Mam kupit DualCore?
A este trocha OT, oplati sa dat 64b system (je vobec 64b boinc), bude to len suchy server, bez GUI.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Rozdiel(Single-Dual)
Bežný single core procesor, dokáže v jednom momentálnom čase spustiť jednu aplikáciu (task, presnejšie thread). To, že na Single core dokáže systém spustiť viacero programov naraz, je výsledkom rýchleho prepínania všetkých potrebných programov (procesor stále vykonáva na kráty čas jeden program(pre jednoduchosť), ktorý sa x-krát za sekundu vymení), čo sa javý vzhľadom na dostatočný výkon CPU, ako keby tieto programy bežali naraz.
Dual-Core sa viac-menej skladá z dvoch Single-Core procesorov, z čoho vyplíva, že v danom momentálnom čase bežia(sú vykonávané) dva programy naraz, pre každé jadro jeden. Každé jadro znova strieda procesy na dosiahnutie vyššieho počtu možných spustiteľných programov. Teda tu máme teoretické zdvojnásobenie výkonu (samozrejme, že v skutočnosti dvojnásobné nieje, záleži od konkrétnej situácie (Jadrá zdieľajú spoločnú pamäť, čo ich núti deliť sa o prenosovú rýchlosť CPU-RAM a RAM keď je pomalá tak nestíha dodávať dáta požadovanou rýchlosťou obom)).
Takže väčšinou sa dual-core oplatí, hlavne ak nieje veľký cenový rozdiel.
64bit sa tiež oplatí kúpiť a to z týchto dôvodov:
V základe je dobré pozrieť si nejaké porovnania cena/výkon, kde si pozrieš či ti výhody napr 64bitu stoja zato že priplatíš napr 1000sk atď.