OpenSolaris
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
1. je to system ktory je urceny pre vykonne pocitace.. mozno sa nevyjadrujem spravne skor povedane pre pocitace so specifickou kombinaciou hardveru.. ktora je podporovana.. ja mam Celeron 2,6ghz dosku s Via pm880 chipsetom a via rhine a realtek sietovkami. bol som prekvapeny ze Nexenta nabehla.. ovsem!
bod 2. botovanie je strasne pomale vypisuje nejake cudne hlasky a kody...
3. hardver ktory mam teda via chipset nebol problem.. isly sietovky a tiez aj zvukovka bez problemov.. kartu Geforce4 mx440 tiez naslo.. ale hodilo nejaky blby rezim 640x480.... takze neviem..
4. Nexenta je v podstate ubuntu.. teda ma gnome a je pekne nastavene.. ovsem mozno je to tym ze som spustal system ako live a nie nainstalovane ale odozvy boli dost pomale ak som.. inac je system dost svizny.. predpokladam ze solaris ma iny sposob manazmentu pamete pretoze si ukrojil dost vela ovsem vytazenie procesora bolo cudne male takze mozno ma ine mechanizmy a musim povedat ze pri vecsej zatazi znesie viac ale treba vela ramky... ja som mal 750mb ddr, ..
co dodat... mne viac k srdcu prilnul Linux a tiez oblubujem FreeBSD.. FreeBSD ma uz vo vetve CURRENT prepracovany manazment pamete a tiez podporu ZFS ktory je prave vymozenostou solarisu.
treba skusit ale radsej ak hladas nieco zaujimave skus BSD....
Ake su hlavne rozdiely medzi BSD a Linuxom (nemam na mysli licencie)? Budem musiet urobit dalsi server. Mna stale laka Gentoo, ale jeho instalacia je namahava (napriklad kompilacia jadra). Som odchovany na Debiane a ubuntu a tie deb balicky by mi asi fest chybali :-D.
Apache, MySQL, iptables a spol. je v kazdej distribucii. Rozdiel kompilovana-nekompilovana je IMO nepodstatny. Skor na serveri zavazi 32b vs. 64b