Linux v Trafačke 2022

Sekcia: Komunita 10.01.2022 | 08:07
Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

V stredu, 12.januara, od 16.00 je opat nas cas, Trafacka by mala byt uz otvorena /bez zaruky, ale podla platnych nariadeni ano/.

Ja som na Krahuliach, budu mi zapajat internet cez optokabel /teatro.eu/, takze pridem nabuduce. Asi.

    • RE: Linux v Trafačke 2022 13.01.2022 | 08:16
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Sorry ale včera sme vo firme oživovali gravimetriu a musel som sa celý deň venovať Nemcovi, ktorý nám to zapájal a oživoval. Po celodennom státi na nohách a komunikácii v angličtine som bol úplne grogy a nemal som už náladu niekam chodiť. Aj tak sme skončili niekedy okolo 17:30 a to by v Trafačke už asi okolo 18:00 nik nebol. Nedvíhal som preto ani telefóny, tým sa ospravedlňujem všetkým, ktorí sa mi v tej dobe pokúšali dovolať.

    • RE: Linux v Trafačke 2022 13.01.2022 | 08:35
      Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

      Panstvo, vsak sa pridam, nie? Nikto v novom roku nebol smadny. alebo zvedavy, ci kamarati este ziju? Alebo, po lockdownoch maval Fero vzdy nejake specialne flaskove piva pred-po zaruke za 20 centov, bolo to treba vyuzit na degustaciu a stanovenie poradia v smaku, o mesiac bude neskoro.

      Mne vcera zaviedli chlapci z Detvy internet cez optokabel, bral som najnizsi program za 9,90 € mesacne, prve meranie rychlosti 27/2,8 Mbps, ping 12 ms, asi mozem byt spokojny. Vlani ziskali Kremnicu a niekolko obci v okoli v sutazi EU programu, namiesto rozkopavok povolili obce tahat kable po svojich stlpoch, takze sa nam tam droty zahustuju. Vzdy je to vsak lepsie ako v USA a nova technologia preskocila doterajsiu WIFI siet z veze Orange na hornom konci. Dufam, ze to bude stabilne a spolahlive spojenie s www.

      • RE: Linux v Trafačke 2022 13.01.2022 | 08:40
        Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

        Takto to vyzera, ked v polovicke prispevku ma prerusia manzelkine zelania a ked sa vratim, uz vypadam ako mierne spomaleny.

    • staršie... 14.01.2022 | 02:08
      Avatar trogar2 android  Používateľ

      toto je pokračovanie predchádzajúceho topicu

    • RE: Linux v Trafačke 2022 03.03.2022 | 11:11
      Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

      Nazdar Nitra, o tyzden, t.zn. 10. marca je aktualne nase stretnutie v Trafacke /od 16.00/. Mali by sme sa uz pomaly otvarat a opatrne zacat zit nas klubovy zivot, tak ako naposledy pred dvomi rokmi. Mna, ako zvycajne, budu zaujimat informacie Milana o distrach, ktore vyskusal, a z tych to, co odporuca, detto aj nove filmy, ktore videl. Taktiez ma zacina trapit NB Acer Aspire Timeline X, ktory sa mi obcas prehrieva /a potom hapruje/, zvycajne je teplota jadier 75 stupnov,ale aj 95, co uz citim aj na touchpad-e. Dostal som sa k dobremu ajfonu /aj manzelka/, takze mam zopar otazok na veci, ktore s nimi neovladam. Samozrejme, po dlhsom case si konecne dam capaka a k nemu tie hrube slane tycinky, ktore mi uz tiez chybaju. Dovi.

      • RE: Linux v Trafačke 2022 03.03.2022 | 11:36
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Budem sa snažiť prísť. Čo sa týka tých teplôt, máš zanesené chladenie, do 100 m od baráku máš Perifer, zanes to tam, nech Ti to vyčistia a ntb bude zasa ako za nova. Tých pár desiatok eur za vyčistenie Ťa nezabije.

        • RE: Linux v Trafačke 2022 08.03.2022 | 15:07
          Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

          Parada, zasah Periferu funguje, za 18€ sa mi to urcite oplatilo. So softverom nic nerobili, lebo som ich o nic nepoziadal, pri aktualizacii mi sice vypisuje, ze nesplna podmienky pre W11, ale napr. Xubuntu ci LMint to este par rokov isti. Dufam - a dovi zajtra v Trafacke.

      • RE: Linux v Trafačke 2022 03.03.2022 | 11:37
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Mimochodom streda je 9. 3. 2022.

        • RE: Linux v Trafačke 2022 03.03.2022 | 11:56
          Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

          Spravne, nie ze by som chcel skusat vasu pozornost, ale taky rentier ako ja, uz ani nevie, aky den je dnes. Pardon, plati 9.marec, 16.00 SEC.

    • RE: Linux v Trafačke 2022 10.03.2022 | 15:05
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Včera prebehla ďalšia stretávka v Trafačke, ktorá sa však nakoniec uskutočnila v krčme U rybára alebo tak nejako, pretože Trafačka zostala zavretá. Zúčastnili sa piati ľudia, témy boli rôznorodé vzhľadom na dianie na Ukraine. Boli témy aj o Linuxe, Timeshifte, nových distribúciách a iných zvláštnostiach v oblasti linuxu. Obzerali sme aj Milanov nový notebook s nainštalovaným linuxom.

    • RE: Linux v Trafačke 2022 30.03.2022 | 23:55
      Avatar guardian   Používateľ
      • Príspevok bol vymazaný.
    • RE: Linux v Trafačke 2022 03.04.2022 | 08:19
      Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

      Mam spravu pre nitrianskych navtevnikov Hypertesca a ludi, ktori radi telefonuju /ako napr. Martin/ a zisla by sa im akcia na SIM karty s kreditom 3,90 € gratis. Tusim, ze dnes je posledny den a mali este simky v stanku Tescomobile, tesconakup treba rozlozit na 5+ € a ku kazdej kopke prilozit 1 SIM TM. Kupovali sme veci k sviatkom a takto, ako dochodca a optimalizator som sa snazil kompenzovat minimalne 10-20 centove zvysenia cien ceskych a slovenskych piv /aj vela dalsich, k zivotu dolezitych potravin/.

      Inak, neviem ako ostatni, ale ja uz 13.4. nebudem v Nitre, ak budete chciet, rad sa s Vami spojim cez telemost, prezvonim Vas.

      • RE: Linux v Trafačke 2022 05.04.2022 | 11:10
        Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

        Casu tam budem mat habadej, lebo podla webkamery na skikrahule.sk tam opat napadlo par cm snehu. Beriem si tam aj moju staru hracku iPad 1.gen, a skusim najst nejaky lahky prehliadac, ktory by bol kompatibilny s iPados 5.1.1, lebo posledna verzia Safari, co tam mam, uz otvori len kazdu druhu webstranku. Ale, ak by sa tu nasiel nejaky znalec iPad-ov, rad by som tymto poziadal o radu, dakujem.

        Ako spravny chvalenkar a zaroven aj propagator Krahul, Vas chcem upozornit a informovat, ze je to vynimocne centrum turistiky a lyzovania, od januara mame dokonca net cez optokabel /o TV som nepoziadal/, a uz roky plyn a kanalizaciu /elektrika a voda roky rokuce/, a to vsetko v 900 metrovej nadmorskej vyske. Sportovci aj nesportovci z linuxosu, ak budete cez sviatky v obci, zazvonte na p.c. Krahule 130, mozno, ze sa nacengate. Ak by sme sa dovtedy nevideli a nepoculi, vsetkym Vam prajem prijemne prezitie velkonocnych sviatkov.

        • RE: Linux v Trafačke 2022 20.04.2022 | 08:59
          Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

          Ziaden biker-kockac z Linuxos-u u nas cez sviatky nezazvonil, tych kaskaderov neorganizovaneho velkonocneho zjazdu od Hornej stanice stvorsedacky k vleku Pod ceresnou /uz k demontovanemu a premiestnenemu na hlavny svah/ bolo dost, v mensich skupinkach asi 30. Tentokrat, na najhorsom klesaku 50 m od nas ziadna otvorena zlomenina ruky ci klucnej kosti a tak manzelka nemusela zasahovat, bikeri sa bud zlepsuju, alebo je menej hazarderov. Aj pocasie im prialo, cesta sucha, sice s jarnymi vymolami a obnazenymi kamenmi, ale zima a len par minut trvajuce padanie krupov a hned na to obrovskych vlociek, ladne tancujucich a nesmelo pristavajucich na zltych hlavickach prvosienok. Zial, ani oblievaci v krojoch neprisli, ich hlavny organizator zacal studovat v Bratislave matiku-fyziku, tak uz asi ma ine objekty zaujmu. Aj tak mozem tie cele sviatky hodnotit ako - simplicitne Maria /koniec sportovo-prirodno-lyricko prozaickeho okienka/.

          Tvrde palivove drevo , vytelefonovane pred sviatkami, mi dodaju o 2 tyzdne, este za staru cenu, takze fajn. Stary televizor FTP na izbovu antenu mi ale zazal cudne bikat, preto ak niekto ma vyradeny pouzitelny 24-27" monitor /spominane v inom vlakne/ by sa mi mohol ozvat. V Nitre slapem na Magio a na Krahuliach by som mohol cez NB a Magio Go prijem TV vylepsit, vopred dakujem /koniec biznis vlozky/.

          Sportu a Krahuliam zdar a linuxosu zvlast!

    • RE: Linux v Trafačke 2022 14.04.2022 | 06:43
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Takže včera, pred veľkou nocou bolo vonka veľmi príjemne a zišli sme sa iba traja, distefano sa ako štvrtý pripojil aspoň symbolicky cez telefón. Preberali sme hlavne novinky z oblasti linuxových distribúcií, ktoré Milan tento mesiac testoval. Najviacej sa mu páčil Pardus linux a Voyager. Obsluhovala nás mladá Ukrajinka. Martin ju zmiatol požiadavkou na platbu bitcointami. Evidentne nevedela, čo to je.

      • RE: Linux v Trafačke 2022 14.04.2022 | 09:17
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
        Martin ju zmiatol požiadavkou na platbu bitcointami. Evidentne nevedela, čo to je.

        No pekne, takto si doberať obsluhu, si vás asi zapamätá :-)

        • RE: Linux v Trafačke 2022 16.04.2022 | 00:15
          Avatar trogar2 android  Používateľ

          Nie doberať , vedľajšia krčma už akceptuje.

    • RE: Linux v Trafačke 2022 12.05.2022 | 12:32
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Včera bolo pekné počasie, takže sme sedeli vonka. Zišli sme sa piati, preberali sa rôzne veci, od zálohovania, po novinky v distribúciách. Milan referoval o novinkách, ktoré skúšal a niečím ho zaujali. Hlavne nové verzie Extixu a Linuxu FX. Ako novú zaujímavú distribúciu zmienil Exergos. Včera som si to stiahol a dnes poobede sa tomu budem venovať.

      • RE: Linux v Trafačke 2022 07.06.2022 | 08:20
        Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

        Zajtra, /8.6./ nam potom porozpravas co a ako. Ja pridem, zrejme aj Milan, ktory mi uz avizoval dalsie nove a odskusane zaujimavosti zo sveta linuxovych distribucii. Mam aj nove upresnenia k aktivitam Remisovej o zvysovani IT zrucnosti seniorov.

    • RE: Linux v Trafačke 2022 09.06.2022 | 11:04
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Včera sme sa zišli piati. Chvíľu sme preberali ten nezmysel od Remišovej ohľadne IT gramotnosti seniorov. Potom som prezentoval nový príspevok do mojej ntb stajne a síce repasovaný HP Probook 6470b s 8GB RAM, i5 3380M a 128 GB SSD. Vyzerá ako nový, má i novú baterku a to vše za iba 166 € i s dopravou. Teraz je tam win10 Pro ale chystám sa tam dať Manjaro. Z livka behá skvelo. Milan prezentoval novinky vo svete Linuxu, ktoré ho zaujali, hlavne sa sústredil na distrá so vzhľadom ako MacOS. Taktiež som mu ukazoval, ako sa inštalujú programy pod Arch linuxom a v distrách na ňom založených. Dúfam, že sa ozvú i ostatní a doplnia informácie.

      • RE: Linux v Trafačke 2022 09.06.2022 | 11:46
        Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

        Veru, ozvem sa, lebo pre teba a vacsinu z nas je to nezmysel, ale uz su vyclenene prachy z EU fondov a prebieha pilotny projekt. Teda, vsetci mame nejake tetky, dedkov, strykov, ktorych nedokazes prinutit ani za nic, aby sa v tejto sfere dostali dalej. casto pomoze, ked sa vycvik kona za ucasti seberovnych a ked "cvicitelom je mlady asistent, nebodaj pan docent v aule univerzity. Nikto sa z nich neprizna, ze uz u neho nastupuje demencia. Pilotaz uz prebieha na TUKE, seniorov z Kosic a okolia zabetpecuje JDS. V auguste bude vyhodnotenie, pripadne nevyhnutne mensie zmeny a od septembra sa bude prihlasovat, co som zistil od mojho zdroja, pana docenta, v Nitre to bude prebiehat aj na SPU, UKF nevedel potvrdit. Chcem tym povedat, ze to uz nikto nezastavi, dolezite bude, aby sa vylucili predrazene nakupy smejdovych tabletov a drahe hodiny cviceni /Remisova bola este u Matovica objavitelka takychto zlodejin, tak dufam, ze zaberie/. Tablety seniorom ponechaju, zaboduju tu univerzity a ine skoliace strediska a dufam, ze aj seniorom to pomoze. Este jeden zaujimavy poznatok zo vcerajska, Martin bol s nami od zaciatku az do konca.

        • RE: Linux v Trafačke 2022 09.06.2022 | 13:33
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          Teda nechcem Ti kaziť radosť ale mne to pripadá ako rovnaká sprostosť, ako keď uvažovali, že na základných školách zavedú výučbu programovania, ako povinný predmet. Mám taký pocit, že to dopadne rovnako, ako každý takýto počin. Seniori sa budú školiť, získajú tablet a po skončení školenia zistia, že im to netreba a podarujú tablet svojim vnukom. Pretože, tí seniori, ktorí už tablety alebo inú výpočtovú techniku používajú, nepotrebujú nejaké školenie a tým ostatných to veľmi nebude zaujímať. Možno sa ich zopár nájde, ktorí sa takto zmenia a začnú tablet aktívne používať ale to nebude väčšina, skôr výnimky potvrdzujúce pravidlo. Prezentovať sa to ovšem bude ako obrovský úspech.

          • RE: Linux v Trafačke 2022 09.06.2022 | 16:10
            Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

            Mas pravdu, najma v tom, ze mnohe decka budu mat nove tablety, ale ani kvoli tomu nebudem smutit. Seniori zapadnych krajin su v pouzivani PC, tabletov a smartfonov daleko pred nami. Nevyuzit tuto moznost u nas by bola sprostost, naviac, nie je to vymysel Remisovej, napr. v pobaltskych krajinach tieto fondy vycerpali uz pred rokmi. A uz teraz sa tesim na hodnotenia sefa IT novej vlady, ako bude zhadzovat a zosmiesnovat tento projekt.

    • RE: Linux v Trafačke 2022 15.06.2022 | 11:39
      Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

      Na základe Milanovho návrhu som navštívil chlapíkov v retro servise /2 seriózni bradatí pani 70+/ s tým iPad-om 1.gen., oni mi to neprevzali, ale sa opytaju a zavolajú mi. Cestou domov som mal v trase Piváreň u Rybára, pivo 1,50 12-ka, poldeci 1€, wifi podľa rýchlost.sk 25/3, Ping 25ms, detto ako v Trafacke. Sladké keksíky a slané veci a doplnky v ponuke, príjemne sedenie vonku, stoly a lavičky pre min. 6., na leto lepšie aj lacnejšie ako v trafacke. Uvidíme v júli, či na leto nezmeníme.

    • RE: Linux v Trafačke 2022 13.07.2022 | 08:53
      Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

      Kto nie je na dovolenke a pride dnes o 16.00 do Trafacky? Ja sa tam chystam, cestujem az zajtra. Inak, klienti Orange s pausalmi alebo s predplatenkami, nezabudnite na akciu k sviatku Orange, dava svojim 25 GB dat. Blizsie upresnenia na orange.sk

      • RE: Linux v Trafačke 2022 14.07.2022 | 12:52
        Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

        Vcera, hned po 16 tej sme boli nuteni sa presunut 100m k Rybarovi, lebo v Trafacke malovali. natierali. Cestou sa nam Martin stratil, takze sme pokracovali len 3 a boli sme len do 6 tej. Domaci Corgon 12-ka za 1,50€, ceska 10-ka 1,70€, asi ho doviezli uz za drahsi benzin. Ale, aspon sme sa videli.

        • RE: Linux v Trafačke 2022 14.07.2022 | 14:00
          Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

          No už sme s cenami ako za komančov. Len vtedy to bolo za Kčs :)

        • RE: Linux v Trafačke 2022 14.07.2022 | 16:18
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          Musím ísť k očnému, čítam "sme boli nuteni sa presunut 100km k Rybarovi", hovorím si to už áno :-)

    • RE: Linux v Trafačke 2022 09.08.2022 | 16:04
      Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

      Ahoj Nitra, zajtra /v stredu, 10.8./ od 16.00 je opat aktualna Trafacka, aj pocasie ma byt vhodne pre zvysenu konzumaciu tekutin a prijemne posedenie s priatelmi, trafenymi Linuxom.

      V perifer.sk som dnes nepochodil, chlapci, ked sa dozvedeli, ze chcem diagnostikovat 12 rocnu bateriu NB, ktora sa uz nedobija, tak ma presvedcili, ze to je uz zbytocne. NB Acer Aspire TimelineX je momentalne pod W10, zajtra skusime, ci tam nebude len nejaka softverova chyba a ci Linux nabijanie prebudi. Ak aj ano, aj ked nie, tak arrivederci W, skusim Milanom ponukanu linuxovu distribuciu.

      Inak, cez kabel ide s bateriou aj bez. A vobec, je lepsie ju vybrat alebo nie? Tento NB mam len na chate a vobec ho neprenasam.

      • RE: Linux v Trafačke 2022 11.08.2022 | 07:55
        Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ
        chcem diagnostikovat 12 rocnu bateriu NB

        Števko, tá už umrela na vek alebo na počet dobíjacích cyklov...

      • RE: Linux v Trafačke 2022 11.08.2022 | 08:45
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Ahoj Števko, pokiaľ je batéria kaput, je lepšie ju vybrať, aby ti nespôsobila nejaké problémy. Je to rozhodne bezpečnejšie.

        • RE: Linux v Trafačke 2022 11.08.2022 | 10:25
          Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

          Cau kamosi, neuverite mi, ale mne ten chlapec v periferi tvrdil, ze radsej bateriu nevyberat, lebo ze vraj je tam este nejaka spec.poistka. Tiez v Trafacke Martin tvrdil jedno a Kamil druhe. Aj mne to bolo divne, ale nechcel som ajtaka z periferu, ako senior s nevhodnym IT vekom, spochybnovat. A vy sa ako mavate pri tychto letnych rekordnych teplotach?

          • RE: Linux v Trafačke 2022 11.08.2022 | 11:04
            Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ
            radsej bateriu nevyberat

            Livan Ti poradil dobre, pretože občas sa stáva, že stará baterka (resp. akumulátor) môže spôsobiť požiar. Ak sa pozrieš na presný typ, nový aku-pack stojí od 30 do 60 € v závislosti na type a kapacite použitých článkov. Ak ntb plánuješ používať, treba investovať do nového aku-packu. Nuž a teploty? Cez víkend na teraske s vínovým strýčkom sa to zvládať dá...

          • RE: Linux v Trafačke 2022 11.08.2022 | 11:49
            Avatar redhawk1975 Windows 11 nonsystemd edition  Používateľ

            bateriu treba vybrat. ak ide ntb bez nej je to bezpecnejsie.

            teplo? kde? 

            Do or do not. There is to no try.​
    • RE: Linux v Trafačke 2022 11.08.2022 | 07:44
      Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

      Vcera sme boli len traja, Martin, ja a Kamil. Livan je v zahranici a o Milanovi nic neviem, ani sa neozval, ze nepride. Temy od nedobijania baterie v mojom NB, potravinovej sebestacnosti az po priehladne displeje ci hegemoniu a neporazitelnost Ruska /to tvrdim ja, bud v tomto spore vyhra - alebo nevyhra nikto/. Zhodou okolnosti nas teraz uz 3.mesiac obsluhuje sikovny a snazivy mlady parik z Ukrajiny. Ale, Bernard desina aj tu 1,70 €.

    • RE: Linux v Trafačke 2022 16.09.2022 | 16:22
      Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

      V stredu bola v Trafacke celkom dobra ucast, boli sme piati. Livan mi na Acer TimelineX nainstaloval Manjaro, takze W10 mi aj na tomto NB konci. Panstvo som sa snazil presvedcit o perfektnej finskej VoIP aplikacii telz.com v smartfone, o ktorej som sa dozvedel z diskuzii na slov.mobilmanii. Uz ju skusam a oproti Viber ci Whatsapp v kvalite hovorov nebadam ziaden rozdiel. Velmi som nepochodil, lebo okrem mna nikto v Trafacke neriesi, ze ako prinutit nasich mobilnych operatorov znizovat ceny pausalov aspon na uroven a podmienky ako napr. v Taliansku, Rakusku, Polsku atd. Cena minuty na slovenske pevne cisla 1 cent, na mobilne 2 centy. Pri volaniach volany vidi moje mobilne cislo, SMS zatial neposkytuju, ale ja ich ani nepotrebujem posielat. Dalej boli rozne temy, ktore prebiehali pri roznych konstelaciach vo dvojici, raz s tym a potom s tym. Ako zlaty klinec programu z mojej strany bolo to, ze som z istych dovodov pil hroznovku v cene ako pivo, 1,80 € za polliter.. Kruta doba.

      • RE: Linux v Trafačke 2022 16.09.2022 | 21:23
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Nikdy ste nerozmýšľali nad tým vymyslieť nejakú chatu aspoň na jednu noc? Partia linuxákov, pokec pri ohni s vínom v ruke do ranných hodín a na druhý deň najtriezvejší robí rozvoz :-) Myslím si že by sme boli zaujímavá vzorka a ak by sa nazbieral aspoň poltucet tak sa hlásim o účasť,,,

        • RE: Linux v Trafačke 2022 16.09.2022 | 22:16
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          Lenže to by sme linux v Trafačke museli premenovať na Linux na chate. A to by bol iný topic. :)

          • RE: Linux v Trafačke 2022 17.09.2022 | 15:39
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

            Noo niekedy človek neprečíta správne text medzi riadkami a skočíme si do vlasov, ale podľa mňa naživo by sme boli dobrá partička :-) To ma taká idea napadla, nemám chuť ísť niekam len na kofolu keď som autom, ale skôr pokec pri pive alebo víne a na druhý deň v zdraví cestovať dom.

            • RE: Linux v Trafačke 2022 17.09.2022 | 15:47
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

              na chatu by som sa mozno aj ja nechal presvedčiť

              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: Linux v Trafačke 2022 18.09.2022 | 10:35
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          Neviem prečo mám taký pocit, že by to bolo skôr o tom pijavlesi než o Linuxe. Samozrejme iniciatíve sa medze nekladú. Pokiaľ má niekto k dispozícii chatu, kde sa dá prespať a je ochotný to zorganizovať, hor sa do toho. Ja takú možnosť nemám a platiť za prenájom cudzej chaty sa mi veľmi nechce.

          • RE: Linux v Trafačke 2022 18.09.2022 | 14:36
            Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

            Ja by som mal kde - na Krahuliach, ale u manzelky by mi panska jazda na 1-2 noci + nasledne upratovanie a pranie po 6-10 ludoch urcite nepresli. OU Krahule poskytuje tiez ubytovanie - vid krahule.sk - za priaznive ceny v 2post. izbach, to by som vedel jednoducho zabezpecit a sprostredkovat.

            Dost casto ale navstevujem V.Tatry so zakladnou vo Svite a ubytovanim za 15-18 € per Kopf, k dispozicii je dokonca aj studovna, wifi a kablovka. 5O m od ubytovania je AS a Billa, 100 m restauracia a Lidl + tolko isto 3 krcmy a 2 pizzerie. Vynikajuce a lacne centrum na vyjazdy do vsetkych tatranskych stredisk.

          • RE: Linux v Trafačke 2022 19.09.2022 | 22:32
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

            Ok a čisto teoreticky keby sa mi podarilo vybaviť chatu niekedy jar-leto budúci rok, bol by u vás problém s dopravou aj okres VK? Netuším ako je to teraz s prenajímaním ale máme tam fakt šikovnú poschodovú chatu cez družstvo zašitú v doline medzi horami, možno by sa mi podarilo uhrať ubytovanie :-) Komplet s vodou a sprchou, vonku altánok s grilom, kapacitne možno 8-10 ľudí, bez internetu a iných rušivých vplyvov samozrejme.

            • RE: Linux v Trafačke 2022 20.09.2022 | 09:58
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

              ja som OK s dopravou kamkoľvek ak tam môžem prespať

              ale nie je chata bez internetu na stretnutie linuxákov trochu kontraproduktívna ?

              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • RE: Linux v Trafačke 2022 20.09.2022 | 10:09
                Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                Tiež ma to napadlo, preto som túto možnosť ani nezvažoval na začiatku.

                • RE: Linux v Trafačke 2022 20.09.2022 | 11:00
                  Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                  BTW viem odporučiť dobré chaty na Kubínskej Holi, Krahuliach alebo v Mýte pod Dumbierom, na ktorých sme boli s partiou posledne, ak by bol záujem (všetky aj s internetom)

                  nájsť ubytko ale nebude problém ak sa to bude riešiť dostatočne dopredu, problém býva s termínom a účasťou

                  keď sa povie počet ľudí a termín, nájsť vhodnú chatu bude trvať chvíľočku

                  Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                  • RE: Linux v Trafačke 2022 20.09.2022 | 12:14
                    Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                    Navrhoval by som túto tému otvoriť niekedy na jar a uvidíme za účasť, aby sme tu veľmi nehltili Trafačku, aj keď som s tým začal vlastne ja :-) Za mňa určite som za osobný kontakt a verím tomu, že okrem technických vecí by sme sa aj nasmiali.

    • Lepšia chata 21.09.2022 | 16:54
      Avatar trogar2 android  Používateľ

      Síce to nieje chata , ale aj na openSlava niečo bude

    • RE: Linux v Trafačke 2022 11.10.2022 | 10:45
      Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

      Zajtra od 16.00 je aktualna oktobrova Linux Trafacka, mam pripravenych par otazok charakteru bfu, napr., co ma teraz prednostne zaujima, o Ubuntu Pro. Minule nas bolo 5, dufam, ze to vsetci osvedceni stihneme a snad sa zastavia a prekvapia nas aj novi zaujemci, nebodaj znalci Linuxu a open source. Tak zajtra.

    • RE: Linux v Trafačke 2022 13.10.2022 | 21:30
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Včera 12.10. sme sa v Trafačke zišli štyria. Venovali sme sa inštalácii programov skype a viber na distefanovom ntb. Riešili sme nejaké problémy na FX Linuxe s Google-chrome. Ukazoval som, ako sa dá naklikať v Manjare inštalácia programov z AUR, snap a Flat. Oboznamovali sme sa s novinkami okolo iných distribúcií, napr. sme sa zaoberali aj s Ubuntu Pro a podobne. Samozrejme sme nemohli vynechať aj debatu okolo situácie na Ukraine.

      • RE: Linux v Trafačke 2022 13.10.2022 | 22:32
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Konečne som sa dostal k tomu, že kde je vlastne Trafačka v Nitre, ak je to oproti Vodnej ulici tak pracovne raz za čas okolo chodím.

        • RE: Linux v Trafačke 2022 14.10.2022 | 07:01
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          Áno je to tam. Trafačka je pri križovatke Vodnej a Schurmannovej. Takže sa dá očakávať, že sa budúci mesiac zastavíš? Bude sa konať 9. 11. 2022 od 16:00.

          • RE: Linux v Trafačke 2022 14.10.2022 | 10:12
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

            Keby to bolo cez víkend a trochu skôr tak nemám problém, cez týždeň sa mi to bije s robotou.

            • RE: Linux v Trafačke 2022 14.10.2022 | 15:30
              Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

              Pali, keď chceš vidieť Nitriansku úderku, zober dovolenku. Je to dobrá partia.

    • RE: Linux v Trafačke 2022 08.11.2022 | 09:01
      Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

      Opat Linux a opat v Trafacke uz zajtra, 9.11. od 16.00 hod.

      • RE: Linux v Trafačke 2022 09.11.2022 | 20:07
        Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

        Zial, uz nie v Trafacke, lebo ked sme prisli ku dveram, nasli sme tam odkaz - Zatvorene, otvorime az na jar. Po miernom soku sme sa preto presunuli k Rybarovi, aj tam sa uz sedi vnutri a ked sme sa chceli pocut. tak to bez kriku a zvyseneho hlasu neslo. Na buduci tyzden navstivim par podnikov a odsuhlasim novu zakladnu s ostatnymi. Inak, boli sme 5.

    • RE: Linux v Trafačke 2022 16.11.2022 | 15:47
      Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

      Z novych lokalov pre Linuxakov sa mi zatial pozdava NitrawaPub /aj s kuchynou/na Farskej, Podzamsku viechu mozeme vylucit, lebo je tam otvorene len do 17.00. Milanovi by vyhovovalo nieco na Mostnej, kvoli autobusu, tak skuste nieco pre vas zname navrhnut aj tam, preverime.

      • RE: Linux v Trafačke 2022 22.11.2022 | 15:53
        Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

        Prave som sa vratil z PKO, najprv som bol v NitrawaPube, ale tam, zial, tiez tazke casy a funguju len do 15.00

        Do PKO sme isli spolu s Kamilom /pracuje hned vedla Nitrawy/ a tam sme boli prijemne prekvapeni, slusne boxy pre 6-9 ludi, podavaju aj vecere, napoje - capovana Plzen 12-ka + vselico mozne a nemozne. Aj s casnikom tam boli 3 ludia a vraj v stredu je to taktiez poloprazdne. WIFI lepsia ako mam doma, ping 22 ms, 19/16 Mbitps down a up. Parkovanie hned pri vchode /pre navstevnikov restauracie/, autobusy pre Milana tiez blizko. Co poviete?

        Ak do konca novembra nepridu ine, lepsie navrhy, tak to skusme. Preto zatial /a bez dalsich nametov od 14.12.2022 urcite/ pozyvam Linuxakov z Nitry aj prilahlych krajov a krajin, od 16.00 do restiky PKO Nitra, Janka Krala 4. Mozno pride aj kuzelnik.

        • RE: Linux v Trafačke 2022 23.11.2022 | 08:24
          Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

          Števko, si jediný v tomto vlákne, kto nepoužíva interpunkciu...

          • RE: Linux v Trafačke 2022 01.12.2022 | 13:23
            Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

            Mario, interpunkciu sa snažím maximálne dodržať a bodky, čiarky, zátvorky atd. pisem. Nepoužívam ale diakritiku odvtedy, ako som vypadol z pracovného procesu a žiaľ, všetky moje železa sú s anglickou klávesnicou a preto to moje telegraficke či telexove písačky. Teraz, keď píšem z mobilu, tak iPhone doplňuje za mňa potrebné, aspoň čiastočne. Áno, občas vznikajú srandovne zvraty, ako trochu vyššie, že capovana 12-ka, prepáčte.

    • RE: Linux v Trafačke 2022 01.12.2022 | 15:59
      Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

      Okrem Martina uz vsetci pravidelni ucastnici vedia, ze sa 14.decembra stretneme nie v Trafacke, ale v restike PKO /vchod je z lavej strany budovy PKO, predtym tam bol bowling/. Nakolko Martin je na stretnutiach vzdy prvy, tak dufam, ze si to tu precita a pride opat prvy a hned by mohol obsadit uplne posledny box /ak uz nebude obsadeny/, aby sme mali pohodlne separe. Minule som si vsimol, ze okrem jedal z jedalneho listku, na tabuli ponukali aj vianocnu huspeninu, na ktoru sa tesim. Detto aj na Vas, ktori tam na 16.00 pridete kvoli Linuxu.

      • RE: Linux v Trafačke 2022 03.12.2022 | 17:13
        Avatar kimb Kubuntu  Používateľ

        Nerád to vravím, ale ja asi neprídem. Vo firme máme akciu a dcéra má vystúpenie o 17:30, takže skôr ako 18:30 to nedám. Keby mal niekto vôľu prísť o týždeň skôr, alebo zostať tú stredu 14-ho do siedmej, napíšte.

        • RE: Linux v Trafačke 2022 04.12.2022 | 10:53
          Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

          Kamil, za hodinu to aj tak nestihnes. Ak bude zaujem aj u ostatnych, mozeme to skusit vynimocne v utorok. Ci?

          • RE: Linux v Trafačke 2022 06.12.2022 | 20:10
            Avatar kimb Kubuntu  Používateľ

            V utorok môžem, to by šlo. Otázka znie, či ma niekto podporí :-)

            • RE: Linux v Trafačke 2022 07.12.2022 | 13:31
              Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

              Ja ano, v utorok od 16.00 som tiez volny. Milan, Ivan, Martin, vy ako?

              • RE: Linux v Trafačke 2022 07.12.2022 | 14:29
                Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                Ja môžem toho 13. 12. tiež. Obvolaj ostatných, koho vieš a potom to oznám záväzne.

    • RE: Linux v Trafačke 2022 07.12.2022 | 20:22
      Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

      Už sa to komplikuje, Milan je v utorok, celý den, v BA, vo štvrtok ale je voľný. Ja detto. Teda Kamil, Ivan, Martin - dúfam tiež. V opačnom prípade, Kamil, zídeme sa v stredu. Sorry.

      • RE: Linux v Trafačke 2022 10.12.2022 | 11:24
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Tak to teda distefano definitívne rozsekni, kedy teda bude stretávka? Daj jednoznačný termín. Najlepšie by bolo to nemeniť a nechať postaru. To, že to niekomu nevyhovuje je smola, avšak svet sa nezrúti a dotyčný príde nabudúce. Čakám na Tvoje záväzné vyjadrenie.

        • RE: Linux v Trafačke 2022 10.12.2022 | 16:45
          Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

          Tak teda klidek, netreba sa nervoznovat, blizia sa Vianoce a ja sa snazim byt empaticky. V tychto dnoch sa kolegovia zo slusnych firiem aj spolkov schadzaju v ramci dobrej predvianocnej nalady, timbildinguju a sa bavia. Chcel som vyjst v ustrety Kamilovi, ktory z nas jediny ma okrem seba ulohy a starosti kvoli 2 skolopovinnym detom, on sa ale doteraz nevyjadril aktivne ku zmene na stvrtok.

          Preto vazeni, vidime sa v stredu, od 16.00 - bacha, tentokrat v restauracii PKO, J.Krala 4.

          • RE: Linux v Trafačke 2022 12.12.2022 | 16:16
            Avatar kimb Kubuntu  Používateľ

            Pardon za neskorsiu odpoved. Urobim, co budem moct v tu stredu. Hadam stihnem aspon neco :-)

    • RE: Linux v Trafačke 2022 14.12.2022 | 20:03
      Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

      Posledna trafacka v roku bola v PKO a dopadla celkom dobre, je tu k dispozicii aj strava a preto tu skusime pokracovanie aj v januari. Zisli sme sa 4, Kamil nestihol, lebo sme odchadzali uz o 18.15. Okrem linux veci som sa tesil na vianocnu huspeninu, ktoru minule ponukali, ale teraz ju nemali. Tak som si dal drzkovy perkelt a bolo. Hlavny bod dnesnej debaty bol WattOS, ktory uz mam nainstalovany na netbooku MSI.

    • RE: Linux v Trafačke 2022 19.12.2022 | 12:17
      Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

      V zmysle platnych pravidiel enviromentu som prave dokoncil ekologicke usmrtenie 3 kaprov z Nitrazdroja, od buduceho roku uz vraj to nebude mozne. Zivu rybu dostanem len pri rybniku a tam mi ju aj hned zahlusia, pripadne aj spracuju. Nevadi, chovatelia aspon budu mat robotu aj mimo sezony, ale zrejme ovela menej ako si myslia, ani ja, ani spusta dalsich ludi k rybniku pred Vianocami nepojde.

      Do 24. planujem v ramci prechadzok navstivit a dat si kavicku alebo male pivo v Alexanders Hotel a v tych dvoch na divadelnom namesti v centre, ci v starom Slovane a u Hofferky. Vsetci maju vlastne parkoviska, tak este poreferujem. Este stastie, ze fungujeme v Nitre.

    • RE: Linux v Trafačke 2022 22.12.2022 | 09:32
      Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

      Drahi kamosi, Linuxaci, z Nitry a prilahlych zup, prave som rozposlal posledne vianocne pozdravy pribuznym /co vrelo odporucam aj Vam/, dovolte mi, aby som sa Vam podakoval za Vasu celorocnu spolocnost v Trafacke, zazelal Vam prijemne prezitie vianocnych sviatkov a v roku 2023 len same svetle perspektivy Vam i Vasim blizkym.

    • Nový rok . . . 28.01.2023 | 18:27
      Avatar trogar2 android  Používateľ

      Nový Topic . . .