Par otazok na Debian

Sekcia: Aplikácie & Desktop 24.01.2007 | 17:29
Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
Dobry den. Stiahol som si verziu netinstall, pretoze mam rychly internet, nedostatok zapisnych medii a zda sa mi to najlepsie vychodisko v mojom pripade. Ide mi o to, ze mam obmedzene miesto pre linux, sice si to viem zmenit, ale teraz mam 17 giga a viem mat tak najviac 25 giga, no jeden znamy mi povedal ze debian zabere 8GB a iny mi hovori ze zakladne jadro s grafikou a zakl. programami bude do 1 giga, takze by cely debian mohol mat tak maximalne 5 GB ?? Ako je to naozaj? A este by som sa chcel spytat, ci je dostatok dostupnych zdrojov, pretoze doteraz som mal ubuntu a na to je milion for, kde sa daju problemy riesit. Taktiez by som sa rad spytal na dlzku instalacie. Tak priemerne v hodinach zaokruhlene plus minus... Zaroven sa pytam aj na obtiaznost instalacie a ci by som to zvladol, nainstaloval som uz mandrivu ( nesmejte sa :P ) ubuntu, kubuntu, fedoru, suse 10.1 ale inac uz som aj v debianovi normalnom dosiel po instalaciu samotneho debianu, ale mal som poskrabane DVD ( preto sa mi znova stahovat 9,4 gb nechce ). Dakujem za odpovede
There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
    • Re: Par otazok na Debian 24.01.2007 | 17:33
      Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
      mno. velkost zalezi od mnozstva balikov ktore si tam das.

      ale base install ma myslim do 2 - 2,5 giga. rychlost neviem poradit, nakolko neviem co budes vsetko instalovat. slovenske aj ceske zdroje su. dokonca je slovenska debian wiki. ale nezabudni si nainstalovat sudo :))) a podla manualu by si to mal zvladnut :)
      • Re: Par otazok na Debian 24.01.2007 | 17:34
        Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
        Podla manualu? Akeho manualu?
        There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
        • Re: Par otazok na Debian 24.01.2007 | 17:42
          Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
          Uz mam http://www.debian.sk/docs/install_manual/x86/html/
          There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
          • Re: Par otazok na Debian 24.01.2007 | 20:11
            :-)   Návštevník
            instalacny manual v cestine sa nachadza aj priamo na instalacnych cd/dvd (aspon pri sarge to tak urcite je)

            co myslis pod pojmom "cely debian" - ak myslis vsetok obsah instalacnych dvd tak sa logicky nemoze vojst na velmi maly priestor lebo iba samotne nerozbalene baliky na dvoch instalacnych dvd maju cca 9 GB! takze ak mas problem s priestorom na disku je vhodne zamysliet sa nad tym ktore baliky budes instalovat - napr. neinstaluj aj kde aj gnome ale staci jedno z nich, este lepsie fluxbox/fvwm apod...

            cz/sk zdroje, ktoe ma prave napadaju: http://www.debian.sk/ (dlho neaktualizovana stranka, je tam prelozenych niekolko navodov), http://www.debian.cz/ (je tam napr. dobry prehlad ako poslovencit/pocestit debian), http://debian.nfo.sk/ (wiki stranky pre debianistov)
      • Re: Par otazok na Debian 24.01.2007 | 17:41
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        > ale base install ma myslim do 2 - 2,5 giga.

        neviem co myslis tym base install, ale ak myslis to co ja, tak si to hodne nadsadil :)
        Debian. apt-get into it…
        • Re: Par otazok na Debian 24.01.2007 | 19:49
          Avatar srigi   Používateľ
          Podokonceni netinstall bude zabranych tusim 160MB, len nesmies, vyberat ziadne gr. prostredie. Dostanes len minimalny system s apt-get a framebufferom. Potom mozes instalovat Xorg a podobny stuff. Ale ta textova cast Debianu ma fakt iba 160MB.

          BTW po nabootovani si vyber volbu kernel26, nie expert26, lebo sa instalator bude hodinu vypytovat na uplne blbosti, cca typu, kolko pinov ma tvoja tlaciaren na LPT konektore a podobne blbosti.
          • Re: Par otazok na Debian 25.01.2007 | 18:33
            Avatar Peter Drábik Manjaro  Používateľ
            >> kolko pinov ma tvoja tlaciaren na LPT konektore a podobne blbosti.

            pobavil si ma :)

            ja som zobral 4 diskety, nahodil debianovske images... vsetko som natlacil na 1,6 GB HDD (Xorg, gcc, opera, enlightenment, gimp, openoffice, cedega..)
            • Re: Par otazok na Debian 27.01.2007 | 17:49
              FF   Návštevník
              kedy uz bude etch stable a oficialne vydany? neviete niekto ? :( dufam ze nebudeme nan cakat ako na longhorn(dlhu trubu) :)
              • Re: Par otazok na Debian 27.01.2007 | 18:19
                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                ked bude hotovy.

                mas nejaky velky dovod ponahlat sa?
                Debian. apt-get into it…
                • Re: Par otazok na Debian 27.01.2007 | 19:10
                  FF   Návštevník
                  asi len ten ze sa nan tesim a ze je stable a so sargom som mal na stroji problemy s MB....
                  • Re: Par otazok na Debian 27.01.2007 | 19:12
                    Avatar uid0 Debian  Používateľ
                    tak pouzivaj etch. na desktope ti to moze byt z velkej casti jedno...
                    Debian. apt-get into it…
                    • Re: Par otazok na Debian 27.01.2007 | 19:16
                      FF   Návštevník
                      nemam stale pristup na net preto chcem pockat a ked bude stable tak si chcem komplet 3dvd stiahnut u kamosa a nahodit....
                      • Re: Par otazok na Debian 27.01.2007 | 19:37
                        WlaSaTy   Návštevník
                        a my ze len nechces byt long horny, ale vydanie novej distribucie sa nerata v hodinach. kratko po vydani maju prioritu oficiaalne zrkadla a neskor neoficialne ...

                        takze tesit sa mozes ale ponahlat sa nema vyznam, navyse ak stiahnutie tych medii pojde mensiou rychlostou ...
                        • Re: Par otazok na Debian 27.01.2007 | 19:42
                          FF   Návštevník
                          no obcas sa mi pritrafi mat spojenie celkom slusne. naposledy som stiahol FC6 dvd za 3 a pol min ... :)

                          • Re: Par otazok na Debian 27.01.2007 | 20:33
                            WlaSaTy   Návštevník
                            no, tato rychlost uz vyzera ze sa to tahalo z lokalneho disku alebo proxy. inac to stiahnutie dvd za 3.5 min zodpoveda akej rychlosti (1/10/100 Mbit) a kolko ludi ju ma podla teba k dispozicii?
                            • Re: Par otazok na Debian 27.01.2007 | 20:48
                              FF   Návštevník
                              cez kamosa ktory je na vyske.Sanet.
                              • Re: Par otazok na Debian 27.01.2007 | 20:57
                                WlaSaTy   Návštevník
                                On ma taku rychlu pripojku do internetu, a teraz si poprosim tu o vlkovi a siedmich kozliatkach.

                                Ale koli tomuto sa robia lokalne zrkadla a proxy servre.
                                • Re: Par otazok na Debian 27.01.2007 | 21:07
                                  FF   Návštevník
                                  stahovali sme cez ftp brneskej univerzity ktora je minochodom tiez napojena na sanet http://www.sanet.sk/stavliniek.shtm
                                  spokojny?
                                  • Re: Par otazok na Debian 27.01.2007 | 21:22
                                    WlaSaTy   Návštevník
                                    Sanet je sice napojeny na Brno a na Vieden, ale to neznamena ze je napojeny zrovna na tu univerzitu z ktorej ste to tahali. ale na druhu stranu je uz tato cast diskusie viac ako off topic.