Instalacia Wifi

Sekcia: Hardware a Drivery 27.08 | 11:03
Avatar sinuhet   Návštevník

Dobry den potrebujem poradit ako na Linux OpenSUSE Leap 15.6 naistalujem WiFi. Mam notebook HP ProBook 430 G1 a ten obsahuje Wifi kartu Broadcom BCM943228HMB, SUSE je automaticky pri instalacii nedetekuje.

    • RE: Instalacia Wifi 27.08 | 14:27
      Avatar Pavel Q4OS, DistroWatch  Administrátor

      S drivermi na wifi sú niekedy problémy, pre niektoré chipsety Broadcom 43x môže fungovať balík broadcom-wl, prípadne sa wifina dala nainštalovať z windowsáckeho inf súboru s Ndiwrapper. Ale ako je to s aktuálnosťou týchto balíkov s openSUSE Leap netuším, optimálne je používať USB wifinu, ktorú hneď podporuje jadro.

      • RE: Instalacia Wifi 27.08 | 15:21
        Avatar Donsonsoft Ubuntu  Používateľ
        optimálne je používať USB wifinu, ktorú hneď podporuje jadro

        Ak s tým notebookom cestuje, tak by mu to komplikovalo život. Ja by som hľadal, skúmal ako to rozchodiť s tou integrovanou kartou. A keď už nič iné, tak potom ako si povedal...

        • RE: Instalacia Wifi 03.09 | 23:34
          Avatar Pavel Q4OS, DistroWatch  Administrátor

          Prečo? Dnešné externé wifiny sú len o niečo väčšie ako USB dongle k myšiam.

          • RE: Instalacia Wifi 04.09 | 09:19
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            a napriek tomu trčia z tela NTB a zachytávajú sa o všetko

            preto používam na cestovanie výlučne BT myš

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: Instalacia Wifi 04.09 | 09:19
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            a napriek tomu trčia z tela NTB a zachytávajú sa o všetko

            preto používam na cestovanie výlučne BT myš

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • RE: Instalacia Wifi 04.09 | 13:40
              Avatar Pavel Q4OS, DistroWatch  Administrátor

              Si len rozmaznaný :-)

              • RE: Instalacia Wifi 05.09 | 11:05
                Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                to teda som

                napr. z NTB ktorý má len USB-C porty by ma vyrútilo,

                neznášam kábliky, adaptéry, dongle a iné zbytočnosti, ktoré majú byť zabudované v tele NTB, pri desktope ako tak

                Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                • RE: Instalacia Wifi 05.09 | 12:03
                  Avatar Pavel Q4OS, DistroWatch  Administrátor

                  Viem o čom hovoríš, musím mať káble poviazané a organizované aj ku kompu, k notebooku tolerujem len dokinu cez USB-C ak pripájam externý monitor.

          • RE: Instalacia Wifi 04.09 | 16:52
            Avatar Donsonsoft Ubuntu  Používateľ

            Noo počkaj. To je síce pravda, ale kde to má anténu? Keď si v miestnosti, v ktorej je router, tak dobre, ale inak je signál dosť nanič. Keď už by som potreboval, tak pekne s anténou.

            • RE: Instalacia Wifi 04.09 | 19:18
              Avatar Pavel Q4OS, DistroWatch  Administrátor
              Noo počkaj. To je síce pravda, ale kde to má anténu? Keď si v miestnosti, v ktorej je router, tak dobre, ale inak je signál dosť nanič. Keď už by som potreboval, tak pekne s anténou.

              Používam USB wifinu s podporou v jadre už niekoľko rokov, router mám o poschodie vyššie a nepotrebujem žiadnu externú anténu. Takže by som netvrdil, že musím vidieť na router.

              • RE: Instalacia Wifi 04.09 | 19:44
                Avatar Donsonsoft Ubuntu  Používateľ

                Takú tú maličkú bez externej antény? Žeby mocný router?

                • RE: Instalacia Wifi 05.09 | 11:07
                  Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                  keďže wifi komunikácia musí byť obojsmerná, dosah signálu bude závisieť od najslabšieho článku

                  darmo bude router vysielať až do vedľajšej dediny ak mu ten NTB nedokáže odpovedať

                  Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                  • RE: Instalacia Wifi 05.09 | 12:27
                    Avatar Donsonsoft Ubuntu  Používateľ

                    veď práve preto sa mi zdá divné, že Pavel nemá problém so signálom, keď teda používa tú maličkú usb sieťovku bez externej antény...

                    • RE: Instalacia Wifi 05.09 | 13:17
                      Avatar Pavel Q4OS, DistroWatch  Administrátor

                      Nepamätám sa presne na model, výrobca je tuším Tenda pripájam sa s ňou u rodičov na dedine k DSL routeru. Podporuje ju priamo jadro čo je super. Okrem nej som skúšal aj výkonnejší TP-LINK s anténou a v zisku signálu nebol až taký veľký rozdiel. Ale tie ultra malé na štýl dongle k myši nemám odskúšané.

                      • RE: Instalacia Wifi 07.09 | 23:43
                        Avatar Donsonsoft Ubuntu  Používateľ

                        Dobre vedieť. No veď práve o tom dongle som nepočul žiadnu veľkú chválu, preto mi to bolo divné

    • RE: Instalacia Wifi 27.08 | 16:06
      Avatar redhawk1975 Windows 11 nonsystemd edition  Používateľ

      poobzeral by som sa po inej wifi, boli s nou problemy na suse uz v 2013

      tato je vo velkom mnozstve distier nepodporovana. napr za Intel 7260, Realtek RTL8723 alebo Atheros AR5B125

      alebo vymenil distro. 

      Do or do not. There is to no try.​
    • RE: Instalacia Wifi 27.08 | 17:03
      Avatar sinuhet   Návštevník

      Dik za odpovede, budem to testovat cez vikend, dufam ze sa to podari ten interny rozchodit. Ta verzia z USB ma tiez napadla ale prioritne skusim tu internu. Napadla ma este jedna moznost a to vymenit priamo modul (da sa demontovat) v notebooku za nejaky kompatibilny ale to bude asi najdrahsia varianta. Napisem skusenosti.

    • RE: Instalacia Wifi 29.08 | 19:23
      Avatar sinuhet   Návštevník

      Este raz vsetkym dakujem za rady. Fungovalo toto broadcom-wl stacilo pridat repozitar a naistalovat. Po restarte to automaticky detekovalo kartu a vsetko funguje, dufam ze to niekomu pomoze.

      P.S. Nepouzivajte priamo balicek, nema vsetky zavislosti a nebude to fungovat.