instal Knoppix

Sekcia: Ostatné 02.03.2005 | 19:29
Avatar qist   Používateľ
Zdravim. Vedel by mi niekto pomoct? Mam 80 GB disk rozdeleny na 4 casti (C: 9,75 GB, D: 9,75 GB, E: 34,1 GB a F: 22,6 GB). Ked som spustil knoppix-installer cez shell vyskocilo mi prve okno jak je aj v tej prirucke, dal som ok a potom mi vyskocilo okno, v ktorom mi vypisalo (ak som si to dobre prelozil), ze nemam dostatok miesta na disku, ze potrebujem 1 GB a potom tam bolo spominanych nejakych 256 MB a 512 MB. Ked som dal ok tak mi to ponuklo len dve moznosti 1. rozdelit disk a druha ukoncit. Ked dam rozdelit disk, tak mi vybehne ten program na rozdelovanie disku. A ked dam skoncit tak mi to skonci a hodi ma to to spat do shellu. Neviem co s tym, na disku C mam volne este 5,87 GB (mam tam nahodeny Windows a ostatny soft). Linux som chcel dat na D, ktory je skoro uplne volny, je tam len nejakych 32 KB, ktorych zabera ta tabulka FAT alebo take nieco (nevyznam sa v tom). Potreboval by som poradit jak to mam nainstalovat na ten disk D, ked ma to nechce vobec dalej pustit. Este pripajam moju konfiguraciu: PC Intel Celeron 434, 128 MB RAM a zatial pouzivam Win 98 SE. Ten Knoppix je z PC Revue. Tipkovi z PCR som tiez pisal, ale este mi neodpisal pre zaneprazdnenost. Tak sa obraciam na niekoho odtialto. Vopred dakujem za pomoc.
    • Re: instal Knoppix 24.02.2005 | 00:54
      DanoD   Návštevník
      http://www.volny.cz/kili/instalace_danixu_na_hdd.pdf
      • Re: Re: instal Knoppix 24.02.2005 | 21:52
        Avatar qist   Používateľ
        Dakujem za odpoved. Lenze ja som chcel nainstalovat ten Linux na disk D a nie na C a v tom manuali je popis instalacie len na disk na ktorom uz je nainstalovany Win. A ked dam ten program na rozdelovanie disku - tak disky D, E a F su tam predstavovanie iba akesi virtualne disky a nemozem ich ani formatovat ani nic, lebo mi to vypise "Toto je virtualna particia. Nemozete s nou manipulovat: pouzite volbu spet". Tak teraz neviem cez co mam ten disk D naformatovat tak aby sa nan dal Linux nainstalovat.
        • Re: Re: Re: instal Knoppix 25.02.2005 | 00:09
          DanoD   Návštevník
          No v linuxe nie su na particie pismenka takze tam nebude d... linux ma vlastny suborovy system ext2 alebo ext 3 myslim ze v tom manuale to je vystizne napisane. Tu hlasku niekedy qtparted vypise a neda sa nic robit... uz si velmi nnepametam ako som to riesil... dajte pozor ci nemate napojene disky. Hned po starte knoppixu spuste instalaciu, rozdelte particiu d na 2 casti jednu dajte na naformatovat na ext2 a druhu na linuxswap...
          • Re: Re: Re: Re: instal Knoppix 25.02.2005 | 10:35
            majo2   Návštevník
            1. TREBA SA UCIT ANGLICTINU.!!! to hovorim z vlastnej skusenosti. Cely zivot som sa ucil po nemecky ale bol som prinuteny ako samouk zvladnut aj anglictinu. Staci pasivne a odborne texty. Bez toho totiz nerozumies, co ti to ten pocitac vlastne hovori a co po tebe chce. 2. Na tom linku, co ti posielal Dano hned na zaciatku, je to popisane velmi pekne. Ked nastartujes program na vytvaranie alebo menenie particii tak si vyber tu, ktora sa vo Windowse vola disk D. Ten program ti nevypise pismenka diskov "C" "D" a pod ! Musis ich rozlisit podla velkosti a poradia. Tak si vyber tu 5GB a nechaj ju zrusit. Vznikne volne miesto, na ktorom vytvoris novu particiu so systemom ext2. Neurob ju tak velku aby zabrala cele volne miesto, lebo musis vytvorit este jednu particiu tzw.SWAP. tej staci na velkost tak 500 kB. Potom ti uz pojde spustit instalacia. 3. na tomto linku: http://www.volny.cz/kili/ su aj dalsie texty v cestine, ktore by ti mohli byt uzitocne. Verzia, ktoru pouzivaju v Cesku sa vola Danix. Je to to iste ako u nas Knopix. Tak ti prajem vela zdaru a trpezlivosti! Stoji to zato, linux je SUPER !
            • Re: Re: Re: Re: Re: instal Knoppix 25.02.2005 | 13:15
              aXa   Návštevník
              jednoduche.. ak to chces instalovat na disk, ktory je pod windowsami oznaceny ako d, musis ho pri instalacii knoppixu zrusit a vytvorit 2 oddiely swap a linux...
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: instal Knoppix 28.02.2005 | 19:57
                Avatar qist   Používateľ
                Zdravim vsetkych a dakujem za ochotu. Tak som to teda skusil, jak ste mi napisali. Spustil som knoppix, potom QtParted, klikol som na disk, ktory mam vo win ako D, dal som "odstranit", odstanilo mi ho a vzniklo volne miesto, dal som "vytvorit novu particiu" a tam som nastavil na ext2 (neskor som skusal aj ext3, a taktiez nic), nastavil som velkost z povodnych 9,76 GB na 8 GB, a zvysne miesto som dal nastavit ako swap-linux. Vsetko to prebehlo ok, dal som shell, prehodil som sa prikazom su do root (jak to bolo pisane v manuali), napisal som knoppix-installer a znovu sa mi vyhodilo to iste okno s upozornenim, jak aj prvy krat (to kolko miesta potrebuje na instalaciu a kolko na swap - uz som pochopil co mi to tam pise:) a potom mi to vyhodilo okno s dvomi moznostami (ako predtym) 1. rozdelit disk a 2. ukoncit. Skusal som rozne variacie (najprv sputit instalaciu cez shell, a potom zvolit 1. moznost - rozdelit disk; alebo najprv rozdelit disk a potom dat instalaciu) a vzdy to robi to iste. Ked v QtParted dam formatovat tu vytvorenu particiu ext2 (alebo ext3) aj swap-linux, vzdy mi to vyhodi chybu, ze toto je len vyrtualny disk..., tak jak aj predtym, co som pisal. A este v shelli mi to vyhadzuje takuto chybu: Error: \WINDOWS\APPLIC~1\SKYPE\M-1-RINO\CHATS~1.DBB is 152, but it has 21 clusters (168k). To M-1-RINO - je nick mojho brata v Skype wo Win. Vobec sa mi nezda to hlasenie s tymi vyrtualnimi diskami, aj ked otvorim QtParted - tak v tej stromovej strukture diskov je najprv zobrazeny disk hda1 (disk C vo win), a potom zvysne tri casti (D - hda3, E - hda4, F - hda5) su v pod jednou skupinou, ktora sa vola tusim extended - ta je pomenovana hda2. Existuje pod win nejaky doverihodny program, v ktorom by sa ten disk D dal naformatovat na ext2 (popripade ext3) a na swap-linux, pretoze pod win mi tie disky zobrazuje normalne aj sa s nimi da pracovat (co je v podstate logicke), iba v linuxe mi to zobrazuje ako extended, ci vyrtualne disky. Vopred velmi pekne dakujem za ochotu.
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: instal Knoppix 28.02.2005 | 20:35
                  jan_i_ka   Návštevník
                  vo win existuje program Partition Magic. Ten by mal podporovat aj format extt2 ext3.
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: instal Knoppix 02.03.2005 | 19:29
                    Avatar qist   Používateľ
                    No konecneeeeeeeee!!!!!!!!!!!! Uz to ide. Ako vzdy, teda v mojom pripade, zlyhal ludsky faktor:) Chyba bola uplna banalita - zabudol som, potom co som rozdelil disk, ulozit nastavenia, a preto to neslo. No ale uz to fici, to je hlavne. Takze este raz dakujem vsetkym za ochotu a majte sa.