Ako rozšíriť Linux?

Sekcia: Komunita 29.01.2007 | 23:36
Martin   Návštevník
Nedávno som sa pýtal, ako sa šíri Linux. Išlo mi hlavne o vysledovanie cestičiek, ako ste sa o ňom dozvedeli, keď nemá prakticky nijakú reklamu a väčšina ľudí ani netuší, že také čudo existuje :)

Teraz sa pre zmenu pýtam - ako by sa dal Linux viac rozšíriť? Platená komerčná reklama neprichádza do úvahy, ak sa v telke hovorí o počítačovom pirátstve a potrebe "legalizácie", automaticky sa tým myslí kúpa Malého Mäkkého MS.

Ja som skúsil urobiť fotoprezentáciu, na ktorej som uviedol, že bola vytvorená v OpenOffice.org Impress a v Linuxe, strčil som tam aj tučniaka z tohto portálu a túto prezentáciu posielam svojim známym. A chystám sa urobiť zopár ďalších.

Ďalšou možnosťou sú internetové kaviarne. Nie raz sa stalo, že pri razii v internetkafé sa zistilo, že majú "ilegálny" MS a všetky mašiny im zhabali. Ako to, že nikomu z nich nenapadlo dať si do mašín Linux? Viete vo svojom okolí o nejakom takomto podniku, ktorý by frčal na Linuxe?
    • Re: Ako rozšíriť Linux? 30.01.2007 | 00:03
      Avatar uid0 Debian  Používateľ
      dobre zbozi se chvali samo ;))
      Debian. apt-get into it…
      • Re: Ako rozšíriť Linux? 30.01.2007 | 00:07
        Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor
        osvetu, osvetu a este raz osvetu. povies znamemu, znamy povie znamemu, ten povie dalsiemu znamemu...
        git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
        • Re: Ako rozšíriť Linux? 30.01.2007 | 20:43
          Avatar Viliam Oravec Kubuntu 10.04 (MSI GX700PX)  Používateľ
          No to som spravil a známy ma s Linuxom poslal do...
          Všichni mněli ruce od krve, jenom já hubu... :)
    • Re: Ako rozšíriť Linux? 30.01.2007 | 00:12
      jaro   Návštevník
      v kosiciach na hlavnej je ic s linuxom
      • Re: Ako rozšíriť Linux? 30.01.2007 | 00:16
        Avatar kernel OpenSUSE, Gentoo  Používateľ
        Mna napadol taky zakerny plan:
        1. Vybereme si ciel
        2. Postveme na tento ciel BSA (na 100% sa nieco najde) - poslu vystrazny list
        3. Prideme zo skvelym riesenim ako lacno zlegalizovat vsetky PC patriace nasmu cielu. samozrejme navrhneme Linux

        To je len taky vyplod unavenej programatorskej hlavy o polnoci, takze to neberte az ak vazne, hoci ako sa na to pozeram, bolo by to zakerne, ale myslim ze by to fungovalo.
        There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary and those who don´t.
        • Re: Ako rozšíriť Linux? 30.01.2007 | 09:31
          Avatar nahnevaný mladý muž gNewSense  Používateľ
          Pridam ze by velmi vyrazne pomohlo utocit/blokovat warez servre/siete a ostatny nelegalny softver, nie len priamo windows. Windows zije len vdaka softveru tretich stran ktory je vacsinou plateny ale pouziva sa u nas zadarmo (photoshop, corel, ...).
          • Re: Ako rozšíriť Linux? 30.01.2007 | 15:18
            Avatar stranger Xubuntu, FreeBSD  Používateľ
            To snad zartujes. Ako by si dokazal utocit/blokovat miliony warez servre/siete?
            Linux is for people who hate Windows, FreeBSD is for people who like Unix. The answer is Ubuntu.
            • Re: Ako rozšíriť Linux? 30.01.2007 | 15:23
              Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
              vsetko zlo sa otoci voci povodcovi ... cize aj voci zlomyselnemu bonzakovi, sposobujucemu ujmu ... hold ... osud je svina
            • Re: Ako rozšíriť Linux? 31.01.2007 | 10:53
              Jaro   Návštevník
              coskoro to pride

              vatari software protection
      • Re: Ako rozšíriť Linux? 12.08.2007 | 17:36
        SixtyNine   Návštevník
        Existuje vobec kaviaren, ktora nebezi na Linuxe? Neviem, nebol som este v ziadnej, ale neviem si predstavit spravu takej siete, keby to malo byt na Windowsoch.
        • Re: Ako rozšíriť Linux? 12.08.2007 | 18:30
          Avatar Peter Rozum Arch Linux  Používateľ
          >> Existuje vobec kaviaren, ktora nebezi na Linuxe?
          no ja som nebol zatial v ziadnej, ktora by na linuxe bezala :(
          Everything is proceeding as I have foreseen.
    • Re: Ako rozšíriť Linux? 30.01.2007 | 15:28
      Avatar nahnevaný mladý muž gNewSense  Používateľ
      A co takto na vlastne naklady napalit 10cd s open office + k tomu nejaku 10 stranovu informacnu brozurku (vyslo by to tak na 200,- spolu) a odniest do najblizsej skoly pravidelne raz za rok? Keby to spravil kazdy vo svojom okoli...
      • Re: Ako rozšíriť Linux? 30.01.2007 | 18:15
        qw11   Návštevník
        nahnevaný mladý muž to uz by som radsej odporucal na tej skole v ramci nejakeho pc kruzku predstavit linux, lebo s CD si kazdy nemusi poradit a mohla by to byt skor antireklama.
        • Re: Ako rozšíriť Linux? 30.01.2007 | 20:31
          Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
          Podla mna by sa dalo na skolach s pocitacmi zaviest nieco ako kruzok s nazvom "Linux-OS ktorý vie viac" vstup by bol volny a napr. kazdu stredu o 16:00 by sa zacal kurz , kde by bol nejaky vyucujuci, a napr. po 10tej hodine ( zvladnutie instalacie a zklady robenia na linuxe ) by sa rozdavali napalene desktopove verzie pre tych, co by chceli... Bol by to podla mna osvedceny sposob ako zaviest linux na skoly. Ja osobne by som chcel na informatike pocitac, kde by bol vyhradne linux. Mna osobne by vobec v tomto pripade nezarazilo ze po 3 mesiacoch tochto kurzu by bola polovica pocitacov napojenych na linux... Zvyk je zelezna kosela a mam pocit ze by sa dalo ucit studentov od utleho veku pracovat s linuxom. Vezmite si, mlada generacia ludi, sa chcu podobat na tych okolo seba, takze kamarat ma linux, tak mu to nejako vnuti nech vyskusa a ze bude macher a tak... Napr. spravme si postupnost rozsirenia linuxu:
          20 studentov dostane linux na kurze > nainstaluju ho doma takze bude sa snazit naucit tomu aj rodinu, dajme tomu ze 4 clennu , to je dalsich 80 ludi , pritom oslovia este kamaratov, dajme tomu 2 > to je uz 120 ludi... kamarati oslovia kamaratov a za chvilku bude vytvorena siet linuxov na 2/3 pocitacov sveta :D. Nieje to krasna predstava ? :)
          Alebo lakat ludi na zakusky do linuxovej internetovej kavierne, ale podmienka by bola vyskusanie funkcii linuxu :D Alebo poziadat writerov nech sprejuju na steny linuxove slogany nieco ako "Linux 4ever" alebo " Linux - kill Bill" a taketo :D. Alebo by sa dalo vhadzovat do schranok letaky, ale to by trebalo financovat. Tato otazka sa neda velmi lahko zodpovedat, no urcite raz pride niekto s originalnym napadom ako sirit linux, zrealizuje to, a ked si to budete citat na internete alebo vam to pride od tretej osoby, pousmejete sa a zistite, ze nieste sami kto chce linux sirit medzi ludmi.
          There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
          • Re: Ako rozšíriť Linux? 30.01.2007 | 20:59
            Avatar Viliam Oravec Kubuntu 10.04 (MSI GX700PX)  Používateľ
            Nádherná predstava. Veľmi ľahúčko sa to číta. Toto by sa nejako zrealizovať aj dalo.
            Ale keď si uvedomím, že nainštalovaním linuxu u mňa na škole by som dostal vyhadzov...
            S Linuxom vie u nás na škole pracovať len jeden človek. (holt 2 teda aj ja). To by znamenalo celé účtovníctvo preorientovať na Linux., zosieťovať asi 50 PC nie je maličkosť, Zaplatiť kurzy v škole zamestnancom. (A ešte keď si predstavím, že niektorí učitielia majú už vyše 50 rokov... a využívajú žiakov na napísanie obyčajného textu...). Niektorí učitelia informatiky majú u nás problémy s nastavením obyčajného tlačového výstupu... ... cez Windows. Nechcem vidieť, čo by sa stalo, keby niečo na Linuxe zlyhalo. So zlyhaním sú problémy u nás v škole na dennom poriadku.
            Aha a ešte spomenúť školu... Hotelová Akadémia Ľudovíta Wintera v Piešťanoch.
            Všichni mněli ruce od krve, jenom já hubu... :)
            • Re: Ako rozšíriť Linux? 02.08.2007 | 08:26
              Koapa   Návštevník
              Dobrý deň.
              Účtovníctvo už je portované na linux s pomocou jednej firmy.

              PS: Linux nepadá !
          • Re: Ako rozšíriť Linux? 02.08.2007 | 11:06
            Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
            No na základnej škole sme mali staručké Red Hat linuxy, na strednej dualboot linux / win (tiež red hat, na serveri debian, ale tam sa vedeli nabúrať fakt len machri :D ), na vysokej škole som zatiaľ linux nevidel. Len pre zaujímavosť z mojich spolužiakov prešiel na linux iba 2 a ostatní by o to ani nezakopli. Aj napriek tomu, že sa to učili v škole.
    • Re: Ako rozšíriť Linux? 30.01.2007 | 22:32
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      robit install festy.
      • Re: Ako rozšíriť Linux? 02.08.2007 | 11:33
        Avatar srigi   Používateľ
        Ja odporúčam robiť niečo ako festivalovú prezentáciu (na nejakej veľkej akcii, pod holým nebom, ako je napr. HODOKVAS).

        Zopár chalanov sa dohodne, ze dojdu na takuto akciu s bookmi, spravia si stanok, no a prezentovali by hlavne LiveCD.
        Na jednom booku by napr. bezala Kororaa - predvedenie Compizu,
        na dalsom zase Knoopix - predvedenie prace v desktope
        a na dalsom zase Linux Gamers DVD - predvedenie hier

        Ludia by si poskusali, chalani by povysvetlovali, ze preco je tolko distrib, preco je ten SW zadarmo a pod. a zaroven by rozdavali tie LiveCD (napalovane napr. na tom Knoopixe) priamo pred ocami, nech vidia, ze je to easy.
    • Re: Ako rozšíriť Linux? 31.01.2007 | 00:19
      Martin   Návštevník
      Ako to tu tak čítam, bude to dlhý a ťažký boj...
      A ako tak nad tým rozmýšľam, tak s odbornosťou v tomto štáte málokto uspel, jediné, čo na vrchnosť zaberá, sú možnosti úspory a cenová výhodnosť.
      Jasné, po úradoch je veľa starších ľudí, ale na druhej strane - čo potrebujú pri svojej práci? Väčšinou len textový editor, niečo na výrobu tabuliek, výnimočne nejaké fotky. Dovolím si tvrdiť, že Writer dokonale nahradí Word, Calc v pohode nahradí Excel, len treba upraviť formát, aby to aj windowsáci mohli otvoriť. To je celá veda.
      A že je málo hier pre Linux a to bráni jeho rozšíreniu? Načo by boli napríklad sekretárkam hry, keď sú (teda mali by byť) platené za prácu?
      Okrem toho možno by nebolo od veci uviesť v tomto fóre, ktoré známejšie firmy, či už súkromné alebo štátne, používajú Linux. Neviem, či by sa to nebralo ako ich reklama, ale hádam nie, veď potom by sa o firmách nemohlo ani v novinách písať...
      • Re: Ako rozšíriť Linux? 02.08.2007 | 11:09
        Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
        No na linuxe beží pokiaľ sa nemýlim česká diaľničná polícia a pošta. Na slovensku o ničom podobnom neviem.
        • Re: Ako rozšíriť Linux? 02.08.2007 | 15:45
          Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
          Je smutné, že Česi sú stále o nejaký ten krok či kroky pred nami. Dokonca nedávno som zistil, že už tam naplno funguje digitálna TV (vysiela tak napríklad ČT) zatiaľ čo u nás o tom drvivá väčšina územia nemá ani chýru, ani slychu.
        • Re: Ako rozšíriť Linux? 14.12.2007 | 16:25
          Avatar Ladislav Michnovic SuSE  Používateľ
          Az si budes kupovat listok na vlak, tak si vsimni v akom prostredi ta tetuska klika. Bude ti to silne pripominat X-y s gtk. A to uz je niekolko rokov, co som si to vsimol prvykrat.
          Takze odpoved je: Slovenske zeleznice pouzivaju Linux.
          Only man who sells empty boxes is the undertaker.
      • Re: Ako rozšíriť Linux? 02.08.2007 | 19:58
        Avatar hramat Arch + Openbox  Používateľ
        napisem vam jeden pribeh:
        Pisal sa rok 2003 a ja som nastupil ako civilkar do jednej neziskovky kde pracovali iba ludia pod 30 rokov. Vacsina vseti ludia robili bud zadarmo alebo za badatel tak isto ako nas "systemak". Po istom case, uz ani neviem preco, sme sa s tym "systemakom" rozhodli zmenit MS Office za OpenOffice. Pouzivali sa zvacsa iba Word a Excel tak ze na to to bude iste stacit OpenOffice. Neviem uz presne ako dlho to trvalo den ci dva, ale 20 rocna studentka ekonomiky sa zacala stazovat ze nevie najst toto a potom zase tamto atd. Aj zmenenie riadkovania ci vlastnosti dokumentu jej robilo problemy. Proste ako tu uz niekto pisal "zvyk je zelezna kosela".

        Po case sa podarilo vybavit specialnu licenciu pre skoly ci neziskovky, takze to nebolo az tak drahe.
        Takze mala neziskovka 5 "zamenstnancov", 5 MS Windows a 5 MS Office iba preto ze si niekto nevie najst veci na editovanie dokumentu tam kde ich mal predtym.

        Mne sa vtedy podarila vybavit grantovana licencia na Operu za ktoru sa este vtedy platilo, pricom FireFox bol este v plienkach ako projekt Phoenix. Aj tak som ju pouzival iba ja.
    • Re: Ako rozšíriť Linux? 31.01.2007 | 08:13
      asfjaiovdonsdo   Návštevník
      no super, linux sa rozsiri, bude ho pouzivat kazda lamka, zachvilu z neho bude windoze v inom kabate....
      • Re: Ako rozšíriť Linux? 31.01.2007 | 08:22
        WlaSaTy   Návštevník
        zaujimavy nazor, mozes nam ho objasnit?

        • Re: Ako rozšíriť Linux? 31.01.2007 | 09:54
          stewiq   Návštevník
          Nemoze, lebo sam netusi, co tym chcel povedat...
          • Re: Ako rozšíriť Linux? 31.01.2007 | 10:37
            WlaSaTy   Návštevník
            jaaj, to bol dalsi do zbierky co uveril FUDu zo strany uzivatelov MS. zaujimalo by ma ako by sa dalo to jeho tvrdenie dokazat na inej ako intel/amd architekture :)
        • Re: Ako rozšíriť Linux? 31.01.2007 | 12:30
          Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
          Ale aj ja mam pocit, ze keby kazdy mal linux, urcite by si instalovali veci ako beryl, XGL a 3ddesktopy, vylepsovali si vzhlad a pod. ale s konzolou by vedeli pracovat na najmensej urovni, len by pred kamaratmi hovorili ze "ja mam linux, booze trapas ty mas windoze" a podobne. Preto by sa mal linux rozsirovat len pre tych, ktory sa tomu chcu venovat a nie vnucovat ho kazdemu, len "nech je".
          There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
          • Re: Ako rozšíriť Linux? 31.01.2007 | 20:30
            Martin   Návštevník
            Tu nejde o vnucovanie, ale o možnosť voľby. Ľudia ani nevedia, že vôbec existuje prijateľná alternatíva k MS Windows. To znamená, že MS má u nás takmer 100% monopolné postavenie a diktuje si príšerné ceny. Tzv. "legálny" Windows stojí okolo 3 - 5 - 8 000 Sk, v praxi to znamená, že z tejto ceny sa uživia reklamné agentúry, predajcovia, všetky úrovne distribúcie, balenie, doprava, programátori a predovšetkým právnici v MS a ešte stále zostane dosť na to, aby z Bila Gejca bol najbohatší človek na svete.
            Z čisto užívateľského pohľadu proti Windowsu nič nemám, robí sa s ním veľmi dobre, ale nepáčia sa mi brutálne obchodné praktiky MS a jeho snaha o dosiahnutie monopolu, preto som prešiel na Linux.
            • Re: Ako rozšíriť Linux? 02.02.2007 | 17:25
              Avatar stano170 Gentoo  Používateľ
              suhlasim s nazorom dare_devila

              a kto je s win spokojny nech ho ma.. kto vyuziva PC ako hernu konzolu (70% mladych) tak takym je zbytocne linux. A kazdy kto sa venuje aspon trochu informatike vie o tom ze linux existuje minimalne na serveroch.. hoci nevie o tom ze je to plnohodnotny system, proste ked sa o to chce zaujimat tak cestu si vzdy najde. Ale kto chce aby nainstaloval OS a vsetko mu islo ikamzite tomu zbytocne vnucovalt alebo ponukat nejake info jaky je lin neuveritelne dobry. Ja som o linuxe v podstate vedel us ked som mal nejakych 12rokov. Vedel som len to ze je to serverovy OS.. as neskor v 18tich jak som mal internet tak som len pohladal nejake screenshoty co to ten linux je a ma to oslovilo...

              "dobry produkt si roby relkamu sam"

              hoci by bolo nadherne ab mal linux hoci len 30% postavenie na trhu us by to bolo super lebo by sa onho viac zaujimali tvorcovia hard a softveru.

              Linux stale rastie treba to len cas.. a aj bez reklamy to pojde.
              Kto si chce k nemu najst cestu tak si najde, a kto je hned odradeny ze mu nieco nejde ten si da win a je spokojny s tym co ma.

              ale robyt nejake reklamy len zeby si ludia davali linux to je uplne zbytocne.. ved pomaly dalej zajdes..

              a co sa tyka MS tak >>> ziadna hviezda nesvieti vecne
              cas linuxu pride

              vsetko z mojej strany
              < GENTOO FOREVER >
              • Re: Ako rozšíriť Linux? 02.02.2007 | 20:10
                kritikus   Návštevník
                Prave dnes ma napadlo pozriet sa kolko stoji Windows. Reku snad uz nestoji az tak vela a tak som sa teda pozrel. A TO SOM SA PANEČKU ČUDOVAL!!!
                Tie ceny su strašné. Definitívne ma prešla chuť. Chcem tým povedať, že asi
                naši informatici na ministerstvách nevedia počítať pretože keby počítať vedeli
                , tak UŽ DÁVNO BY NARIADILI PRECHOD ÚRADOV A ŠKÔL NA LINUX.
                KOLKO BY UŠETRIL ŠTÁT LEN NA JEDNEJ ŠKOLE PRECHODOM NA BEZPLATNÝ
                OS?
                Takže čo je za tým? No predsa Lo....g.
                • Re: Ako rozšíriť Linux? 02.02.2007 | 20:28
                  Avatar borg Fedora  Administrátor
                  lenze ked dostanu multilicencie za par babiek + vplyv a marketing microsoftu urobia svoje.
                  • Re: Ako rozšíriť Linux? 02.08.2007 | 08:58
                    Avatar partizan Arch  Používateľ
                    no a kto by aj prechadzal na linux v skolach ked tie OS aj s PC dostanu zadara lebo M$ im to zaplati... M$ (zial) proste vie kde dosadit produkty aj na ukor svojich zarobkov lebo vie ze neskvor mu to vynesie x-hrat tolko.
                    Arch & Metal
                    • Re: Ako rozšíriť Linux? 02.08.2007 | 11:13
                      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
                      Dokonca tie PC nemajú ani plnohodnotný bios, nedá sa tam nabootovať linux z CD (skúšal som).
                      • Re: Ako rozšíriť Linux? 02.08.2007 | 12:09
                        Avatar Peter Rozum Arch Linux  Používateľ
                        no ak tam je taky bios... microsoft zdanlivo (vecsina ludi si to mysli) nema ziadnu konkurenciu a paci sa mu to, vyuziva to a to je chore. a ak sa este poisti tak, ze zabezpeci aby nejaky komp dodany s xp mohol fungovat len na xp tak to je dost egoisticke.
                        Everything is proceeding as I have foreseen.
                  • Re: Ako rozšíriť Linux? 02.08.2007 | 11:40
                    Avatar srigi   Používateľ
                    Co som sa informoval v nejakom velkom obchode, tak na WinXP MS neponuka ziadnu multilicenciu.
                    • Re: Ako rozšíriť Linux? 02.08.2007 | 18:51
                      radzimko   Návštevník
                      a co je podla teba potom studentska licencia?
                  • Re: Ako rozšíriť Linux? 02.08.2007 | 16:10
                    Avatar Viliam Oravec Kubuntu 10.04 (MSI GX700PX)  Používateľ
                    nie je to len o *licenciách. Je to aj o vzdelanostnej úrovni žiakov a učiteľov. Prečítaj si čo som písal vyššie. Na konci šk. roku 2006/2007 som sa pýtal profáka, kedy sa konečne prejde na linux. Dostal som odpoveď typu "Až naprší a uschne." (Povedal mi: "Prechod nie je taký lahký ako sa zdá." )
                    Všichni mněli ruce od krve, jenom já hubu... :)
                    • Re: Ako rozšíriť Linux? 02.08.2007 | 20:14
                      Avatar Tommy Angelo   Používateľ
                      to iste mesto PN, Stredna Priemyselna Skola Elektrotechnicka pomalinky objavuje linux. Su tam duallbooty.

                      Myslim ze co sa tyka skol a ich nasadeni linuxa, tak to zavisi aj od jej zamerania.
                      • Re: Ako rozšíriť Linux? 02.08.2007 | 20:18
                        Avatar uid0 Debian  Používateľ
                        v bratislave AFAIK nie je na ziadnej SPSE linux (okrem serveru, teda). ale co uz, half-life a quake si dobre zahras aj na wintende :D
                        Debian. apt-get into it…
                        • Re: Ako rozšíriť Linux? 02.08.2007 | 20:29
                          Avatar Tommy Angelo   Používateľ
                          Mali by sme linux presadit aj do skol, nech chytaju navyk aj mladsi...nie je vsetko iba wintendo. Ako to uz niekto tusim spominal (tusim to bol nejaky Gentooista), na PC zacinal s linuxom, a ked ide na wintendo, tak sa citi ako wirusak na linuxe...

                          ved chapete...prevrat! :) alebo aspon informovanost. Propaganda je sice fajn, ale lepsie je, ked v skolach spoznaju a od tamad sa bude sirit dalej...
                          • Re: Ako rozšíriť Linux? 02.08.2007 | 22:46
                            Avatar srigi   Používateľ
                            Lenze do skol je to najtazsie nasadit. Ludia co sa tu stretavame, nemame na taketo nieco sancu. Preto som dal nejaky realnejsi navrh vyssie.
                            • Re: Ako rozšíriť Linux? 11.08.2007 | 04:23
                              Avatar kubik PClinuxOS 2007  Používateľ
                              napriklad my mame v skole uz skoro rok mandrivu...sice iba v jednej ucebni(15-20? pc) ale mame...:)bolo to hlavne riesenie proti hram ked nasmu zastupcovi zacali vadit pismena wasd bez popiskov :D
                              • Re: Ako rozšíriť Linux? 12.08.2007 | 00:12
                                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                                heh huste :)

                                u nas je spravca ucebne linuxak, druhy tiez, ale ani za svet nepovolia bootovanie z CD na ktorom kolvek beznom PC. takze ziadne spustenie live cd...

                                a instalacia taktiez nehrozi... skoda :(
                                • Re: Ako rozšíriť Linux? 12.08.2007 | 01:10
                                  Avatar srigi   Používateľ
                                  Tak ich ojetrtkabat, dones si Ubuntu na bootovatelnom USB.
    • Re: Ako rozšíriť Linux? 02.08.2007 | 19:46
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      neboj sa, raz niekto hackne debian a umiestni na net zdrojove kody... :D
      • Re: Ako rozšíriť Linux? 02.08.2007 | 19:49
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        uz sa stalo, dokonca to kopec ludi mirroruje.

        ftp.debian.org
        Debian. apt-get into it…
    • Re: Ako rozšíriť Linux? 02.08.2007 | 21:41
      Avatar stano170 Gentoo  Používateľ
      pripojim sa do debaty a dam tu svoj nazor. MOzno niekto s tym nebude suhlasit

      podla mna nema zmysel linux niekde nasilu pretlacat a nutit ludi aby si dali linux len preto ze niekto si mysli ze je super najlepsi OS na svete. Ja nehovorim ze lin je zly sam na nom fungujem a windows mi vobec nechyba .

      to ako tu pisete ze davat mu reklamu a hovorit ludom nech si ho nainstaluju lebo to a to to mozem kludne prirovnat k jehovistom. Ti ties chodia od domu k domu a hucia ludom to ze oni su to naj..

      Kazdy clovek nech na svojom compe pouziva hocico by sa mal slobodne rozhodovat a sam skusit co je pre neho najlepsie.
      Lin by mal ostat v takom stadiu ako je a nepretlacat ho zbytocne medzi ludi lebo to ties nieje super riesenie.
      Ja som sa takisto o nim od nikoho nedozvedel a nainstaloval som ho viacmenej zo zvedavosti a pri nom som us ostal.
      Tak ako us niekto v tomto topicu napisal dobre sa chvali samo. A kto si mysli ze to nieje dobre tak nikomu netreba nieco vnucovat a reklamovat ze lin je naj,.

      toto je moj nazor. mozno sa niekomu nepaci ale takto to vidim ja.

      Prajem vela uspechu linuxu a nech ide jeho vyvoj stale tak skvelo ako ide..
      < GENTOO FOREVER >
      • Re: Ako rozšíriť Linux? 02.08.2007 | 23:09
        Avatar Tommy Angelo   Používateľ
        wintendo sa masivne propagoval a daval neuveritelna reklamy a natlaky a kam to dospelo...je najpouzivanejsi os.

        Tym ale nechcem povedat ze toto by mala byt cesta linuxu, ale mensie zviditelnenie neuskodi...ale zas nemame tolke pravomoci...zeby v jednote je sila?
      • Re: Ako rozšíriť Linux? 02.08.2007 | 23:15
        Avatar rebrik Arch, Ubuntu  Používateľ
        Ja si tiez myslim, ze by sa nemal pretlacat velmi nasilu. Podla mna je Linux dost dobry na to, aby sa postupne rozsiril sam.

        Minule som napr. nainstaloval Linux jednemu kamaratovi, ktory kazdy mesiac reinstaluje Windows pre nejaku opakujucu sa chybu, ktorej sa nevie zbavit. Tak som mu dal Linux, ktory mu problemy nerobi a on hry na win nehra, takze mu win uz nechyba. Ten kamarat to ukazal dalsiemu kamaratovi, ktoremu sa to nejako zapacilo a uz ma pytal nech nainstalujem aj jemu :-) A ked sa ma to pytal, boli pri nas dalsi dvaja ci traja kamarati, ktori ked poculi, ze tam nie su virusy, chceli okamzite Linux tiez :-)
        Takze si mozem spravit 5 zarezov za sirenie Linuxu bez toho aby som ho nasilu pretlacal :-)
        Of All The Things I've Lost, I Miss My Mind The Most.
      • Re: Ako rozšíriť Linux? 03.08.2007 | 11:09
        Avatar Peter Rozum Arch Linux  Používateľ
        suhlasim s tebou. kazdy ma pravo na volbu os. a ak niekto si zvoli win a pouziva ho tak, ze z nim nema problemy (teda jednoduchy pouzivatel) tak je s nim spokojny. sam si pamatam ako som nemal ziadny problem fungovat na xp. nahodou som sa dopocul o linuxe, skusil som a som tu :). medzi znamimi linux nemam sancu presadit. povedia mi: pojde mi tam taka hra? a pojde taka?... a povedia: presiel by som na linux ale kedze pouzivam pc na hry je pre mna lepsi xp. alebo budem moct 100% pracovat s dokumentami z msoffice? jednoducho pre niektorych ludi je lepsie mat windows. stve ma akurat neopravnene dominantne postavenie microsoftu. a tiez svojim klikacim stylom postavili potrebnu uroven vedomosti na pracu s pc prilis nizko, cim si otrocia ludi teda pouzivatel nemusi vediet ako komp funguje, co je krute pre takeho pouzivatela ak chce skusit iny os, aj ked je lepsi.
        Everything is proceeding as I have foreseen.
        • Re: Ako rozšíriť Linux? 03.08.2007 | 12:56
          Avatar Tommy Angelo   Používateľ
          neviem preco, ale openoffice je troska rozhadzany...vytvoreny dokument na notebooku s Ubuntu vypada inaksie nez vytvoreny na pc (win) s nainstalovanym open office.
          • Re: Ako rozšíriť Linux? 03.08.2007 | 13:13
            Avatar uid0 Debian  Používateľ
            fonty su asi rozne. vsetko to stoji za hovno, ked chces rovnaky vyzor, pouzi PDF
            Debian. apt-get into it…
            • Re: Ako rozšíriť Linux? 03.08.2007 | 15:44
              Avatar Tommy Angelo   Používateľ
              ale co sa tyka editovatelnosti...jasne ze pre pozeranie PDF. Ale napr. niekto rozrobi projekt na notasi s oo, potom ho posle niekomu co ma PC s win + oo a uz je problem...este toto treba doladit a bude to ok.
              • Re: Ako rozšíriť Linux? 03.08.2007 | 19:50
                --   Návštevník
                v tom pripade musite pouzivat rovnake fonty - teda najpravdeopodobnejsie microsoftie msttocrefonts (times new roman, arial, courier new...) a nijake ine
                • Re: Ako rozšíriť Linux? 03.08.2007 | 19:57
                  Avatar uid0 Debian  Používateľ
                  kvoli tomu sa dodavaju s kazdym openoffice bitstream vera fonty?

                  to, ze su v strednej europe nepouzitelne je ina vec...
                  Debian. apt-get into it…
                  • Re: Ako rozšíriť Linux? 03.08.2007 | 20:09
                    --   Návštevník
                    > to, ze su v strednej europe nepouzitelne je ina vec...

                    presne o to ide! preto je pre slovencinu nanestastie pri multiplatformovych dokumentoch nutne pouzivat microsoftie fonty
        • Re: Ako rozšíriť Linux? 03.08.2007 | 13:04
          Avatar hramat Arch + Openbox  Používateľ
          Ja nemam problem ani s chodom windowsu ani linuxu, oba systemy mi bezia bez uplnych problem, nepadaju vsetko je v poriadku. Ide iba o to ako sa ten ktory system spravuje a aky je pouzivatel.
          MS spristupnil pocitace pre hlupich ludi ktory iba bez rozmyslu klikaju na ikonky (pricom teroreticky nepotrebuju ani lokalizacia), toto ma svoje pozitiva aj negativa.
        • Re: Ako rozšíriť Linux? 03.08.2007 | 13:06
          Avatar hramat Arch + Openbox  Používateľ
          Este aby som dodal, samozrejme ze linux (a preto ho mam radsej) slape ako hodinky. Ako tu uz niekto pisal na tomto portali je to deterministicky system a to je to co ho robi jedinecnym
          • Re: Ako rozšíriť Linux? 03.08.2007 | 16:35
            Avatar simplicity Linux Mint 3.0 & Debian 4.0_r0  Používateľ
            ja som si prenajal stenu v jednom PC Shope...visi tam reklama na Linux.....ale myslim si, ze presadenie linuxu by bolo prilis narocne pre obycajnych ludi.....podla mna je linux prilis zlozity....windows je navrhnuty tak aby s nim vedel pracovat "kazdy idiot" co vie niekde kliknut.....keby bola distribucia, ktora by kombinovala takuto jednoduchost s velkym poctom software a drivermi pre kazde zariadenie...potom by to slo.....aj ked sa napr. Ubuntu alebo Mandriva k tomuto blizi....stale to nie je dostatocne....
            "Ja som nezabil človeka, ale princíp!"
            • Re: Ako rozšíriť Linux? 03.08.2007 | 20:04
              --   Návštevník
              len doplnim ze by to musela byt distribucia ktora by v zakladnej instalacii obsahovala nie open sourcove aplikacie: skype, operu, adobe reader, javu. ale predovsetkym musela by obsahovat aj: adobe photoshop, ms office, frontpage... a mnoho dalsieho softveru ktory sa na slovensku pod windows pouziva ako keby to bol freeware :-D
              • Re: Ako rozšíriť Linux? 03.08.2007 | 20:14
                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                javu niekto pouziva? som myslel, ze to len java developeri...
                Debian. apt-get into it…
                • Re: Ako rozšíriť Linux? 03.08.2007 | 20:25
                  jre rulezz   Návštevník
                  jre rulezz!
    • Re: Ako rozšíriť Linux? 10.08.2007 | 20:54
      Avatar Peter Paška Ubuntu 11.04, LinuxMint  Používateľ
      Tak ma napadlo. A čo si vytuningovať autá tak, že namiesto tribal alebo plameňov by boli polepené logami a názvami z Linuxu. Napr. ja by som si svoje mitsubishi vedel predstaviť s logom a nápisom Ubuntu a Linux.
      Trochu šialené ale možno by sa to vrylo do povedomia.
      Už som napr videl vtipnú nálepku panáčik s hlavou mitsubishi znaku ciká na opel znak. Stačil by napr. Tux skákajúci po win flag.
      Hehe čo vy na to?
      PC Intel Core2Duo {3200}, 2GB RAM, ASUS Nvidia GTS250 1GB, 1 TB HDD, MB ASUS P5QE-L / NTB Fujitsu Lifebook AH512
      • Re: Ako rozšíriť Linux? 11.08.2007 | 07:29
        Avatar Richard ubuntu 8.10 64bit  Používateľ
        tak toto sa mi paci, len neviem kde mi vyrobi taky vinyl :)
        The best things in life are free !!!
        • Re: Ako rozšíriť Linux? 11.08.2007 | 12:21
          Avatar Peter Paška Ubuntu 11.04, LinuxMint  Používateľ
          No nejaká reklamka by to určite zvládla alebo zadať objednávku firme ktorá vinyl na autá robí napr. autosamolepky.cz :)
          už sa s tou myšlienkou pohrávam dlhšie. chystám sa urobyť nejaký virtual tuning, že ako by to vyzeralo.
          Len sa musím naučiť pracovať v gimpe, doteraz som využíval adobe photoshop.
          PC Intel Core2Duo {3200}, 2GB RAM, ASUS Nvidia GTS250 1GB, 1 TB HDD, MB ASUS P5QE-L / NTB Fujitsu Lifebook AH512
      • Re: Ako rozšíriť Linux? 11.08.2007 | 21:33
        Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
        Už mi chýba iba auto :)
        Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
    • Re: Ako rozšíriť Linux? 11.08.2007 | 13:36
      still   Návštevník
      Pri potulkach internetom som narazil na jeden celkom fajn setric obrazovky (POZOR! Nie je vhodne pre slabsie povahy! Podporuje iba OS Win ;-) ). Podoba sa na klasicky XP-ckovsky setric, no miesto Win loga su tam traja tuxici :-)

      A tak ma napadlo, ze by sa to tiez dalo pouzivat na propagaciu linuxu a nielen to, ale aj nejake pozadia a pod. Proste dat to tam, kam len pojde. Cim viac s tym budu ludia prichadzat do styku, tak ci chcu alebo nie, podvedome o linuxe uz nieco budu vediet. A potom pre nich nebude taky neznamy.

      A samozrejme, pripajam sa aj k napadu s autom, keby som nejake mal, tux ide hned na celne sklo :-D
    • Re: Ako rozšíriť Linux? 11.08.2007 | 23:57
      Avatar Kartmen Ubuntu 6.10  Používateľ
      No. linuxu ziadna propaganda nepomoze, na to treba cas...
      Niekto poznamenal ze reklama pomohla Winu dostat sa tam kde je... NIE... win je tam kde je z prostych hystorickych dovodov a reklamou teraz len udrzuje zotrvacnost ktoru ziskal pre skoro 30 rokmi (1980 uzrel svetlo sveta vtedy este qdos)
      Od kedy je tu Linux ? Asi si povite 1991, no skutocna konkurancia pre ms produkty od kedy ? Povedzme 1994 (linux kernel 1.0 a XFree, podpora sieti)
      Z tohto vypliva toto: Za 13 rokov sa Linux dostal tam, a mozno ze este aj dalej, ako ms za 30 rokov(technicky) ... Medzi servermi uz pomaly ms ustupuje, a na desktopoch si ziskava lin stale novych userov... a rast uzivatelov je exponencialny - cim viac uzivatelov tym lepsai podpora(hw sw) - cim lepsia podpora tim viac userov...
      navyse su tu firmy ak Novell, Red Hat + IBM, HP - tie s linuxom tiez dost paktuju...
      Jedine co treba na presadenie linuxu je to coho mame ako komunita dost - CAS.
      • Re: Ako rozšíriť Linux? 12.08.2007 | 01:09
        Martin   Návštevník
        "Niekto poznamenal ze reklama pomohla Winu dostat sa tam kde je... NIE... win je tam kde je z prostych hystorickych dovodov a reklamou teraz len udrzuje zotrvacnost ktoru ziskal pre skoro 30 rokmi..."

        Omyl, Win je tam kde je vďaka pirátom, veď aj šéfovia MS to priznali :)
        • Re: Ako rozšíriť Linux? 12.08.2007 | 12:09
          Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
          A vďaka IBM
          • Re: Ako rozšíriť Linux? 12.08.2007 | 14:48
            Avatar Kartmen Ubuntu 6.10  Používateľ
            "Omyl, Win je tam kde je vďaka pirátom, veď aj šéfovia MS to priznali :)"
            hehe, pravda :)

            "A vďaka IBM"
            -> to su presne tie hystoricke dovody
            • Re: Ako rozšíriť Linux? 12.08.2007 | 15:56
              Martin   Návštevník
              Hm, veru tak, hYstorické... A reakcia M$ na Linux je často hysterická...
              • Re: Ako rozšíriť Linux? 12.08.2007 | 17:08
                Avatar Kartmen Ubuntu 6.10  Používateľ
                hehe.. no, podobnost so spisovnou slovencinou cisto nahodna a neumyselna :)
    • Re: Ako rozsírit Linux? 14.12.2007 | 17:19
      Avatar marek`` Ubuntu 9.04 KK  Používateľ
      - pouzivat, reportovat chyby, pisat software pre neho. Ak vyrabate nove zariadenie, tak napisat software pre linux a dodavat zariadenie + software spolu s linuxom a zaroven garantovat funkconst zariadenia (zaruka) len s original programom ;-) = priemyselne aplikacie
      - ja pouzivam v robote laptop a nalepil som si nalepku na zadnu stranu LCD, a kedze sa pohybujem, casto ludia zareaguju.. mas tam linux? ... skratka o tom hodia rec...
      - dat nejakym sposobom najavo, ze software pre linux casto krat postacuje aj na profesionalnu, dobre odvedenu pracu (GIMP a podobne...)
      - ochota pomoct zacinajucim na linuxe atd, ludom, ktorim je jedno co tam maju a win nepoznaju, nainstalovat linux a ukazat im ako spusit kecatko, web, text, odladit tlaciaren atd...
    • Re: Ako rozšíriť Linux? 14.12.2007 | 17:33
      Avatar m4rtin.m   Používateľ
      skor by som sa spytal: preco si myslite ze je linux nerozsireny?
      a) mnohym pouzivatelom nevyhovuje z akehokolvek dovodu (a preto treba vylepsovat)
      b) pouzivatelom by vyhovoval keby o nom vedeli (a preto treba propagovat)

      • Re: Ako rozšíriť Linux? 15.12.2007 | 17:04
        Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
        Podľa mojich skúseností sú to predsudky. Proste windos majú všetci, tak mi hneď povedia, že načo mu bude linux a nič mu tam nepôjde. Ľudia nevedia, že linux dokáže všetko, čo potrebujú.A aj keď to vidia u mňa na notebooku, tak ich to väčšinou nejako nezaujíma. To by bolo potrebné ľudí učiť od začiatku. Aby nezačínali na windose ale na linuxe. Treba ovplyvniť mladú gereráciu, čo s PC ešte len začínajú. Lenže tí, zas chcú hrať hry a je z toho začarovaný kruh. Nakoniec mi z toho vychádza, že by sme sa mali pustiť do vývoja kvalitných hier pre linux.
        Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
        • Re: Ako rozšíriť Linux? 15.12.2007 | 17:46
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          kvalitne hry sa uz moc nerobia ani pre windows :(
          Debian. apt-get into it…
    • Re: Ako rozšíriť Linux? 24.12.2007 | 21:59
      Avatar proof Ubuntu, Zenwalk   Používateľ
      Ja si myslim, ze dost by pomohlo uz len propagovat tuto webstranku.
      A skvalitnovat tento site tak, aby bol co najprehladnejsi a aby si tu ludia nasli odpoved na svoju otazku/problem lahko skor nez to hodia do fora.
      Stranka je jednoducha a prehladna, ale niekomu sa to moze zdat 'chladne', mozno by pomohli nejake prezentacie, viac screenshotov, odkazy na videa a pod.

      Ked budu ludia zvedavy, co to linux je, pridu sem, pozru sa.
      Uvidia, ze je tu dost navodov a rad, dost ludi, ktori im poradia, ak budu mat problem.
      Lebo ked niekto nechce tak ho tazko presvecite, musi sam chciet alebo byt aspon zvedavy.
      • Re: Ako rozšíriť Linux? 25.12.2007 | 13:48
        Avatar srigi   Používateľ
        Ja by som siel cestou propagacie linuxoveho maskota - tucniaka TUXA. Dnes som videl minimalne v troch rozpravkach nejakeho toho tucniaka, super by bolo keby si to populacia hned spajala s Linuxom (tak ako ja a urcite aj vy ostatni).

        Ale na to by bola najlepsia TV reklama, v hlavnej ulohe Tux (ziadne distra, proste nejaka vseobecna hlaska - Linux, Tux, OSS). Potom by bola populacia dost naladena, proste tych tucniakov je TV vela, chcelo by sa to chytit tejto sance (a sebecky tuto skutocnost zneuzit, ze Linux ma takehoto maskota).
      • Re: Ako rozšíriť Linux? 25.12.2007 | 17:46
        Avatar Tommy Angelo   Používateľ
        tymi videami by to bolo zaujimave. Ale lepsie by bolo mat videa na stranke formou youtube a podobne implementovane, linky na stiahnite si...
        • Re: Ako rozšíriť Linux? 27.12.2007 | 05:31
          proof   Návštevník
          tak som to myslel. proste aby clovek mohol nie len citat, ale aj vidiet k temam ktore nepozna alebo ho zaujimaju.