OS nema byt ALL in 1

Sekcia: Komunita 11.07.2006 | 20:09
Ali   Návštevník
Pozrite sa na dnesne distribucie. Su prepchate softwarom ktory aj tak vacsina nevyuzie. MS dostava zaloby za monopolne spravanie koli integrovanemu WMP, IE, MSN, ... a v linuxe je to este ovela horsie, uz kazda druha distr. ma integrovany OO, GIMP, ... Ako by sa Vam pacilo, keby MS dal do visty MS-O (na dvd to vojde). Neviete kde je nejaky navod SK/CZ ako si nainstalovat Linux uplne od zakladu. skusal som aj male distro, napr. DSL, ale aj v tom uz bol napchaty kancelarsky software a multimedia OS by sa mal starat len o detekciu HW+sluzby+daemons+GUI podla vyberu, a jediny SW ktory by mal obsahovat, je ten na spravu sys. Ziadne kancelarske, multimedialne, graficke, ...
    • Re: OS nema byt ALL in 1 16.04.2006 | 20:53
      Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
      gentoo, debian, slackware?
      Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
    • Re: OS nema byt ALL in 1 16.04.2006 | 20:54
      Avatar uid0 Debian  Používateľ
      vyber balikov pri instalacii je najvacsi problem novacikov. tu si totiz nainstaluju zo vsetkeho 5 alternativ naraz. az casom pochopis co ti treba a co nie. ja by som ale v prvom rade neistaloval ani KDE, ani GNOME a toboz nie obe naraz. ale nevidim napr. problem v instalacii openoffice a gimp. nemaju konkurenciu (snad okrem OO Calc, ten je dost na [censored])
      Debian. apt-get into it…
    • Re: OS nema byt ALL in 1 16.04.2006 | 20:54
      m0d0r   Návštevník
      chlapce co ty tu riesis ??? Uz len jednu vec sa ti tu spytam. Da sa bez problemov odisltalovat WMP ? IE ? MSN ...... . Pokial viem nie aby nepokazil fungovanie system-u. A keby si sa trosku snazil tak vies ze nic z toho co si napisal nieje pravda a ze v kazdej distrubucii si minimalne mozes vsetky tieto veci odinstalovat. Popripade nastavit aby sa neinstalovaly (ale to si asi ty neriesiel pri instalacii vie ku vsetkemu je prirucka km nieco zacnes instalovat ....). PS: http://linuxhelper.mine.nu
      • Re: Re: OS nema byt ALL in 1 18.04.2006 | 21:14
        ops   Návštevník
        IE sa da odinstalovat. skusal som to, v starte som ho nevidel. ale neviem ci sa tam nachadza, ale v winxp si skus vyhladat iexplore.exe a ked ho najdes je to dalsi podvod
        • Re: Re: Re: OS nema byt ALL in 1 23.04.2006 | 19:32
          PetrYk   Návštevník
          Neda sa odinstalovat , ten subor explorer.exe obsahuje iba spustac prehliadaca , no nie celi prehliadac , ten vyuziva asi 70 mega kniznic , ktore su vyuzivane priamo kernelom windowsov ten program , co bol na odinstalovanie IE ti len upravy registre tak , aby system nevedel o tom , ze ma IE , a nepustal ho :) a mam taky pocit , ze ked ho pustis , ta da dopustas nelegalneho zasahu do windows , ale. . niesom si tim isty , ci to je stihatelne , ale .. pokial si M$ je schopny patentovat dvojklik , a dovoli uvazovat nad platenim za FAT $$/odiel , su schopny asi vsetkeho :)
          • Re: Re: Re: Re: OS nema byt ALL in 1 03.05.2006 | 22:00
            ops   Návštevník
            vlastne ved on sa neda odinstalovat vobec. inak by ti spadol system. to je uz zabudovana vlastnost windowsu.
    • Re: OS nema byt ALL in 1 16.04.2006 | 21:05
      WlaSaTy   Návštevník
      pri kazdej instalacii linuxu mas moznost vybrat si co chces a co nechces. pokial ti vadi ze bezne instalacne medium obsahuje niekolko typov kancelarskych balikov, tak si stiahni instalacne minicd. inac, co keby si namiesto zakladania flamewar vytvoril vlastnu distribuciu ktora bude plne vyhovovat tymto poziadavkam? ps: mne by sa pacilo keby microsoft dal kompletne office do visty. cena daneho balika by sa zdvihla nad unosnu mieru a navyse hw naroky by boli tiez nezanedbatelne.
      • Re: Re: hola pravda OS nema byt All in One 16.04.2006 | 21:41
        skywaker   Návštevník
        Odporucam distribuciu Zenwalk Linux, alebo Yoper obe su minimalisticke a mas vsetko co potrebujes. nenajdes tam programy duplicitne .... ale su aj ine len treba hladat ...
        • Re: Re: Re: hola pravda OS nema byt All in One 16.04.2006 | 21:43
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          ked uz chceme byt minimalisticki, tak toto bol moj prvy linux
          Debian. apt-get into it…
    • Re: OS nema byt ALL in 1 16.04.2006 | 21:52
      Avatar Oliver Kišš Ubuntu, Slax  Používateľ
      linux from scratch? :-) http://www.linuxfromscratch.org/
      • Re: Re: OS nema byt ALL in 1 17.04.2006 | 03:55
        martin   Návštevník
        kedze chcel nieco SK/CZ tak odporucam staihnut si navod (knihu) pre Linux from Scratch zo stranok http://www.linpro.cz/
    • Re: OS nema byt ALL in 1 17.04.2006 | 11:05
      Avatar Peter Mint  Používateľ
      A o co ide? Ja som mal rad aj Mediaplayer vo win, aj vsetko co je v ponuke s distrom, ved to je aj vyhoda nie? Novacik nainstaluje a ide. Ako tu niekto spravne poznamenal- dolezite je len si nedavat podobne duplicitne aplikacie.
      Žijem v krajine, kde aj zajtra znamená predvčerom :-)
    • Re: OS nema byt ALL in 1 17.04.2006 | 11:16
      Avatar chatpall   Používateľ
      A je? Pekne uzivatelsky prijemne distra maju vlastnost nainstalovat aj to co nepotrebujes. Ale je to chyba uzivatela, lebo sa poriadne nepreklika cez instalator. Nevidel som este distibuciu, ktora by neponukla na instalaciu iba holy prikazovy riadok bez GUI. Ak ano prepacte moju nevedomost.
      NERUSTE TENTO UCET!!!
    • Re: OS nema byt ALL in 1 17.04.2006 | 11:17
      Avatar chatpall   Používateľ
      A je? Pekne uzivatelsky prijemne distra maju vlastnost nainstalovat aj to co nepotrebujes. Ale je to chyba uzivatela, lebo sa poriadne nepreklika cez instalator. Nevidel som este distibuciu, ktora by neponukla na instalaciu iba holy prikazovy riadok bez GUI. Ak ano prepacte moju nevedomost.
      NERUSTE TENTO UCET!!!
    • Re: OS nema byt ALL in 1 17.04.2006 | 13:16
      m0d0r   Návštevník
      ukoncime to aj tak ten co tu mal riesit na to serie a iba nas rozhneval :D
    • Re: OS nema byt ALL in 1 17.04.2006 | 22:15
      Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
      Ahoj... Plne s tebou suhlasim, na co je dobre ze v repozitory debianu je 14 000 balickov ked bezny uzivatel potrebuje cca 5 programov. Aj preto som zacal robit vlastne distro + navod v slovencine (ma uz 100kb), KONECNE som zohnal aj web, behom najblizsich dni (tyzdnov) to konecne zverejnim. Momentalne to po sebe posledny krat citam nech tam niesu haluze a ide to von... Inak co som sa za ten cas co si robim to distro naucil je, ze v beznej mainstreamovej distribucii su dost brutalne zavyslosti (kniznice, programy, sluzby, ...), takze tvoja predstava "kernel, moduly, prikazovy riadok, 2-3 programy co potrebujem" je obavam sa trochu nerealna :( dvh
      • Re: Re: OS nema byt ALL in 1 17.04.2006 | 22:36
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        nech tam "nie su" haluze... s tymi zavislostami to nie je take zle, pokial ide o disketovu distribuciu :)) (kernel, libc, ld, busybox a par dalsich) aka velka je ta tvoja distribucia a ake su hlavne sucasti? som dnes instaloval debiana a mam to do 100MB (ale este tam nie su kancelarske veci a gimp). dolezite je vys*** sa na KDE a GNOME. zbytocne to zerie disk a RAM. nieco ako window$
        Debian. apt-get into it…
        • Re: Re: Re: OS nema byt ALL in 1 18.04.2006 | 10:23
          Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
          "s tymi zavislostami to nie je take zle, pokial ide o disketovu distribuciu" ... prave naopak, disketove distribucie maju jednu z najbrutalnejsich zavislosti ako moze byt. Disketove distra velmi neochotne prijimaju cudzie softy (maximalne tak staticky linkovane ale to je kvoli velkosti dost problem...), Previazanost je aj napr. v logine (bez PAM, niektoremu softu to vadi). Bezne mi hlasi na standardny elf ked ho chcem spustit ze neexistuje. Nie celkom standardne glibc takze nieco pojde nieco nie. Typicky priklad, dve rozne disketove distra s busyboxom, v jednom nejde poriadne bash, v druhom nejde tar, ...
      • Re: Re: OS nema byt ALL in 1 17.04.2006 | 23:17
        Tulen   Návštevník
        "Brutalne zavyslosti" jeden z dovodov, preco neuznavam Linux ako desktopovy system. Vo Windows existuju zakladne systemove kniznice, vdaka ktorim netreba nic doinstalovavat a vsetky aplikacie bezia bez problemov. Iste su aj vynimky, ale taketo kniznice je mozne pohodlne odinstalovat a obycajne nemaju zavislost na x dalsich. Do Linuxu, ked nainstalujem niekolko aplikacii s x zavislostami, tak je celkom problem sa toho zbavit. A zabit pol dna cistenim Linuxu? Nie, radsej pouzijem jednoduchsiu variantu. Windows ;-) Hovori sa, ze Linux je pripraveny na desktop, co moze byt pravda, ale nie vhodny. P.S.: Linux je dost velky gulas, ktory sa vari bez sefkuchara a kazdy si do neho prida co chce. Moze byt takyto system kvalitny?
        • Re: Re: Re: OS nema byt ALL in 1 17.04.2006 | 23:23
          Avatar KiLo Debian stable  Používateľ
          zase pokus o flamewar
          cat /dev/dsp > /dev/sda - ovladanie pocitaca hlasom
        • Re: Re: Re: OS nema byt ALL in 1 17.04.2006 | 23:27
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          to nie je vyhoda windows. existuje taky terminus technicus, ze DLL HELL. ak sa ti tam nasere nekompatibilna verzia a prepise ti povodnu, nikdy nezistis v com bol problem, pretoze ani nevies aku verziu mas mat a aka tam bola.
          Debian. apt-get into it…
          • Re: Re: Re: Re: OS nema byt ALL in 1 18.04.2006 | 00:23
            skywaker   Návštevník
            Ja velmi oblubujem Slackware aj ked som teraz presiel na Zenwalka..... Je to super Linux a ma vsetko co chcem na cd aj z xfce 4.3 ... Ovsem nasiel som jeden operacny system ktory sa este stale vivyja a vyzera velmi slubne .... vsak pozrite si: http://en.wikipedia.org/wiki/Haiku_(operating_system)
            • Re: Re: Re: Re: Re: OS nema byt ALL in 1 18.04.2006 | 12:10
              ferjo   Návštevník
              Nexapem celkom v com je problem. Chyba nieco take ze nainstalujem ako novacik distro v style Mandriva ale bude tam len jednoduche oknove prostredie bez zbytocnych "čačiek", dalej txt-editor ,prezerac obrazkov ,webbrowser a basta. Nasledne si otvorim zoznam software ,ktori mozem jednoducho mysou nainstalovat z CD ,alebo este dalsie zo siete. Sakra ,preco take neco nenji?
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: OS nema byt ALL in 1 18.04.2006 | 12:36
                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                take su vsetky, len nesmies vyberat ziadne programy suvisiace s KDE. maju vela zavislosti. dolezite je nezaskrtavat vsetko. vybrat X server, networking tools, development tools (gcc, perl, python), jednoduchy window manager (napr. XFCE). Midnight Commander, jeden webovy browser, mailovy klient (odporucam sylpheed-claws 2.0). pripadne nieco dalsie. vsetko ostatne nepotrebujes, a ked ano tak jednoducho doinstalujes.
                Debian. apt-get into it…
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: OS nema byt ALL in 1 18.04.2006 | 12:47
                  Tomas   Návštevník
                  To je pekne, ale existuje vela programov, ktore jednoducho bez gnome, kde ... kniznic nenainstalujem. A je absolutny nezmysel, ked potrebujem program, ktory ma cca 300kB instalovat 30MB zavyslosti.
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: OS nema byt ALL in 18.04.2006 | 12:49
                    Avatar uid0 Debian  Používateľ
                    aky? ja s tym nemam problem
                    Debian. apt-get into it…
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: OS nema byt AL 18.04.2006 | 13:44
                      Tomas   Návštevník
                      Teraz nie som pri Linuxovom PC, ale tych programov je dost (xmms,evolution,amarok.....). Je hlupe, ked je program zavisli na knizniciach konkretneho desktopu. Pod Linuxom by mala existovat jednotna kniznica ako zaklad. Spolocna pre vsetky desktopy. Nieco ako Linux API. Podla mojej mienky by to Linux posunulo o velky skok dopredu. Niekto povie, ze to je sloboda. Ano, ale zaroven, cim viac moznosti tym vacsi chaos. Najviac mi prekaza "rivalita" medzi GTK a QT. Ako sa hovori, kde sa dvaja biju GTK, QT treti vyhrava GDI (Windows).
                      • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: OS nema by 18.04.2006 | 14:03
                        Avatar uid0 Debian  Používateľ
                        naco mat xmms aj amarok? xmms nema zavislosti na ne. evolution je hovado, pouzi sylpheed-claws 2.0 (alebo oznacovane aj ako sylpheed-claws-gtk2) uvedom si, ze linux nema v sebe zabudovanu graficku nadstavbu, a ty si mozes zvolit nemat X server vobec. tu nejde o zavislosti ku kniznici GTK a Qt. to je nic. ale to, ze kazdy KDE program spusta kadejake [censored] ine veci a pouziva zbytocne kniznice (kvoli integracii s KDE).
                        Debian. apt-get into it…
                        • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: OS nem 18.04.2006 | 14:38
                          Tomas   Návštevník
                          "naco mat xmms aj amarok?" uviedol som to iba ako priklad. "uvedom si, ze linux nema v sebe zabudovanu graficku nadstavbu " Som si toho vedomi, ale nie je to skoda pre Linux, ktory tym straca kredit medzi beznimi pouzivatelmi? "a ty si mozes zvolit nemat X server vobec." Mozem, ale pre framebuffer rezim toho vela nie je. Linux je dobry system na server (konzola), ale pri grafickej nadstavbe to s nim ide velmi prudko dole. Vacsina GUI desktopov posobi ako keby boli pisane pre 5 rocne deti. Jedine stastie Linuxu je, ze vyvoj riadi par ludi. Keby to preslo pod komunitu, tak zbohom Linux.
                          • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: OS 18.04.2006 | 14:50
                            Avatar uid0 Debian  Používateľ
                            tak si daj len XMMS. to ze nema X zabudovane je vyhoda. X je len obycajny proces, zatialco vo win je sucast kernelu. bezpecnost nadovsetko, vyhoda by to nebola. keby som bol nuteny nemat X, nemam s tym problem (ICQ, torrent, mail, web je aj pod konzolu - akurat ten browser je trocha neprehladny). pouzivam XFCE a neposobi na mna detsky. Linux je len kernel, tam maju ine starosti nez X a pouzitelnost na desktope. takze nechape ktoze su to ti ludia co to riadia. a vsetko/vacsina toho co pouzivas vyvija komunita.
                            Debian. apt-get into it…
                            • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 18.04.2006 | 15:06
                              Tomas   Návštevník
                              "X je len obycajny proces, zatialco vo win je sucast kernelu. bezpecnost nadovsetko, vyhoda by to nebola." - kde si prosim ta prisiel na to, ze GUI je sucastou kernelu Windowsu? kernel bezi samostatne aj vo Windowse a graficke kniznice sa pripajaju ako DLL kniznice.
                              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 18.04.2006 | 15:12
                                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                                GUI windowsu bezi v kernel mode procesoru - ma pristup k celej pamati
                                Debian. apt-get into it…
                            • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 18.04.2006 | 15:16
                              Tomas   Návštevník
                              "Linux je len kernel" presne tak to bolo myslene ;-) Linus a par ludi okolo neho sa stara o to co bude a co nebude sucastou tzv. vanilla kernelu. Komunita nemoze svojvolne pridavat co si zmysli do kernelu. Iny pripad je ak si niekto vytvori vlastne jadro, co je vacsinou pripad distier, ktore aj tak vacsinu veci ponechaju z povodneho jadra.
                              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 18.04.2006 | 15:19
                                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                                skor nez "vacsinu ponechaju" by som tam dal "upravia len minimalne"
                                Debian. apt-get into it…
                      • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: OS nema by 22.04.2006 | 20:15
                        Avatar ventYl 2 x Slackware  Používateľ
                        zobrat vsetky mozne sluzby a narvat ich do jedneho API je somarina! uz len z toho dovodu, ze by vznikli neriesitelne zavislosti jednotlivych casti toho velkeho API navzajom, takze by si z toho Linux API nemohol vynat ziadnu cast, aniz by si porusil funkcnost toho API ako celku (typicky priklad mas na windowsoch... graficka kniznica sa neda odinstalovat, lebo je zavrtana do jadra). Je lepsie, ked mas proste kniznicu, ktora ti poskytuje nejake sluzby a vyuzivaju ju iba tie programy, ktore ju potrebuju. Nieco uplne ine vsak je to, ze existuje viac variant toho isteho a niekedy je potrebne mat nainstalovane obe varianty, lebo niektory program vyuziva jedno, druhy zase ine. To nie je zle, ale vseobecne to spomaluje napredovanie a trend by mal ist smerom standardizacie (= obe varianty budu komunikovat rovnakym sposobom, budu poskytovat rovnake API, ale budu na sebe nezavisle a budu to varianty), tak, ako to je napriklad pri Bluetooth rozhrani, kde existuje BlueZ a este jeden neoficialny Bluetooth stack. Oba su navzajom kompatibilne a ty si vyberies ten, ktory chces.
          • Re: Re: Re: Re: OS nema byt ALL in 1 22.04.2006 | 17:11
            ops   Návštevník
            DLL HELL? co je to do kelu! este nikdy som to nepocul, a taky problem som nemal. tak tu radsej nestras zarytych Windowsakov.
            • Re: Re: Re: Re: Re: OS nema byt ALL in 1 22.04.2006 | 17:22
              WlaSaTy   Návštevník
              tak to si stastny clovek. ak si aplikacia pisana napriklad vo visual basicu nainstaluje vlastne verzie kniznic, tak moze odpalit polovicu inych aplikacii (napriklad ritched32.ocx). ak aplikacia vyzaduje ku svojej funkcionalite internet exploiter vo verzii na 4 desatinne miesta. ak si aplikacia zo sebou taha specialnu verziu mfcXYZ.dll. mohol by som pokracovat. toto su najznamejsie problemy s DLL HELL je pravda ze sa presne toto snazi riesit M$ uz niekolko rokov, ale akosi to moc nefunguje. no, ale to uz je Total OFF TOPIC
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: OS nema byt ALL in 1 01.05.2006 | 20:48
                ops   Návštevník
                no vies ja som vynimka. napisal som si par blbosti vo Wisual (myslim Visual) Basicu . Mozno som nepisal nejake specialne veci. nikto nevie kedy sa to moze stat. ja si myslim ze sa to moze stat pri nejakom exta profesionalnom programe.
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: OS nema byt ALL in 1 01.05.2006 | 21:38
                  WlaSaTy   Návštevník
                  popripade si mal konsolidovane verzie (systemovych) kniznic nakolko si to prevadzkoval na svojom pocitaci. ale keby si instaloval program co si zo sebou potiahne zastarale a nepodporovane kniznice, tak by si zbadal ako to rozoser... system. teda ak sa systemom moze nazvat windows, ale to uz je off topic ;-)
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: OS nema byt ALL in 11.07.2006 | 20:09
                    ops   Návštevník
                    staci ked si spustis nejaku zastaralu ms-dos hru o tri dni to mas rozdzubane :)
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: OS nema byt ALL in 02.05.2006 | 21:22
                    ops   Návštevník
                    to teda verim ze prepise podporovane zastaralimi a potom urcite poriadne rozhadze system. prevadzkoval som to jednoducho, pri kazdom spusteni pocitaca. bol tam Form1,Label1,2,3,4,Command1,2 to myslim tak, ze jeden form. 4labely a 2 tlacitka
        • Re: Re: Re: OS nema byt ALL in 1 18.04.2006 | 18:24
          jancici   Návštevník
          skus gentoo pouzivam uz dost dlho a o zavislosti sa nestaram, PORTAGE si to robi sam a celkom slusne
          • Re: Re: Re: Re: OS nema byt ALL in 1 18.04.2006 | 22:54
            skywaker   Návštevník
            skoda len ze Linux nie je Microkernel ... hned by sme mali graficky system na low urovni namiesto X servera ...
            • Re: Re: Re: Re: Re: OS nema byt ALL in 1 18.04.2006 | 23:23
              WlaSaTy   Návštevník
              mozes vyskusat GNU/HURD, zastresovany DEBIANom. ten je zalozeny na mikrokerneli.
            • Re: Re: Re: Re: Re: OS nema byt ALL in 1 18.04.2006 | 23:34
              Avatar uid0 Debian  Používateľ
              microkernel znamena uplny opak. vsetko ostatne okrem miniaturneho kernelu nebezi v privilegovanom mode procesoru.
              Debian. apt-get into it…
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: OS nema byt ALL in 1 19.04.2006 | 00:07
                skywaker   Návštevník
                Hurd by bolo to posledne co by som skusal :)
            • Re: Re: Re: Re: Re: OS nema byt ALL in 1 19.04.2006 | 11:11
              Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
              FBUI - Frame Buffer User Interface, skus popatrat na nete fakt zaujimava vec. 32kb kernel modul ktory riesi grafiku, jednoduche api v userspace kde si uz kazdy spravi co chce...
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: OS nema byt ALL in 1 19.04.2006 | 18:53
                WlaSaTy   Návštevník
                popripade http://www.directfb.org/ - dost sranda ;-) ale vecsia je cvidix pri grafickych kartach nvidia.
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: OS nema byt ALL in 1 19.04.2006 | 19:42
                  Avatar uid0 Debian  Používateľ
                  cvidix je haluz. video v textovom mode ... :))
                  Debian. apt-get into it…
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: OS nema byt ALL in 19.04.2006 | 20:07
                    WlaSaTy   Návštevník
                    cvidix je video na pozadi textoveho modu. ale vcelku funny je aj aalib a podobne ...
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: OS nema byt AL 19.04.2006 | 20:28
                      Avatar uid0 Debian  Používateľ
                      v mplayeri ho mozes prepinat medzi pozadim a popredim ;) aalib je onicom. skus libcaca :)
                      Debian. apt-get into it…
      • Re: Re: OS nema byt ALL in 1 12.05.2006 | 21:51
        ops   Návštevník
        napises sem kde si to zverejnil????????????????????????? tesim sa
    • Re: OS nema byt ALL in 1 19.04.2006 | 13:56
      rooter   Návštevník
      Neviem ako vy, ale ja si myslim ze all in 1 je skor vyhoda ako nevyhoda (mas v systeme hned vsetko co potrebujes). Widlaci mozu len ticho zavidiet.
      • Re: Re: OS nema byt ALL in 1 24.04.2006 | 12:12
        jokra   Návštevník
        Ta debata je prazdna az na niekolko trefnych odpovedi. Vidiet, ze sa bavia zanietenci linuxu, mladeznici a profesionali. Linux je podla mna system s perspektivou pre niekolko skupin uzivatelov neprofesionalov. 1. skupina, ktora potrebuje kanc. sofware, prehravanie hudby a videa, pripojenie na internet so vsetkymi vlastnostami vcetne VOIP a web. kamier a niekolko hier 2. skupina + praca s audio nahravanie, ripovanie a takisto videocapture, editaciu export na dvd a pod., vcetne grafiky pre pracu so stat. obrazkami. 3. skupina zamerana na kanclar. software a eonom. a pod. programy suvisiace s profesiou-ochota zaplatit za dobre fungujuci system. 4. uzko specializovane, prof. skupiny. Nazaujimavejsia je skupina 1. a 2. Ta nechce sa ucit prikazovy riadok, chce si svoje programy nainstalovat a pouzivat bez padania systemu. Ten system, ktory mu ponukne uvedene moznosti bude najlepsi a uspokoji ho na dlhsiu dobu, pokial nebudu potrebne invacie suvisiace s pokrokom v IT vobec. Skuste sa pozriet na problemy distra z uvedeneho pohladu. Uspokoji sa tak 1. skupina na 75%. Ti co mame linux radi chceme 100% a keby to islo aj viac. Nekamenujte ma, poznam dost dobre linux aj DOS a Win od od ich vzniku.
        • Re: Re: Re: OS nema byt ALL in 1 28.04.2006 | 14:26
          Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
          Ja mám hrozne rád Linux, je ľahký príjemný a ľahko používateľný... ALE:...Keby ho dam mojmu bráchovi na používanie nie to na inštalácie....pfu...koniec s Linuxom...Taká je pravda. Používateľovi treba dať všetko čo od začiatku potrebuje. Toto splna SuSE. Kaflem na keci typu že je pomalý a bla bla....Ked som bol novačik a doniesol som Linux domov, len som ho vložil do mechaniky a inštaloval základ, ktorý mi veľmi vyhohoval.... Takže reči typu že X ako integrovaný je výhoda osobne neberiem..áno teraz Je pre mna lepšie bez Int. X-ka ale povedzme si....ako profesionáovi Ale používateľovi ako obýč. vravieť že X je lepšie neintegrované je absurdná blbosť...A načo robíme Linux? Na srandu alebo pre používateľov? heh?
          Close the Windows Open The Source
          • Re: Re: Re: Re: OS nema byt ALL in 1 28.04.2006 | 18:40
            Avatar uid0 Debian  Používateľ
            pokial chce uzivatel naozaj pouzivat pocitac, musi nieco aj vediet - a pre toho kto vie, je win utrpenim. ludia pouzivali pocitace aj za ery DOSu, tiez nieco museli vediet. ludia sa stali pohodlnymi na ukor kvality - a teraz nadavaju. dobre im tak. nainstalovat cisty windows a doinstalovat do neho kvalitny mailovy program, browser, ... tiez nezvladne kazdy. napriklad moji rodicia urcite nie. a ak dostanu k dispozicii par ikoniek ci menu s tymi programami, je im jedno ci to je windows a ci nie.
            Debian. apt-get into it…
            • Re: Re: Re: Re: Re: OS nema byt ALL in 1 03.05.2006 | 11:05
              skywaker   Návštevník
              Neviem ci poznate ReactOS mozno raz z neho bude funkcny system ktory aspon pre odvazlivcov ktory ho vyskusaju nahradi Windows.
          • Re: Re: Re: Re: OS nema byt ALL in 1 14.05.2006 | 20:04
            bublifuk   Návštevník
            mas svatu pravdu... treba vidiet rozdiel medzi uzivatelmi z hladiska toho na co komp pouzivaju 1. uzivatelia, ktori potrebuju zapnut komp a robit... ti soft pouzivaju AKO NASTROJ a prakticky bez Xov sa nezaobidu... skuste sekretarku presvedcit ze ked bude pisat dopis vo vime, bude vyzerat bohovsky cool 2. uzivatelia, /vacsina tych, co citaju toto forum/ ktori su ti zasvateni /viacmenej/ a ti pouzivaju soft AKO CIEL Ich najvacsim plezirom je vytvorit vlastnu distro, rozchodit nerozchoditelne... to su ti, ktori Xka nepotrebuju samozrejme existuje vela medziuzivatelov a ja netvrdim ze jeden je lepsi ako druhy, ale uvedomte si, ze Linux je aj preto Linux, lebo je nakonfigurovatelny aj pre sexetarku aj pre konzoloveho sialenca
            • OS nema byt ALL in 1 18.05.2006 | 22:37
              Avatar Linux Mint 18  Návštevník
              • Príspevok bol vymazaný.
    • Re: OS nema byt ALL in 1 07.06.2006 | 17:43
      Dingo27   Návštevník
      podla mna je to blbost, lebo vacsina SW je na rozne Linux. ditribucie... a takto dostanes vsetok SW v jednom... a nemusis nic zhanat, zato kym v MS Win nainstalujem vsetko co mam mat(pozeranie videa, obrazkov, hry... ) tak to da mnoho prace... a vela sa treba hrabat v CDckach a na nete.... tak si vyber... :)
    • Re: OS nema byt ALL in 1 15.06.2006 | 18:11
      Avatar ops   Používateľ
      Os by sa mali predavat ako kernel a to potrebne na zivot:boot manager...
      • Re: Re: OS nema byt ALL in 1 23.06.2006 | 18:41
        Avatar ops   Používateľ
        Pre Linux:OS by sa mali zverejnovat alebo predavat ako kernel a to potrebne na zivot:boot manager, moduly... Ten prvý príspevok bol pre Windows (Veľmi pochybujem že Microsoft da niečo zadarmo)