pustil som sa do gentoo ale..

Sekcia: Konfigurácia 08.02.2007 | 13:33
peto   Návštevník
Zdravim,
od skoreho rana sedim pri laptope, linux pouzivam nieco cez 8 mesiacov. Zial musim povedat, ze kedze som zacinal so suse a po dvoch mesiacoch vyskusal aj ine live distra, usidlil na ubuntu - nenaucil som sa o linuxe teda velmi vela. :( do hlbky som nesiel a menil som iba dektop (windows manazery a pod.)
Aj preto som sa rozhodol do distra na ktore som od zaciatku pozeral ako na distro ktore raz chcem pouzivat - gentoo - lebo potrebujem rychlost a na mieru usity system - ak to je mozne.
Idem podla manualu, trochu sa potim, ale je mi dobre. Musim povedat ze to je tazke, najme na zorientovanie sa. Ale prikazovy riadok mi nevadi.
Prave sa skompilovalo jadro a ja by som rad vedel-ak som tam nieco zabudol dokompilovat, musim prekompilovat cele jadro? alebo sa to tam tou prekompilaciou len niekde vsunie? Alebo lepsia otazka: pri kompilacii jadra kompilujem akoby vzdy odznova? tzn. tie iste veci znova+ nieco nove? To aby som vedel s cim mam v buducnosti ratat. Ci si mozem "dovolit" na nieco pri kompilacii zabudnut. Rad by som pochopil z linuxu ovela viac ako len mat z neho desktopovy system..Vdaka za rady.
    • Re: pustil som sa do gentoo ale.. 08.02.2007 | 13:58
      Avatar stranger Xubuntu, FreeBSD  Používateľ
      Mas vobec predstavu, co robis ked kompilujes? A co je to jadro, kernel, linux?
      Linux is for people who hate Windows, FreeBSD is for people who like Unix. The answer is Ubuntu.
      • Re: pustil som sa do gentoo ale.. 08.02.2007 | 14:06
        peto   Návštevník
        hej mam. kompilacia to je proces pri ktorom sa zo zdrojoveho kodu (pisaneho napr. v C) vytvara kod pre PC, to jest funkcne jadro systemu linux, nie?
        DIKY za odpoved namiesto ripania by si mohol aj daco normalne napisat. Adi budem hladat pomoc na inej stranke..do riti
        • Re: pustil som sa do gentoo ale.. 08.02.2007 | 16:13
          Avatar stranger Xubuntu, FreeBSD  Používateľ
          Co sa hned urazas? Pytal som sa, aby sa Ti dalo konkretnejsie odpevedat.
          Skus si precitat tento clanok, je tam vysvetlena kompilacia jadra...
          http://www.abclinuxu.cz/clanky/navody/kompilovanie-jadra-i
          http://www.abclinuxu.cz/clanky/navody/kompilovanie-jadra-ii

          Troska OT, ale co Ti nevyhovuje na Ubuntu?
          Linux is for people who hate Windows, FreeBSD is for people who like Unix. The answer is Ubuntu.
          • Re: pustil som sa do gentoo ale.. 08.02.2007 | 16:34
            WlaSaTy   Návštevník
            no neviem ale clovek ktory dokaze vypotit perlu:
            kompilacia to je proces pri ktorom sa zo zdrojoveho kodu (pisaneho napr. v C) vytvara kod pre PC, to jest funkcne jadro systemu linux

            by mal asi hladat najprv pomoc v kurze ohladom vypoctovej techniky. ked vynechame nezmyselnu cast danej vety ohladom jadra tak nam vychadza ze kompilacia sa da vykonat iba na platforme PC co znamena ze sa programy pre inu ako PC platformu pisu na klavesnici s 256 tlacitkami :) chcel by som si pozriet ako to potom vyzera v praxi :-)) napriklad pre hernu konzolu, mobilny telefon, organizer, router alebo nebodaj vykonny mainframe server. a ako sa potom take programy optimalizuju, ladia a portuju ...
            • Re: pustil som sa do gentoo ale.. 08.02.2007 | 17:46
              peto   Návštevník
              to s tou kompilaciou som pisal ohladne mojho problemu (teda PC x86), ani som sa nesnazil o ziadnu definiciu a som si vedomy ze to moze byt cele zle, no a co ma byt? aspon kazdy vie kolko bije. ne? kurz vypoctovej techniky? to akoze by som sa mal ucit zapnut a vypnut pocitac?! neprehanaj prosim. uz naozaj pochybujem ci sa vobec oplati na linuxos hladat pomoc. ak vas to otravuje tak ma proste ignorujte. ja sa chem najme ucit. windows mi vadi, ubuntu zacalo tiez. chcem tomu rozumiet. a chcem gentoo. a budem ho instalovat pokial sa mi to nepodari. inac dakujem ze tie linky strangerovi. zbohom. robte si aj nadalej radost a bavte sa na ludoch ktori su len tam kde ste boli aj vy.
              • Re: pustil som sa do gentoo ale.. 08.02.2007 | 20:28
                WlaSaTy   Návštevník
                Vybral si si gentoo, distribuciu ktora ma jednu z najlepsich dostupnych dokumentacii nielen na instalaciu, tym nechcem tvrdit ze ostatne ju nemaju kvalitnu, ale nepotrebuju ju mat taku rozsiahlu. A otazku si si vybral nieco co si mohol kludne vyskusat aj sam, na vlastne oci by si potom videl ako je to v skutocnosti. K podfarbeniu danej otazky si pouzil nieco co jednoducho nemoze byt pravda uz len z pohladu historie vypoctovej techniky, preto som ta odporucil na absolvovanie kurzu.

                Ak ti na tom nieco vadi, tak sa chod prevetrat, ja to tak uspesne robim uz niekolko rokov a skutocne to pomaha.
                • Re: pustil som sa do gentoo ale.. 09.02.2007 | 11:32
                  peto   Návštevník
                  siel som sa prevetrat a pomohlo :) fakt! pozri wlasaty - ty si macher, na linuxos pomahas casto, vidim to a cenim si to.
                  mam ale ponaucenie: lepsie ako sa hned obracat na forum je najprv googlit a clovek ma pokoj.
                  • Re: pustil som sa do gentoo ale.. 09.02.2007 | 15:50
                    WlaSaTy   Návštevník
                    ale nie az tak. radsej raz vyskusat ako si to sto krat nechat vysvetlit, ved bez praxe by neexistovala vyucba :-)

                    ps.: ked uz sme pri tom gentoo, tak si vsimni pri najblizsiom update jadra ze prijdes o informaciu ktora povie kolky krat sa prekladalo jadro na danej masine :-)
    • Re: pustil som sa do gentoo ale.. 08.02.2007 | 14:05
      Peter S.   Návštevník
      ako je to s tým jadrom presne neviem, ale ked dokompilovavaš moduly tak je jasné, že nekompiluješ celé jadro...
      Inak tiež použivam gentoo a jadro je niečo pred čím mám rešpekt, preto stále bežím na 2.6.11, na druhej strane ked niečo funguje, netreba sa v tom rýpať....
    • Re: pustil som sa do gentoo ale.. 08.02.2007 | 15:11
      WlaSaTy   Návštevník
      :Prave sa skompilovalo jadro a ja by som rad vedel-ak som tam nieco zabudol dokompilovat, musim prekompilovat cele jadro?

      ty musis vykonat vsetky kroky pre kompilaciu jadra, o zvysok sa postara hierarchia makefile-ov.

      :tzn. tie iste veci znova+ nieco nove?
      pokial je to potrebne, tak ano ale pre teba sa nic nemeni okrem toho ze to bude trvat niekedy dlhsie a niekedy kratsie. ty vykonas vzdy tie iste kroky (make, make modules_install a aktivaciu tvojho jadra do zavadzaca -lilo/grub).
      • Re: pustil som sa do gentoo ale.. 09.02.2007 | 11:49
        Avatar srigi   Používateľ
        Praveze nemusi kompilovat "akobi cele jadro" Ak napr. iba aktivujes nejaky modul pre jadro, taq staci v strome kernel-source najst adresar, kde ma modul subor so zdrojakom, cd-nut sa do toho addr, spustit make, cd-nut sa opat na vrchol kernel-source stromu a spustit make modules_install

        priklad:
        cd /usr/src/linux
        make menuconfig
        make && make modules_install
        

        zistis ze musis aktivovat nejaky dalsi modul
        cd /usr/src/linux
        

        aktivuj modul, napr. nejaka sietofka
        make menuconfig  
        cd arch/i386/net/...
        make
        cd /usr/src/linux
        make modules_install
        
    • Re: pustil som sa do gentoo ale.. 08.02.2007 | 17:28
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
      No gentoo je fakt super distribucia, kym som nemal gentoo nevedel som poriadne co je linux. Ale k otazke: jadro sa pri smene konfiguracie moze prekompilovat cele, alebo dokompilovat len neaky modul, ale zalezi od toho co a ako bolo zmenene. Neda sa povedat vo vseobecnosti ci sa len dokompiluje, alebo prkompiluje cele.
    • Re: pustil som sa do gentoo ale.. 09.02.2007 | 12:04
      Avatar srigi   Používateľ
      Mno Gentoo je dorba volba aj pre takeho zaciatocnika ako si asi aj Ty (8 mesacne skus), ma to ale jedno velke ALE. A tym je cas kompilacie. Tomu ver, ze Gento nenahodis na prvy pokus, budes to robit znova a znova a stale to treba secko kompilovat. Dobre je hned po emerge portage urobit emerge ccache a zapnut jej podporu v /etc/make.conf. Casom najdes svoj vlastny postup instalacie Gentoo, kde v kazdom kroku ktory je popisany v handbooku, budes Ty menit USE flagy aby si system vyladil. Ja som si takto celkom dost priohnul postup z handbooku.

      No a to je ten problem (aspon u mna, ale aj Ty pises ze mas notebook), casto asi budes prekompilovavat tie iste veci. Ale to iba v pripade, ze si taky chory perfekcionista ako ja.

      Inak velmi odporucam Arch Linux, usetris mooore casu.
      • Re: pustil som sa do gentoo ale.. 09.02.2007 | 15:56
        Peter S.   Návštevník
        "...Gento nenahodis na prvy pokus, budes to robit znova a znova ..." a to už prečo? Kvôli zmeneným USE flagom hádam nie...
        • Re: pustil som sa do gentoo ale.. 09.02.2007 | 17:32
          WlaSaTy   Návštevník
          presne tak, so zmenenymi use flagmi sa vysporiada parameter newuse z emerge a reverzne naveznosti riesi revdep-rebuild.