instal .tar balickov

Sekcia: Ostatné 10.05.2005 | 17:54
d   Návštevník
zdravim, mam problem s instalacoiu .tar balickov. potom co ich rozbalim (ark- programom) tak otvorim klasicku shell konzolu (dole v liste pri "ponuke start"-mdk) a napisem # cd /adresa_suboru/ ....otvori sa mi subor... mam [login@user subor]# make nenapise mi nic, alebo nejake chybove hlaseni, ze mam pozriet --help ked nenapise nic tak skusam # make install a napise mi, ze prikaz install ma malo parametrov a ze mam skusit --help. mozte mi pomoct, ze kde robim chybu??? p.s: este nikdy sa mi nepodarilo mat na zaciatku v konzole $.... dakujem
    • Re: instal .tar balickov 04.05.2005 | 00:33
      otrek   Návštevník
      caf, neviem sice o com si pisal, ale napisem ti sem ako sa to robi: ak mas balik.tar.gz potom v prikazovom riadku musis dat: tar -xvzf balik.tar.gz potom sa ti rozbali. Vojdes do adresara, ktory sa ti vytvoril pri rozbaleni a to: cd balik das skonfigurovat ./configure ked to prebehne, das make zas ked to prebehne bez chyb make install a program mas nainstalovany. Staci???? otrek
      • Re: Re: instal .tar balickov 04.05.2005 | 09:26
        jiriczech   Návštevník
        Jeste jeden detail: pouze make install v tomto pripade vyzaduje rootovska prava...
        • Re: Re: Re: instal .tar balickov 04.05.2005 | 18:36
          d   Návštevník
          skusal som to takto, ale prikaz make ani make install mi nefunguju. a ani rozbalovanie suborov cez konzolu (len cez program ark :( ) neexistuje nejaky program, ktory by umoznoval instalaciu tar balickov graficky??? nieco ako YAST pre rpm?? dakujem
          • Re: Re: Re: Re: instal .tar balickov 04.05.2005 | 20:27
            peter golis   Návštevník
            make nefunguje? rozballit subory nejde?? silne pochybujem ze nei je nainstalovane make alebo tar alebo gzip/libz. aku chybu to hadze?
            • Re: Re: Re: Re: Re: instal .tar balickov 04.05.2005 | 22:35
              d   Návštevník
              potom co zadar ./configure tak mi napise po par riadkoch cc.....no gcc...no no space to $make install on $Path alebo daco podobne....robi mi to s hocijakym suborom aj pod MDK 2005 LE aj pod SUSE 9.2 co s tyam???
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: instal .tar balickov 05.05.2005 | 09:10
                dusanp   Návštevník
                Žeby si nemal nainštalovaný kompilátor :-). Balík gcc.
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: instal .tar balickov 05.05.2005 | 11:16
                  d   Návštevník
                  a to sa neinstaluje standartne so systemom?? MDK 2005 LE. ale skusal som aj nahodit gcc-4.0.0 a pisalo rovnake veci :(....zacarovany kruh
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: instal .tar balick 05.05.2005 | 11:23
                    cobain   Návštevník
                    nevies pomoct s live dvd suse 9,3 ?? pisal si tam nieco a viac si sa k tomu nevratil
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: instal .tar ba 05.05.2005 | 11:47
                      d   Návštevník
                      nie popravde som to uz neskusal. nainstaloval som si MDK, ale live suse 9.3 mi islo bez problemov....ak sa pytas na toto. mozno to dnes poobede skusim napis aky mas ty problem s live verziou, mozno ti pomozem (ak budem vediet :))
                      • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: instal .ta 05.05.2005 | 11:59
                        cobain   Návštevník
                        vlozim dvd restartnem pc vyberiem prvy krok popripade necham ubehnut tych par sec. a zacne sa inicializacia HW no tam to zatuhne pri nejakej pamati hned ti napisem presne proces pri akom to ostane stat
                        • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: instal 05.05.2005 | 12:03
                          cobain   Návštevník
                          out of memory: killed process 635 (hotplugeventrec). cislo a popis v zatvorke sa menia inac mam tio v diskusii na portal.suse.cz a tam live 9,3
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: instal .tar balick 05.05.2005 | 17:40
                    peter golis   Návštevník
                    gcc 4.0 pre MDK 2005 LE? 2005 uz bola mandriva (mandrake+connectiva), nie mdk. a to ze gcc 4.0 sa neda nainstalovat, neverim. urpmi gcc
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: instal .tar ba 05.05.2005 | 18:15
                      d   Návštevník
                      jaaaj ty inteligent nechytaj ma za slovicka :) mam ten OS doma. ako inac mam vyriesit ten problem?? najskor aby som vobec mohol nainstalit nejaky tar soft potrebujem cc a gcc (alebo nejaky c prekladac do lnx) ale gcc nemozem nainstalit, lebovyzaduje gcc :) ....nemam slov. btw uz sa niekomu daco podobne stalo ?? lebo mne to pride divne, ze ked som nainstaloval system default a nemam tam take programy...inac urpmi gcc nezadam, lebo prave tymito tar balickami sa snazim rozchodit modem.....SALENY SVET ... :-/
                      • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: instal .ta 05.05.2005 | 21:36
                        peter golis   Návštevník
                        ako si nechapem preco by mal balicek gcc vyzadovat gcc. jediny pripad je ked si clovek chce prekompilovat kompilator. vtedy musi mat kompilator nainstalovany. preto: urpmi gcc a clovek bude mat nainstalovanu kompilator. skompilovat kompilator bez kompilatoru sa neda. PS.: zazil som podobne hovadiny. chcel som si stahovat postu z internetu ked sa pripojim cez modem. isiel som si nahodit fetchmail. ten vyzadoval procmail. ten bol sucastou sendmailu. a sendmail bol prelozeny s podporou mysql (koli virtualnym uzivatelom). takze ked som si chcel stiahnut postu, potreboval som 120M zbytocnych balikov (fetchmail s procmailom mali menej ako 1Mb, ten druhy som mal koli automatickemu triedeniu posty) vratane databazy a postoveho klienta. mal som disk o velkosti 1,5G. os bol redhat 7-nieco.
                        • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: instal 05.05.2005 | 21:49
                          d   Návštevník
                          :)) si ma pobavil. ved ti vravim, ze sa snazim rozchoodit modem :)) nemozem pouzit urpmi gcc ;) vyriesil som to dodatocnym instalom gcc rpm balicka z cdcka. ale aj tak to nejede :((( furt mi hadze toto (inak teraz musim byt vo wine :P...nebite ma) momentalne install karamby...vsjo ok, ale toto checking for X... configure: error: Can't find X includes. Please check your installation and add the correct paths! [diablik@localhost karamba-0.17]$ stale sa mi vyhadzuju chybove hlasenia ze a) nieco mi chyba...gcc napr b) cant make on $Path abo daco take....uz mi z toho sibe....ved ja chcem len rozchodit blby net, nech kludne fungujem (inak nechapte ma zle s MDK/linuxom som zatial spokojny)
                          • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: in 05.05.2005 | 21:56
                            peter golis   Návštevník
                            (04.05.2005 20:35) si sa stazoval ze nemas gcc, udvtedy si nevravel ze si si ho instaloval a ani sa nevyskyta nova chyba. co sa tyka x-includes, tak tie su sucastou -devel balickov. bud je to x-devel, alebo x-lib-devel (alebo tak nejak). clovek, ktory sa snazi robit vyvojarske veci (a kompilacia tam patri) potrebuje vyvojarske balicky. PS.: a hlasky nieco alebo daco take si vytlac na papier a vytapetuj si s nimi. pokial ich nezverejnis, nikto nebude vediet aka chyba tam nastala a ako sa to da osetrit.
                            • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 05.05.2005 | 22:27
                              d   Návštevník
                              hmmm...ale ako ich mam nahodit sem?? ja netusim ktore su tie dolezite?? ved aj pri mplayeri mi to vypisovalo neuveritelne dlhy "dokument" v konzole?? ani sa to vsetko nepomestilo do pamate... a netusis ktore devel balicky by mohli obsahovat ten "moj" X- include?? btw: toto instalovanie SW je uplne hrozne..preco nemozu byt balicky postavene tak aby boli sebestacne?? aby boli skompilovane tak aby si na tom ktorom systeme ich spustil bez problemov....
                              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 05.05.2005 | 22:54
                                Descartes   Návštevník
                                Balicky obsahuju zavislosti preto, aby boli co najmensie. Keby ti kazdy bailcek obsahoval napr. to x-devel, tak by si ho mal asi v 120balickoch, ktore potrebujes... cize asi tak.. tie tvoje devel balicky.. na CD si najdi vsetko, co je *-devel.rpm a nainstaluj. Inac podla mna ten x-devel by mohol byt v xorg-x11-devel alebo XFree86-devel. Skus pohladat... :)
                                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 05.05.2005 | 23:15
                                  d   Návštevník
                                  osobne si myslim, ze by bolo fajn, keby SW obsahoval aj ten devel, YAST by si uz urcil, ktory podbalicek by sa nainstalil a ktory nie...chapes?? vzdy by sa nainstalovalo iba to co potrebujes...
                                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 06.05.2005 | 14:06
                                    peter golis   Návštevník
                                    ano, tak to je. keby si instaloval mplayer alebo hocico ine cez spravcu balickov, tak si k tomu doinstaluje vsetko potrebne. ale ty to neinstalujes cez spravcu balickov, ty si to prekladas ako vyvojar. a to je pre neznaleho cesta do pekiel.
                                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re 06.05.2005 | 17:42
                                      d   Návštevník
                                      tiez tym nie som velmi nadseny, ale nemam inu moznost.musim mat tie tar balicky... inu niekto z kosic ktory by bol ochotny rozchodit mi modem+ ostatny HW, ktory nefunguje na mojom PC nech napise tu. seriozne. za financnu odmenu. dakujem.
                        • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: instal 10.05.2005 | 17:54
                          Radeon   Návštevník
                          Malo som ten isty problem .......... musis najst na nete rpm balicek gcc a potom ho nainstalovat a pojde to ....... lebo z install cdcka sa nainstaluje gcc 2,96 a ten nechcu programy podporovat....