problem s rootom (ubuntu)

Sekcia: Aplikácie & Desktop 26.09.2006 | 10:53
Avatar nekko   Používateľ
caute, mam problem, snazim sa rozjazdit adsl internet na ubuntu, mam dost kvalitny navod, ale je tu mensi problem. Nemozem kopirovat stiahnute subory (ktore su k tomu potrebneee) do systemovych adresarov. Ako mam postupovat? Nastavil som heslo pre root ale dalej si neviem rady.....diky
    • Re: problem s rootom (ubuntu) 25.09.2006 | 23:26
      skywaker   Návštevník
      pouzi "sudo prikaz" alebo "sudo mc" (midnight comander) a potom budes mat z MC pristup ako root
      • Re: Re: problem s rootom (ubuntu) 25.09.2006 | 23:27
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        zase si ma predbehol ;) huncut jeden ;)
        • Re: Re: Re: problem s rootom (ubuntu) 26.09.2006 | 00:04
          Avatar nekko   Používateľ
          no ja potom napisem prikaz "su" , vypyta si heslo, dam mu ho a aj tak to nejde skopirovat......som z toho magor uz
          • Re: Re: Re: Re: problem s rootom (ubuntu) 26.09.2006 | 00:38
            ---   Návštevník
            a v com to kopirujes? v mc? alebo v nautiluse? ak v mc , otvor konzolu a zadaj sudo mc a heslo s ktorym si sa prihlasil do systemu alebo ak to kopirujes v nautiluse tak stlac alt+F2 a zadaj tam gksudo nautilus a zase heslo uzivatela a mozes veselo kopirovat. Prikaz su vyzaduje heslo root-a (neviem ci ho mas vobec vytvorene , lebo ho NIKDY nebudes potrebovat)
            • Re: Re: Re: Re: Re: problem s rootom (ubuntu) 26.09.2006 | 00:39
              Avatar nekko   Používateľ
              ja to kopirujem na ploche, proste mam na ploche subor a otvorene okno (adresar), tak ho chytim a strcim do toho okna, a to mi nejde
        • Re: Re: Re: problem s rootom (ubuntu) 26.09.2006 | 00:38
          Avatar nekko   Používateľ
          noo viete pani, moj problem je to ze ja aj zadam prikaz "su" a zadam heslo, vtedy mi v prikazovom riadku vypise ze: root@moje meno.... ale tie subory stale nemozem prekopirovat do ty systemovych adresarov (/usr/sbin). Ten subor mam na ploche a potrebujem ho strcit do tohoto adresara, a to mi nejde urobit aj ked mam v prikazovom riadku root
          • Re: Re: Re: Re: problem s rootom (ubuntu) 26.09.2006 | 00:45
            ---   Návštevník
            tak stlac alt+F2 a daj tam gksudo nautilus a otvori sa ti file manager v style win , preklikaj sa do /usr/sbin a mozes to tam z plochy mysou natahat . Prikazovy riadok s tym nic nema spolocne ,to by si musel kopirovat v konzole ,aby si vyuzil toho "root-a" (v konzole) .
    • Re: problem s rootom (ubuntu) 25.09.2006 | 23:27
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      da sa aj bez hesla... sudo -s ak uz si to vsetko ale urobil a urobil si to dobre, tak daj len: su
      • Re: Re: problem s rootom (ubuntu) 26.09.2006 | 10:53
        Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
        1. over chmod 2. sudo cp -r /co/presne /kam/presne