Mam kupit DualCore?

Sekcia: Hardware a Drivery 22.02.2007 | 01:42
Avatar srigi   Používateľ
Hi, kcem si postavit server so sambou na torrenty a pod. stuff. Kcem tam spustit boinc, tak sa pytam, ci lepsie priplatit cca 1000,- a zobrat DC.

A este trocha OT, oplati sa dat 64b system (je vobec 64b boinc), bude to len suchy server, bez GUI.

  • Re: Mam kupit DualCore? 22.02.2007 | 10:25
   Avatar kernel OpenSUSE, Gentoo  Používateľ
   DualCore sa oplatí kúpiť takmer vždy.

   Rozdiel(Single-Dual)
   Bežný single core procesor, dokáže v jednom momentálnom čase spustiť jednu aplikáciu (task, presnejšie thread). To, že na Single core dokáže systém spustiť viacero programov naraz, je výsledkom rýchleho prepínania všetkých potrebných programov (procesor stále vykonáva na kráty čas jeden program(pre jednoduchosť), ktorý sa x-krát za sekundu vymení), čo sa javý vzhľadom na dostatočný výkon CPU, ako keby tieto programy bežali naraz.
   Dual-Core sa viac-menej skladá z dvoch Single-Core procesorov, z čoho vyplíva, že v danom momentálnom čase bežia(sú vykonávané) dva programy naraz, pre každé jadro jeden. Každé jadro znova strieda procesy na dosiahnutie vyššieho počtu možných spustiteľných programov. Teda tu máme teoretické zdvojnásobenie výkonu (samozrejme, že v skutočnosti dvojnásobné nieje, záleži od konkrétnej situácie (Jadrá zdieľajú spoločnú pamäť, čo ich núti deliť sa o prenosovú rýchlosť CPU-RAM a RAM keď je pomalá tak nestíha dodávať dáta požadovanou rýchlosťou obom)).

   Takže väčšinou sa dual-core oplatí, hlavne ak nieje veľký cenový rozdiel.
   64bit sa tiež oplatí kúpiť a to z týchto dôvodov:
   • Na 64bit CPU môžeš nainštalovať aj 32 bit OS, pôjde to v pohode
   • Postupne sa prejde len na 64bit, teda kupuješ CPU pripravené na budúcnosť
   • Na podporu RAM väčšej ako 4GB potrebuješ 64bit CPU


   V základe je dobré pozrieť si nejaké porovnania cena/výkon, kde si pozrieš či ti výhody napr 64bitu stoja zato že priplatíš napr 1000sk atď.
   There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary and those who don´t.