Dobry den. Mozete mi niekto poradit s konfiguraciou siete pri paravirtualizacii s nastrojom Xen. Pri instalacii a konfiguracii Xenu som postupoval podla navodu v casopise LinuxExpres 04/06 a ked to neslo tak som hladal informacie v rozlicnych manualoch ALE NEDOKAZAL SOM SI "NAINSTALOVAT/NAKONFIGUROVAT" SIETOVE ROZHRANIE eth0 VO VIRTUALNOM STROJI => nevidim eth0 vo virtualnom stroji.
Predpokladam dve mozne kriticke miesta mojej konfiguracie:
1) zla konfiguracie nastroja XEN (bridge, nat,... ), alebo/aj
2) zla konfiguracia virtualneho stroja (mozno nie je zavedeny nejaky modul, ale aky modul pre virtualnu sietovku? ovladac by mal byt zakompilovany natvrdo v jadre, ci nie ?)
Pouzivam FC5 a rpm balicky z repositarov (ocakaval som, ze pre mna lamu je to na zaciatok to najlaksie co mozem zvolit). Mam teda teraz nainstalovane:
xen-3.0.1-4
kernel-xen0-2.6.16-1.2111_FC5
kernel-xenU-2.6.16-1.2111_FC5
/////
Rresp. pouzivam starsiu verziu, lebo tato novsia verzia mi momentalne hlasi chubu: ERROR (SrvDaemon:299) Exception starting xend: (111, 'Connection refused') - Traceback (most recent call last): File "/usr/lib/python2.4/site-packages/xen/xend/server/SrvDaemon.py", line 293, in run servers = SrvServer.create() )) - NIE O TEJTO CHYBE SA CHCEM PORADIT ALE O INOM (eth0).
////
Na pochopenie ako funguje sietove rozhranie po zavedeni jadra kernel-xen0 je dobre si pozriet napriklad:
http://www.shorewall.net/Xen.html
http://wiki.xensource.com/xenwiki/XenNetworking
Nabutoval som jadro: kernel-xen0-2.6.16-1.2111_FC5.
Pre kontrolu si pozriemriem ako vyzeraju sietove rozhrania. Vsetko zatial bezi OK, aspon si myslim lebo okrem eth0 a lo pribudli "virtualne" rozhrania. Vid. > ifconfig -a
vidim zive rozhrania:
eth0,lo
a zatial neozivene rozhrania:
veth0 az veth7
vif0.0 az vif7.0
Konfiguracny subor som nemenil (vid. cat /etc/xen/xend-config.sxp), t.j. pre siet je v nom nadstavene toto :
(network-script network-bridge)
(vif-script vif-bridge)
Okrem tohto nadstavenia som neskor skusal aj ine nadstavenie podla FUNGUJUCEHO !!! Xen 3.0 DEMO CD Image dostupneho na http://www.xensource.com/xen/downloads/index.html), rozdiel je "len" v tom, ze vznikne nova NATovana podsiet - funkcne by mali byt rovnako vsetky riesenia.
(network-script 'network-nat dhcp=yes')
(vif-script 'vif-nat dhcp=yes')
Tak to som odbocil. Teraz pokracujem v tom originalnom rieseni. Podla navodu som si skusil nainstalovat paravirtualny stroj s Debianom. Najprv som si stiahol debootstrap-0.2.45-1.2.i386.rpm a pomocou neho som si stiahol a nainstaloval vsetky potrebne balicky pre debian (priznavam sa, ze som predtym nepracoval s debianom),
> debootstrap --arch i386 sarge /mnt/deb ftp://ftp.sh.cvut.cz/debian
Dalsou dolezitou vecou je vytvorenie konfiguraku pre spustenie paravirtualneho stroja
Kde 1500.dd - je moj virtualny disk o velkosti 1500 MB.
vi /etc/xen/config/sarge1
1 kernel = "/boot/vmlinuz-2.6.16-1.2096_FC5xenU"
2 initrd = "/boot/initrd-2.6.16-1.2096_FC5xenU.img"
3 memory = 64
4 name = "sarge1"
5 vif = [ '' ]
6 disk = [ 'file:/mnt/data/xen/Debian/1500.dd,sda1,w' ]
7 root = "/dev/sda1 ro"
8 extra = "2"
Tu je mozno prvy problem, ktory neviem vyriesit (a mozno je problem niekde inde)
Podla navodu ma byt v 5 riadku pre Xen verzie 2.0.7 uvedeny pocet virtualnych sietoviek; nics=1
Pre Xen ver.3 je to to nadstavenie uz zastarale a bud sa to tam nemusime uviest vobec (defaultne je jedna sietovka ak nie je uvedene inak) alebo sa moze uviest vif = [ '' ]. Pripadne by sa malo dat definovat vif = [ 'MAC=... IP= ...' ] a vselico ine , vid. manual.
Nie som si isty ci je tu problem ?
Problem by mohol byt tiez v konviguracii mimo XEN a to priamo v nadstaveni virtualneho stroja. Vid. klasika ked nanatiahneme prislusny modul (insmod, modprobe) pre dane zariadenie tak toto zariadenie nevidime ako v tomto pripade. Ale aky modul treba natiahnut? Predpokladal by som, ze takyto modul je napevno zakompilovany v jadre kernel-xenU, ci nie?
Zatial to nevzdavam, ked to funguje na "Xen 3.0 DEMO CD Image" tak to musi fungovat aj bez neho. Je to Live CD s 2 virtualnymi OS (Debian, CenOs). Skusil som teda nakopirovat cely jeho obsah na lokalny disk a spustil som ho nie z Live CD ale z mojej FC5. Trochu som musel poupravovat cesty konfiguraku. Zial nastal ten isty problem - nevidim eth0 vo virtualnych strojoch. Ma niekto podobny problem a vedel by mi poradit preco nevidim eth0 vo virtualnych strojoch ? Dakujem.