SuSE 9.2 v síti s WIN XP

Sekcia: Ostatné 27.04.2005 | 12:55
Avatar Bzuk Mandriva 2006  Používateľ
Potřeboval bych pošťouchnout. Mám jeden PC připojený síťovou kartou k ADSL modemu. Druhou síťovkou mám toto PC spojené s dalším strojem. Ve WIN XP pracuje tato malá domácí síť skvěle pomocí DHCP. Potřeboval bych ale aby ten druhý stroj měl přístup k internetu i když jsem nalogovaný do SuSE a to nevím jak mám nastavit. Jde jen o internet a o poštu. Nepotřebuju přístup na disk ve woknech v tom druhém stroji. Vlastně tedy potřebuju vytvořit něco na spůsob linuxové brány k internetu s přístupem do ní ze stroje s XPčky.
    • Re: SuSE 9.2 v síti s WIN XP 26.04.2005 | 16:18
      Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
      proxy?
      Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
      • Re: Re: SuSE 9.2 v síti s WIN XP 26.04.2005 | 18:25
        Avatar Bzuk Mandriva 2006  Používateľ
        Možná proxy, ale hlavně se nemůžu pořád nějak na ten wokenní počítač dostat. Tak proxy až potom :(
        • Re: Re: Re: SuSE 9.2 v síti s WIN XP 26.04.2005 | 18:44
          Avatar smolko Ubuntu  Používateľ
          teda nejde ti siet medzi suse a winxp? mas nakonfigurovanu sietovku, vies pingnut druhy comp? ide ti cez suse pripojenie adsl?
        • Re: Re: Re: SuSE 9.2 v síti s WIN XP 26.04.2005 | 19:01
          Avatar Bzuk Mandriva 2006  Používateľ
          Přesně tak, nejde ani pingnout a nejde prostě mezi těma dvěma mašinama vůbec nic. Hlavně nevím co mám zadat do nastavení těch dvou síťovek u linuxové mašiny. Wokna bych asi nechal dál na DHCP, pokud to tedy je možné takto udělat.
          • Re: Re: Re: Re: SuSE 9.2 v síti s WIN XP 26.04.2005 | 19:25
            domi66   Návštevník
            No ja by som ti odporucil aby si si rucne nakonfiguroval siet a priradil pevne nejake IP adresy tym dvom strojom s XP a SUSE, DHCP mi pride zbytocne v tvojom pripade, kedze tam mas len zosietovane 2 PC, ale zasa na druhej strane nicomu to nevadi (teda pokial ho mas spravne nakonfigurovane). Pokial chces aby ti tvoj linuxovy stroj sluzil ako router, tak musis povolit v jadre forward paketov. To docielis prikazom echo 1 > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward Dalej potrebujes aby tvoj router robil preklad adries, k tomu ti posluzi iptables iptables -t nat -A POSTROUTING -o nazov_rozhranias_ktore_je_spojene_s_dsl_modemom -j MASQUERADE
            • Re: Re: Re: Re: Re: SuSE 9.2 v síti s WIN XP 26.04.2005 | 19:35
              Avatar Bzuk Mandriva 2006  Používateľ
              Aha taky už jsem si říkal že to dělat přez DHCP asi nebude nejlepší volba :) Takže na každou ze síťových karet v tom linuxovém stroji mám dát vlastní IP adresu, jestli tomu rozumím dobře. A na wokenní mašině zase adresu pro ní ano? Ten zbytek někde asi bude v manuálu. Díky za nasměrování.
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: SuSE 9.2 v síti s WIN XP 26.04.2005 | 19:43
                domi66   Návštevník
                nie mal som na mysli ze si mas rucne nakonfigurovat siet medzi SUSE a winXP. Napr stroji kde mas SUSE daj IP 10.0.0.1, XP daj IP 10.0.0.2 a nastav si masku podsiete na 255.255.255.0. Potom by to musi fungovat. to si overis "pingnutim".
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: SuSE 9.2 v síti s WIN 27.04.2005 | 00:12
                  Avatar Bzuk Mandriva 2006  Používateľ
                  A už to jede. Díky moc za radu :)
            • Re: Re: Re: Re: Re: SuSE 9.2 v síti s WIN XP 27.04.2005 | 00:55
              domi66   Návštevník
              no aby som bol celkom presny, tak router nerobi preklad adries, potom by to bola gateway, router pakety iba routuje cize smeruje.... to iba pre uplnost
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: SuSE 9.2 v síti s WIN XP 27.04.2005 | 01:11
                titanik   Návštevník
                a ako vytvoris router z pocitaca? route?
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: SuSE 9.2 v síti s WIN 27.04.2005 | 12:55
                  Avatar domi66 Ubuntu, Debian, FreeBSD  Používateľ
                  no tak najprv by to chcelo aspon 2 sietove rozhrania, potom nastavit jadro tak aby robilo forward paketov (ako som spomenul vyssie) a taktiez nastavit resp. upravit podla potreby smerovaciu tabulku jadra. To docielis pomocou prikazu route v pripade statickeho smerovania, alebo pouzijes nejaky smerovaci protokol pokial sa ma smerovacia tabulka jadra dynamicky menit. Dynamicke smerovanie pravdepodobne potrebovat nebudes, tym padom si vystacis s prikazom route.Odporucam pozriet man route