instalacia ubuntu

Sekcia: Konfigurácia 26.01.2007 | 21:13
Tomi   Návštevník
ahoj,

mam problem pri instalacii ubuntu. viem, ze problem je v tom, ze som lamka, ale aj tak vas budem touto otazkou obtazovat :). zee ako spravit to rozdelenie disku pri instalacii?totiz na obale ubuntu CD je napisane, ze defaultna instalacia zmaze vsetky data z pocitaca, a toho sa bojim, bo oco tu ma dost drahe programy. co mam zvolit a ako to mam rozdelit?cem podotknut, ze mam teraz len jeden disk(C)a NECHCEM poskodit data, ktore su na nom

dik za odpovede
    • Re: instalacia ubuntu 26.01.2007 | 21:58
      Avatar Michal Sekletár Arch Linux  Používateľ
      No obavam sa ze ak mas iba jednu particiu a uz ziadne volne miesto na disku tak to bude trochu problem. Najprv musis zmensit particiu na ktorej je windows(nikdy som to nerobil ale malo by sa to dat cez Partition Magic) potom pri instalacii ubuntu si vytvoris nove particie(kolko potrebujes-ja mam tri: jedna zakladny system druha sa pripaja do aresara /home tretia je swap) pri instalacii ubuntu je to velmi jednoduche viac-menej nie je co pokazit.

      Zelam vela zdaru.
      DON'T FEAR THE PENGUINS Jabber: seki@jabbim.sk
      • Re: instalacia ubuntu 26.01.2007 | 22:09
        Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor
        taktiez v instalacii kubuntu (takze z toho vyplyva, ze by to malo byt aj ubuntu) existuje taka moznost, ze "shrink partition", ktora ti zmensi danu particiu a zachova data na nej. predtym si spusti defragmentaciu disku vo window(n)se.
        git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
    • Re: instalacia ubuntu 26.01.2007 | 22:04
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      pripadne pouzi gparted live distribuciu, ovladanie je intiutivne.
    • Re: instalacia ubuntu 26.01.2007 | 22:23
      Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
      No ja by som spravil nad 5 GB miesto na tom tvojom C a potom by som pomocou partition magic ( alebo partition magick, teraz neviem) odobral tych dajme tomu 20 GB a vytvoril ext2 particiu , to ext2 je dolezite, pretoze linux pracuje hlavne s ext2 a ext3 ( windows ext2 a 3 nevidi a nevie s nimi pracovat, pouziva NTFS ) no a pri instalacii by som zvolil manualne rozdelit tabulku oblasti a vybral ext2 ako korenovy adresar "/" , aha , zabudol som, pri vytvarani tej novej particie si nechaj dvojnasobok tvojej RAM ( ak mas 256 - nechaj si este 500 MB volnych ) a z tych teoretickych 500 MB vytvor dalsiu particiu - takzvanu swap ( nevyhnutnost pre linux... partition magic ti to ponukne v ponuke ) Musi to ist ( ak tam nieco nepose**s ). Vela zdaru. Nezabudaj :

      Vytvor ext2 minimalne s 5 GB

      Vytvor swap ako dvojnasobok tvojej RAM

      Pri instalacii vyber manualne rozdelit tabulku oblasti

      Vyber tu ext2 particiu za korenovy adresar "/"

      Zmackni next a ked tam nebude nic, co bude robit nieco s hd kde je windows, mozes instalovat :D

      There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
      • Re: instalacia ubuntu 27.01.2007 | 13:11
        !!!!   Návštevník
        Ziadne ext2
        Daj ext3 alebo reiserFs.
        Ext2 je stare
        • Re: instalacia ubuntu 27.01.2007 | 13:23
          WlaSaTy   Návštevník
          no a co ze je ext2fs stary. existuju pripady kedy je lepsi ext2fs, jffs, xfs, coda, afs, nfs alebo ext3fs a dovod ukazujuci na vek je blbost. ved aj linux je predsa starsi ako ext2fs a cim by sme ho teda mali nahradit?
        • Re: instalacia ubuntu 27.01.2007 | 16:03
          Tomi   Návštevník
          mnoo dam si radsej ext3, ako hovoris :) btw este jedna vec: zee ten disk mam rozdelit v podstate na 3 casti? (teraz mam jedno Cecko), na swap na samotny linux a na windows? aboo ten swap us bude v ramci linuxovej casti?
          • Re: instalacia ubuntu 27.01.2007 | 16:10
            ---   Návštevník
            linux potrebuje minimalne 2 particie
            1- system /
            2.-swap
            (3.- /home =ak treba oddelit uziv. data...atd)
            • Re: instalacia ubuntu 27.01.2007 | 17:11
              Tomi   Návštevník
              taaakze z toho vyplyva, ze mam osobitn vyhradit do 1 GB na swapko a do dalsich na system a zvysok nechat na wokna ;). este mam jednu zakernu otaazku, zee ci by ste mi nedali nejaky link na to, ze ako sa pracuje s partition magic, popr. zee ci neje v samotnom ubuntu liveCD nejaky podobny program :) dik :)
              • Re: instalacia ubuntu 02.02.2007 | 22:05
                Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                pri instalacii ubuntu z liveCD sa ta spyta kam chces linux nahodit, vyberes moznost "manualne upravit tabulku oblasti", tam mozes vytvorit swap a ext3
                There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                • Re: instalacia ubuntu 04.02.2007 | 11:36
                  qw11   Návštevník
                  http://wiki.ubuntu.cz/Instalace
    • Re: instalacia ubuntu 05.02.2007 | 00:24
      myself   Návštevník
      pred akoukolvek manipulaciou s windowsovskou particiou sa odporuca vo windowse vykonat defragmentaciu disku, ktora presunie subory k zaciatku particie takze sa da odobrat priestor z konca particie s mensim rizikom poskodenia dat.

      btw: ak su to skutocne drahe programy a mas ich legalne tak pravdepodobne mas aj ich instalacne cd takze by nemal byt problem v najhorsom pripade obnovit ich znovunainstalovanim