velkost swap disku
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
nechcelo sa mi po sty raz citat vsetky prispevky ale v konecnom dosledku zalezi velkost swapu o toho co chceme na pocitaci robit.
Mam 512MB RAM, ktora je teraz plna z 2/3, swap prazdny ako statna pokladnica..... a instaloval som Oracle10g klienta........ chyba lavky - moj swap je mensi ako 503MB :-)
tak... :-)
raz darmo... ked niekto mudry povie ze potrebujem taky a taky swap, tak ho taky jednoducho musim spravit, inak si neskrtnem :-)
môžeš nám dať na ňu linku? Predpokladám že sa nejedná dokument z minulého storočia kedy to ešte platilo.
Schválne používam to takto už roky. Ale rád sa nechám nahovoriť pokial budeš dôveryhodný. Ruku na srdce, nepresvedčíš ma ani keby čo. A pozor, nesom HHper, takže nerád sa bavím battlom :-D
Ano, swap je dobra vec raz za cas ked sa predpokladaju velmi vysoke pametove naroky ale nie je potrebny na furt, respektive vela krat ani vyzadovany. Uz si niekedy rebildoval indexy na databaze alebo spustal nejaky viac ako narocny proces s periodicitou radovo v desiatkach mesiacov?
ale tomas by asi dal tych 24GB podla jeho poznamok.
/home
.Na desktop 300MB - 350MB a viac ani prd, cenne megabajty mi treba inde.
dovolim si mierne opravit tvoju prvu vetu:
V dnesnej dobe staci na bezny kancelarsky stroj s 512MB RAM
ale inac v zasade nielen ja suhlasim :) inac si staci nakopnut napriklad standardnu instalaciu oracle express databazy a clovek bude mat zvlastny usmev na perach.
"zaujimave" je honosny vyraz na optimalne vyuzitie dostupnych prostriedkov, najme ked priprava testovacieho prostredia zaberie viac ako samotne testy. to je uz skutocne jednoduchsie vyuzit nieco co je poruke.