zle vlozena otazka...
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
BTW uid0, nie som z Tatier, ale z Oravy a denny rozdiel medzi BA a Oravou (TA3mi) moze byt aj 5-8°C. Clovek si na to navykne a potom dostava v BA soky z teploty.
powertop
, podvoltovanie CPU a hlavne ACPI eventy. Tie bohuzial nie su po nainstalovani pritomne a clovek si ich musi napisat sam (asi si pomozem rychlym installom Ubuntu alebo SuSE).Ale inak velmi doporucujem tuto distrib. Velmi svizny start, prehladne init skripty (na tu cistotu sa nechyta ani Slackware), velke mnozstvo balickov, velka komunita.
Super je AUR + ABS system, ktory kompiluje velmi kvalitne balicky (ziadny pochybny checkinstall).
Nevyhodou je, ze potrebujes siroku linku do netu. Ale kym neurobis prvy update, mozes vsetko natahat z CD, alebo si spravit lokalny repozitar (odporucam pred reinstallom).
ja mam zopar vlastnych, ak chces mozem niekam hodit. a k tomu si este prejdi config k laptop-mode-tools
Uz 3 roky som sa tulal po linuxovych distrach od Fedory cez Mandraku, Suse az pod Ubuntu ale Arch si ma fakt ziskal.
Teraz je to ako male dieta ktore ste si vychovali na svoju radost :-)
Este by ma zaujimalo co to tu pisete o tych acpi skriptoch a laptop-mode-tools. Nezalozite-me nejaku databazu znalosti o ArchLinuxe?
Ale CO2 pomaly meni teploty aj tu. Ide to hore kazdy rokom.
ČHMU
Celkovo z dlhodobeho hladiska pouzivania linuxu, som zaznamenal mensi narast jeho pouzivania vo svete ;) ae statistiku nemam..je to len odpozorovane.
A mne staci jedna zena/dievca ;) (pravda, je slovenka :) ).
aj mne by jedna stacila... lenze ktora? ktora? ked ich je tak vela...
dalsi kandidat na vymazanie
http://linuxos.sk/KnowledgeBase_show_entry/57/index.html