Test vsetkeho
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
dobre, tak v roku 2010 sa tesim na nejaky rozumny objektivny clanok, ale nezabudni pouzivat vzdy najnovsie verzie ;)
napr.
kategoria newbies ::
Ubuntu, Mandriva, Suse ...
kategoria intermediate ::
Slackware, Gentoo, Arch ...
a potom v expert ? :D
BFU
ADVANCET
GURU
BFU
ADVANCED
GURU
VLASTNA
zname distra
Ved tu je len minimum, uplny zlomok distribucii ktore existuju :]
Ja som si presiel cestou Suse -> Mandrake -> Fedora Core -> Gentoo (trochu dlhsia zastavka lebo sa to dlhsie kompilovalo ako som to pouzival) -> Debian (a dalej ma uz ani nehne - mal som bootnute odvtedy este (K)Ubuntu live CD; mozno smerom k BSD este niekedy) a poviem ze testovat distra by sa mi nechcelo. Aj tak vacsina veci je rovnaka, hlavnych rozdielov je par.
Ja som presiel cestou Ubuntu -> Arch viac som testovat nepotreboval. Ale do buducna by som mozno chcel vyskusat Gentoo a *BSD
btw trend linuxovskych distribucii sa rozrasta neuveritelnou rychlostou, takze, dal si si tazku ulohu....MISSION IMPOSSIBLE na to ze to bude testovat iba 1 clovek
Drz sa a prekvap nas do buducna ;)
- zobrat aktualny rebricek na DW, rozumny interval je za posledny 1 mesiac
- zverejnit "snapshoot" tohoto rebricka
- a zobrat cca prvych 30 disrtibucii a testovat tie
Pripadne to cislo 30, este trocha preriedit
Nemôžem napríklad objektívne hodnotiť nejaké "zdrojákové" distro (napr. Gentoo, Slackware), keď som ho nikdy predtým neskúšal, nemám na to procák, čas. Raz ho vyskúšam a vymažem potom disk? Naopak používam Ubuntu, stále budem "vyzdvihovať" distrá, ktoré používajú Debian balíky a Apt.
pokial to budes brat vazne, tak ziskas skusenosti s roznymi zvyklostami roznych distribucii a sposobom prace s roznymi package managermi. na druhu stranu to su ale veci, ktore ako skuseny pouzivatel mozes pobrat za velmi kratky cas - takze to pre teba velky zmysel nema.
je mnoho veci, ktore ludia robia a okoliu to pripada nezmyselne pretoze nevidia, ze im to da iste skusenosti ci znalosti. bohuzial v tomto pripade take nieco nevidim. urcite najdes aj nieco uzitocnejsie, comu by si mohol venovat cas
No ale okej, dufam ze nam prinesies vela novych poznatkov, postrehov, vylepseni a tak.
Tesim sa
a spapala ju vsecicku, bo korenin tam nahadzala,
co len v kutoch ponachadzala
a hlavka sa jej pretocila do nemoty...
no nie az tak, ako tebe z lingulasa (ak sa na to podujmes)...