Ako nainštalovať hugin?

Sekcia: Konfigurácia 04.02.2007 | 11:43
Martin   Návštevník
Našiel som na nete nástroj na lepenie panoramatických fotiek hugin. Ešte nikdy som si nič sám neinštaloval, ani som sa zatiaľ nenaučil pracovať s príkazovým riadkom. Vedeli by ste mi poradiť, ako postupovať, aby som pritom nič nedomrvil? Mám Mandrivu.
Hugin som našiel na tejto stránke:

http://hugin.sourceforge.net/download/

ale presmerovalo ma to na nejakú francúzsku, z ktorej by sa to malo dať stiahnuť, ale keď sa pýta "Otvoriť pomocou...", tak neviem ako postupovať ďalej. Pomocou čoho by som to mal otvoriť a stiahnuť?
    • Re: Ako nainštalovať hugin? 04.02.2007 | 12:00
      Avatar uid0 Debian  Používateľ
      a co tak:
      urpmi hugin
      ?
      Debian. apt-get into it…
      • Re: Ako nainštalovať hugin? 04.02.2007 | 12:20
        Martin   Návštevník
        Stiahol som si z príslušnej stránky balík hugin-0.6-1cvs23360307mdk.i586rpm, ale keď som ho chcel otvoriť, objavilo sa hlásenie, že sa odporúča len jeho uloženie a nepodarilo sa ho nainštalovať kvôli "neuspokojenému libpano12_0".
        • Re: Ako nainštalovať hugin? 04.02.2007 | 12:41
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          a co tak:
          urpmi hugin
          ?
          Debian. apt-get into it…
        • Re: Ako nainštalovať hugin? 04.02.2007 | 12:49
          ---   Návštevník
          alebo ked uz , tak nainstalovat najprv pano?
    • Re: Ako nainštalovať hugin? 04.02.2007 | 17:56
      Martin   Návštevník
      Inštalácia hugin je podmienená inštaláciou libpano, inštalácia libpano je podmienená inštaláciou libgcj-devel (to som našiel len pre Fedoru a Red Hat), inštalácia libgcj-devel je podmienená inštaláciou nejakého ďalšieho balíka. Kto sa v tom má vyznať...
      • Re: Ako nainštalovať hugin? 04.02.2007 | 18:02
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        urpmi?
        Debian. apt-get into it…
      • Re: Ako nainštalovať hugin? 04.02.2007 | 18:03
        xxx   Návštevník
        prikaz
        urpmi hugin
        nefunguje?
      • Re: Ako nainštalovať hugin? 04.02.2007 | 18:05
        Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
        A to čo ti radil uid0 2 krát si už skúšal?
        Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
        • Re: Ako nainštalovať hugin? 04.02.2007 | 18:21
          Martin   Návštevník
          cez urpmi to nechcelo ísť, ale libpano už mám, treba ešte stiahnuť a nainštalovať enblend... a potom sa uvidí čo ďalej...
          • Re: Ako nainštalovať hugin? 04.02.2007 | 18:25
            ---   Návštevník
            co je to nechcelo ist?
            • Re: Ako nainštalovať hugin? 04.02.2007 | 18:40
              Martin   Návštevník
              že sa mi to nepodarilo cez urpmi (možno len preto, lebo som moták :))), ale nainštaloval som to, keď sa mi objavil výpis "Otvoriť pomocou inštalátor softvéru".
              Stiahol som aj enblend3.0.tar.gz. Ako sa to dá nainštalovať, aby mi to následne nainštalovalo ten hugin? Alebo treba stiahnuť ešte niečo iné?
              Ach jaj, prečo nemôže byť všetko pokope na jednom mieste...
              • Re: Ako nainštalovať hugin? 04.02.2007 | 18:45
                Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
                Ono to pokope niekde určite je. To riešia repozitáre (treba pohľadať). Napr. SuSE má hugin v http://software.opensuse.org/download/multimedia:/photo/openSUSE_10.2/ .
                Na Mandrive neviem ako to je. S repozitármi v Mandrive som sa veľmi trápil až som sa na Mandrivu vykašľal.
                Ale repozitáre má asi najlepšie vyriešené Debian a od neho odvodené (*ubuntu, mint).
                Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
                • Re: Ako nainštalovať hugin? 04.02.2007 | 18:51
                  Martin   Návštevník
                  Ideálne by asi bolo, keby to bolo pokope pre všetky distribúcie, alebo keby aspoň bolo kompatibilné, veď načo to takto trieštiť?

                  Čo ma zabije, to ma neposilní :)
              • Re: Ako nainštalovať hugin? 04.02.2007 | 19:10
                xxx   Návštevník
                • Re: Ako nainštalovať hugin? 04.02.2007 | 19:25
                  Martin   Návštevník
                  Enblend už mám, ďakujem za zrkadlo, ale ešte to pýta boost-devel. A predpokladám, že to asi nebude koniec.
                  A možno sa nakoniec ukáže, že hugin sa na Mandrive vôbec nedá použiť. Veď uvidíme...
                  • Re: Ako nainštalovať hugin? 04.02.2007 | 19:37
                    xxx   Návštevník
                    to zrkadlo pridaj do zdrojov ak ho este nemas a nainstaluj to tym spominanym prikazom
                    • Re: Ako nainštalovať hugin? 04.02.2007 | 19:58
                      Martin   Návštevník
                      Môžeš mi poradiť, ako ho mám pridať do zdrojov? A predpokladám, že príkaz je urpmi hugin... Ja viem, že už leziem na nervy, ale v živote som to nerobil, učím sa. Ďakujem za porozumenie :)
                      • Re: Ako nainštalovať hugin? 04.02.2007 | 20:24
                        xxx   Návštevník
                        stiahni si nejaky manual a nastuduj ,urcite sa z manualu dozvies aj ine dolezite veci
                        manualy
                        keby si mal ubuntu poradil by som ti ,ale mdv nemam.
                        • Re: Ako nainštalovať hugin? 04.02.2007 | 20:31
                          Martin   Návštevník
                          Manuál mám stiahnutý z tohto portálu, ale ešte sa len učím ako mdv používať.
                          A možno sa na to vytoto, ak to nepôjde a budem bez pano-fotiek.

                          Ďakujem za ochotu :)
                          • Re: Ako nainštalovať hugin? 04.02.2007 | 20:36
                            ---   Návštevník
                            rozhodne tak ako to skusas instalovat ,tak sa v dnesnej dobe (povacsinou) soft neinstaluje, ale cez nejakeho managera balikov. Nepoznam ten v mandrive ,ale v ubuntu by si to uz mal nainstalovane davno-to len take male odbocenie od temy
                          • Re: Ako nainštalovať hugin? 06.02.2007 | 00:36
                            --   Návštevník
                            to je nic ked budes bez tych fotiek. ked som ja zacinal s debianom woody tak som bol 2 tyzdne bez grafickeho rozhrania a za ten cas som sa dost naucil robit v konzole kym som prisiel na to ako nainstalovat driover nvidia a skompilovat kernel :-)))

                            nevzdavaj to a len pokracuj. naucis sa vela uzitocnych veci - ako funguje balickovaci system mandrivy, repozitare... a nakoniec sa ti podari nainstalovat aj ten hugin :-)
    • Re: Ako nainštalovať hugin? 05.02.2007 | 23:52
      Martin   Návštevník
      S tými balíčkami pre hugin to v prípade Mandrivy asi nebude ružové. Ale dalo by sa to s inštalačným CD Olympus camedia Master? Je síce robené len pre Windows a Macintosh, ale stiahol som si Wine a na abclinuxu.sz som vo fóre našiel poznámku, že sa to dá. Viete niekto ako sa to dá spojazdniť?
      Ďakujem...
    • Re: Ako nainštalovať hugin? 08.12.2008 | 13:45
      NA   Návštevník
      Fotox umí panoramata také a na Mandrivu jde bez problémů.
    • Re: Ako nainštalovať hugin? 08.12.2008 | 13:59
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      linux nie je windows.

      ak chces vsetko stahovat manualne z netu, tak sa len natrapis.

      pouzi program, ktory sa o vsetky tie subory postara.

      otvor si mandriva control center a daj tam instalaciu programov. klikni na hugin a stlac enter. nic viac a nic menej
      • Re: Ako nainštalovať hugin? 08.12.2008 | 20:10
        Martin   Návštevník
        Téma je skoro dva roky stará, odvtedy som sa dosť naučil, aj pridávať zdroje, aj pracovať s Huginom - napríklad aj to, že ak s ním lepím fotky, pomocou GIMP-u im najprv musíp pridať alfa-kanál, aby sa vôbec dali ohýbať.

        Ale aj tak sa patrí poďakovať všetkým, čo mi pomohli zorientovať sa :)