cistenie RAM

Sekcia: Konfigurácia 22.01.2007 | 22:16
Avatar stano170 Gentoo  Používateľ
mam 256 ram a po spusteni enlightenmentu mam vyuzite nejakych 150MB... vsetko ide pekne rychlo ale ked otvorim napr operu a gaim tak mam zapratanu skoro celu... po zavreti aplikacii sa mi ale ramka nevrati do povodnych 150MB !! Preco?
ved kniznice co potrebuje opera/gaim us niezu vyzadovane tak preci sa nezmazu z ram..
a celkovo sa mi vobec ram neprecistuje a po zaplneni sa us jednoducho nevyprazni a hoci nemam spustene nic sa us system taha jak..

Existuje nieco co by tie nepotrebne veci z ram vyhadzali ? alebo nejako nastavyt system aby nepouzivane kniznice sam vzal spet s ram ? .. alebo nieco take...

viem ze mi poviete zeby som si kupil vecciu ramku ale teras jednoducho nemozem preto to musim riesit ako sa da..

ako distro mam Debian a desktop Enlightenment E17
< GENTOO FOREVER >
    • Re: cistenie RAM 22.01.2007 | 22:36
      Avatar jv openSuSE 11  Používateľ
      Akym sposobom zistujes volnu pamat?
      • Re: cistenie RAM 22.01.2007 | 23:28
        Avatar stano170 Gentoo  Používateľ
        free alebo top
        < GENTOO FOREVER >
    • Re: cistenie RAM 22.01.2007 | 23:20
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      vmstat

      pozri kolko zaberaju buffre a cache. man vmstat
      • Re: cistenie RAM 22.01.2007 | 23:35
        Avatar stano170 Gentoo  Používateľ
        no ale stale neviem co s tym
        ..ako ju prinutit aby sa priebezne precistovala
        < GENTOO FOREVER >
        • Re: cistenie RAM 23.01.2007 | 00:35
          Avatar borg Fedora  Administrátor
          nechaj to na memory managment jadra.
        • Re: cistenie RAM 23.01.2007 | 07:16
          Avatar Róbert Dúbravský PC Debian alebo Ubuntu - servery Debian  Používateľ
          Zdravím, nechaj to na jadre najlepšie. Tak ako bolo hore uvedené sa to zobrazuje aj s cache diskov hodnotami a pod. Treba dokúpiť ramku. A ten príkaz je myslím sync ako root. Ale ešte radšej by som pozrel man sync.
          • Re: cistenie RAM 23.01.2007 | 11:30
            WlaSaTy   Návštevník
            dokupenei ramky je potrebne ak je objem RAM nedostatocny a vykon swap-u neakceptovatelny.

            linux dokaze efektivne vyuzivat pamet a v pripade potreby dokaze spominane cache uvolnit velmi rychlo.


            ja mam napriklad z 1Gb ram volne 17980Kb ale buffers/cached je 366332/666996(Kb) a nemyslim si ze by som mal prikupit pamet, ved vyuzite mam len 358Mb z 1Gb a to mam nakopnute 2 rozne OS (masox a linux). toto je krasne vidiet v programe htop ako tu uz bolo X-KRAT flamovane.
          • Re: cistenie RAM 23.01.2007 | 14:20
            Avatar uid0 Debian  Používateľ
            sync sluzi na nieco ine
            Debian. apt-get into it…
        • Re: cistenie RAM 23.01.2007 | 16:21
          Peter S.   Návštevník
          Ziadne precistovanie nie je potrebné. ked si das free tak sa pozeraj na druhý riadok, tam sa ukazuje reálne obsadenie pamäte (pokial si dobre pamätám). Cache služi len na to, že ak by si opätovne štartoval aplikáciu ktorá si mal zapnutú pred chvíľov tak potrebné dáta nebude druhý krát načítavať z HDD ale z cache - ak tam sú. Naopak ak bude system potrebovať dalšie miesto v RAMke tak jednoducho prepíse čast údajov v cache. Je to niečo podobné ako vyrovnávacia pamät v HDD (2, 8 a pod MB)
    • Re: cistenie RAM 23.01.2007 | 13:29
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
      Tiež som mal problémy s RAMkou pri 256ke, book stále swapoval z disku. Pri kombinácii niektorých žráčov pamäte ako napríklad Firefox s otvorenými 20 tabmi a Openofficom to bolo fakt o držku.

      Odkedy som dokúpil druhú 256ku, akoby som vymenil book. Śtart Openofficu mi klesol z 32 na 12 sekúnd (druhé spustenie 5s), cekovo je systém svižnejší. Používam Gnome (Ubuntu) a ak mi bude niekto tvrdiť, že 256ka je dostačujúca, tak mu neuverím.
      • Re: cistenie RAM 23.01.2007 | 19:46
        Avatar Róbert Dúbravský PC Debian alebo Ubuntu - servery Debian  Používateľ
        Presne tak. To dokúpenie ramky som myslel konkrétne pre tých 256 MB. Ja sám idem na 512 a som v pohode.
      • Re: cistenie RAM 23.01.2007 | 23:27
        Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
        Presne. Mal som ten istý problém, keď som mal na notebooku len 256MB RAM. Teraz má 768MB a paráda. Dokonca vôbec neswapuje (a už vlastne ani nemá kam :) ).
        Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk