TAR ???

Sekcia: Konfigurácia 04.04.2007 | 00:36
dig dilino   Návštevník
Dobry den
pre vacsinu z vas to bude asi blba otazka ale niejako sa neviem pohnut z miesta a nechce sa mi verit ze by to TARko nevedelo...

Chcem si urobit skriptik ktory bude v stanovenom case z adresa A citat novo pribudnute subory, premiestni ich do adresra B a potom s tar vytvori subor povedzme zaloha.tar,
avsak tak ze ten subor zaloha.tar nebude prepisovat ale bude tam pridavat tie nove subory.
Avsak nijako neviem prist na ten spravny prepinac do taru, vzdy mi to bud prepise cely subor zaloha.tar a tym som vlastne prisiel o tie subory pred tym a podobne...

Poradi mi niekto ten spravny prepinac?
Momentalne som sa dopracoval k tomuto, ale to je na prd :(
tar -czvvf zaloha.tar /home/-ZALOHA-/SUBORY/
    • Re: TAR ??? 04.04.2007 | 00:47
      --   Návštevník
      namiesto prepinaca c skus pouzit A, r, pripadne u - vyskusaj a uvidis co robia (viac: info tar)
    • Re: TAR ??? 04.04.2007 | 09:47
      Avatar nipo Ubuntu 9.04  Používateľ
      TAR ma v sebe implementovany INCREMENT backup, takze netreba nic vymyslat, maximalne meno pre TAR, ktory bude obsahovat datum :-) presny prepinac neviem, takze: man tar a tam najst incremental ..
      Vsetko drzi v externych suboroch, takze po ich vymazani zacina znova.. easy, nie ? ;-)
      • Re: TAR ??? 07.04.2007 | 16:02
        dig dilino   Návštevník
        no neviem, to TARko so chova uplne divne, ani append ani incremental nic nezabera, stale to prepise ten povodny subor zaloha.tar novymi subormi, a tie stare teda posle do vecnych lovist... take arj v dose bolo lepsie ovladatelne ako toto "skvele TARko" :((((
        • Re: TAR ??? 07.04.2007 | 17:35
          WlaSaTy   Návštevník
          ahoj dig dilino,
          incrementalne zalohovanie funguje v tar-e normalne. otazne je ci mas aj stare subory dostupne v tom adresari ktory "inkrementalne" zalohujes ved to by bolo potom normalne chovanie i ked sa da urcite ovplyvnit.

          ale ked sa ti paci arj, tak ti predsa nic nebrani aby si ho pouzival. arj bolo portovane aj na linux a cenu za jeho pouzivanie poznas.
          • Re: TAR ??? 10.04.2007 | 11:24
            dig dilino   Návštevník
            jo nemam tam tie subory, potom mi to uz aj doslo ze to bude tak, ako by som to vedel ovplyvnit aby tam tie stare subory nemuseli byt?

            cenu za pouzivanie arj nepoznam, aka je?
            • Re: TAR ??? 10.04.2007 | 13:25
              WlaSaTy   Návštevník
              1) man tar. ak by to tam nebolo, tak to budes musiet riesit viacerymi vyslednymi archivmi (predsa len inkrementalne data si zabezpecujes predtym takze parameter u - update je nepotrebny).

              2) cenu poznas, mas predsa arj aj s instalackami. ich sucastou je licencia a cenova ponuka.
              • Re: TAR ??? 12.04.2007 | 22:56
                dig dilino   Návštevník
                jasne ze nemam, urcite som si vzivote arj nekupil, takze nepoznam ;)

                A to mi chces povedat ze ARJ je fakt lepsie ako TAR?
                • Re: TAR ??? 12.04.2007 | 23:20
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Ahoj dig dilino,
                  ta licencia aj s cennikom sa distribuovala aj a hlavne v share-ware baliku arj, inac by predsa cenova ponuka postradala zmysel. Ale ty si zrejme nemal ne-cracknutu verziu, ze?

                  To ze je arj lepsie od tar si pisal ty (07.04.2007 14:02). Zial arj uz zo svojej podstaty nemoze sluzit na plnohodnotne zalohovanie a ani na archivaciu. Neviem si predstavit zapis a citanie na znakove zariadenie fixnej velkosti bloku pri rychlosti napriklad 100GB/h alebo aj viac tak aby nezhorel procesor.
                • Re: TAR ??? 12.04.2007 | 23:21
                  --   Návštevník
                  a toto ma co znamenat:

                  > take arj v dose bolo lepsie ovladatelne ako toto "skvele TARko"

                  ked si to napisal tak je predpoklad ze arj poznas. ak ho nepoznas tak tu iba trepes somariny...
                  • Re: TAR ??? 12.04.2007 | 23:25
                    --   Návštevník
                    este doplnim ze ked si dovolis napisat take tvrdenie tak je predpoklad ze poznas aj program tar ale ty o programe tar nevies absolutne nic...
                    • Re: TAR ??? 12.04.2007 | 23:34
                      WlaSaTy   Návštevník
                      co sa rozculujes, on sa snazi emulovat inkrementalnu zalohu (ktora je nativnou sucastou tar, (v)dump, ...) cez skripty riesene na kolene. netvrdim ze sa snazi o blbost ale 99% jeho konceptu je zbytocnych a to ze argumentuje potapanim opensource na ukor zastaralej technologie nas nedotlaci k tomu aby sme mu dokazali opak.

                      ten opak mu zabezpeci manualova stranka ...
                      • Re: TAR ??? 13.04.2007 | 01:14
                        --   Návštevník
                        mna by len zaujimalo ci si uz stihol precitat info tar, pripadne man tar namiesto toho aby tu pisal rozne dalsie otazky :-)))
                        • Re: TAR ??? 13.04.2007 | 11:21
                          WlaSaTy   Návštevník
                          hadam aj hej, kedze nepochodil s tou klasickou nepravdou ze "komercny soft je lepsi a kam sa na to hrabe OSS".
                  • Re: TAR ??? 13.04.2007 | 11:54
                    dig dilino   Návštevník
                    no nesnazil som sa tu nic zhadzovat, iba som povedal ze arj bolo lepsie ovladatelne, potom som sa uz len spytal co je lepsie,

                    a to ze som povedal ze arj bolo lepsie ovladatelne som povedal preto, pretoze si nemyslim ze by mal byt nejaky velky problem do uz existujuceho archivu pridat este nejake uplne ine subory a ziadnu inkrementaciu by som k tomu podla mna nemal potrebovat, mam subor archiv, v nom mam 100 roznych suborov
                    ale teraz ma napadlo ze tam chcem pridat este dalsiu 500 roznych suborov.
                    tak som si dal man tar a co nevidim
                           -A, --catenate, --concatenate
                                  append tar files to an archive
                    
                           -r, --append
                                  append files to the end of an archive
                    
                    takze skusal som aj -A askusal som aj -r avsak nic nezabralo a pritom to vyzeralo tak jednoducho, takze z mojho nadsenia bolo sklamanie, tak preto som sa vyjadril ze arj bolo podla mna lepsie ovladatalne, bol to moj subjektivny nazor a nikoho som tym nechcel urazit...
                    • Re: TAR ??? 13.04.2007 | 12:46
                      WlaSaTy   Návštevník
                      otazkou je ci potrebujes mat tie subory presunute do ineho adresara (zrejme na inom mount pointe) kedze napriklad (v)dump dokaze riesit inkrementalne zalohovanie pripojneho bodu ovela elegantnejsie. ak ano, tak si mozes predsa vytvorit na kazdy den iny archiv, aspon sa to bude rozumnejsie udrziavat v prevadzke.

                      alebo mozes poriesit nejaky profesionalny zalohovaci system, popripade nieco zadarmove ako napriklad taper a prenechat to na neho. teda pokial nebudes potrebovat presuvat dane archivy medzi datovymi centrami, import media asi dany sw zatial nezvlada.