Otazka na skutocnych debainistov
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
ak mam pomale/ziadne/nespolahlive pripojenie na net tak riesenie debian na 3 DVD + zopar programov manualne skompilovanych v najnovsej verzii kvoli nejakej novej vlasnosti ktora sa v starej verzii nenachadza je podla mna uplne najlepsie riesenie :-) ak si davame pozor a neinstalujeme takymto sposobom vela zbytocnosti, pouzivame checkinstall... tak sa to da dost dobre zvladat :-) ja by som tiez rad mal aj napr. gentoo ale pre mna je to _nedosiahnutelne_ lebo pri mojich podmienkach sa gentoo _nikdy_ neoplati instalovat (na 3 DVD je uz predsa len viac softveru nez na 1 CD).
ale ak ma niekto kvalitne pripojenie na net tak toto moze len tazko pochopit :-) ale dobre je ze linux je o slobode kde sa kazdy moze rozhodnut co chce pouzivat a co mu najlepsie vyhovuje :-)
> nainstalovany do stable moze napr. rozhodit zavislosti a
> tak sa oplati radsej si ho skompilovat manualne.
miesanie vetiev nie je ani podporovane vyvojarmi, preto pouzijes backport alebo si spravis vlastny backport... a pokial to nejde bez vaznejsich zasahov do zavislosti, tak ti ani kompilacia obycajneho tarballu nepomoze.
A ešte ak nájdem a nainštalujem nejaký balíček.deb a neviem pre ktorú verziu Debiana je, tak mi to môže nejako poškodiť systém? Veď, napr. aj v *Ubuntu sa dajú inštalovať balíčky .deb (nie z repozitárov) a nemalo by to spôsobiť problém, ak ich občas nainštalujem aj keď nie sú primárne určené pre *Ubuntu, však?
Ja uvažujem tiež, že si trocha neskôr vyskúšam Debiana, tak by ma zaujímali také tie bežné veci...
btw: ináč sry, že som to dal sem, akoby som sa pýtal iba uid0a :)
pre balicek su dolezite spravne zavislosti, na verzii systemu nezalezi (je vlaste dana verziami programov a ich nazvami v repozitari).
A teda ak chcem nainštalovať novú verziu určitého programu, tak si musím stiahnuť buď zdrojáky alebo skúsiť dostupný .deb balíček niekde na nete (a risknúť, či to nerozhodí závislosti, t.j. niečo podobné ako pri inštalovaní tohto balíčka v *Ubuntu).
Dúfam, že som to pochopil správne...thx
jediny cisty sposob bude backport (z testingu).
to ze je to stable (stabilne vydanie) zamena ze system je odladeny, ale aj to ze verzie programov v nom sa uz nemenia.