Prosim o pomoc: Ako recovernut dolezity vymazany subor?

Sekcia: Aplikácie & Desktop 10.01.2007 | 11:51
Avatar pe3k Debian, Feisty  Používateľ
Stala sa mi velmi neprijemna vec, kedy som si omylom pri mazani inych suborov vymazal v domacom priecinky jeden velmi dolezity subor, ktory potrebujem obnovit. Je fotmatu .odt (oo.org).
V gnome-commanderi, teda neslo to do kosa, ale mazalo to fyzicky z disku. Oddiel je ext3, subor bol priamo v domacom adresari, ma nejakych 20kB. Stalo sa to vcera, odvtedy som sa snazil ziadne data na disk nepridavat.
Prosim o radu, a dakujem.
    • Re: Prosim o pomoc: Ako recovernut dolezity vymazany subor? 10.01.2007 | 13:32
      Avatar pe3k Debian, Feisty  Používateľ
      skusil som niekolko programov pre ext2/ext3 recoverying spod win, ale hladany subor mi to nenaslo. Navyse recovernuty subor z ~./openoffice.org2/user/backup nepomohol, mal v sebe iba nejake cudne znaky
    • Re: Prosim o pomoc: Ako recovernut dolezity vymazany subor? 10.01.2007 | 18:41
      Avatar uid0 Debian  Používateľ
      zmier sa s tym. z ext3 nic neobnovis.

      jedine ak by bol v jednom celku na disku a pouzil by si taky jeden nastroj a nechal by si vyhladavat ZIP subory (to je ODT), tak by mohol medzi nimi byt. na nazov si nespomeniem, ale bol urceny hlavne na extrakciu zmazanych JPEG z pamatovych kariet pre fotaky...
      Debian. apt-get into it…
      • Re: Prosim o pomoc: Ako recovernut dolezity vymazany subor? 10.01.2007 | 18:54
        Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
        mozno najdes este backup recovery file (na konci ma ~ ) napriklad quanta ho robi.
        • Re: Prosim o pomoc: Ako recovernut dolezity vymazany subor? 10.01.2007 | 18:58
          Avatar pe3k Debian, Feisty  Používateľ
          ee, oo takto zalohy nerobi
    • Re: Prosim o pomoc: Ako recovernut dolezity vymazany subor? 10.01.2007 | 19:05
      WlaSaTy   Návštevník
      kedysi pribalovali user space connector do midnight commandera (F9, command, undelete files (ext2fs only)) ale undelete je mozne len pokial clovek neprepisal dane data niecim inym a samotny klasicky restart znizuje pravdepodobnost obnovy dat.

      no, vela zdaru.
      • Re: Prosim o pomoc: Ako recovernut dolezity vymazany subor? 10.01.2007 | 22:01
        Avatar pe3k Debian, Feisty  Používateľ
        no nemam to v ponuke mc. ziadny undelete files. a z toho co mi o tom vyhodil google som somar
        • Re: Prosim o pomoc: Ako recovernut dolezity vymazany subor? 10.01.2007 | 22:27
          WlaSaTy   Návštevník
          no, vzhladom na to ze to vyzaduje priamy zapis na nepripojeny disk, tak by som odporucil pouzit specializovane LiveCD ktore obsahuje zodpovedajuce nastroje alebo naucit sa nieco o administratorskom rezime. samozrejmostou je minimalizacia zapisu na disk teda zbytocne nezapinanie pocitaca v klasickom rezime a hlavne nie grafickeho rezimu spojeneho s vyhladavanim a stahovanim cdciek s pouzitelnymi a lachkoovladatelnymi zachrannymi distribuciami. kazda z tychto cinnosti znizuje pravdepodobnost obnovy zmazaneho suboru uz len preto ze na ten disk zapisujes dalsie a dalsie data. no a tym zapisom sa mozes trafit akurat na ten subor cim ho posles do kremikoveho neba.

          teda, teraz po tom vsetkom tu mas jedinu otazku, ci sa ti oplati skusat dalej alebo radsej nebudes venovat svoj cas na znovuvytvorenie daneho dokumentu. sam uz dobre vies ze dolezite data sa maju archivovat, ved obycajna posr... 128Mb pametova karta stoji tri stovky a citacka je uz standardnym prislusenstvom pocitaca namiesto diskety.

          ps.: dufam ze to nebola diplomovka na temu archivacnych medii :(

          • Re: Prosim o pomoc: Ako recovernut dolezity vymazany subor? 10.01.2007 | 23:27
            Avatar pe3k Debian, Feisty  Používateľ
            zalohy robim, no asi nie dostatocne casto. Takto pridem o 5 dni roboty. Chvalabohu diplomovka to nie je :). I ked zalohovat moju moju diplomovku je dost obtiazne, kedze zalohovat 60GB kazdy mesiac nie je bohvie co.
            • Re: Prosim o pomoc: Ako recovernut dolezity vymazany subor? 11.01.2007 | 00:28
              WlaSaTy   Návštevník
              zalohovat 60Gb mesacne nie je problem pokial mas na to zodpovedajucu technologiu: bud to napalis na cca 12DVD alebo pouzijes jeden az dva kusy pasok DDS4 (medium 200-300Sk, mechanika 15-20tisSk k dispozicii aj na usb a vecsinou aj s zalohovacim sw).

              otazkou je ci potrebujes skutocne zalohovat 60Gb dat, teda ak je z nich vecsina generovana tak sa da povecsinou pregenerovat z zdrojovych dat.

              ps.: akurat nechapem preco tie mechaniky nerobia na FireWire, ved usb prenosy viacej pretazuju zbernicu. no, ale scsi je scsi. mimochodom, nema niekto videokameru na firewire? zaujimalo by ma ci je to v linuxe pouzitelne aj ako zalohovacia paskova mechanika :)
              • Re: Prosim o pomoc: Ako recovernut dolezity vymazany subor? 11.01.2007 | 00:40
                Avatar pe3k Debian, Feisty  Používateľ
                no u mna to je problem. ja ako bezny smrtelnik taketo zalohovacie zariadenie samozrejme nemam doma k dispozicii. a pokial ide o dvd, tak pokial si nechcem odpalit dvd pri napalovani, tak pred napalenim musim vytvarat iso obrazy a napalovat tie, kedze data pozostavaju z malych suborov a pomaly notebookovy 5400 otazkovy harddisk nestiha s ich cacheovanim a nasledne odpaluje media. taketo zalohovanie je dost pracne a narocne na cas a dalsie miesto na disku. Pokial nechcem pregenerovavat data odznova, kedze to trva mesiace, zalohovaniu sa nemozem vyhnut, i ked ho musim v rozumnej miere obmedzovat.
                No a ani tu kameru nemam :).
                • Re: Prosim o pomoc: Ako recovernut dolezity vymazany subor? 11.01.2007 | 01:27
                  WlaSaTy   Návštevník
                  :a pomaly notebookovy 5400 otazkovy harddisk nestiha
                  stiha, lenze by si potreboval rozumne rozdelenie do adresarov. ano, na unixe alebo linuxe nie je problem fragmentacia diskov ale adresarov, na windows aj suborov.

                  inac mal som podobne obmedzenie, ludia mi tvrdili ze na zostave pod 500MHz nemozem vypalovat dvd, a ja som to robil presne tak ako ty. u mna to brzdila dma33 :)

                  ps.: vecsina dat sa da aj komprimovat, napr: tar cvfj zaloha.bz2 adresar/
                  • Re: Prosim o pomoc: Ako recovernut dolezity vymazany subor? 11.01.2007 | 01:36
                    Avatar pe3k Debian, Feisty  Používateľ
                    Mas pravdu, komprimacia dost pomoze, hlavne mne ked obsahom suborov su data vo forme cisel. Len to ma pre mna specificku prakticku nevyhodu, vela by som sa nakomprimoval, potrebujem totis presne taku adresarovu strukturu ako mam a z praktickych dovodov som nekomprimoval. I ked niekedy mi to pripada rozumnejsie.

                    no moj procak ma 1,6GHz, aj tak mi to nestiha cachovat, resp. disk nie procak
                    • Re: Prosim o pomoc: Ako recovernut dolezity vymazany subor? 11.01.2007 | 09:06
                      Avatar Viliam Oravec Kubuntu 10.04 (MSI GX700PX)  Používateľ
                      Ta kskús znížiť rýchlosť napalovania
                      Všichni mněli ruce od krve, jenom já hubu... :)
                      • Re: Prosim o pomoc: Ako recovernut dolezity vymazany subor? 11.01.2007 | 10:46
                        Avatar pe3k Debian, Feisty  Používateľ
                        uz sa viac neda :).
                        • Re: Prosim o pomoc: Ako recovernut dolezity vymazany subor? 11.01.2007 | 11:02
                          WlaSaTy   Návštevník
                          bacha aby si nedopadol ako ja na vypalovacke cdciek ked mi prestali vyrabat media schopne zapisu <4.
                          • Re: Prosim o pomoc: Ako recovernut dolezity vymazany subor? 11.01.2007 | 11:08
                            Avatar pe3k Debian, Feisty  Používateľ
                            no to uz tazko opvplyvnime co budu vyrabat.Inac dvd vypalujem rychlostou 2x. 1-tkou to uz asi nepojde :). Este som mal ten problem, ze pokial som vypalil 3GB napalil pod nerom vo win, tak mi v linuxe nechcelo nacitat dvd (format suboru na dvd bol udf), pod windowsom v poho nacitalo, linux vypisal bad superblock. Vypalenim v k3b toho isteho suboru to uz slo v pohode v oboch OS :). nechapem preco :)
                    • Re: Prosim o pomoc: Ako recovernut dolezity vymazany subor? 11.01.2007 | 09:08
                      WlaSaTy   Návštevník
                      vela by si sa nakomprimoval? ale ved predsa vies ktore mas subory co pribudli za mesiac a dokazes ich poslat predsa ako parameter programu, alebo ich dat do suboru.

                      mimochodom, kesovanie disku sa robi do ram takze zalezi najme od nej.
        • Re: Prosim o pomoc: Ako recovernut dolezity vymazany subor? 10.01.2007 | 23:05
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          ani sa nenamahaj, na ext3 to ziadne zmazane subory nenajde
          Debian. apt-get into it…
          • Re: Prosim o pomoc: Ako recovernut dolezity vymazany subor? 10.01.2007 | 23:25
            Avatar pe3k Debian, Feisty  Používateľ
            ale najde. ked som presiel niektorymi programami ext3 disk z windowsu, tak niektore starsie zmazane data som nasiel a aj uspesne obnovil. Co z toho ked nie tie, ktore potrebujem
            • Re: Prosim o pomoc: Ako recovernut dolezity vymazany subor? 10.01.2007 | 23:46
              Srigi   Návštevník
              Mozno by sa to dalo riesit aj HEX editorom. Dnes som o tom cital na faqs.org
              Bolo tam male zadanie: vytvorte si maly file system a skuste identifikovat pomocou HEX editora superblock inodes, content. Pravda bol to ext2 fs.
    • Re: Prosim o pomoc: Ako recovernut dolezity vymazany subor? 11.01.2007 | 01:23
      Avatar titanik mint  Používateľ
      keby si mal reiserfs tak da sa to este nejako takto:
      http://antrix.net/journal/techtalk/reiserfs_data_recovery_howto.comments
      i ked ani tak nemusis obnovit data, co sa aj mne stalo

      na ext3 nie je pomoc :(
      http://batleth.sapienti-sat.org/projects/FAQs/ext3-faq.html
    • Re: Prosim o pomoc: Ako recovernut dolezity vymazany subor? 11.01.2007 | 01:33
      Avatar titanik mint  Používateľ
      skus http://www.linuxforums.org/forum/linux-security/13416-ext3-filesystem-can-undelete-work.html
      konkretne
      grep --binary-files=text -30 "<\%" /dev/hda6 >output
      • Re: Prosim o pomoc: Ako recovernut dolezity vymazany subor? 15.09.2007 | 23:13
        Avatar hramat Arch + Openbox  Používateľ
        Link od titanika celkom pomohol, zda sa ze obnovit vymazane subory predsa len ide ale nieje to az take trivialne. Zopar programikov ktore by mohli pomoct:
        foremost
        giis
        PhotoRec
        • Re: Prosim o pomoc: Ako recovernut dolezity vymazany subor? 15.09.2007 | 23:37
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          obnovit ide, ale obycajny undelete nie (to zalezi od filesystemu)
          Debian. apt-get into it…
          • Re: Prosim o pomoc: Ako recovernut dolezity vymazany subor? 16.09.2007 | 00:54
            Avatar hramat Arch + Openbox  Používateľ
            neviem co rozumies pod "obnovit" a co pod "obyvajny undelete", ale podla vsetkeho sa da vymazany subor znovu z ext3 disku dostat
            Curtis Summers' blog
            • Re: Prosim o pomoc: Ako recovernut dolezity vymazany subor? 16.09.2007 | 01:15
              Avatar uid0 Debian  Používateľ
              ved o tom pise. dostal maximalne nejaky big_text_file, porad si sam :)

              ktovie aku to ma uspesnost a ako lahko by sa hladalo
              Debian. apt-get into it…
              • Re: Prosim o pomoc: Ako recovernut dolezity vymazany subor? 16.09.2007 | 01:40
                WlaSaTy   Návštevník
                Zálohovať, zálohovať, zálohovať hovoril Lenin.
              • Re: Prosim o pomoc: Ako recovernut dolezity vymazany subor? 16.09.2007 | 10:54
                Avatar hramat Arch + Openbox  Používateľ
                uspesnost to ma celkom fajn aspon co sa znamych typov suborov tyka, graficke sa tak daju recovernut celkom fajn aj text ako tak. Ale je v tom dost zmatok kedze clovek toho maze dost vela.
                • Re: Prosim o pomoc: Ako recovernut dolezity vymazany subor? 16.09.2007 | 17:32
                  Avatar hramat Arch + Openbox  Používateľ
                  tak sa s tym hram uz nejaky ten den a nieje to bohvie co. Cosi sa takto da z disku ziskat ale fakt je to piplacka a uspesnost dost nizka.
                  Takze ako povedal lenin ...