Zmena Po 4x ­čś»

Sekcia: Ostatn├ę 15.11.2021 | 22:52

Neviem ─Ź├şm to je ale bu─Ć som som├ír alebo som├ír ale u┼ż z Windows 7 som sa vr├ítil nasp├Ą┼ą na Linux a nerie┼íil som to Dajako a┼ż pokia─ż som nek├║pil pc z Windows 10 to som be┼żal asi rok a pol chcem sa posledn├Ż kr├ít sp├Żta┼ą ┼że aka distrib├║cia teraz let├ş ? Viem ┼że je to tro┼íka odveci ale poradi┼ą by ste mohli pou┼ż├şval som Linux mate a Mint aj to ako be┼żn├Ż u┼ż├şvatel ─Źi┼że ni─Ź moc som na ┼łom nerobil p├║┼í┼ąal vide├í. Sk├║┼íal som ─Źo to dok├í┼że. Aku distrib├║ciu by ste mi poradili okrem Ubuntu to je moc na m┼ła v Tom sa vyzna┼ą nie─Źo tak├ę ─Źo ─Źasom by som mohol upravi┼ą pod─ża seba ─Źo tam chcem a ─Źo tam nechcem v─Ćaka v├ím moc ak sa da─Źo tak├ę najde nie─Źo tak├ę blbo vzdorne ke─Ć nie─Źo vyma┼żem aby som nemusel nasp├Ą┼ą d├íva┼ą. V─Ćaka e┼íte raz Ke─Ć┼że never├şm str├ínkam tak vhodn├Ż antiv├şrus mohol by fungova┼ą natom ESET?

• RE: Zmena Po 4x ­čś» 15.11.2021 | 23:17
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administr├ítor

V prvom rade pre─Źo chce┼í pou┼ż├şva┼ą Linux? Je nepodstatn├ę ─Źo "let├ş", sk├┤r si odpovedz na t├║to ot├ízku. Inak zostal by som pri Minte ak si s n├şm u┼ż mal t├║ ─Źes┼ą, antivir├ík nepotrebuje┼í,,,

• RE: Zmena Po 4x ­čś» 15.11.2021 | 23:41
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Pou┼ż├şvate─ż

na zaciatok urcite nechod daleko od hlavnych popularnych distribucii a ve─żk├Żch desktopovych prostred├ş

osobne by som odporu─Źil:

ubuntu (alebo kubuntu), mint, pop os,

mozno MX Linux

pekne vyzeraju aj (ale nemám ich odskusane) deepin, zorin, elementary,

myslim ┼że v┼íetky vy┼í┼íie uveden├ę vych├ídzaj├║ z debianu alebo UBUNTU (ktore vychdza z debianu) a to je mysl├şm pre za─Źiato─Źn├şka najlep┼íia cesta (distra zo sveta archu, redhat, suse a slackware maj├║ menej n├ívodov pre za─Źiato─Źn├şkov)

Nikto ale nenahradi tvoje skusenosti, musis sa stym pohrat a zistit v prvom rade ake desktopove prostredie ti vyhovuje (k─żudne ho na uvod zmen aj 10 krat), lebo pre za─Źiato─Źn├şka je to asi jedin├Ż rozdiel medzi distribuciami (to ako vyzeraj├║)

v┼íetky distrib├║cie su prisp├┤sobitelne a nastavite─żn├ę (rozdiel je len ─Źi je na to klikatko alebo nejak├Ż konfigurak)

antivir neries, nepotrebujes ho ani na windowse ak sa správaš zodpovedne

Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: Zmena Po 4x ­čś» 15.11.2021 | 23:59

Bra┼ło nie─Źo mi hovor├ş, ┼że v tomto pr├şpade je nezmysel hlti┼ą chlapa inform├íciami. My to pozn├íme ale na max. zjednodu┼íi┼ą za─Źiatok.

Ja by som povedal ┼ítandardn├Ż postup, nahodi┼ą na k─ż├║─Ź k─żudne aj spom├şnan├Ż Linux Mint, pr├şpadne si ho vysk├║┼ía┼ą cez DistroTest (aj desktopy) a potom sa rozhodn├║┼ą.

• RE: Zmena Po 4x ­čś» 16.11.2021 | 09:19

pravda, mint je super vo─żba

mo┼żno by bolo ale e┼íte fajn to aspo┼ł trochu negat├şvne vynmedzi┼ą

ur─Źite by som neodporu─Źil (napriek popularite) distr├í ako Manjaro, Garuga, Arch, antix, slackware, kali, artix (pozeral som sa na prv├Żch 20 zo zoznamu popularity na distrowatch.com za posledn├Żch 6 mesiacov

distrotest je super vec, tie┼ż to zvyknem odpor├║─Źa┼ą

• RE: Zmena Po 4x ­čś» 16.11.2021 | 10:11

...WINDOVS 11-let├ş,je to aj ┼íl├íger...

• RE: Zmena Po 4x ­čś» 16.11.2021 | 10:14

...aj ESET bude fungovat...

• RE: Zmena Po 4x ­čś» 16.11.2021 | 11:39
      Avatar lime Debian, Red Hat, Fedora Core 3  Pou┼ż├şvate─ż

Ahoj, antivir od esetu, ti urcite bude fungovat, mne bezal v pohode na Debiane 6, dokonca som testoval aj serverovu verziu Esetu. MTA + Amavis+eset.

Tu je link Eset-linux.

Ak chces free antivir pre linux tak skus Clamav.

Niekto tu spominal, ze na linux antivir netreba ;) (v dnesnej dobe mas uz aj vela bordelu pre linux, mac atd..), to je blbost. Suhlasit mozem iba vtedy, ak mas pred nim nejaky NGFW a ten urobi poriadok.

Jedina nevyhoda antiviru --> je to iba Fileless Threats Protection ochrana ;).

Viac si nastuduj sam ;).

Prejdite z modrej obrazovky k linuxu :))
      • RE: Zmena Po 4x ­čś» 16.11.2021 | 11:51

Tie┼ż som jednu z prv├Żch ot├ízok pri prechode na Linux rie┼íil antivir├ík. Mysl├şm ┼że m├í zmysel, ak by chcel pou┼ż├şvate─ż skontrolova┼ą napr├şklad usb─Źko z Windowsu, inak tam nevid├şm nejak├║ potrebu pri pracovnej stanici. A pre ClamAV existuje GUI ClamTK pre ─żah┼íiu pr├ícu, pre KDE existoval KlamAV, ale u┼ż asi nie je vyv├şjan├Ż. Viem ┼że mi niekedy d├ívno celkom dalo zabra┼ą v Mandrive rozbeha┼ą na pozad├ş d├ęmona pre ClamAV, ke─Ć som sa s t├Żm zab├íval,,,

• RE: Zmena Po 4x ­čś» 16.11.2021 | 12:02

Pozer├ím, ┼że pre ClamAV existuj├║ aj pluginy pre prehliada─Źe s├║borov pre r├Żchlej┼íiu kontrolu, pre GNOME aj KDE, tak┼że fajn.

• RE: Zmena Po 4x ­čś» 16.11.2021 | 12:30

priamo na tom linku na ESTE p├ş┼íu:

Produkt ESET NOD32 Antivirus pre Linux Desktop z├şskava u┼ż len obmedzen├║ podporu a jej poskytovanie sa skon─Ź├ş v tre┼ąom kvart├íli roka 2022

aj eset to vzdava pre desktop (aj ke─Ć to bude sk├┤r pre mal├Ż podiel na trhu)

clamav, nerob├ş ┼żiadnu priebe┼żn├║ kontrolu, a je ur─Źen├Ż prim├írne na skenovanie mailov a pr├şloh na strane servera rovnako ako ten amavis (to asi nebude pre be┼żn├ęho desktopov├ęho pou┼ż├şvate─ża)

na desktopovom linuxe proste antivir momentalne nepotrebuje┼í, ak si dobre pamatam tak├ęto ofici├ílne stanovisko m├í aj ubuntu (nie ┼że by to bola nejak├í z├íruka)

to neznamen├í ┼że neexistuje ┼íkodliv├Ż k├│d alebo ┼że sa ne┼í├şri, ale in┼ítal├ícia antivirusu v linuxe takmer ur─Źite nepom├┤┼że proti tomu ┼íkodliv├ęmu k├│du (antivir ─Źasto nepom├┤┼że ani na windowsoch)

rozumn├ę spr├ívanie poskytuje ove─ża v├Ą─Ź┼íiu ochranu ako ak├Żko─żvek antiv├şr (minim├ílne dnes, v┼íetko sa ─Źasom m├┤┼że zmeni┼ą)

• RE: Zmena Po 4x ­čś» 16.11.2021 | 12:38
          clamav, nerob├ş ┼żiadnu priebe┼żn├║ kontrolu, a je ur─Źen├Ż prim├írne na skenovanie mailov a pr├şloh na strane servera rovnako ako ten amavis (to asi nebude pre be┼żn├ęho desktopov├ęho pou┼ż├şvate─ża)

Predt├Żm existoval d├ęmon na pozad├ş, neviem ako je to teraz, nerie┼íim.