este raz ferquency scaling

Sekcia: Hardware a Drivery 24.06.2007 | 00:11
xxxx   Návštevník
prave som sa docital (sorry, ze az teraz - vid. predch. tema) ze moj sempron ma k dispozicii len dva frekvencne 'stupne'. koli tomu (?) mi asi nesiel zaviest modul cpu drivera powernow_k8... je, prosim, nejaka moznost, ako sa pohybovat aspon v ramci tychto dvoch hladin? (v info k cpu mam udaj stepping 2 - predpokladam, ze to znamena dve pracovne freq. urovne...) dik...
    • Re: este raz ferquency scaling 24.06.2007 | 00:17
      Avatar uid0 Debian  Používateľ
      je to nieco uplne ine,
      http://en.wikipedia.org/wiki/Stepping_(version_numbers)

      acpi_cpufreq to nahodou neobsluzi? dnes uz to dokonca nahradilo speedstep-centrino
      Debian. apt-get into it…
    • Re: este raz ferquency scaling 24.06.2007 | 00:18
      Avatar srigi   Používateľ
      Zmylil si si pojmy. Stepping je nieco ako revizia cipu. Skus napr. tento link pre pochopenie.
    • Re: este raz ferquency scaling 24.06.2007 | 00:21
      Avatar srigi   Používateľ
      Tento chlapik to vyriesil, skus.
      • Re: este raz ferquency scaling 24.06.2007 | 13:23
        Johny   Návštevník
        Ahoj, mohol by si prosim vysvetlit ten predchadzajuci odkaz?

        Mam AMD Athlon 64 3000+ a ten má tiež iba dva frekvencie, na ktorých beží (1GHz a 2GHz). Ja som si uvedomil, že v kuse beží iba na 1GHz. A Scaling samozrejme nefunguje so žiadnymi nástrojmi, ktoré som našiel na fórach (powernod, ...). Skúšal som aj utility pre linux na oficialnej amd stranke, ale ani tie nesli.

        Mam Ubuntu Feisty s distribucnym jadrom. Docital som sa na nete, ze o tomto bugu sa vie, len neviem, kedy ho opravia aj v aktualizaciach :'(

        Jedine co chcem, je dostat frekvenciu svojho procesora na 2GHz tak, ako to ma byt. Vdaka.
        • Re: este raz ferquency scaling 24.06.2007 | 15:29
          Avatar srigi   Používateľ
          Vo vedlajsom drede chalani pisali, ze maju tento error:
          FATAL: Error inserting powernow_k7 
          (/lib/modules/2.6.20-16-generic/kernel/arch/i386/kernel/cpu/cpufreq/powernow-k7.ko): No such device
          No a tak treba skusit
          I had to add the appropriate driver to /etc/cpuspeed 
          • Re: este raz ferquency scaling 24.06.2007 | 21:23
            Johny   Návštevník
            Tak to vysvetlim. V tomto som zaciatocnik a naozaj netusim, ako pridat ten driver... v /etc/ nemam priecinok cpuspeed.

            Trosku som hladal na nete, ale fakt netusim. Dokonca som nasiel aj ovladac od AMD s popisom a bolo tam spomenute, ze treba prekompilovat jadro. v zivote som to nerobil a vyzera to dost hrozostrasne. Neda sa to nejako jednoducho? Hladal som o tom aj oficialne info, ale nenasiel som :-(
            • Re: este raz ferquency scaling 25.06.2007 | 09:47
              Avatar srigi   Používateľ
              nj, takze to bude asi patch na kernel. Neostava nic ine len si ten kernel skompilovat.

              Ak si schopny v anglictine, tak si precitaj 3,4 a 5-tu kapitolu tejto PDF knizky.
    • Re: este raz ferquency scaling 24.06.2007 | 17:30
      xxxx   Návštevník
      dikes vsetkym, vecer budem skusat...
      • Re: este raz ferquency scaling 02.07.2007 | 23:20
        Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
        Nijak v podstate nenadväzujem na predchádzajúce príspevky, ale týka sa to fequency scalingu, tak som to sem napísal, keďže som nechcel otvárať novú tému.

        Počas mojej práce na notebooku systém aj niekoľko dní nevypínam, len hibernujem, aby sa rýchlejšie rozbehol. Naraz som zbadal, že teplota procesora stúpla na 69 stupňov. Vždy pritom bývala okolo 49 - 50. (Vo windowse je normál okolo 36 ale o tom potom) Pozrel som sa do katalógového listu 90 nm procesorov Celeron a ukľudnil ma údaj, že vydržia 125 stupňov. Normálny dovolený pracovný rozsah je -40 až 85 stupňov (ten spodný extrém síce nechápem ale nevadí). Začal som pátrať po príčine a zistil som, že merák frekvencie ukazuje stále najvyššiu hodnotu (1460 MHz). Inak býa zvykom, že sa frekvencia dynamicky mení až pod 200 MHz. Výpis laptop_mode vydal : [root@xxx]# laptop_mode
        Laptop mode enabled, not active [unchanged].

        Z čoho som pochopil, že mi nebeží laptop mode. Urobil som teda korektný reštart, po ktorom nabehol frequency scaling - merák začal ukazovať premenlivú frekvenciu a teplota začala klesať.
        Keďže som nenapraviteľný paranoik, zadal som do konzoly zase laptop_mode a prekvapujúco výpis bol taký istý : [root@xxx]# laptop_mode
        Laptop mode enabled, not active [unchanged].

        Z čoho vyplýva, že nie je aktívny laptop_mode. Možno je to tým, že teraz nebežím na batériu, neviem.

        V každom prípade použitím frequency scalingu sa podarilo znížiť teplotu procesora z 69 na teraz 55 stupňov, pri behu na baterku aj menej - tých 49 - 50.
        Teda frequency scaling je nesmierne doležitý na použitie v notebookoch a bez tejto funkcie sa vlastne OS nedá na notebooku použiť. Pri daných aerodynamických parametroch prúdenia chladiaceho vzduchu a v danom rozsahu teplot konštantnom koeficiente prechodu tepla sa tok odpadového tepla z procesora znížil pri teplote okolia (chladiaceho vzduchu)25 stupňov o približne 50% !!! To je dosť, keď si uvedomíme, že toto teplo je dodávané batériou. To znamená o 50% menšiu spotrebu so zapnutým frequency scalingom a o 50% vyššiu výdrž prevádzky na batérie.
        "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>