbor smb.conf. Ak tam nie je, správa sa štandardne, ak tam je, vie že počitač je otvorený zvonku a začne sa riadit podľa toho, čo mu povie súbor smb.conf. Čo môže sprístupniť, čo nie, ktorý počitač môže, ktorý nie, či môže všetko, alebo nič. A až potom dá povel sambe-démonom - môžete začať pracovať, ale za týchto podmienok a spustí sa prenos dát. A tu nastal pre Balina prvý problém, konfigurácia smb.conf. Keby si si bol otvoril súbor smb.conf a prezrel ho, alebo porovnal s nejakým na nete, tak by si zistil, že ti tam určite chýbajú tieto dva riadky ...

      client min protocol = CORE

      server min protocol = CORE

      Stačilo ich dokopírovať do sekcie Global a určite by sa ti to bolo rozbehlo. Ak by si chcel z maximalizovať priechodnosť dát, tak ešte sa môže dokopírovať riadok …

      socket options = IPTOS_LOWDELAY TCP_NODELAY IPTOS_THROUGHPUT SO_RCVBUF=131072 SO_SNDBUF=131072

      Toľko k prvému problému. Ten druhý nastal po odinštalovaní samby. Odinštalácia prebehla v poriadku, odinštalovala sa samba, smb, nmb, ale prúser je ten, že súbor smb.conf ostáva a smbclient ho vidí, komunikuje s ním a stále si myslí, že ten počítac je otvorený z vonku. Vidí tu chybnú konfiguráciu, tak to pre istotu stopne. Jednoducho ho v … /etc/samba ... vymaž a smbclient začne pracovať štandardne. Pravda, ak si mu dačo neodinštaloval, alebo nepriinštaloval … :-) … Ak sa chceš zbaviť celkom vplyvu samby v PC, tak sa pozri do skrytých súborov a ak by si tam našiel nejaký priečinok, alebo súbor s … smb, alebo samba … tak ich jednoducho vymaž a takisto aj vo … /var/cache … vymaž celý priečinok SAMBA a tvoj PC ani nebude vedieť, že nejakú sambu mal … :-) … a skúšaj veci radšej riešiť v terminály, tie klikátka nie sú až také dokonalé … :-) … ja viem, na začiatku je to chaos, ale veľa štastia … :-) ...