Manuál ubuntu

Sekcia: Aplikácie & Desktop 12.02.2007 | 11:08
Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
samozrejme, kto iny ako ja by s tymto tolko dookola otravoval :)

takze len kratka sprava - vysla nova verzia 1.6 beta 1. zo zmien hlavne to, ze je to pre vsetky verzie ubuntu naraz. a kedze je to beta, tak je tam veeeela chyb - a budem rad ak sa nejake najdu a sem napisu :)

dakujeeeeeeeeeeeeeeeeem :)
    • Re: Manuál ubuntu 12.02.2007 | 12:42
      Avatar nahnevaný mladý muž gNewSense  Používateľ
      zase si sem nedal linku na manual
    • Re: Manuál ubuntu 12.02.2007 | 12:46
      Avatar nahnevaný mladý muž gNewSense  Používateľ
      - udapper.txt - je tam napisane ze vraj Verzia - 1.3.1 TXT (10. 9. 2006)
      - uedgy.txt - nieje tam verzia pre istotu vobec
      - na stranke nieje napisane o ake verzie ide a kedy boli vydane
    • Re: Manuál ubuntu 12.02.2007 | 16:57
      123   Návštevník
      >Nepáči sa vám správca súborov? Môžete používať aj iný, a prispôsobiť si ho. Do ľavého rámu si pridajte čokoľvek chcete.<
      -ale ako? Je to manual pre zaciatocnikov ktori to vidia prvy krat ,tak kde je popis ako nato?


      >Mriežka je na začiatku, keď ste prihlásený ako root, napríklad príkazom $ sudo -s. Tento text urobí to isté, ako $ sudo mc
      Dajte si pozor – niekedy nevypisuje heslo. Nie je to chyba, ale bezpečnostné opatrenie.<
      -vysvetli mi to blizsie co si s tymto odstavcom chcel povedat?


      >Každé grafické rozhranie je trošku iné a programy sa inak volajú, ale tak stačí do tohto riadku napísať v Ubuntu slovo nautilus, v Kubuntu konqueror a v Xubuntu thunar. Môžete používať ten program, ktorý vám najviac vyhovuje.<
      -no kedze je to manual pre ubuntu ,tak logicky z toho vychadza ten nautilus ,ze ano?


      >Nepáči sa vám správca súborov? Môžete používať aj iný, a prispôsobiť si ho. Do ľavého rámu si pridajte čokoľvek chcete.<
      -aky , a ako? Toto je uz tradicia tvojho manualu ,napisat co sa da , ale ako to uz nenapises.


      Instalacia a zakl. nastavenie windowsu trva 100 minut? To si instaloval na aku staru sunku?

      >Podporované sú bežné počítače, 64 bitové počítače a počítače Macintosh.<
      -definuj co je to bezny a ne-bezny pocitac.


      >Existuje Desktop CD, takže CD na bežné používanie. ... a alternatívne CD obsahuje bežnú inštaláciu (bez možností Live CD) na PC. Pri inštalácii je viac možností nastavenia, a tiež má nižšie nároky na pamäť RAM pri inštalácii.<
      -co je to bezne pouzivanie a bezna instalacia?

      >kapitola 3.3.3 Inštalácia z bežného CD<
      -to je z ktoreho? Z toho co je na bezne pouzivanie ,alebo z toho ktore ma beznu instalaciu?

      >Ak máte disk rozdelený na niekoľko častí a máte nainštalovaný MS Windows, vyberte jeden z diskov, premiestnite dôležité údaje na iné disky, a dajte mu meno napríklad Linux. Ak chcete Ubuntu len tak vyskúšať, mal by mať minimálne 2,5 GB miesta. Ak ho chcete skúšať dlhšie, alebo normálne používať, mal by mať minimálne 4GB priestoru. Ideálne 12GB.<
      -zase, co je to vyskusat ,skusat dlhsie a normalne pouzivat?
      -na vyskusanie netreba ziadne miesto na disku = Live CD (?)


      >Skúsim odporučiť takúto tabuľku k prideleniu veľkosti swap disku. Hovorí sa, že ideálne je to 1,5 násobok veľkosti Ram. Záleží však na veľa veciach, a zas niekedy je swap úplne nutný a niekedy úplne nepotrebný. <
      -tuto vetu som uz kritizoval , takze znova ,bol si pod vplyvom niecoho/niekoho?



      >krok 6/6 Teraz sa dá tiež zmeniť zavádzač (len v Edgy Eft a novších verziách Ubuntu)

      Pri inštalácii z bežného CD ho (zavadzac) automaticky nainštaluje na prvý disk,<
      -zase, bezne CD je ktore ? Ak live CD ,tak si tieto riadky odporuju.


      >Už teraz je dôležité napísať svoju IP adresu a potrebné údaje, na stiahnutie nových balíčkov. <
      -ked ma niekto dynamicky pridelovanu IP ma co spravit???


      >3.3.3 Inštalácia z bežného CD
      ...
      3.3.5 Zistenie kvality média<
      -nejaka podivna postupnost krokov? Najprv instalacia a potom zistovanie kvality media?


      >Vlastné profesonálne repozitáre... <
      -co su to profesonalne , alebo ked odhliadnem od zjavneho preklepu tak: profesionalne repozitare?


      >...a napíšeme slovo galeon. Nájde to prehliadač, a niektoré ďalšie súbory. Bez obáv začiarkneme všetko, a pri otázke, či pridať aj niektoré ďalšie potrebné súbory, dáme súhlas.<
      -toto je zase nejake tvoje know-how? Mne vyhlada pri hladani galeonu aj napr.grokking-the-gimp , ktory ,keby som sa drzal tvojho navodu ,by som mal bez zavahania nainstalovat. Ale co to ma spolocne s galeonom?



      >Zmena derivácie:
      Na Ubuntu: $ sudo apt-get install ubuntu-desktop<
      nenajde sa prijatelnejsie slovo ako derivacia?


      >Ďalšie národnosti: Pre inštaláciu napríklad Polštiny stačí zmeniť language-pack-sa na language-pack-pl <
      - language-pack-sa - toto je co za balik?


      >Program Aptitude je vzdialený príbuzný synapticu.<
      -nie je synaptic len graf. nadstavba apt-get?


      • Re: Manuál ubuntu 12.02.2007 | 16:58
        123   Návštevník
        >Po rozbalení odporúčam vyhľadať súbor readme alebo HowToInstall (alebo niečo podobné), môže tam byť napísaný presný postup inštalácie. a tiež aj všetky veci, ktoré potrebujete nainštalovať pre úspešné kompilovanie.<

        -po rozbaleni coho ,treba najst subor README alebo INSTALL?


        >Množstvo .deb balíkov si môžete vyhľadať. Vyhľadávač nájdete na stránke www.linuxos.sk – vpravo hore.<
        -Kde najdem toto vyhladavanie? Takze odporucam zmenit to na http://packages.ubuntu.com/

        >Balíčky pre Debian sa dajú inštalovať aj dvojklikom, takže pekne v grafike. <
        -toto plati napr. pre nautilus , ak su nevyriesene zavislosti ,tak sa automaticky postahuju potrebne baliky.


        "automatix / Easy ubuntu"
        >...Využíva repozitáre, ale úplne inak ako Synaptic.<
        a ako inak? (=doplna vlastne repozitare do sources.list)


        -pred ukoncenim automatix-u je vhodne odstranit zdroje ,ktore AX doplnil. Takze File-->Remove Automatix Repos

        >...Easy Ubuntu. Je to skript, ktorý má niečo spoločné s Automatixom, ale
        funguje kúsok inak. Je však veľmi veľkou pomocou, hlavne pri inštalácii multimédii.<
        -a automatix nie je na instalovanie multimedii? V AX je toho viac ako v Easy ubuntu.

        >Easy U.-Samotný skript sa však inštaluje veľmi zaujímavo – na stránke http://easyubuntu.freecontrib.org/get.html nájdeme niekde hore 4 riadky v oranžovom obdĺžniku. Skopírujeme ich do terminálu ( ctrl+c a potom shift+insert).<

        -Tak takyto postup instalacie ma dorazil uplne! Ak si Stano uz bol niekedy na tej stranke ,tak EasyUbuntu sa instaluje tak, ze treba pouzit prikaz
        wget -q http://medibuntu.sos-sts.com/repo/medibuntu-key.gpg -O- | sudo apt-key add -
        a potom stiahnut .deb balik Easy ubuntu a standardne nainstalovat. Naco taky cirkus okolo toho? A vraj sa to instaluje zaujimavo? Treba len stiahnut gpg key. podla tvojho navodu by nikto nic nenainstaloval.



        >GRUB

        $ sudo gedit /boot/grub/menu.lst
        vytvorenie kópie a otvorenie daného súboru v programe gedit.

        Teraz stačí už len nastaviť, ako len chcete. Všimnite si, že Linux berie na vedomie len tie riadky, kde NIE JE znak #. Nič na tom nemeňte. Úplne dole máte viac možností spustenia Ubuntu, stačí ak si necháte len jeden (ten najvyššie) a necháte si ďalší systém (napríklad Windows). Prehodením jediného riadka ( boot) môžete urobiť predvoleným systémom napríklad aj MS Windows.<
        -takze moze si grub kazdy nastavit ako chce ,ale ako?
        -odporucit vymazat ostatne polozky v grub menu je scestne. Co ked bude treba nastartovat do recovery modu? Moze byt vyhodne mat v ponuke aj volbu memtest.
        -vychodzi system ktory sa spusti aj bez zasahu uzivatela sa nastavuje cez volbu default 0 , 1, 2 ...


        >Nastavenia DNS serverov:
        $ sudo gedit /etc/resolv.conf
        nameserver 123.45.67.8
        nameserver 123.45.67.9<

        -toto je pekne ,ale ako nastavit DNS-ka ked mam nastavenu automaticku konfig. cez DHCP a chcem ine DNS ?
        -Nastavenie internetu ktore popisujes ,je evidentne len tvoj pripad , moznosti je daleko viac.


        Stano snazis sa aby tam bolo "vsetko" ,ale menej je niekedy viac. Je to absolutne neprehladny manual, skaces v nom z jednej temy do druhej. Chyba tomu logicke usporiadanie a urcite staci menej toho obkecu.











        • Re: Manuál ubuntu 12.02.2007 | 17:48
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          dakujem za cenne rady, budem na to urcite mysliet pri vyrobe bety 2 :) co je neprehladne, to sa stale preraba a preraba... az to raz prehladne bude :)

          inak uz je konecne ubuntu.kayle.sk s novou grafikou :)
          • Re: Manuál ubuntu 12.02.2007 | 17:49
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            oprava odkazu: <a href=http://ubuntu.kayle.sk>ubuntu.kayle.sk</a>
          • Re: Manuál ubuntu 12.02.2007 | 20:31
            --   Návštevník
            ak zmensis velkost povodnych obrazkov v manuali tak si ho mozno niekto aj stiahne- naco je v dokumente obrazok v plnej velkosti 1024x768 ked sa zobrazi iba vo velkosti 200x150 ???
            zober si gimp alebo iny graficky editor a velkost obrazkov pred tym ako ich vlozis do dokumentu prisposob tak aby obrazky boli v tej velkosti v akej sa nachadzaju v dokumente a az potom ich vloz do dokumentu.
            potom sa ti "zazracne" zmensi velkost dokumentu z neuveritelnych 3,5 MB na normalnu velkost (aj pod 1 MB)!!!!!
            • Re: Manuál ubuntu 12.02.2007 | 21:01
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              obrazky sa dlhodobo zmensuju - len co nejaky stary vyhadzujem a pridavam novy, tak si kuknem v gimpe ze kolko ma a pekne znizujem kvalitu aj velkost v pixeloch... ale pochybujem ze sa dostanem pod 2 - 2,5 mb s ODT verziou
              • Re: Manuál ubuntu 12.02.2007 | 21:08
                --   Návštevník
                text v odt verzii ma 300kb ak sa nemylim zvysok su nadmerne! velke obrazky. - pozri si napr aky velky je obrazok screenshotu xgl.
                a myslim ze 1 mb pre odt je realny.
                premenuj si subor z uedge.odt na uedgy.zip a rozbal si ho do nejakeho adresara - uvidir v prislusnom podadresari koklo nadmernych obrazkov tam mas!
                • Re: Manuál ubuntu 12.02.2007 | 21:18
                  --   Návštevník
                  takze daj sa do prace a nevypisuj vselijake veci po nete :-) namiesto toho aby si tu argumentoval ze sa to neda urobit tak uz si mohol mat niekolko obrazkov zmensenych :-)))
                  • Re: Manuál ubuntu 12.02.2007 | 21:46
                    ------   Návštevník
                    len tak medzi nami ten manual neriesi dokopy nic. Ale co uz, ked je Stano vytrvaly ,tak nech pracuje, mozno raz bude aj prezidentom.
                    Inac velkost obrazkov to je stara znama vec ,uz som to kritizoval dakedy davno (aj ine , dnes som si dal zalezat a je toho tu na pol strany:-) a skoro nic sa neriesilo doteraz. Takato one man show je tazka ,aby to jeden clovek stihal.
                    • Re: Manuál ubuntu 12.02.2007 | 22:16
                      Avatar nahnevaný mladý muž gNewSense  Používateľ
                      Uz som mu parkrat vravel aby z toho spravil wiki aj nejake skusal ale nejak sa mu to nepodarilo spojazdnit ci co. Kazdopadne tym by vyriesil kopec problemov.
                    • Re: Manuál ubuntu 12.02.2007 | 22:35
                      --   Návštevník
                      ty mu tu aspon davas nejake navrhy na zlepsenie ale ja si ten manual kvoli jeho nadmernej velkosti uz ani nestahujem... (mam dost pomaly net)
                      • Re: Manuál ubuntu 13.02.2007 | 20:26
                        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                        oki oki poopravujem vsetky chyby a uvidim ktore obrazky:

                        1) mozu byt bez problemov mensie
                        2) mozu byt nahradene inymi
                        3) vobec tam nemusia byt :)
                        • Re: Manuál ubuntu 13.02.2007 | 20:54
                          --   Návštevník
                          odporucam ti aspon mesiac do manualu nepridavat ziadne nove veci iba opravovat chyby a poriadne ho odladit... inac by si sa sustredil na pridavanie noviniek a existujuce chyby by si nechal tak ;-)
                          • Re: Manuál ubuntu 13.02.2007 | 22:10
                            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                            no tak je na svete nova verzia oznacena ako beta 2 :)

                            nic nove, len veeeela oprav (dik 123)

                            a samozrejme podarilo sam i to pozmensovat :)

                            skopirovane z changelogu:



                            - opravena veeelka hromada chyb nahlasena uzivatelom 123 (http://linuxos.sk/?show=forum&id=7472)
                            - oprava niekolko dalsich drobnych chyb
                            - znizena velkost a kvalita obrazkov - tu je nasledok:
                            ODT 3,6 MB => 1,7 MB
                            SXW 3,6 MB => 1,7 MB
                            PDF 3,1 MB => 1,7 MB
                            • Re: Manuál ubuntu 14.02.2007 | 15:50
                              123   Návštevník
                              takze dalo sa to predsa zmensit:-)
                              Stano ,ved len kritikou sa da zvysovat kvalita, keby kazdy ten manual chvalil , nikam by to neviedlo. A to urcite ani ty nechces.
                              Kde su tie casy ked .odt malo aj 10MB. Uz sa blyska na lepsie casy.
                              • Re: Manuál ubuntu 14.02.2007 | 19:17
                                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                                heeeeeej kto povedal ze mi kritika vadi? no ano niekedy nastve ked niekto povie ze to je zle a to je zle... ale je rozdiel bezmyslienkovito kritizovat, a je rozdiel kritizovat a ponuknut riesenie ze co s tym treba robit :)

                                inak som ani nevedel ze .odt je taka skladacka... ale tak je to super vec :)

                                VIVAT Open Document :-)
                                • Re: Manuál ubuntu 14.02.2007 | 23:19
                                  --   Návštevník
                                  je vseobecne znama vec ze odt tvoria v podstate iba zazipovane xml subory + obrazky :-) prakticky taku istu strukturu ma uz dlhe roky aj sxw z ktoreho sa odt vyvinul.
                    • Re: Manuál ubuntu 14.02.2007 | 07:24
                      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                      akoze one man show? vsak je to open licencia :)

                      podla mna to nie je az tak zle... samozrejme vsetko ma svoje nedostatky, ale tak uplne lamky si to chvalia. podla mna to ide dobrym smerom (asi to znie poriadne naivne). a ide to dobre vdaka tomu, ze mi s tym pomahate. takze pekne dakujem :)
    • Re: Manuál ubuntu 12.02.2007 | 23:58
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
      Stano keď budem mať chvíľu čas (teraz si nestíham ani dať book dokopy), pozriem sa na tvoj manuál, na ktorý mám štyri pohľady:

      1.) Snaha sa samozrejme cení, málokto má záujem pomáhať začiatočníkom.
      2.) Zbytočne mätieš začiatočníkov (a iných) zbytočnými vecami a hierarchia (postupnosť) výkladu pojmov ti asi nič nehovorí.
      3.) 90% vecí si do manuálu poodpisoval z netu a nemáš ich odskúšaných. Narozdiel od teba píšem iba o tom, čo mám niekoľko krát odskúšané a viem o čo píšem.
      4.) Nechváľ sa manuálom po celom nete, ktorý nie je zďaleka dokončený a "vyšperkovaný" (viď bod 2., 3.)

      Samozrejme nechem ťa kritizovať (bod 1.), len mám pocit že v niektorých veciach si zbytočne tvrdohlavý, daj si poradiť. Nie je všetko o dizaje stránky, koľko kvalitných manuálov je v základnom HTMLku.
      • Re: Manuál ubuntu 13.02.2007 | 22:13
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        1) veeeelmi pekne dakujem :)
        2) postupnost? no tak skus navrhnut lepsie poradie. podla mna je to logicky dane. najskor ze co to je, potom ako sa to nainstaluje, potom ako sa s tym pracuje, nakoniec nejake doplnky. podla mna je to logicke :)
        3) 20 percent mozno... a vsetko je na mojom alebo aj na inych PC odskusane. a ked nieco neviem, tak vzdy je tam odkaz ze kde je o tom viac
        4) no... ja to naozaj uz prehanam neskutocne :) takze oki do 1. marca nehodim uz ani jednu reklamku :)

        tak snazim sa urobit aby to bolo OK pre vytlacenie... a ak pridem na sposob, ako sa to da urobit dobre ako HTML, tak to takto bude :)
        • Re: Manuál ubuntu 14.02.2007 | 10:09
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
          > 2) postupnost? no tak skus navrhnut lepsie poradie. podla mna je to logicky dane.

          Ale veď som ti v minulosti dal zopár tipov, si tvrdohlavý ako baran. Tak nepíš aby som niečo navrhol ja.

          > 3) 20 percent mozno... a vsetko je na mojom alebo aj na inych PC odskusane.

          Potom pletieš piate cez deviate a nemáš prehľad, čo je len na úkor tvojho manuálu.
          • Re: Manuál ubuntu 14.02.2007 | 19:21
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            :-)

            tak nedavam tam nic s cim nemam ziadne skusenosti :)

            a to poradie... ak si ho niekedy napisal tak si naozaj nepametam... tak skus navrhnut lepsie poradie tych kapitol teda...