rozlisovanie velkosti pismen v MySQL
Mohli by ste mi poradit ako zapnem rozlisovanie velkosti pismen v tabulkach MySQL.
Diki
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Nazorny priklad. Mam napr. tabulku "users":
create table users( userID smallint not null auto_increment primary key, nick varchar(20) not null , passwd varchar(30) not null);
Vytvorim dvoch uzivatelov:
insert into users set nick='User',passwd='heslo';
insert into users set nick='user',passwd='heslo';
Pri vybere prikazom
select nick from users where nick='Users';
dostanem vsak obidva nicky. Aj Users a aj users.Pochopitelne???
BTW za ziadnych okolnosti neukladaj heslo ako plain-text!!
Dik
Preto sa odporuca pred ulozenim otlacku do DB, heslo vhodne zmiesat s nejakym nahodnym retazcom (salt) a ulozit otlacok tohoto noveho retazca. Zistilo sa, ze obycajne zretezenie hesla a salt je postacujuce. Pri prihlasovani usera potom znova zretazis heslo z formulara a salt z DB a opat vypocitas SHA1 a porovnas s tym z DB.
BTW to s tym rozlisovanim velkosti pismen, urob to tak, ze rovnake retazce s roznou velkostou zakazes. Vsetky retazce transformuj na male pismena, a ked novy user pouzije napr. rovnaky nick ale len s inou velkostou pismen, oznamis mu, ze taky nick sa uz pouziva.
`username` VARCHAR(30) UNIQUE NOT NULL DEFAULT ''
. Databaza nepovoli pridanie usera s rovnakym username.UNIQUE KEY
Ti zabezpeci, ze do tabulky nemozes do stlpcu, nad ktorym je zavedena, ulozit roznaky string (neviem preco MySQL neroznava velkost pismen - mal si pravdu). Ja to pouzivam prave na`username`
a`salt`
.SALT-u som dal tiez podmienku, ze ak funkcia
$salt = random_str(10);
vygeneruje nahodou taky isty retazec ako je uz v tabulke ulozeny, generujem nove SALT az kym nie je skutocne UNIQUE.Znazornim, co sa stane v tomto pripade. Vygenerujem SALT a pokusim sa ho ulozit do tabulky.
PHP kod:
UNIQUE KEY