zaujímavý fontík

Sekcia: Ostatné 14.07.2007 | 12:32
Martin   Návštevník
Na Wikipédii som našiel zaujímavú tému s ešte zaujímavejším fontom. Nevedel by mi niekto schopný zistiť, ako sa dá získať tento podarený fontík? Ja na to nemám potrebné duševné schopnosti :))) (alebo som lenivý?)

http://cu.wikipedia.org/wiki/Главьна_страница
    • Re: zaujímavý fontík 14.07.2007 | 12:37
      SotN   Návštevník
      aky font ved to je rusky jazyk
      • Re: zaujímavý fontík 14.07.2007 | 13:08
        Avatar Pavel Q4OS, DistroWatch  Administrátor
        Je to azbuka, ale nie ruština, niektoré znaky nepoužívajú.
    • Re: zaujímavý fontík 14.07.2007 | 13:04
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
      Nech žije podpora unicode ;)
      • Re: zaujímavý fontík 14.07.2007 | 13:12
        SotN   Návštevník
        no tak azbuka hadam ste to pochopily hned nie
    • Re: zaujímavý fontík 14.07.2007 | 13:19
      Martin   Návštevník
      Pozor, to nie je azbuka, ale jej predchodca, origináliš veľkomoravska cyrilika, ešte aj s nosovými hláskami a jermi. Niektoré znaky sa mi však pri prezeraní tej stránky nezobrazujú, mám miesto nich len štvorčeky.

      Hlaholiku som už našiel, nainštaloval a môžem ňou písať :)
      • Re: zaujímavý fontík 14.07.2007 | 14:04
        Martin   Návštevník
        Tu je odkaz, z ktorého sa dajú stiahnuť dva fonty pre hlaholiku:

        http://pepa.sa.sweb.cz/hlaholice.htm

        Môžete si ju potom nahodiť napríklad do názvov súborov, do Panelu nástrojov, na Plochu a všelikde inde a potom sledovať reakcie tých, ktorí budú chcieť použiť váš počítač.
        Želám príjemnú zábavu :)
      • Re: zaujímavý fontík 14.07.2007 | 16:29
        :-)   Návštevník
        skus niekde dat screenshot aby bolo jasne co sa ti zobrazuje zle a lepsie by sa dalo zistit ktory presne font tam chyba
        • Re: zaujímavý fontík 14.07.2007 | 17:42
          Martin   Návštevník
          To asi bude problémik, nie som natoľko skúsený. Ale sa mi zdá, že najlepšie mi tú stránky zobrazuje Opera.

          Už som si aj nejaký font nainštaloval, stačilo cez český google vygoogliť "fonty" a "cyrilice". My aj v tomto mierne zaostávame a priživujeme sa na bratoch Čechoch :)
          • Re: zaujímavý fontík 14.07.2007 | 18:42
            Martin   Návštevník
            Porovnanám stránky v Konquerore, vo Firefoxe a v Opere som sa dopátral k tým znakom, ktoré mi Konqueror zobrazí len ako štvorčeky. ostatné prehliadače ich zobrazia normálne.
            Na stránke je aj odkaz, kde sa dajú stiahnuť tie fonty, ale je to binárka.

            A tiež by ma zajujímalo, ako sa to dá nastaviť priamo do klávesnice. Cez "Ovládacie centrum" si ľahko nahodím našu, českú, ruskú, US, nemeckú, ale neviem nájsť spôsob, ako by som si priamo na klávesnici nastavil tieto "exotické" písma.
      • Re: zaujímavý fontík 14.07.2007 | 17:16
        driller   Návštevník
        a co to je za jazyk? rustina ani ukrajincina to nie je, bielorustina tiez nie... nieco z balkanu? (CU je sice Kuba, ale mam silne pochybnosti ze to ma nieco spolocne s Kubou)
        • Re: zaujímavý fontík 14.07.2007 | 17:44
          Martin   Návštevník
          To je slovienčina (jazyk z čias Veľkej Moravy), v súčasnosti sa na odlíšenie od dnešnej slovenčiny označuje ako "staroslovienčina". Zopár fanatikov si dalo tú robotu, že ho oživili a začali v ňom tvoriť stránky do Wikipedie.
          Moja úcta...
          • Re: zaujímavý fontík 14.07.2007 | 19:42
            Avatar hramat Arch + Openbox  Používateľ
            no tak skus napisat priamo tvorcom tej wiki stranky alebo pepa.sa.sweb.cz/hlaholice.htm (Josef Satanek) snad ti s tym bude vediet pomoct.

            inac stvrta zalozka vo wikipedii je historia a mas tam aj mena tvorcov, odtial by si sa mohol na niekoho z nich dopatrat
            • Re: zaujímavý fontík 14.07.2007 | 20:00
              Martin   Návštevník
              Už som ju našiel, aj keď s iným rezom. Ujo Google mi pomohol.
              • Re: zaujímavý fontík 15.07.2007 | 19:06
                :-)   Návštevník
                mozes sem dat prosim link? aby aj ini vedeli
                • Re: zaujímavý fontík 15.07.2007 | 22:13
                  Martin   Návštevník
                  Tu je odkaz, je to font kiril.ttf. Občas to mierne blbne pri inštalácii, ale dá sa použiť v textových editoroch. Ale načo to komu bude... Možno ako zábavka a na ohúrenie známych :)

                  Výslovnosť a prepis do latinky je v tom linku na začiatku topiku.

                  http://fonts.improvement.ru/fontslib/fontslib.htm

                  alebo vygoogliť kiril.ttf
                  • Re: zaujímavý fontík 15.07.2007 | 22:25
                    Martin   Návštevník
                    Doplním ešte, že kto chce prepis do latinky najlepšie urobí, keď si ho vygoogli, stačí zadať hľadanie slova cyrilika alebo (českyň cyrilice.
                    V tom linku sa treba trochu pohrabať a nájsť tam niečo ako "Словеньскъ езыкъ" (číta sa to slověnskъ jenzyk, s nosovkou ako v poľštine).
    • Re: zaujímavý fontík 16.07.2007 | 00:20
      Avatar Martin Smatana Mandriva 2008  Používateľ
      Aby som ušetril hľadanie - kto naozaj, ale naozaj chce tú hlaholiku a cyriliku, nech mi napíše správu (email v profile) s predmetom "fonty", pošlem .ttf (tie, čo mám, sú sú Open Source, GPL) a png-obrázok s prepisom do latinky.
      Som také malé a hlúpe linuxácke embryo, ale rastiem a vyvíjam sa. Len prečo tak pomaly...
      • Re: zaujímavý fontík 16.07.2007 | 01:21
        :-)   Návštevník
        to je taky problem napisat sem do fora ich nazov alebo dat link kde si ich nasiel?. ak si niekto bude prezerat toto forum o 2-3 roky tak ty uz tie fonty mozno nebudes mat,... ked sem das info tak to bude dostupne (resp. si ich niekto bude moct vyhladat) bez ohladu na to ci ty budes k dispozicii alebo nie, napr. aj o 02.00 hod v noci :-)
        • Re: zaujímavý fontík 16.07.2007 | 01:51
          Martin   Návštevník
          Odkazy na príslušné stránky som už uviedol, aj keď nie HTML, tie ešte neviem robiť, zvyšok ujo Google. Inšô neporadím. A aj tak si nemyslím, že by sa našinec tak dral za hlaholikou :)
          • Re: zaujímavý fontík 16.07.2007 | 02:06
            Martin   Návštevník
            Aby kolega :-) nefrflal, tak tu som sa pokúsil vytvoriť príslušný odkaz:
            hlaholika
            • Re: zaujímavý fontík 16.07.2007 | 19:45
              :-)   Návštevník
              vdaka (myslel som ze este mas nejaky dalsi font tak preto som pisal nech das link; takze sorry :-)
              • Re: zaujímavý fontík 16.07.2007 | 21:16
                Martin   Návštevník
                Poradíš si s touto binárkou? Mal byto byť font - cyrilika, ale je možné, že je určená len pre Okná, ja som zatiaľ neprišiel na to, ako inštalovať takúto divočinu.
                A dokonca je možné, že to je priamo nastavenie klávesnice, čo by sa tiež hodilo, aj keď len ako zaujímavosť alebo na prispievanie ho Wikipedie v staroslovienčine :)
                • Re: zaujímavý fontík 16.07.2007 | 21:19
                  Avatar uid0 Debian  Používateľ
                  to je 7zip archiv
                  Debian. apt-get into it…
                • Re: zaujímavý fontík 16.07.2007 | 21:24
                  Martin   Návštevník
                  A pre úplnosť - tu je niečo o jazyku z 9. storočia - staroslovienčine. Ale upozorňujem - mne sa všetky tie špeciálne znaky pre nosovky a iné zvuky zobrazujú len cez Operu. Vraj by to malo byť kódovanie Unicode-5.
                • Re: zaujímavý fontík 17.07.2007 | 05:03
                  :-)   Návštevník
                  archivy 7-zip mozno otvorit napr. tymto programom: http://www.7-zip.org/download.html
                • Re: zaujímavý fontík 17.07.2007 | 08:19
                  :-)   Návštevník
                  subor Vikidemia.7z rozbal do ~/.fonts odhlas sa a prihlas do grafickeho prostredia, vo firefoxe si ako predvoleny font nastav Vikidemia, restartuj firefox a stranka http://cu.wikipedia.org/ by sa ti mala zobrazit bez problemov
                  • Re: zaujímavý fontík 17.07.2007 | 19:50
                    :-)   Návštevník
                    trocha som to zle napisal - spravny postup je takyto:

                    na prehliadanie tej stranky je potrebne vyssiespomenute pismo Vikimedia (pre cyriliku) a pismo Kurilovica.ttf (pre hlaholiku)

                    pismo skopirujeme do adresara ~/.fonts a zadáme príkaz fc-cache ~/.fonts potom staci restartovat browser a bude sa to zobrazovat korektne :-) takymto sposobom sa instaluju pisma pre aktualneho pouzivatela (pre cely system sa instaluju pisma takisto ale zvycajne do /usr/share/fonts).

                    (netreba sa odhlasovat ani nic take ani nastavovat predvolene pisma vo firefoxe - to som v predchadzajucom prispevku domotal!)