dá sa pripoiť /mountovať/ adresár?

Sekcia: Konfigurácia 11.11.2006 | 11:53
Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
Zdrvím všetkých mám nasledovný problém na disku mám viacero linuxových distribúcii /testovacie účely/ pre každú mám vytvorený zvlášť HOME na oddelenej partýcii a k nemu príslušný záznam v FSTAB. toto je ale nepraktické a preto som sa rozhodol dať vsetky home na jednu partíciu /home1 , home2 , home3/ - lepšie sa to zálohuje a je to prehladnejšie. otázka znie: ako mám napr home1 pripoiť do /home napr v slackware11? čo treba napísať do FSTAB? alebo sa to robý nejako ináč? skúšal som spraviť v distre symlink s názvom home čo vedie k tomu home1 ale toto nieje také elegantnéproste hladám iné riešenie. ale nesmie to byť nič hardcore ďakujem tomolc
tomolc
    • Re: dá sa pripoiť /mountovať/ adresár? 11.11.2006 | 01:06
      Avatar uid0 Debian  Používateľ
      a prco nepouzit jeden home pre vsetky?
      Debian. apt-get into it…
      • Re: Re: dá sa pripoiť /mountovať/ adresár? 11.11.2006 | 01:37
        Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
        nič v zlom jejdáááááááááááá teraz si ma fakt uzemnil som ja ale blbec! a teraz vážne: asi mám na to nejaký dvovod ked sa to pýtam. otázka je síce položená docela amatérsky ale niesom zase úplná lama. dobre skúsim to objasniť: pravda je taká že vobec nemám na disku viac linuxov - v skutočnosti nemám na desktope žiaden OS. moj os je na mojom USB boxe ako LIVE LINUX. to preto lebo ten box nosím stále zo sebou a často ho využívam v externom prostredí - záchrana dát, konfiurácia, obnova iných os /typicky windowsou zo záloh/ propagácia linuxu (nieje nič krajšie ako ked dojem za pc z nelegálnym a rozbytým os - naštartujem z USB boxu a spustím vytunningované KDE, XFCE a nejakú tu nádhernú 3D automobilovú hru alebo 3D stratágiu, alebo pustím film - dotyčného to motivuje a ja mu hned ponúknem live CD kde si to može vyskúšať) .......... teda moj box využíva hardwérové možnosti iných pc. ked dojdem domov nechce sa mi prejst na iný os lebo na tom disku mám vsetko nastavené včetne mailov, hier,office ................. samozrejme zálohu disku robím každý den - otázka cca 2min. a tak ten moj box pripoím ku mojej mašine a zapnem ju. ona z neho naštartuje a nič netuší :). pustín si hudbu a nejakú 3D hru a odichujem /áno rozbehal som na live distre 3d/ problém je trochu z ukladaním nastavení. doteraz som to robil tak že v hume /ten je v skutočnosti v ramke/ som pre každu aplikáciu spravil symlink mimo ram práve na partíciu na boxe a tito symlinky uložil do modulu, ktorý sa načíta pri štarte a takto mám všetky moje nastavenia. - problem je že aplikácii pribúda a mne sa už nechce robyť symlinky a tak som si povedal že priamo presymlinkujem celý moj home do /mnt/sdb2/home chvýlu to fungovalo ale potom prišla istá aplikácia čo prekukla že je to len link a ten link mi úspešne zmazala a vytvorila si normálny home a v nom svoj konfig. a tak zme znova na začiatku ako ten /mnt/sdb2/home možem pripoiť do /home? /len sa nespýtaj prečo nedám ako home rovno celé sdb2 jednoducho nepripoím - to preto lebo na tej particii mám aj iné veci a na boxe nieje dobé mať privela partícii/ no ale keby som toto hned napísal tak si to polovica ludí ani nedočíta a tý čo si to prečítajú dokonca ma asi vysmejú že robým blbosti a zbytočne špekulujem ale keby si vydel ako sa dá krásne z live ditra spravť desktop a a adminstračný systém :) a prečo to vobec vzniklo? lebo nemám 25000SK na notebook /na ktorom by išielobstojne linux/ hlavne ked ho až tak súrne nepotrebujem a všade v mojom okolý kde potrebujem pracovať sa válajú PC ochotné bootovať z USB skúzme sa prosím v tejto dizkusii venovať len riešeniu. tomolc
        tomolc
        • Re: Re: Re: dĂĄ sa pripoiĹĽ /mountovaĹĽ/ adresĂĄr? 11.11.2006 | 01:54
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          prislo mi to trosku zmatene, ale mozno som len unaveny :) mount --bind /mnt/sdb2/home /home
          Debian. apt-get into it…
          • Re: Re: Re: Re: dĂĄ sa pripoiĚĽ /mountovaĚĽ/ 11.11.2006 | 01:56
            Avatar uid0 Debian  Používateľ
            jaj, a este ta schladim, ze to co si vyrobil mi nepripada tak cool ako tebe :P :))
            Debian. apt-get into it…
            • Re: Re: Re: Re: Re: dĂĄ sa pripoiĚĽ /mountovaÄ 11.11.2006 | 02:04
              Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
              skvelé ja nehovorým že linuxovému guru to bude pripadať cool. ale isťe uznáš že propagácia linuxu pred plnokrvným windows userom vyzerá z USB boxu lepšie a hlavne je to o moc rýchlejšie ako z cd kde to je pomalé a robyť viac vecí naraz je priam nemožné - o hrách ani nehovoriac/. a to potom nieje také lahké win usera presvedčiť nech si to nainštaluje. naviše dnes už často nedávam ludom live cd ale priamo na mieste im to nahodím na usb klúč nech sa stým zoznámi. tomolc
              tomolc
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: dĂĄ sa pripoiĂ„ĹĄĂ„Ë 11.11.2006 | 11:53
                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                ale prosim ta, ja nie som ziaden guru :)
                Debian. apt-get into it…
            • Re: Re: Re: Re: Re: dĂĄ sa pripoiĚĽ /mountovaÄ 11.11.2006 | 02:07
              Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
              možno si fandím ale keby si to videl tak by si možno zmenil názor samozrejme že to nemôže nikdy plmnohodnotne nahradiť desktop najme po výkonovej stránke ale mne to zatial bhatepostačuje a navyše ten systém je prakticky nerozbytný a teda sa dá na nom učiť metódou pokus omyl a skúšať. tomolc
              tomolc
          • Re: Re: Re: Re: dĂĄ sa pripoiĹĽ /mountovaĹĽ/ adres 11.11.2006 | 02:14
            Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
            dakujem skusim to a napišem ako to dopadlo ale asi až sobotu doobeda
            tomolc
    • Re: dá sa pripoiť /mountovať/ adresár? 11.11.2006 | 01:15
      Avatar Frantisek Klabzuba Debian  Používateľ
      Okrem jedneho homu by som asi urobil to ze by som vo fstabe montoval tu particiu s troma home adresarmi niekam inam (napr. /mnt/hda2) a tu simlinku vytvaral napr. v /etc/rc.d/rc.local v kazdom distre inak: Distro1: ln -sf /mnt/tmp/nieco/home1 /home Distro2: ln -sf /mnt/tmp/nieco/home2 /home Distro3: ln -sf /mnt/tmp/nieco/home3 /home Ak by si to chcel robit tak ze budes mat len 1 home tak odporucam vo vsetkych 3 distrach zjednotit UID cisla uzivatelov + znovu chown-ut ich adresare v homoch (chown -R adresar uzivatel alebo tak nejak). Alebo 1 adresar home ale v nom 3 uzivatelov (userslack, userubuntu, usermandriva). Ine ma nenapada.
      • Re: Re: dĂĄ sa pripoiĹĽ /mountovaĹĽ/ adresĂĄr? 11.11.2006 | 01:26
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        a ked je treba menit uid, este aspon subory "find /var -user username"
        Debian. apt-get into it…
      • Re: Re: dá sa pripoiť /mountovať/ adresár? 11.11.2006 | 01:40
        Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
        prosím nechcem to riešiť cez symlinky - doteraz som to tak mal pozri príspevok vyšie /a prečítaj do konca/ nejaké iné nápady?
        tomolc
    • Re: dá sa pripoiť /mountovať/ adresár? 11.11.2006 | 02:54
      Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
      tak funguje to s tym mount --bind moc dakujem posunuli ste hranice mojho tunningu o kus dalej tomolc
      tomolc