debugger pre Linux
existuje pre linux nejaky normalny debugger? O gdb a jeho klony nemam zaujem.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
pisal som, ze o gdb a jeho klony nemam zaujem. mam s nim len tie najhorsie skusenosti, stale bol s niecim problem a ked programujem, chcel by som sa venovat projektu a nie este riesit preco nefunguju niektore veci v debuggery.
"ked poznas nejaky lepsi, tak ho pouzivaj" to bola moja otazka, ci niekto pozna nieco ine.
Mam na mysli nieco ako TD (Borland), WD (watcom) a ine. Jednoducho ked spustim debugger aby som videl vsetky dolezite okna. KDevelop je dost velky moloch na pisanie konzolovych aplikacii. Pre watcom existuje postup ako portovat win32 debugger na linux, ale to sa mi zda dost nestastne riesenie. Ak niekto pozna softice, existuje aj nieco ako linice (zatial som neskusal). Ma niekto skusenosti s linice alebo pozna nieco podobne?
a aky editor vobec pouzivas? preco nepouzit nejaky s integrovanym gdb? emacs?
GDB ma pre zaciatocnika mierne tazkopadne ovladanie ale to sa da zmenit ak pouzijeme nejaku nadstavbu, ale na nadstavbu sa asi nepytas.
Skus nam preto povedat co ocakavas od samotneho nastroja na debugging. Profiling na rutiny to asi nebude, ze?
- zobrazenie registrov, watch, memory v samostatnych oknach na jednej obrazovke
- zobrazenie okna so zdrojovym kodom s moznostou krokovania pouzitym jednej klavesy
- moznost zadat breakpointy (aj podmienene)
- moznost spatne sledovat historiu volani
ten profiler by mi az tak nechybal :)
Pokial s tym gdb nedate pokoj, tak mozeme tento thread uzavriet so zaverom, ze pre linux existuje len monopolny prikazovy debugger gdb.
http://www.linuxsoft.cz/sw_list.php?id_kategory=110
možno dačo nájdeš
To myslis vazne, ze nechces ziadny iny? Co je take uzasne na gdb?
mimochodom, kedysi som pred davnymi pradavnymi rokmi pracoval aj pod RH Ide ktore sa znacne podobalo tomu pismenkovemu od borlandu. a bolo pre dos a aj linux.
takze aspon priznavas ze gdb patri medzi lepsie debuggery :-)
PS.: myslim ze nema vyznam pokracovat v tejto teme, od zaciatku bola formulovana ako flame war a stale sa v nej vyskytuje falosna informacia ze OSS programy nemaju na komercny SW. Ak len hladas alternativu k windows zdarma, tak sa obrat na microsoft. oni ti to radi zlegalizuju za par korun.
ja ti odporucam poriadne si uvedomit co pises a nepotrebujes ziadny debuger.
ani nevies aku hovadinu si povedal
1.chyba, nic som nepovedal, len napisal
2.chyba, kde si sa docital ze tvrdim ze pisem 100% kod ? je tam toto: "ked pisem kod >>>mal by<<< som 100% vediet co pisem"
chyby su v detailoch a viem
>>velmi dobre<< o com tu pisem.
aj ja si dovolim pochybovat...
Programovanie bez debuggeru? Asi si este nikdy neprogramoval, vsak? Ked potrebujes nieco zmenit v kode, tak je rychlejsie dostat sa na dane miesto pomocou debuggeru ako lustit cely kod. Nehovoriac o tom, ked program zacne padat. programovat bez debuggeru mozes mozno v jave, C# ale nie v C.