Pridelenie práv prístupu na disk

Sekcia: Ostatné 12.02.2006 | 16:05
sann   Návštevník
Zdravím. Mám otázku: ako mám nastavit prístupové práva na disk? Presnejší popis: nainštaloval som si linux mandrivu 2006. Mám dva disky, rozdelil som ich nasledovne hda - 10GB - koreň (root)/, 4GB -swap, zvišok - /home. hdb - som nerozdeloval a pripojil som ho ako /mnt/xxxx. všetko je naformátované na ext3. Po spustení systému nemôžem pristupovať na tento disk (hdb) vypíše mi to, že nemám dostatočné práva nato aby som zapisoval na tento disk. Skúšal som to zmeniť ako root v grafickom prostredí, ale po prihlásení sa ako užívatel .... to znova nefungovalo. ako to mam urobiť. A ešte ako sa menia práva v konzole. dík za odpoveď. sann
    • Re: Pridelenie práv prístupu na disk 11.02.2006 | 15:14
      puco   Návštevník
      man chmod man fstab man mount
    • Re: Pridelenie práv prístupu na disk 11.02.2006 | 15:19
      ---   Návštevník
      to mas 4GB ako swap ? nie je to zbytocny luxus? najdi subor /etc/fstab a skopiruj ho sem
      • Re: Re: Pridelenie práv prístupu na disk 11.02.2006 | 15:26
        sann   Návštevník
        # This file is edited by fstab-sync - see 'man fstab-sync' for details /dev/hda1 / ext3 defaults 1 1 /dev/hda6 /home ext3 defaults 1 2 /dev/hdc /mnt/cdrom auto umask=0022,user,iocharset=iso8859-2,codepage=852,noauto,ro,exec,users 0 0 /dev/hdb1 /mnt/sann ext3 defaults 1 2 none /proc proc defaults 0 0 /dev/hda5 swap swap defaults 0 0
        • Re: Re: Re: Pridelenie práv prístupu na disk 11.02.2006 | 15:47
          Avatar nardew debian  Používateľ
          ten riadok kde je /dev/hdb nahrad tymto: /dev/hdb1 /mnt/sann ext3 auto,user,rw,exec 1 2
        • Re: Re: Re: Pridelenie práv prístupu na disk 11.02.2006 | 15:49
          Avatar nardew debian  Používateľ
          a este ako root by som dal: chmod 755 /mnt/sann/ chown tvoj_user:tvoja_skupina /mnt/sann
          • Re: Re: Re: Re: Pridelenie práv prístupu na disk 11.02.2006 | 16:06
            vec   Návštevník
            nestacilo by len umask=000 ?
      • Re: Re: Pridelenie prĂĄv prĂ­stupu na disk 11.02.2006 | 15:27
        meno   Návštevník
        nerad pridavam svoj bezduchy prispevok, ale nedalo mi... 4GB SWAP??? si sa zblaznil? to je naco preboha, co ty s tym kompom ako robis. to sa ani neda povazovat za luxus, to je uplny nezmysel. tak beznemu uzivatelovi stci bohato 256, ak je velmi one tak dajme tomu este 512( hoci dost zavisi aj od ramky, ale tak predpokladam ze 128mb a viac asi mat budes ked mas mandrivu ) ale 4gb? to je zbytocne plytvanie disku, to by si tam mohol dat celu novu distribuciu nan radsej... ale k veci teraz trochu, takze si pozri ten /etc/fstab a mal by si tam mat ten riadok ze /dev/hdbX /mnt ext3(napriklad) defaults 0 1; toto bol iba taky priklad, ale dolezite je prave ten stlpec kde mas pravdepodobne defaults, tam mozes eventuelne pridat nejake to user, alebo nejaku tu masku a tak.... sa to tu uz rozoberalo, viac v man fstab ... good luck :-P
      • Re: Re: Pridelenie práv prístupu na disk 11.02.2006 | 15:30
        sann   Návštevník
        A kľko swapu by bolo najlepšie.
        • Re: Re: Re: Pridelenie práv prístupu na disk 11.02.2006 | 15:38
          ---   Návštevník
          swap = 1-1.5x velkost RAM
          • Re: Re: Re: Re: Pridelenie prĂĄv prĂ­stupu na disk 11.02.2006 | 16:06
            meno   Návštevník
            hej, je pravda ze swap je velmi zavisli od poctu ram, ale nepovedal by som ze priamo, ani linearne to zrejme nebude, ja osobne som toho nazoru ze clovek s 512mb ram nepotrebuje swap vobec, ale to zavisi aj od distribucie a narocnosti uzivatela co to spusta za aplikacie. ak je malo ram( do 128mb ), tak treba toho swapu hodne, ja napriklad mam 128mb ram a 387mb swap, a ide to bezproblemov( vramci teda moznosti na 466mhz :) ) ale mam archlinux( zrejme zmenim na slackware, ten sa mi zda vyladenejsi, a vector linux bezal rychlejsie... ). takze ak chces mat ale istotu a mas 192mb ram a viac tak si daj 512mb swap a nemal by si mat problem. ak mas 768mb ram a viac tak zrejme vyzijes aj bez swapu, ale mozes si dat nejakych symbolickych 256mb ak chces mat kludne svedomie ;)
          • Re: Re: Re: Re: Pridelenie práv prístupu na disk 11.02.2006 | 16:13
            mlp   Návštevník
            nainstaluj si gkrellm tam si muzes nastavit zobrazovani vyuziti swapu a trosku ho sleduj, ja mam na slackware 1024mb ram a swap mi system nevyuziva skoro vubec, to bych musel strihat video a mit otevreno spoustu dalsich aplikaci abych to vyuzil , takze by melo byt v mem pripade az nad hlavu 512mb swapu
            • Re: Re: Re: Re: Re: Pridelenie práv prístupu na di 11.02.2006 | 16:21
              puco   Návštevník
              Kvoli sledovaniu vytazenosti swapu nie nutne instalovat hned gkrellm, staci na to top, kt. najdes vsade, aj v inych unixoch ako linux.
        • Re: Re: Re: Pridelenie práv prístupu na disk 12.02.2006 | 16:05
          martin   Návštevník
          ak chces vyuzit napr. hibernaciu tak ten swap urcite budes potrebovat aby sa ti pocas nej mal kde ulozit obsah ram. davnejsie sa odporucal swap rovnajuci sa dvojnasobku velkosti ram.