Návrhy odkazov do sekcie 'Informačné zdroje'
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Katedrala a trziste
ale aj ine preklady
a este je tu skvela kniha o UNIXovom pristupe, ale len po anglicky:
The Art Of UNIX Programming.
Zatiaľ sa len rozbieha, ale názvy seriálov o programovaní vyzerajú dobre
www.ossc.sk
awww.magnificent.sk/24/
kedze su uz isty cas nefunkcne a linux neponukaju. naco robit zadarmo reklamu niekomu kto nema nic spolocne s linuxom.Inak portály ako ./ alebo linux devices či desktop linux alebo nebodaj phoronix či mnohé ďalšie sú bezcenné pre človeka čo nechce rozumieť jazyku v ktorom sa diakritika nepoužíva.
Dovolím si to prirovnať k človeku ktorý chce pomaranč, ale nechce ísť do potravín. Veď správny obchodník musí prísť až ku klientovi a nesmie mať zbytočné poplatky. Takže mi to musí vopchať zdarma pod nos. To že ostatným donesú tie pomaranče pod nos za smiešny úvodný poplatok niekoľkých tisíc je pravda. Ale dodávka mešká niekoľko mesiacov a k pomarančom pre jedného si musí človek prikúpiť aj všetko ostatné. Ale, to je jedno, veď tie pomaranče sa dajú aj upir....
diakritiku nepouzivam len na rozhovor cez IM, poznamky ktore sa nedostanu von z mojho PC a pri pisani na fora
http://sospreskoly.org/
http://wiki.freemap.sk/OpenStreetMap
OpenStreetMap je medzinárodný projekt vytvárajúci voľnú digitálnu mapu sveta. Existuje niekoľko máp sveta, avšak väčšina z nich má právnické a technické obmedzenia na ich používanie. Dátové podklady OpenStreetMap sú pod licenciou CC-BY-SA. Táto licencia umožňuje voľné používanie dát, pod podmienkou citovania a zachovania rovnakých práv. Licencia je veľmi podobná licencii GNU GPL. Je to akási wikipédia medzi mapami.
LinuxFest je prednášková a diskusná akcia zameraná predovšetkým na začínajúcich a desktopových používateľov Linuxu. LinuxFest je akcia menšieho rozsahu s dôrazom na zrozumiteľnosť a diskusiu.
Súčasťou akcie je vždy aj installfest. Prednášky sú delené do dvoch sekcii - desktop a server. Program LinuxFestu je vždy jednodňový.