aké jadro mám dať ?

Sekcia: Konfigurácia 07.07.2007 | 00:32
Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
Mám trochu zmenené distribučné jadro 2.6.17-5 mdv (zmenený je iba jeden modul), ale chcel by som dať nejaké novšie kvoli úspore energie. Aspoň 2.6.21.5 . Pre mandrivu však takéto distribučné jadro nieje, tak som stiahol zdrojáky všeobecného jadra, nakonfiguroval som voľby, ktoré sa mi zdali potrebné (riadil som sa z 90% intuíciou a z 9% odporúčaním programu powertop a z 1% náhodným výberom :-)

Jadro som skompiloval, zapísal do zavádzača, skúsil som nabootovať, ale ono to krachlo - nenabootovalo, odzačiatku tam bolo iné rozlíšenie displeja, proste nič moc.

Preto sa chcem spýtať, či je vhodnejšie použiť update mojho starého jadra 2.6.17.5 mdv pomocou patchov z jednej verzie na nasledujúcu, až po 2.6.21, alebo sa mám babrať s tým čo som stiahol ? Keď urobím update pomocou patchov, bude to ešte mať vlastnosti a prednosti distribučného jadra ?
"Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
    • Re: aké jadro mám dať ? 07.07.2007 | 00:45
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      jednoznacne vanila (vseobecne ako ho nazyvas) jadro. patchovanie ti nebude fungovat, pretoze patche su vydavane pre vanila jadro, a nebudu aplikovatelne na tvoje distribucne. musis sa pohrat s konfiguraciou jadra. inak to nejde
      • Re: aké jadro mám dať ? 07.07.2007 | 01:14
        Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
        OK, asi to budem musieť tak spraviť

        Inak aký je rozdiel medzi distribučným a vanilla jadrom ? Je to le v nastaveniach, alebo aj v ovládačoch a tak. Ide totiž o to, či nemá moje distribučné jadro niečo potrebné, čo by vanilla jadro nemalo. Okrem toho či sa dá nejak použiť časť mojho existujúceho .config v novom jadre, aby som nemusel všetky voľby nastavovať ?
        "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
        • Re: aké jadro mám dať ? 07.07.2007 | 01:50
          Avatar borg Fedora  Administrátor
          distribucne jadra maju v sebe rozne patche, ktore sa nedostanu/nedostali do vanila jadra, teda dodavaju nejake nove funkcie pre jadro
        • Re: aké jadro mám dať ? 12.07.2007 | 20:34
          Avatar bananomet Gentoo  Používateľ
          >>Okrem toho či sa dá nejak použiť časť mojho existujúceho .config v novom jadre, aby som nemusel všetky voľby nastavovať ?

          skopiruj .config do adresara s novym jadrom a make oldconfig
          aktualne veci ponecha, na nove sa obvykle spyta. ale samozrejme je po tomto prikaze treba rucne prekontrolovat ci vsetko sedi ako ma
          • Re: aké jadro mám dať ? 13.07.2007 | 01:08
            Avatar srigi   Používateľ
            ehmm, skopirovanie configu z beziaceho (distrib.) jadra nie je celkom tip-top, prave kvoli tym patchom, moze to pokaslat nastavenie vanilla jadra.

            mam dva typy ako rozchodit vanilla jadro:

            1. vygeneruj default config pre danu verziu. Toto sa pise v jednej knizke o kerneli o tejto defaultnej konfiguracii.
            Every kernel version comes with a “default” kernel configuration. This configuration
            is loosely based on the defaults that the kernel maintainer of that architecture
            feels are the best options to be used.
            make defconfig
            2. zisti potrebne moduly pre podporu tvojeho HW. Na beziacom (distrib.) jadre spusti tento skript
            #!/bin/sh
            #
            # Find all modules and drivers for a given class device.
            #
            if [ $# != "1" ] ; then
            echo
            echo "Script to display the drivers and modules for a specified sysfs
            class device"
            echo "usage: $0 <CLASS_NAME>"
            echo
            echo "example usage:"
            echo " $0 sda"
            echo "Will show all drivers and modules for the sda block device."
            echo
            exit 1
            fi
            DEV=$1
            if test -e "$1"; then
            DEVPATH=$1
            else
            # find sysfs device directory for device
            DEVPATH=$(find /sys/class -name "$1" | head -1)
            test -z "$DEVPATH" && DEVPATH=$(find /sys/block -name "$1" | head -1)
            test -z "$DEVPATH" && DEVPATH=$(find /sys/bus -name "$1" | head -1)
            if ! test -e "$DEVPATH"; then
            echo "no device found"
            exit 1
            fi
            fi
            echo "looking at sysfs device: $DEVPATH"
            if test -L "$DEVPATH"; then
            # resolve class device link to device directory
            DEVPATH=$(readlink -f $DEVPATH)
            echo "resolve link to: $DEVPATH"
            fi
            if test -d "$DEVPATH"; then
            # resolve old-style "device" link to the parent device
            PARENT="$DEVPATH";
            while test "$PARENT" != "/"; do
            if test -L "$PARENT/device"; then
            DEVPATH=$(readlink -f $PARENT/device)
            echo "follow 'device' link to parent: $DEVPATH"
            break
            fi
            PARENT=$(dirname $PARENT)
            done
            fi
            while test "$DEVPATH" != "/"; do
            DRIVERPATH=
            DRIVER=
            MODULEPATH=
            MODULE=
            if test -e $DEVPATH/driver; then
            DRIVERPATH=$(readlink -f $DEVPATH/driver)
            DRIVER=$(basename $DRIVERPATH)
            echo -n "found driver: $DRIVER"
            if test -e $DRIVERPATH/module; then
            MODULEPATH=$(readlink -f $DRIVERPATH/module)
            MODULE=$(basename $MODULEPATH)
            echo -n " from module: $MODULE"
            fi
            echo
            fi
            DEVPATH=$(dirname $DEVPATH)
            done
            vsetky mozne HW triedy si zisti prejdenim adresara /sys/class/. Na distribucnom jadre krasne uvidis aky HW to jadro rozbehalo a ake moduly k tomu potrebuje.

            • Re: aké jadro mám dať ? 13.07.2007 | 13:25
              Avatar bananomet Gentoo  Používateľ
              >>ehmm, skopirovanie configu z beziaceho (distrib.) jadra nie je celkom tip-top, prave kvoli tym patchom, moze to pokaslat nastavenie vanilla jadra.

              prave preto to treba potom este rucne prebehnut. v kazdom pripade nove jadro ti zo stareho .config nezoberie nic, co nepozna. ono je to dost rychla metoda ked sa cloveku nechce vytukavat vsetky tie blbosti napr. alsa a podobne. potom rychla kontrola v menuconfigu a musi to slapat ;]