Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Neskorsie som si kupil napalene cdcka s RedHat 7.1 CZ.
Dalej som kupil casopis spolu s cdckom Mandriva 8.1.
Neskorsie som si stiahol a napalil RedHat 8.0.
Potom prisla dlhsia pauza.
A teraz (od 2006) skusam distribucie ako: */Ubuntu, Mandriva, SuSE, SLAX.
Cez mojho dlhoročného kamaráta. Raz som k nemu dobehol (2 rkoy dozadu) s prosbou o niešo šo nepadá a a nevolá sa to MS Win. Zapal PC a ukázal my výber. Red Hat, Mandrake, SuSE, MS Windows 95, Caldera, Haloween, Free BSD, NetBSD,... skrátka 13 OS na jednom PC. Bol som z toho jeleň. Nakoniec sa chopil rozumu a napálil mi Mandrake LE 2005. Nakopol som ho do PC a začal haluziť. Haluzil som a haluzil aý nakoniec mi ukázal KERNEL PANIC NON SYNCING,... tak som ho vyhodil. Kamoš mi dal SuSE 10. -Ten je podla mojho gusta to pravé orachové.
Na internete to najprv bolo na linux.cz , kde som sa dozvedel preco si ho dat, ako si ho dat a pod. potom
som nasiel linuxsoft.cz, tam som si asi 2 dni vyberal programy ktore si na linuxe installnem (nesmejte sa :D) a taktiez
toto forum (hlavne otazky novacikov a forum).
Potom som na dc++ nasiel na lokalnom hube cloveka, od ktoreho som stiahol suse 10.1. No a medzi tym som sa rozpraval so spoluziakmi o linuxe a taktiez mi dost ludi hovorilo ze mam sa urychlene zbavit woken, tak som sa zbavil a som spokojny :)
Now only for ubuntu :)
2. hned na to RH verzia 5.0
3. SUSE asi najoblubenesie distro pre zaciatky. aspon pre mna.
4. presiel som takmer vsetky vacsie distra.. ale len zbezne.
5. teraz pouzivam knoppix s WinXP na mojom NB. A ako routre a servre pouzivam Debian a hlavne Slackware prip. Slax.