poraďte jednoduchý linux do školy!

Sekcia: Ostatné 04.02.2006 | 11:55
tomáš   Návštevník
Zdravím pekne všetkých členov komunity. Potrebujem riešiť trochu špecifický problém. Som totiž pomerne novým direktorom základnej umeleckej školy, ktoré pán minister Fronc vylúčil z projektu Infovek (veď načo nám to je, však) a nemáme peniaze na nové, drahé počítače, hardware a software. V každom prípade chcem prepojiť v škole pár starších počítačov (najnovší je Celeron D 1700...) maximálne do päť s tým, aby na nich fungoval nejaký jednoduchší Linux, ktorý zvládnu aj informaticky nie príliš vyspelí jedinci:)). A potom už v zásade potrebujeme len Open Office, Mozillu, Thunderbird, program na správu súborov a nejaké multimediálne programy. Veľmi by som bol rád, keby na tom jednoduchšie Linuxe išli aj niektoré dnes dostupné slobodné programy (Audacity, Irfan View, EAC) a pochopiteľne programy pre účtovníctvo (inak by sme nemohli robiť výplaty:))) Veľmi rád by som na takýto účel obetoval tak 1000-2000 Sk z rozpočtu našej chudobnej školy (hlavne aby sme sa mohli spoľahnúť občas na nejakú technickú podporu...) a potom by som s hrdosťou dal veľký nápis, že "počítače našej školy využívajú operačný systém Linux".:))) Tak čo, priatelia, poradíte? Srdečná vďaka!!! direktor
    • Re: poraďte jednoduchý linux do školy! 01.01.2006 | 16:29
      puco   Návštevník
      Programy na uctovnictvo: to snad zalezi na nich ci to pojde. Inak myslim, ze na takuto situaciu su dobre tie tradicne distribucie ako Mandriva alebo Suse. Len na tu podporu zabudnite, teda za cenu 2,000Sk. Napr. tu su ceny rocnych podpor http://shop.qcm.cz/catalog/index.php?cPath=86_30 a pod 2000 rocne to nevyzera.
      • Re: Re: poraďte jednoduchý linux do školy! 01.01.2006 | 16:56
        Tomáš   Návštevník
        ďakujem za radu. Možno tá ročná podpora nie je až taká dôležitá, hlavne aby bol dosť podrobný a zrozumiteľný návod v krabici. Tie ceny pri Mandrake sa začínajú už od 400 Sk a končia veľmi vysoko:)). ide mi o to, aby sme tento OS legálne používali na cca. 5 počítačoch a aby sme sa v ňom vyznali. direktor
        • Re: Re: Re: poraďte jednoduchý linux do školy! 01.01.2006 | 19:05
          puco   Návštevník
          Ked si kupite jednu distribuciu, mozte ju pouzivat na kolkych PC chcete (ine to bude s tou podporou, tam bude cena urcite zavisiet od poctu licencii). Tie manualy sa daju stiahnut, takze aj tu je sanca usetrit (ja viem, kniha je kniha :-). NO a ved mozte skusit postupny prechod, na jeden date Linux a uvidi sa ci to pojde. Ak ano, tak potom preinstalujete zvysne.
    • Re: poraďte jednoduchý linux do školy! 01.01.2006 | 16:32
      Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
      Ja by som odporucil pouzit OpenSuSE 10. OpenSuSE uz v sebe obsahuje OpenOffice.org 2, Firefox 1.0, Thunderbird 1.0, konqueror (program na správu súborov) :multimediálne programy Tie budete musiet rocne doinstalovat. Program AudaCity je dostupny aj pre linux, irfanview by som nahral program kuickshow. Pre uctovnicke programy sa pozrite na stranku kde-apps.org.
      Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
    • Re: poraďte jednoduchý linux do školy! 01.01.2006 | 17:03
      Peter Golis   Návštevník
      Stastny novy rok, sice neviem co znamena starsi pocitac (sam spokojne fungujem na pIII 450Mhz a v zalohe notebook p120Mhz) ale pri taktovacej frekvencii nad 500Mhz je mozne pouzit takmer kazdu modernu distribuciu. Co sa tyka programov, tak prehliadace multimedii, kancelarsky software, a nejake hry su standardnou sucastou distribucie. midi trackery alebo zvukove studia sa najdu, ale ak su zadarmo, tak sa vacsinou jedna o poloprofesionalne riesenia. ale kolko z nas pracuje na profesionalnej urovni so zvukom? vec taka zvukovka stoji viac ako stary kancelarsky pocitac. co sa tyka vyberu distribucie, tak neodporucam SuSe, koli copyrightu ma vynechanu podporu multimedii a pridavat ju co i len na jednej bunke (5pc) je viac ako zdrzujuce. ale odporucil by som napriklad nejaku distribuciu vychadzajucu z debianu. napriklad ubunutu. Debian ma silne zaklady, stabilne programy a hlavne vela doplnkov. Jeho stabilita je ovsem za cenu postarsich programov. ale nemyslim si ze by niekomu vadilo ze nema najnovsiu XXX ak mu pocitacove vybavenie funguje a postacuje. Co sa tyka ceny, tak hocikto by urobil vacsiu sluzbu ak by podporil lokalizaciu a preklady do slovenciny (alebo ineho jazyka). PS.: nerad radim ludom pri vybere, ale poziadavky 5-20 PC spadaju do kategorie SoHo. a tam sa preferuju distribucie SuSe, RHEL (koli podpore ktoru je ovsem treba zaplatit), Fedora, Mandriva, Debian (koli dostupnosti). Ano, distribucii existuje niekolko tisic, ale vacsinou sa jedna o modifikacie niekolkych hlavnych distribucii. Copyright linuxu to umoznuje, tak preco to nevyuzit.
      • Re: Re: poraďte jednoduchý linux do školy! 01.01.2006 | 17:20
        Tomáš   Návštevník
        šťastný nový rok aj vám a ďakujem za radu, podľa mojich teraz dostupných informácií máme ten najnovší počítač Celeron 1700 MHz a 256 MB RAM, starší iba 32 MB RAm a pravdepodobne 100 MHz procesor (...) a dokonca máme ešte starší, čo si ani nespomínam parametre, ale pôvodne to bežalo pod win 95. Potrebujeme zrejme na každý počítač iný OS? direktor
        • Re: Re: Re: poraďte jednoduchý linux do školy! 01.01.2006 | 19:00
          peter golis   Návštevník
          na vsetkych pocitacoch moze byt rovnaka distribucia OS a aby som bol presny, je to aj ziaduce. udrzba strojov s jednotnym operacnym systemom je jednoduchsia. jedinou vynimkou moze byt ten stroj ktory je starsi ako 100MHz, v dnesnej dobe sa take stroje pouzivaju zriedka i ked dokazu posluzit ako inteligentny pisaci stroj, vnutrofiremny server na zdielanie tlaciarni alebo diskoveho pola, popripade postovy server.
    • Re: poraďte jednoduchý linux do školy! 01.01.2006 | 17:04
      Avatar nardew debian  Používateľ
      takisto odporucam SuSe alebo Mandriva. Verzie programov OpenOffice, Mozilla a aj Thunderbird existuju bezproblemovo aj pre linux, audacity takisto, irfan view mi vzdy bezal na linuxe bezproblemovo, aj ked existuje verzia len pre windows, ale jednoduchym sposob sa da spustit pod linuxom. Co sa tyka programu pre uctovnictvo, ide o to, ci potrebujete konkretny program ktory mate odksusany alebo ste ochotny sa naucit nejaky novy... Ak by vam nevadilo sa naucit nejaky novy, odporucam GnuCash.
      • Re: Re: poraďte jednoduchý linux do školy! 01.01.2006 | 17:16
        Tomáš   Návštevník
        ďakujem pekne za radu. Naša účtovníčka pracuje na APV od firmy Ives Košice z jednoduchého dôvodu: všeky účtovníčky v regióne majú Ives a ak niečo nesedí, navzájom si pomôžu. Takže nechce experimentovať s APV.:) Dúfam, že Ives-ácke programy môžu bežať aj pod linuxom. (Inak stále na nich nadávame, ale čo už na tom zabudnutom východe.))) Treba ešte vedieť, že sú to programy na platforme DOS, ale vraj nejaký emulátor pomôže... direktor
        • Re: Re: Re: poraďte jednoduchý linux do školy! 01.01.2006 | 17:36
          Avatar nardew debian  Používateľ
          pre linux je viacero kvalitnych dosovych emulatorov, takze v tom by problem nemal byt
          • Re: Re: Re: Re: poraÄ�te jednoduchĂ˝ linux 01.01.2006 | 18:34
            necron   Návštevník
            čo tak vyhradiť jeden počítač na win-xp,kôli účtovníctvu,lebo si myslím,že hlavne to účtovníctvo bude "kameň úrazu".a zvyšok napr.to open suse,alebo mandriva?na fotky?digikam.
            • Re: Re: Re: Re: Re: poraĂ�ďż˝te jednoduchÄ& 01.01.2006 | 19:00
              puco   Návštevník
              K tomuto sa priklanam. Uctovnictvo je dolezita vec a zbytocne to tlacit na linux moze priniest len problemy (kedze nebudete mat ziadnu podporu). A ked to ide pod dosom, tak naco WinXp, ved bue stacit ten DOS.
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: poraÄ�ďż˝Ä�Ĺ 01.01.2006 | 20:20
                necron   Návštevník
                ak to pomôže,mám open suse 10.0 na dvd.ozvi sa.icq-241890642
            • Re: Re: Re: Re: Re: poraĂ�ďż˝te jednoduchÄ& 01.01.2006 | 20:35
              Peter Golis   Návštevník
              medzi winXP a DOS je viac ako rozdiel. ak dane uctovnictvo nebude fungovat pod WinXP, tak clovek zbytocne vyhodi peniaze za licenciu. nekron: vidim, ze nielen oblubujes windows ale ho aj poznas. a bezdovodne ho odporucas na linuxovom portali.
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: poraÄ�ďż˝Ä�Ĺ 01.01.2006 | 20:43
                necron   Návštevník
                myslím si,že som odporučil najbezbolestnejšiu cestu pre ľudí,ktorí nemajú skúsenosti s linuxum.ponúkol som aj open suse zadara!napíš mi čo som napísal zle.
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: poraĂ�ďż˝Ä&#655 01.01.2006 | 21:14
                  Peter Golis   Návštevník
                  najbezbolestnejsia cesta? ved tento vyraz je nezmyslom. pouzity uctovny system bol opisany ako verzia pe dos, nie pre windows xp. to je viac ako rozdiel. ja osobne by som odporucil nehat jeden z tych najpomalsich (100MHz) strojov cisto na kancelarske prace (dos, t602, uctovnictvo). ta zostava by to mala zvladat. co sa tyka vyberu distribucie, tak ja by som v tomto pripade odporucil kvalitu overenu rokmi. nieco na baze debianu, a vsetci veme ze sa v dnesnej dobe najviac vysvihol ubunutu ktory ma specialnu verziu pre skoly (EDU Ubunutu, http://www.edubuntu.org/). SuSe nie je v sucastnom stave overeny rokmi a stale trpi niektorymi detskymi chorobami.
            • Re: Re: Re: Re: Re: poraĂ�ďż˝te jednoduchÄ& 01.01.2006 | 21:23
              Avatar nardew debian  Používateľ
              ale pise ze uctovnictvo bezi na DOSe, takze nevidim v tom ziadny kamen urazu.... a hlavne ked mu odporucas XP, tak tam to moze ist/neist horsie ako na linuxovom emulatore.... a ked uz kupovat koli dosovej aplikacii XP za 5000Sk, tak prave tam unika hlavna myslienka zriadit system co najlacnejsie...
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: poraÄ�ďż˝Ä�Ĺ 01.01.2006 | 21:39
                Peter Golis   Návštevník
                on musi mat tie XP asi naozaj rad ked ich vsade odporuca. a navyse bezdovodne. zaujimalo by ma ako sa podpisuje na zive. zeby mirek? mimochodom, pocitace s 100Mhz sa daju zohnat za 300Sk co je menej ako cena noveho zdroja. a cenovy rozdiel 3000 za wxph alebo 5000 za wxp profesional oproti 300 ktore su uz investovane je dost vyrazny. takze ak by sa jednalo o stroj s dosom na ktorom moze bezat uctovny system, tak by to bolo idealne.
    • Re: poraďte jednoduchý linux do školy! 01.01.2006 | 20:33
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      odporucil by som Ubuntu, resp. Edubuntu nakolko jeho cielovou skupinou je skolstvo
      • Re: Re: poraÄ�te jednoduchĂ˝ linux do ĹĄkol 01.01.2006 | 21:20
        necro   Návštevník
        ok. to,že je to pre dos som si nevšimol.čítal som len hlavný príspevok.
        • Re: Re: Re: poraĂ�ďż˝te jednoduchÄ�Ë 01.01.2006 | 21:31
          max   Návštevník
          čítali ste hore na čo to potrebujú?suse im bude stačiť až až.......a v čom sa im to bude ľahšie inštalovať? v slovenčine alebo angličtine????
          • Re: Re: Re: Re: poraÄ�ďż˝Ä�ĹźË&#6553 01.01.2006 | 21:42
            necron   Návštevník
            počuj ty vševed.už som sa ospravedlnil.nestačí ti to?
            • Re: Re: Re: Re: Re: poraĂ�ďż˝Ä�ĹźË&# 01.01.2006 | 21:45
              max   Návštevník
              Gollis,nezdá sa ti že to ohľadom necrona preháňaš???
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: poraÄ�ďż˝Ä�Ĺ 01.01.2006 | 22:07
                Peter Golis   Návštevník
                Neprehanam. Toto nie je prvy krat co nielen odporuca ale aj obhajuje windows la linuxovom fore. Pokial by mal na to akykolvek dovod, tak by bolo jeho chovanie spolocensky akceptovatelne. Ale jedinym dovodom bolo ze sa mu nechcelo precitat otazku na ktoru reagoval. Takze z vlastnej lenivosti odporucal windows na linuxovom fore. inac, moje meno sa pise z jednym L.
          • Re: Re: Re: Re: poraÄ�ďż˝Ä�ĹźË&#6553 01.01.2006 | 21:48
            WlaSaTy   Návštevník
            a nejaké multimediálne programy takze suse mozeme vynechat. standardna instalacia suse ma vynechanu podporu multimedii.
            • Re: Re: Re: Re: Re: poraĂ�ďż˝Ä�ĹźË&# 01.01.2006 | 22:03
              max   Návštevník
              tri balíčky stiahnuť z netu nie je problém
    • Re: poraďte jednoduchý linux do školy! 01.01.2006 | 22:05
      Avatar nardew debian  Používateľ
      no neviem, necron napisal ze si nevsimol poznamku ohladom dosu, tak myslim ze by sme sa mali venovat otazke lebo sa to zacina uberat velmi zaujimavym smerom...
      • Re: Re: poraÄ�te jednoduchĂ˝ linux do ĹĄkol 01.01.2006 | 22:12
        necron   Návštevník
        ty kretén!na tomto fore som tretí krát .a posledný
        • Re: Re: Re: poraĂ�ďż˝te jednoduchÄ�Ë 01.01.2006 | 22:27
          Avatar rado_shadow Debian  Používateľ
          necron chováš sa ako idiot! nemusíš tu nadávať!!! trošku slušnosti by nezaškodilo
          • Re: Re: Re: Re: poraÄ�ďż˝Ä�ĹźË&#6553 01.01.2006 | 22:32
            necron   Návštevník
            zaujímalo by ma prečo mám byť slušný LEN JA!
            • Re: Re: Re: Re: Re: poraĂ�ďż˝Ä�ĹźË&# 01.01.2006 | 23:45
              Avatar nardew debian  Používateľ
              inak asi si nepochopil moj prispevok... myslel som tym, ze kedze si sam napisal ze si si to o tom dose nevisomol, takze tym padom je jeden problem ukonceny, lebo dost prispevkov sa vlieklo len o tom ci dos ci winxp... ty si napisal ze si si to vsimol, takze som myslel ze to nedorozumenie mozeme ukoncit..... ale ty si to vysvetlujes po svojom, ci uz chtiac/nechtiac
    • upresnenie 01.01.2006 | 22:20
      Tomáš   Návštevník
      Ďakujem pekne všetkým prispievateľom za doterajšie myšlienky a rady. Aby som to upresnil. Máme jeden novší počítač Celeron 1.7GHz a 256 MB RAM, skúsime k nemu zohnať ešte nejaký použitý cca. 400 MHz. Na tých dvoch by zrejme mohol bežať trochu novší Linux - Debian, či Ubuntu, nebodaj SuSe? dôležitým kritériom je tiež možnosť inštalácie a návodu v slovenčine (príp. češtine, maďarčine, nemčine). Dve predpotopné počítače s 100 GHz a menej zas potrebujú iný OS (alebo vyradenie, ale keďže ide o darované stroje, neviem, či je to v poriadku). Tie nezamýšľam využiť inak ako na internet, poštu a písanie. Vraj mikrovlnkový internet pôjde aj na starých počítačoch. Takže by som poprosil, ak Vás napadne nejaký iný, starší Linux, napíšte. Účtovnícke programy môžu bežať aj na starších počítačoch, ale pod DOS-om zrejme nemôžete surfovať:), takže tento OS by som zo svojich úvah radšej vynechal. Ešte raz ďakujem za všetky rady a ochotu. direktor
      • Re: upresnenie 01.01.2006 | 22:36
        puco   Návštevník
        No tie slabsie stroje nepotrebuju iny OS, ved vsade pojde Linux :-) Ak sa napr. rozhodnete pre Ubuntu, tak IMO tam pojde ta ista verzia, len tam nerozbehate vsetko, tym myslim ze napr. OOo2 tam bude asi nepouzitelny, ale na maily a net to pojde v pohode. btw pod dosom sa da surfovat. Len neviem ci vas Ubuntu uspokoji s dokumentaciou, hlavne ked vo vasich jazykoch nie je anglictina (Mandriva je v tomto pravdepodobne lepsia). Pri tom prechode uctovnictva na Linux pod nejakym emulatorom by som ale daval velky pozor, nechal napr. este jeden PC s dosom kym sa neukaze, ze naozaj to ide korektne aj pod tym Linuxom (predsa mzdy su velmi dolezite). Pripadne na jednom PC spravit dualboot s dosom a linuxom.
      • Re: upresnenie 01.01.2006 | 22:36
        Avatar borg Fedora  Administrátor
        na starsie pocitace je este vhodny slackware.
        • Re: Re: upresnenie 01.01.2006 | 22:42
          necron   Návštevník
          neplačte všetci.s tým odchodom som to nemyslel vážne.bolo by mi za vami smutno!!!
      • Re: upresnenie 01.01.2006 | 23:05
        peter golis   Návštevník
        doma mam k dispozicii postarsie distribucie RedHat ktore by mali fungovat aj na tych starsich strojoch. ale nemaju kompletny preklad do stredoeuropskych jazykov. mozem ich dat k dispozicii, aspon by sa vyuzili vsetky stroje. co sa tyka internetu, tak mikrovlnka funguje aj na starsich pocitacoch. ale to zavisi aj od toho ci a hlavne aky hardware dodava poskytovatel internetu.
        • Re: Re: upresnenie 02.01.2006 | 16:25
          Tomáš   Návštevník
          Zdravím pekne, pán Golis! Budem Vás prosiť o ten Red Hat, len mi dajte na seba kontakt... Môj mail je tamas.horkay@post.cz ďakujem pekne direktor
      • Re: upresnenie 02.01.2006 | 00:05
        Avatar nardew debian  Používateľ
        myslim ze netreba zbytocne komplikovat - dat na vsetky stroje rovanku distribuciu, ibaze na tych vykonejsich budu aplikacie ako OpenOffice(a tie co potrebuju trochu lepsi stroj) a na tych menej vykonnych bude zas sice to iste distro, ale so skromnejsou vybavou - internetovy prehliadac, mail klient no a nejaky emulator dosu na tu ekonomiku(najprv vyskusat na jednom pc ci ta ekonomika naozaj pod tym emulatorom pojde. ak pojde, bez problemov nainstalovat vsetky stanice). este by som podotkol, ze sviznost velmi zalezi od pouziteho windows manageru...KDE-ckom by ste tie pomale stanice zabili. takze na tie slabsie v ziadnom pripade nedavat KDE, odporucil by som icewm alebo fluxbox
      • Re: upresnenie 03.01.2006 | 15:41
        dvh   Návštevník
        Ahoj. Ja na 133 MHz Pentiu pouzivam RedHat 7.2 a ide velmi slusne, nemam absolutne ziaden problem, aj X Window System ide velmi slusne(KDE ani GNOME ale nepouzivam, namiesto toho QVWM v1.1.12). Pamat 64 MB, grafika S3 Trio 64V+ PCI s 2 MB ram, cca 2 GB disk (cca 800 je std. instalacia). Podporuje to aj USB (2.4.7 kernel). Mozem len odporucit... dvh p.s": DOOM I/II mi pod X dava slusnych 20-40 framov za sekundu pri 320x200.
    • Re: poraďte jednoduchý linux do školy! 02.01.2006 | 14:20
      Avatar ::[brwm]:: Slackware  Používateľ
      k tomu dos emulatoru nasiel som nieco, co by mohlo pomoct: "Spíše než pro hry lze DOSEMU doporučit jako výbornou pomůcku pro spouštění dosových programů (např. účetnictví) v Linuxu. Instalace i nastavení jsou velmi jednoduché. " Len je to v anglictine http://dosemu.sourceforge.net/stable/
      • Re: Re: poraďte jednoduchý linux do školy! 02.01.2006 | 14:55
        nardew   Návštevník
        jj, ja som na DOSEMU bezproblemovo praktizoval databazove programy(aj ked iba Fox a dBase, ale pochybujem ze ta ekonomika bude v niecom zlozitejsia, dokonca to podla mna bude vo Foxke.... ale to len tak naokraj) a tiez som pouzival DosBox, ale tam som skusal len dake dosove hry zo zaujimavosti....
        • Re: Re: Re: poraďte jednoduchý linux do školy! 03.01.2006 | 16:10
          Avatar Peter Drábik Manjaro  Používateľ
          Mimochodom ak ide o starsi comp - teda 100 Mhz tak teda neviem ako to bude s graf. rezimom ale aj pod textovym sa da surfovat (links.sf.net).
          • Re: Re: Re: Re: poraďte jednoduchý linux do školy! 03.01.2006 | 17:08
            Peter Golis   Návštevník
            pod grafickym to pojde tiez, ale najdenie najvhodnejsieho prehliadaca bude trosku zlozitejsie. jedine co moem povedat na isto ohladom prehliadania internetu, tak tam urcite nepojde macromedia/shockwave flash.
    • Re: poraďte jednoduchý linux do školy! 03.01.2006 | 19:47
      Avatar YellowZelo   Používateľ
      Ak by ste sa predsa len rozhodli prevádzokvať účtovníctvo pod Linuxom, tak TU nájdete dostatočné množstvo tipov na softvér. Ak vaše požiadavky končia pri jednoduchom organizovaní výplat, tak by vám hociktorý z týchto programov mal s rezervou stačiť.
    • Re: poraďte jednoduchý linux do školy! 29.01.2006 | 23:42
      Asi   Návštevník
      o sa týka -viek jednoznačne slackware, a X-window (nič nepridavať) a na tu 400-ku a 1700 ku fedoru 2 alebo 3 ale aj tak radšej slackwware koly zhode len už tam môže biť Gnome či KDE. Program ktorý je pre dos pôjde cez wine ovela skor ako v XP lebo XP je NT-čkovy a wine používa štrukturu 9x-iek dosu o vela príbuznejších. Uvedomte si ludia na silných mašinách že emulatory su len pre vás ked som si nahodil dosbox (aj ked vlastne ešte vo win) nemohol som hrať ani prehistorika aspo ten wine spomaluje daný program priatelne. NO a pridal by som mu yum alebo ak by používal daku Debianovsku distribuciu ATM Lebo si neviem uplneho začiatočníka predstaviť hladať balýky a naviac na tej 400-ke alebo aj na 100ke by to asi preplnil. takto mu to programy zmanažuj akurat by som si spravil s tych 100-viek imige zalohy a jednoducho to vracal lebo tam by som sa až tak o bezpečnosť neobaval takže updaty asi velmi treba na nich nebudu.
    • Re: poraďte jednoduchý linux do školy! 04.02.2006 | 11:55
      martin   Návštevník
      http://debian.postrelmov.org/ http://www.arcig.cz/linux/ http://www.edunix.cz/