zaujímavý fontík
http://cu.wikipedia.org/wiki/Главьна_страница
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ide o čiastkovú časť, ktorú riešia z dôvodu monopolného spravania sa v Appstore.
Zdroj: Európska Komisia
Bot využívaný na útoky proti mnohým štátnym inštitúciam v celej Európe dosiahol novú veľkosť.
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Hlaholiku som už našiel, nainštaloval a môžem ňou písať :)
http://pepa.sa.sweb.cz/hlaholice.htm
Môžete si ju potom nahodiť napríklad do názvov súborov, do Panelu nástrojov, na Plochu a všelikde inde a potom sledovať reakcie tých, ktorí budú chcieť použiť váš počítač.
Želám príjemnú zábavu :)
Už som si aj nejaký font nainštaloval, stačilo cez český google vygoogliť "fonty" a "cyrilice". My aj v tomto mierne zaostávame a priživujeme sa na bratoch Čechoch :)
Na stránke je aj odkaz, kde sa dajú stiahnuť tie fonty, ale je to binárka.
A tiež by ma zajujímalo, ako sa to dá nastaviť priamo do klávesnice. Cez "Ovládacie centrum" si ľahko nahodím našu, českú, ruskú, US, nemeckú, ale neviem nájsť spôsob, ako by som si priamo na klávesnici nastavil tieto "exotické" písma.
Moja úcta...
inac stvrta zalozka vo wikipedii je historia a mas tam aj mena tvorcov, odtial by si sa mohol na niekoho z nich dopatrat
Výslovnosť a prepis do latinky je v tom linku na začiatku topiku.
http://fonts.improvement.ru/fontslib/fontslib.htm
alebo vygoogliť kiril.ttf
V tom linku sa treba trochu pohrabať a nájsť tam niečo ako "Словеньскъ езыкъ" (číta sa to slověnskъ jenzyk, s nosovkou ako v poľštine).
hlaholika
A dokonca je možné, že to je priamo nastavenie klávesnice, čo by sa tiež hodilo, aj keď len ako zaujímavosť alebo na prispievanie ho Wikipedie v staroslovienčine :)
~/.fonts
odhlas sa a prihlas do grafickeho prostredia, vo firefoxe si ako predvoleny font nastav Vikidemia, restartuj firefox a stranka http://cu.wikipedia.org/ by sa ti mala zobrazit bez problemovna prehliadanie tej stranky je potrebne vyssiespomenute pismo Vikimedia (pre cyriliku) a pismo Kurilovica.ttf (pre hlaholiku)
pismo skopirujeme do adresara
~/.fonts
a zadáme príkazfc-cache ~/.fonts
potom staci restartovat browser a bude sa to zobrazovat korektne :-) takymto sposobom sa instaluju pisma pre aktualneho pouzivatela (pre cely system sa instaluju pisma takisto ale zvycajne do/usr/share/fonts
).(netreba sa odhlasovat ani nic take ani nastavovat predvolene pisma vo firefoxe - to som v predchadzajucom prispevku domotal!)