Zmena Po 4x 😯

Sekcia: Ostatné 15.11.2021 | 22:52
Avatar Deaderik   Používateľ

Neviem čím to je ale buď som somár alebo somár ale už z Windows 7 som sa vrátil naspäť na Linux a neriešil som to Dajako až pokiaľ som nekúpil pc z Windows 10 to som bežal asi rok a pol chcem sa posledný krát spýtať že aka distribúcia teraz letí ? Viem že je to troška odveci ale poradiť by ste mohli používal som Linux mate a Mint aj to ako bežný užívatel čiže nič moc som na ňom nerobil púšťal videá. Skúšal som čo to dokáže. Aku distribúciu by ste mi poradili okrem Ubuntu to je moc na mňa v Tom sa vyznať niečo také čo časom by som mohol upraviť podľa seba čo tam chcem a čo tam nechcem vďaka vám moc ak sa dačo také najde niečo také blbo vzdorne keď niečo vymažem aby som nemusel naspäť dávať. Vďaka ešte raz Keďže neverím stránkam tak vhodný antivírus mohol by fungovať natom ESET?

    • RE: Zmena Po 4x 😯 15.11.2021 | 23:17
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      V prvom rade prečo chceš používať Linux? Je nepodstatné čo "letí", skôr si odpovedz na túto otázku. Inak zostal by som pri Minte ak si s ním už mal tú česť, antivirák nepotrebuješ,,,

    • RE: Zmena Po 4x 😯 15.11.2021 | 23:41
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      na zaciatok urcite nechod daleko od hlavnych popularnych distribucii a veľkých desktopovych prostredí

      osobne by som odporučil:

      ubuntu (alebo kubuntu), mint, pop os,

      mozno MX Linux

      pekne vyzeraju aj (ale nemám ich odskusane) deepin, zorin, elementary,

      myslim že všetky vyššie uvedené vychádzajú z debianu alebo UBUNTU (ktore vychdza z debianu) a to je myslím pre začiatočníka najlepšia cesta (distra zo sveta archu, redhat, suse a slackware majú menej návodov pre začiatočníkov)

      Nikto ale nenahradi tvoje skusenosti, musis sa stym pohrat a zistit v prvom rade ake desktopove prostredie ti vyhovuje (kľudne ho na uvod zmen aj 10 krat), lebo pre začiatočníka je to asi jediný rozdiel medzi distribuciami (to ako vyzerajú)

      všetky distribúcie su prispôsobitelne a nastaviteľné (rozdiel je len či je na to klikatko alebo nejaký konfigurak)

      antivir neries, nepotrebujes ho ani na windowse ak sa správaš zodpovedne

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: Zmena Po 4x 😯 15.11.2021 | 23:59
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Braňo niečo mi hovorí, že v tomto prípade je nezmysel hltiť chlapa informáciami. My to poznáme ale na max. zjednodušiť začiatok.

        Ja by som povedal štandardný postup, nahodiť na kľúč kľudne aj spomínaný Linux Mint, prípadne si ho vyskúšať cez DistroTest (aj desktopy) a potom sa rozhodnúť.

        • RE: Zmena Po 4x 😯 16.11.2021 | 09:19
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          pravda, mint je super voľba

          možno by bolo ale ešte fajn to aspoň trochu negatívne vynmedziť

          určite by som neodporučil (napriek popularite) distrá ako Manjaro, Garuga, Arch, antix, slackware, kali, artix (pozeral som sa na prvých 20 zo zoznamu popularity na distrowatch.com za posledných 6 mesiacov

          distrotest je super vec, tiež to zvyknem odporúčať

           

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Zmena Po 4x 😯 16.11.2021 | 10:11
      Avatar gejza ubuntu MATE  Používateľ

      ...WINDOVS 11-letí,je to aj šláger...

    • RE: Zmena Po 4x 😯 16.11.2021 | 10:14
      Avatar gejza ubuntu MATE  Používateľ

      ...aj ESET bude fungovat...

    • RE: Zmena Po 4x 😯 16.11.2021 | 11:39
      Avatar lime Debian 3, Red Hat 6, Fedora Core 3  Používateľ

      Ahoj, antivir od esetu, ti urcite bude fungovat, mne bezal v pohode na Debiane 6, dokonca som testoval aj serverovu verziu Esetu. MTA + Amavis+eset.

      Tu je link Eset-linux.

      Ak chces free antivir pre linux tak skus Clamav.

      Niekto tu spominal, ze na linux antivir netreba ;) (v dnesnej dobe mas uz aj vela bordelu pre linux, mac atd..), to je blbost. Suhlasit mozem iba vtedy, ak mas pred nim nejaky NGFW a ten urobi poriadok.

      Jedina nevyhoda antiviru --> je to iba Fileless Threats Protection ochrana ;).

      Viac si nastuduj sam ;).

      Prejdite z modrej obrazovky k linuxu :))
      • RE: Zmena Po 4x 😯 16.11.2021 | 11:51
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Tiež som jednu z prvých otázok pri prechode na Linux riešil antivirák. Myslím že má zmysel, ak by chcel používateľ skontrolovať napríklad usbčko z Windowsu, inak tam nevidím nejakú potrebu pri pracovnej stanici. A pre ClamAV existuje GUI ClamTK pre ľahšiu prácu, pre KDE existoval KlamAV, ale už asi nie je vyvíjaný. Viem že mi niekedy dávno celkom dalo zabrať v Mandrive rozbehať na pozadí démona pre ClamAV, keď som sa s tým zabával,,,

      • RE: Zmena Po 4x 😯 16.11.2021 | 12:02
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Pozerám, že pre ClamAV existujú aj pluginy pre prehliadače súborov pre rýchlejšiu kontrolu, pre GNOME aj KDE, takže fajn.

      • RE: Zmena Po 4x 😯 16.11.2021 | 12:30
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        priamo na tom linku na ESTE píšu:

        Produkt ESET NOD32 Antivirus pre Linux Desktop získava už len obmedzenú podporu a jej poskytovanie sa skončí v treťom kvartáli roka 2022

        aj eset to vzdava pre desktop (aj keď to bude skôr pre malý podiel na trhu)

        clamav, nerobí žiadnu priebežnú kontrolu, a je určený primárne na skenovanie mailov a príloh na strane servera rovnako ako ten amavis (to asi nebude pre bežného desktopového používateľa)

        na desktopovom linuxe proste antivir momentalne nepotrebuješ, ak si dobre pamatam takéto oficiálne stanovisko má aj ubuntu (nie že by to bola nejaká záruka)

        to neznamená že neexistuje škodlivý kód alebo že sa nešíri, ale inštalácia antivirusu v linuxe takmer určite nepomôže proti tomu škodlivému kódu (antivir často nepomôže ani na windowsoch)

        rozumné správanie poskytuje oveľa väčšiu ochranu ako akýkoľvek antivír (minimálne dnes, všetko sa časom môže zmeniť)

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: Zmena Po 4x 😯 16.11.2021 | 12:38
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
          clamav, nerobí žiadnu priebežnú kontrolu, a je určený primárne na skenovanie mailov a príloh na strane servera rovnako ako ten amavis (to asi nebude pre bežného desktopového používateľa)

          Predtým existoval démon na pozadí, neviem ako je to teraz, neriešim.