Prechod z Ubuntu na Gentoo

Sekcia: Ostatné 29.12.2006 | 02:44
Avatar Josko Ubuntu 6.06  Používateľ
Oplatí sa prechod z Ubuntu 6.06 na Gentoo ? Myslím rýchlosť, ale už mám všetko nastavené nainštalované atď.
    • Re: Prechod z Ubuntu na Gentoo 10.07.2006 | 22:17
      Avatar uid0 Debian  Používateľ
      prosim? ja ti mozem akurat povedat ci by sa to oplatilo mne :)
      Debian. apt-get into it…
    • Re: Prechod z Ubuntu na Gentoo 10.07.2006 | 22:38
      Legion   Návštevník
      Nevymyslaj !!! ked ti vyhovuje Ubuntu tak pri nom zostan.. a zbytkove distra si páááč niekde na inom disku :p
    • Re: Prechod z Ubuntu na Gentoo 10.07.2006 | 22:43
      WlaSaTy   Návštevník
      v dnesnej dobe sa zvysenie rychlosti (okolo 10%) oplati iba v specifickych pripadoch. gentoo je vyhodne koli inej veci, clovek ho ma pod kontrolou a tym padom moze zamedzit zavlecenie neziaducich naveznosti do systemu. ak ovsem vie o robi. dost pekne to rozoberalo napriklad IBM :-) a to je dovod preco ho mam.
      • Re: Re: Prechod z Ubuntu na Gentoo 10.07.2006 | 23:00
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        ehm... co je dovod preco ho mas?
        Debian. apt-get into it…
        • Re: Re: Re: Prechod z Ubuntu na Gentoo 10.07.2006 | 23:58
          WlaSaTy   Návštevník
          clovek ho ma pod kontrolou. a to nehovorim o kvantach softu ktore su dostupne.
          • Re: Re: Re: Re: Prechod z Ubuntu na Gentoo 11.07.2006 | 00:06
            Avatar uid0 Debian  Používateľ
            aha, ja ze pretoze ho rozobralo IBM, ci co si tym myslel :)
            Debian. apt-get into it…
            • Re: Re: Re: Re: Re: Prechod z Ubuntu na Gentoo 11.07.2006 | 00:25
              WlaSaTy   Návštevník
              ano, uplne. dovod som spominal a kludne ho zopakujem: clovek ho ma pod kontrolou. a to nehovorim o kvantach softu ktore su dostupne. a krasne to opisalo IBM. ci u z pohladu setrenia systemovych narokov alebo z pohladu minimalizacie naveznosti ktora je dost dolezita aj pre bezpecnost systemu.
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Prechod z Ubuntu na Gentoo 11.07.2006 | 00:43
                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                nezopakoval si, predtym nebolo jasne co je dovodom. a ja zopakujem tvoje slova: v dnesnej dobe sa zvysenie rychlosti (okolo 10%) oplati iba v specifickych pripadoch. a tie specificke pripady urcite nevisia na gentoo a kompilovat sa pravdepodobne musia tak ci tak (superpocitace). a nerozumiem preco by inde bola nejaka velka navaznost? [no flame]
                Debian. apt-get into it…
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Prechod z Ubuntu na Ge 11.07.2006 | 01:08
                  WlaSaTy   Návštevník
                  tie specificke pripady sa daju krasne vyriesit cez gentoo. je pravda ze su ludia ktory preferuju SourceMage linux alebo busybox a maju na to dost dobre dovody. ale tie naveznosti z nas uz zazil kazdy. ak mame nejaky balickovaci system kory dokaze nainstalovat program aj s naveznostami. co spravi uzivatel ak si chce nainstalovat napriklad standardne gui ku mplayer-u ? ak sa dostane k standardnemu balicku tak ma dost velku pravdepodobnost ze si dotiahne artsd ktory je standardne prilinkovane s mplayerom aj s znacnou castou kde. a standardne gui pre mplayer je gmplayer, teda plikacia gtk. clovek ktory preferuje light system bez pre neho nepotrebnych sucasti ma dva sposoby ako to vyriesit. 1) hladat balik ktory mu nenataha neziaduce baliky 2) skompilovat si ho sam a natahat si vyvojarske verzie balikov podobnych prikladov sa da najst skutocne vela. ci uz to je kombinacia mail(x)/sendmail alebo ... je pravda ze v kazdej distribucii su tieto naveznosti riesene inym sposobom, ale zijeme v realnom svete ;-) ps.: ak chce clovek usetrit 10% z vykonu a insttalaciou systemu strati niekolko realnych dni, tak sa to skutocne vo vecsine pripadoch neoplati. kto z nas vyuziva na 100% CPU svojho pocitaca pri beznej praci? nemyslim pri hrach ktore su projektovane aby vzdy zobrali 100% cpu (pri nich moze clovek ziskat zopar fps). ovela vecsi narast vykonu sapredsa len da ziskat pouzitim vecsej a rychlejsej ram, alebo rychlejsieho hdd a radica. a clovek skutocne nebude system instalovat radovo niekolko dni. ale predsa len, gentoo dava cloveku kontrolu nad systemom a aj ho vela nauci. a to je jeho najvecsia deviza.
                  • Re: 11.07.2006 | 01:55
                    Avatar uid0 Debian  Používateľ
                    heh, mplayer je TEN NAJHORSI PRIKLAD kazdy si musi skompilovat svoj vlastny mplayer :) (btw mam ho bez GUI :)) a ta vyhoda vlastnej kompilacie v gentoo je tiez trosku pritiahnuta za vlasy. 1) nema to velmi zmysel 2) ja by som tiez nemal problem stahovat zdrojove balicky a komiplovat - ale nema to zmysel (zatial len nvidia a mplayer) ako hlavnu vyodu vidim len automatizovanie kompilacie (ktora ako uz bolo spomenute, vacsinou nema zmysel - osobne by som s tym nestracal cas ani keby som ho mal [nehopvoriac o tom, ze zisk nejakych FPS ma vobec neberie :) ]). ale neviem ako je na tom momentalne gentoo so stable balickami (pre servery), ale pokial to nemaju hotove, nie je to velmi pouzitelne ani pre servery - predsalen je pre spolocnosti lacnejsie nechat security updaty na distribucii. gentoo dava kontrolu nad systemom. ale to dava kazde distro, ktore pri reboote samo od seba neprepisuje nastavenia, ktore si si naklikal :) a celkom nechapem co ine sa da naucit nez konfigurovat, ked aj ta kompilacia je automatizovana...
                    Debian. apt-get into it…
                    • Re: Re: 11.07.2006 | 02:33
                      jb   Návštevník
                      Aby som ta viviedol s omilu. Kompilacia je siece automaticka ale > 1, Pri kompilacii sa ti nedostava bordel do systemu a nehovor mi ze to robi aj pri dalsich distrach 2, Je to optimalizovane pre dany hw 3, Mozes si nastavit co chces zakompilovat do mplayeru 4, Mas absolutnu kontrolu nad tim
                      • Re: Re: Re: 11.07.2006 | 02:37
                        Avatar uid0 Debian  Používateľ
                        aby som ta vyviedol z omylu: gentoo nema patent na kompilaciu :) 1) co? aky bordel? toto je blbost 2) samozrejme kazda kompilacia moze byt optimalizovana :) 3) samozrejme pri kazdej kompilacii mozes menit nastavenia :) 4) samozrejme to je suhrn predchadzajucich bodov :) nepatri sa opravovat gramaticke chyby, ale je to "vyviedol z omylu". prosim, neber to ako urazku.
                        Debian. apt-get into it…
                        • Re: Re: Re: Re: 11.07.2006 | 11:27
                          WlaSaTy   Návštevník
                          ano, gentoo nema patent na kompilaciu, existuju aj ine distribucie zalozene na kompilacii zo zdrojakov. ale z mojho osobneho pohladu vyzera byt idioten zicher. sranda bola ked som skusal performance debianu (ubunutu) a gentoo, vyhral debian. samozrejme ze mal debian dokonca lepsiu podporu integrovanej zvukovky (cistejsi zvuk, viac moznosti nastavenia). ale v gentoo som si mohol povedat co chcem ja a ako to chcem. preto u mna vyhralo na celej ciare :-)
                          • Re: Re: Re: Re: Re: 11.07.2006 | 12:05
                            Avatar uid0 Debian  Používateľ
                            sorry, ale zicher som nenasiel v slovniku ;) ten patent na kompilaciu bola reakcia na tie body co pisal jb, vobec som nemal na mysli distribucie, ktore sa kompiluju, ale kompilaciu samu o sebe. debianu (ubunutu) - pokial plati to v zatvorke, tak to je nie je to iste a napriek vysledku - lies, damn lies, benchmarks. a dost podstatna je aj informacia co sa meralo. a ad "som si mohol povedat co chcem ja" - proste ta presvedcila automatizacia kompilacie.
                            Debian. apt-get into it…
                            • Re: Re: Re: Re: Re: Re: 11.07.2006 | 13:39
                              WlaSaTy   Návštevník
                              zicher je slengovy vyraz pochadzajuci z nemciny. ubunutu patri do rodiny debian like distribucii podobne ako kororaa do rodiny gentoo. ale ak myslis ze som klamal v mojom subjektivnom pocite, tak si to mozes vyskusat. a predpokladam ze som klamal aj v HW podpore (cistota zvuku, podpora zvuku). ale, mna presvedcila moznost mat vsetko pod kontrolou, myslim ze som to tu uz niekolko krat pisal. opakovat sa asi nema vyznam. je pravda ze v mojom rozhodovani zohrala ulohu aj automatizacia kompilacie, ale ta len podporila volbu - ona ma nepresvedcila.
                              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: 11.07.2006 | 14:06
                                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                                ja nemam potrebu nic skusat, ma to nejak netrapi. >> ubunutu patri do rodiny debian like distribucii a o com to vypoveda? o nicom - ine verzie programov, vlastny kernel, vlastne repozitare. >> ale, mna presvedcila moznost mat vsetko pod kontrolou, myslim ze som to tu uz niekolko krat pisal. ano, a ja stale opakujem, ze to je len o automatizacii kompilacie. kontrolu mas vsade, len musis chciet (no, mozno nie vsade, ale ja mam k dispozicii vsetky zdrojove balicky). neviem o ziadnej inej kontrole, ktoru by gentoo poskytovalo narozdiel od inych distribucii. presne taky isty mytus, ako ze ubuntu je distribucia "pre ludi" (ano, je to mytus) ci existencia Yetiho :) a neviem ci toto niekam vedie. chapem co myslis tym dovodom, tebe to na nieco je, ale zda sa, ze ti nevysvetlim, preco ten cely mytus nie je dobry. uz to radsej necham tak.
                                Debian. apt-get into it…
                                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: 11.07.2006 | 14:38
                                  WlaSaTy   Návštevník
                                  poviem ti iba jednu vec. na tu zostavu co mam sa mi viacej hodilo ubunutu ale chcel som mat kontrolu nad naveznostami tak aby som nemusel pouzivat papier a pero. hadat sa ci patri ubunutu do rodiny debianu alebo ci z neho iba pochadza fakt nemusim. a preco u mna vyhralo gentoo aj ked som povodne chcel pouzit LFS pochopi kazdy kto sa snazil udrzat dlhsiu dobu (dlhsie ako niekolko mesiacov) viacere projekty up to date kompilaciou zo zdrojakov, vratane doplnkovych kniznic. ano, s tou poznamkou "len musis chciet" plne suhlasim. priznam sa vsak ze sa mi nechcelo hladat cyklicke naveznosti medzi roznymi projektami a v pripade nestability nejakej verzie stratit hodiny a hodiny nad downgrade alebo hladanim stabilnejsej verzie.
                                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: 11.07.2006 | 15:26
                                    Avatar uid0 Debian  Používateľ
                                    wow. papier a pero? a ten pripad nestability je irelevantny, pokial si kompilujes balik zo stable branch. nie. vazne nema zmysel pokracovat. ja rozumiem, ze tebe to vyhovuje, ale ty mas narozdiel od masy "clueless" uzivatelov dovod. nebudem sa opakovat, len jedno: ked chces mat vsetko pod kontrolou - musis mat vsetko pod kontrolou aj keby ta to omrzelo. bleeding edge nie je vyhoda, takze bud ostanes pri jednej osvedcenej verzii alebo je tu vzdy ta moznost vynuteneho downgrade. v tomto ohlade gentoo ako distro nesplna funkciu - nezarucuje ti bezproblemovost (samozrejme to je relativne). [nemyslim to na teba, ale na vsetkych ktori si myslia ake je to cool a nedomyslaju to do dosledkov]
                                    Debian. apt-get into it…
                                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: 11.07.2006 | 16:09
                                      WlaSaTy   Návštevník
                                      pri rozhodovani malo kto prizera na jediny faktor, ja som sa rozhodoval podla viacerych. ale ja osobne nemusim mat vsetko pod kontrolou, ja to chcem mat. to je mierny rozdiel. inac gento skutocne nezarucuje bezproblemovost, staci si pozriet ktora verzia glibc pre PPC je oznacena ako stable a smiechu sa nezdrzis. gentoo ma odbremenuje od toho aby som skutocne pouzival papier a pero napriklad pri upgrade zdielanej kniznice ktoru pouziva viac ako 5 programov. ak sa zmeni generacia danej kniznice (hoci aj by som pouzil stable), tak je velka pravdepodobnost ze budem musiet prelozit aj tie programy. a najst ktore to su, to uz vyzaduje papier a pero. jednoduchy forcyklus v ktorom by som volal na kazdy program/kniznicu prikaz ldd a pozrel sa grepom ci nepouziva danu kniznicu nestaci. a presne tieto problemy riesia balickovacie systemy za uzivatelov, bez nich by bol zivot skutocne tazky ...
                                      • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: 11.07.2006 | 16:24
                                        Avatar uid0 Debian  Používateľ
                                        ano. ale nerozumiem tomu papier6pero - v akej distribucii si toto musel robit? lfs? a z akeho dovodu si to musel robit? toto ta ale nemusi trapit pri binarnych balikoch, tam mas zavislost na urcitych verziach ulozenu a generacie nejakych kniznic sa menia len sporadicky.
                                        Debian. apt-get into it…
                                        • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: 11.07.2006 | 16:29
                                          WlaSaTy   Návštevník
                                          v distribuciach ktore sa kompilovali zo zdrojakov a neobsahovali balickovacie nastroje. tam patrili kedysi LFS, Source Mage, CVS Linux alebo busybox. ako je to u nich teraz, netusim. gentoo dospelo a vyhovuje mi.
                        • Re: Re: Re: Re: 11.07.2006 | 02:42
                          Avatar uid0 Debian  Používateľ
                          och, a ta optimalizacia nemusi byt vyhodou.
                          Debian. apt-get into it…