Poslušne hlásim, že tu máte problém s vyhľadávaním. Po zadaní textu sa objaví mačka 500. Ako na obrázku v prílohe.
Vyhľadávanie
- Snímka_obrazovky_2022-09-11_18-53-22.png (223.7 kB)
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Poslušne hlásim, že tu máte problém s vyhľadávaním. Po zadaní textu sa objaví mačka 500. Ako na obrázku v prílohe.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Viem, ale neviem kde je problém. Ten súbor som vytvoril, ale zhruba raz mesačne ho niečo zmaže :\
To je adresár do ktorého by sa bežne nemalo zapisovať, pokiaľ neinštaluješ, alebo neupgraduješ program, takže tam treba nastaviť readonly na súbor aj adresár (zmazanie súboru je zápis do adresára a nie súboru), a niekto sa začne sťažovať do logu, že nemôž€ zapísať kam nemá.
Ak to aj tak zmaže, tak treba použiť immutable bit, to už programy väčšinou ošetrené nemajú.
Mňa skôr trápi príčina než spôsob opravy. Keďže ide o moje súbory (štandardne tam bol len slovenský slovník, ja som ho upravil tak, že som odstránil diakritiku aby sa dalo vyhľadávať bez diakritiky so skloňovaním) ... nemal by sa ho teoreticky chytať balíčkovací systém. Teoreticky. Prakticky ktovie čo debian robí.
Veď preto som poradil zakázať zápis a niekto sa ozve, že nemôže niečo. Tak sa dá dohľadať, kto to má na svedomí.
Prípadne použiť inotify, či incron, na odchytenie mazania a možnosť zapísať si stav, čo sa dialo v tom čase. Tak sa dá odhadnúť, kto by to mohol mať na svedomí.
Zatiaľ som to nikdy nepotreboval, ale mohol by pomôcť tento článok. https://www.linuxjournal.com/content/linux-filesystem-events-inotify