mount usb

Sekcia: Ostatné 27.04.2005 | 17:06
jama   Návštevník
seruste,pisal som aj minule,hladal som aj v starsich aj novsich clankoch,vsetko som skusal,ale nefunguje mi to. neviem v com je chyba,ale nejde mi mountnut usb (PQI).pouzivam debian. -v /mnt mam vytvoreny adresar /flash (/mnt/flash), -v etc/fstab mam takto definovane: /dev/sda1 /mnt/flash vfat user,noauto 0 0 #/flash /flash supermount dev=/dev/sda1,fs=vfat 0 0 -ak chcem mountnut: mount /dev/sda1 /mnt/flash -vypise mi /dev/sda1 is not a valid block device. daval som aj sda2 a pod,ale nic. -skusal som aj ako mi niekto radil fdisk -l,ze mi vypise na ktorom je usb pripojene,ale mi ho ani nedetekuje -daval som aj prikaz dmesg,ale nenasiel som tam usb -jedine,co mi robi tam mi rapidne spomaluje system. poradi mi niekto?vdaka.
    • Re: mount usb 20.04.2005 | 16:34
      Avatar Martin FC6  Používateľ
      Chces pripojit citacku na karty ?
      www.fedora.cz www.apple.cz
    • Re: mount usb 20.04.2005 | 16:46
      otrek   Návštevník
      osobne davam do fstab namiesto "vfat" "auto" a potom mi to ide. Ak ti ho nenajde, tak skus pozriet ci ho naozaj detegovalo a to vypisom cat /proc/partitions tam by sa ti mal objavit sda alebo sda1. Ak tam nie je, tak ti ho nenacital. Inak ak to uz mas v /etc/fstab zadefinovane, pridaj si tam aj users do rozsireni. otrek
      • Re: Re: mount usb 20.04.2005 | 17:18
        jama   Návštevník
        ykso: nie je to citacka na kartu,je to klasicky 128 MB usb kluc. otrek (interesting nickname) -dikes za radu.zadal som cat /proc/partitions vypisalo mi hda,hda1,hda2,hda3,ale usb alebo scsi nic. -zmenil som aj v /etc/fstab namiesto vfat auto,ale nic sa nemeni vedel by si mi este poradit?vdaka
        • Re: Re: Re: mount usb 20.04.2005 | 17:55
          otrek   Návštevník
          ak by ti tu kartu nacitalo, tak sa ti tam objavi nieco ako sda, sda1, pripadne sdbX a tak dalej, zalezi od toho, kolko tam mas usb zariadeni (konkretne diskov). V tomto pripade mozes skusit, ci ten usb kluc mas dobre zapichnuty (aj to sa mi uz stalo, ze som ho tam zle pichol - pre ftipkarov nie naopak, ale nedostatocne, a preto ho nenacital ) Ak ani to nie, potom vypis z dmesgu, alebo z /var/log/messages vygrepuj usb a hod to sem otrek
        • Re: Re: Re: mount usb 20.04.2005 | 21:21
          Peter   Návštevník
          Aky debian pouzivas? Ake to ma jadro? Bezi mas rozbehane USB?
    • Re: mount usb 20.04.2005 | 21:51
      Descartes   Návštevník
      Napadla ma este jedna mozna trivialna chyba - mas zapnutu podporu USB v BIOSe? To je totiz tiez dost casta chyba, hlavne ked mas novy pocitac a s USB si na nom este nerobil.. Skus si to skontrolovat..
      • Re: Re: mount usb 21.04.2005 | 13:11
        jama   Návštevník
        v prvom rade dakujem za cenne rady.v biose mam pristup povoleny (pouzivan cez lilo win98 a linux debian 3.or3),jadro je pravdepodobne linux-2.6.7.poriadne som to tam namontoval :),ale nic.podla rady som zadal dmesg: agpart:found an AGP 2,0 complient device at 0000:00:00.0 agpart:putting AGP V2 device at 0000:00:00.0 into 1x mode agpart:putting AGP V2 device at 0000:01:00.0 into 1x mode agpart.c:Spurion ACK on isa0060/serio0.Some program,like XFree86 might by trying acces hardware directly SCSI subsystem initialized V /var/log/messages su tam vypisane a zoradene udalosti podla datume,ale o usb tam nieje zmienka.Can you help me?dikes
        • Re: Re: Re: mount usb 21.04.2005 | 14:52
          peter golis   Návštevník
          /sbin/lsmod vypise aj informacie o usb? a ak ano, tak ohci, ehci alebo uhci? aku usb radic je v pocitaci?
          • Re: Re: Re: Re: mount usb 22.04.2005 | 11:51
            jama   Návštevník
            vypis lsmod: module size useb by vfat 0 fat 1 vfat sd_mod 0 usb_storage 0 usb_score 1 usb_storage scsi_mod 2 sd_mod, usb_storage af_packet 0 co zanmenaju tie cisla to neviem.Vcera som v windovse anformatoval USB na Fat 32 (neviem preco,ale zo 128 MB mi to stiahlo na 123 MB).radsej by som to formatoval v Linuxe.nasiel som postup (samozrejme v diskusii-cenim si vase rady): mkdosfs -F 32 /dev/sda pojde mi to,ked mne ani ten kluc nedetekuje?ci detekuje podla toho lsmod?dikes
            • Re: Re: Re: Re: Re: mount usb 22.04.2005 | 12:25
              jama   Návštevník
              zadal som: dmesg | grep sda (aj sda1 a pod) ale nic mi nevypisalo.Dalej som skusal naformatovanie: fdisk -l /dev/sda (aj sda1 a pod) vypisalo Unable to open sda a pod.vsetko som samozrejme robil ako root.
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: mount usb 27.04.2005 | 13:43
                krvinka   Návštevník
                Stalo sa mi po nakompilovani jadra 2.6.11.6 aj 7,ze po pripojeni USB klucu sa mi prihlasi ako ub* (niekedy uba, ubb ,... ) a nejde mi pracovat s particiami, ale da sa uploadovat a downloadovat. Ak mi niekto vie momoct, tak budem rad.
            • Re: Re: Re: Re: Re: mount usb 23.04.2005 | 15:55
              peter golis   Návštevník
              aha, a to usb je ake? na doske, karta do pci,... typ ohci,ehci,uhci,... ved nie je nacitany ovladac pre usb radic. toto je vypis ovladacov pre usb zariadenia.
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: mount usb 27.04.2005 | 09:20
                jama   Návštevník
                usb na doske.radil som sa s kamaratom,ten skontroloval tie iste vypisy ako ste mi radili a zistil,ze nemam podporu v jadre (mam linux-2.6.7),teda musim kompilovat jadro.postahoval som si uz tuna spominane diskusie a vrhnem sa na to,i ked neviem co k tomu je potrebne.zatial vdaka za rady a pomoc.
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: mount usb 27.04.2005 | 11:24
                  peter golis   Návštevník
                  na doskach sa vecsinou davaju radice usb 1.1 a usb 2.0 teda uhci a ehci. pre jadra 2.6 sa volaju moduly/ovladace uhci-hcd resp. ehci-hcd (ak sa nemylim). co vypise prikaz modprobe -v uhci-hcd ?
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: mount usb 27.04.2005 | 16:10
                    jama   Návštevník
                    vdaka za ozvanie.ak zadam prikaz: #modprobe -v uhci-hcd (alebo -ehci-hcd) vypise: #bash:modprobe:command not found avsak ak zadam: #locate ehci-hcd vypise: #/usr/src/linux-2.6.5/drivers/usb/host/ehci-hcd.c ak zadam: #locate uhci-hcd vypise: #/usr/src/linux-2.6.5/drivers/usb/host/uhci-hcd.c #/usr/src/linux-2.6.5/drivers/usb/host/uhci-hcd.h podla vsetkeho ovladac je,ale v starsom jadre-teda si to myslim,neviem.da sa z toho nieco specifikovat?vdaka
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: mount usb 27.04.2005 | 17:06
                      peter golis   Návštevník
                      nahravat moduly do jadra moze iba privilegovany uzivatel (root). a dane moduly musia byt aj nakonfigurovane a prelozene. Takze: make menuconfig drivers/usb/... alebo kde to je. a znovu prelozit jadro ;-) ps.: inac pri starsich doskach sa davalo usb-ohci (1.0) ktore bolo sice pomalsie ale zato zivsie (4 datove simultarne kanaly oproti jednemu na uhci)