doska ? nespozná disk

Sekcia: Hardware a Drivery 30.11.2022 | 22:54
Avatar radoKE   Používateľ

Mám problém, vypadol prúd, zomrel pri tom zdroj. Kúpil som nový zdroj, počítač beží, bios disk (sata ssd) vidí ale nevidí ho ako bootovací. Keď štartnem z liveusb mx21ahs, zvolím grubrescue menu nájde mi dva gruby, ten z liveusb a ten na disku, ak zvolím na štart ten z disku systém nabehne a beží. Skúsil som z tools opravu zavádzača, aj z liveusb aj z disku a bezvýsledne. Po reštarte doska disk vidí ale neponúkne ho na boot. Pre istotu či nie je pomrdaná doska som nainštaloval mx21 na požičaný rovnaký disk a doska ho spozná aj z neho bootne. S tou opravou zavádzača som skúšal: 1.reinštalovať grub, aj na mbr aj na root, esp som neskúšal. 2. opraviť konfiguračný súbor GRUBu. Nič nepomohlo, alebo robím dačo zle. Poradí niekto ?

    • RE: doska ? nespozná disk 22.12.2022 | 13:44
      Avatar DaVe1   Používateľ

      Podľa mňa ti kľakol disk... alebo sa pošahal... skúsil by som ho ešte uplne formátnuť a nanovo nainštaloval. (ale ja by som mu už neveril)

    • RE: doska ? nespozná disk 22.12.2022 | 16:35
      Avatar bluesundown   Používateľ

      len taka naivny otazka> ma ten disk bootovaci flag ? (netusim ci to treba ci ne)

      skusal si ten disk bootnut na inom pc ?

    • RE: doska ? nespozná disk 09.01.2023 | 19:34
      Avatar radoKE   Používateľ

      Už som to doriešil, vyzerá tak že ten disk má nejaký problém, úplne som ho zmazal, zmazal som všetky partície a nanovo nainštaloval mx21, po reštarte ho zas doska nenašla zatiaľčo druhý čo som skúšal fungoval. Tož som kúpil iný disk a ten starý používam na dočasné súbory.