HDD poskodeny

Sekcia: Hardware a Drivery 20.07.2007 | 17:35
trolo   Návštevník
zdarec, kedysi davno som mal nahodeny Mandrake na 80GB disku, avsak kvoli stale vypadavajucej elektrike v budove som od disk prisiel bleeeee, mam vsak na nom cez 1GB fotiek,
podla mna je disk v poriadku len mu odisla elektronika alebo daco take, ked ho zapojim do PC
tak po zapnuti PC, zacne akoby nacitavat disk, vydava pritom stale taky rovnomerny hlasity zvuk akoby sa to snazil nacitat avsak nic sa nenacita, cize BIOS ho ani nerozpozna, tak ma napadlo ze mam druhy, presne taky isty disk, ze by som prelozil len tie kovove platnicky do toho druheho...
Je to Western Digital 80GB 7200rpm

Co myslite bude to fungovat?
Robil uz niekto nieco podobne?
Dakujem
    • Re: HDD poskodeny 20.07.2007 | 17:51
      Avatar Tommy Angelo   Používateľ
      HDD je je zapecateny. Cize ak ho tvoris, tak porusis vnutorny antivzduch a uz ti viac nepojde...otvaranim ho cisto odrovnas...
      • Re: HDD poskodeny 20.07.2007 | 18:13
        trolo   Návštevník
        to myslis vazne?
        ty kokso ak je to pravda, este ze som ho neotvoril...
        a preco mu tak vadi vzduch?
        • Re: HDD poskodeny 20.07.2007 | 18:31
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          disk nie je hracka. pozri sem:

          http://en.wikipedia.org/wiki/Hdd#Integrity
          Debian. apt-get into it…
      • Re: HDD poskodeny 14.07.2012 | 17:02
        mr.key   Návštevník
        ak si nevies rady s obnovou dat skus disk poslat do firmy http://www.datareco.sk
    • Re: HDD poskodeny 20.07.2007 | 18:44
      Avatar bananomet Gentoo  Používateľ
      zozen si disk s rovnakou elektronikou a vymen ich. potom si stiahni data co potrebujes a s diskom...no s tym uz rob co chces. nam tak odisiel disk na serveri a podarilo sa zachranit vsetok obsah
      • Re: HDD poskodeny 20.07.2007 | 18:57
        trolo   Návštevník
        no vsak to som chcel, ale ako mam vymenit elektroniku, ked disk nemozem otvorit?
    • Re: HDD poskodeny 20.07.2007 | 18:59
      WlaSaTy   Návštevník
      no, elektronika sa dá prehodiť jednoducho ale spojky z plošáku na motor a hlavy sú z igelitu a ľahko sa zničia. takže ak sú tie dáta cenné, tak si pozri profesionálne formy zaoberajúce sa záchranou dát a dohodni sa s nimi na cene. ak budú obidva disky presne identické (teda elektronika bude rovnaká - typ, výrobca, model, kapacita, ...), tak ti možno aj zľavia z ceny.

      PS.: Lenin hovoril zálohovať, zálohovať, zálohovať.
      • Re: HDD poskodeny 21.07.2007 | 00:39
        trolo   Návštevník
        jo jo, sak odvtedy uz zalohujem... :)


        aha takze staci zmontovat ten plosak dole a dobre zapojit ten igelit a malo by to teda slapat...som nevedel ze elektornika disku je len ten plosak na spodu...
        ale asi aj tak porozmyslam asi o dakej profi firme... vdaka za radu...
        este ze som to neotvoril uz by bolo po vzduchoprazdne ...
        • Re: HDD poskodeny 21.07.2007 | 00:41
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          vlastne tam nie je AFAIK vakuum, ale vzduch co sa tam dostane prechadza cez nejake filtre...
          Debian. apt-get into it…
          • Re: HDD poskodeny 21.07.2007 | 13:09
            Avatar srigi   Používateľ
            Je tam bezprasny vzduch, na HDD je dierka na vyrovnavanie tlaku, v HDD je rovnaky tlak ako v okolitom vzduchu.

            Vo vakuu by disk nemohol pracovat, lebo hlavicky plavaju na vzduchovom vankusi, par nm nad povrchom. Preto su take nebezpecne otrasy pre HDD.
            • Re: HDD poskodeny 21.07.2007 | 17:01
              Avatar Tommy Angelo   Používateľ
              tie hlavicky su jednak nadnasane vzduchovym vankusom a jednak pritlacane miniaturnymi kridielkami..podobny princip ako vo formule ;) tak sa udrziava vzdialenost
              • Re: HDD poskodeny 21.07.2007 | 20:10
                majo   Návštevník
                niet nad pasky do didaktiku
                • Re: HDD poskodeny 21.07.2007 | 20:12
                  Avatar uid0 Debian  Používateľ
                  no, bozska kapacita
                  Debian. apt-get into it…
                • Re: HDD poskodeny 21.07.2007 | 22:42
                  Avatar srigi   Používateľ
                  Tak pasky maju IMHO nizsiu zivotnost ako HDD. HDD po desiatich rokoch bude obsahovat neposkodene data.
                  U pasok vsak dochadza ku prekopirovaniu, jednotlive vrstvy sa vzajomne magneticky ovplyvnuju. Mozno to aj pocut, ked napr. udery basov pocut este skor ako pred skutocnym uderom (mam takto poskodene pasky doma).

                  • Re: HDD poskodeny 22.07.2007 | 15:37
                    WlaSaTy   Návštevník
                    Dá sa toto tvrdenie niečím doložiť, napríklad neodolnosťou spôsobu zápisu voči digitálnemu šumu? Myslím že také niečo majú aj najlacnejšie DATky, o iných ani nehovoriac.

                    PS.: ja som zabudol,ty hovoríš to analógových nahrávkach a tu sa spomínali digitálne nahrávky.
                    • Re: HDD poskodeny 22.07.2007 | 22:47
                      Avatar srigi   Používateľ
                      Pasky do didaktiku boli analogove, bola vyvinuta dokonca analogova ochrana, ktora branila kopirovaniu v GamaCopy. Nieco sa dalo obyst tusim v TFcopy, ale najspolahlivesie bolo spravit kopiu cez dvojca.

                      Pri didaktiku bol analogovy zaznam, pomocou AM modulacie. Preto urcite pasky z didaktiku neboli spolahlive, oproti HDD, urcite neporovnatelne.

                      Ale nove pasky to je urcite ina trieda, ked sa archivuju v trezoroch.
                      • Re: HDD poskodeny 22.07.2007 | 23:05
                        WlaSaTy   Návštevník
                        presnejšie povedané, dátové pásky sa používajú aj na archiváciu a uchovávajú sa aj v trezoroch. ale keď si už taký frajer do zálohovacích technológií, akú kapacitu má toto?:

                        • Re: HDD poskodeny 23.07.2007 | 13:24
                          Avatar srigi   Používateľ
                          Nie som ziadny frajer, len som odpovedal, ze paska z didaktiku nie je spolahliva. Ale odpoved je tam napisane.
                          • Re: HDD poskodeny 23.07.2007 | 14:48
                            WlaSaTy   Návštevník
                            pohodička, digitálny zápis má uvedené ochrany takže je vhodný aj na dlhodobú archiváciu :-)

                            PS.: tá odpoveď tam nie je napísaná, obidve vety končia otáznikom takže ani predajca to nevie ... holt, niekto sa asi vyhral keď vytvoril paskovu mechaniku pripojenú cez SCSI a schopnú práce s video páskami. Niečo podobné riešili v čase 8biťákov hard core machri ktorým bolo pár Kb z audio pásky málo, ale vtedy bolo SCSI ešte v plienkach :-)
                            • Re: HDD poskodeny 26.07.2007 | 10:45
                              Imro15   Návštevník
                              Raz som mal disk ktory sa nechcel rozbehnut, bolo pocut ze sa snazi rozbehnut, ale nieco ho nepusti. Vedel som ze po otvoreni sa znehodnoti. Ale len aby som z neho dostal data, otvoril som kryt a tam som povolil
                              taku nastavovaciu skrutku...a disk sa potom rozbehol, data sa dali z neho kopirovat.
                              Mam ho odlozeny dodnes.
    • Re: HDD poskodeny 26.07.2007 | 11:48
      Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
      Na FCHPT STU na analytike majú pokiaľ viem superčistú miestnosť - labák ultrastopovej analýzy, v takej by sa to dalo rozobrať, je tam filter vzduchu, navlečeš sa do obleku a mohlo by to ísť. :-)
      Inak skús vymeniť tú elektroniku. Ale musím povedať, že som rozoberal jeden starší SEGATE, no by som povedal veľmi starý 50 MB :-), aj po rozobratí a poskladaní išiel a čítal dáta. Ale s novým diskom by som to nerobil.
      "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
      • Re: HDD poskodeny 26.07.2007 | 13:26
        Avatar srigi   Používateľ
        >v takej by sa to dalo rozobrať, je tam filter vzduchu, navlečeš sa do obleku a mohlo by to ísť. :-)
        Nie je treba :-))) Tomu vravim bastlery.
        • Re: HDD poskodeny 26.07.2007 | 13:31
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          obcas sa oplati precitat az dokonca a aj ten napis malym cervenym pismom. dodrbanu foliu z platni neopravis nicim
          Debian. apt-get into it…
          • Re: HDD poskodeny 27.07.2007 | 10:33
            Avatar georw Ubuntu 12.04  Používateľ
            Srigi si robi srandu ocividne :)
            • Re: HDD poskodeny 27.07.2007 | 14:53
              Avatar uid0 Debian  Používateľ
              asi to nie je take ocividne
              Debian. apt-get into it…
              • Re: HDD poskodeny 27.07.2007 | 19:30
                Avatar srigi   Používateľ
                Ja som to myslel vazne, lebo ked som ten clanok pred rokom cital, cerveny text tam nebol!!!
        • Re: HDD poskodeny 27.07.2007 | 00:54
          Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
          tak tomu vravím sila

          elektrickým šroubovákom na HDD, to by ma nikdy nenapadlo

          Ale aj tak by som odporučil čistú miestnosť, u mňa by sa to nedalo robiť (nenormálne množstvo prachu, ktoré sa nikomu nechce čistiť). Aspoň čerstvo vysatý prach, všetko umyté, žiadne koberce, vojsť dnu nahý a vyjsť tiež. Najlepšia je asi kúpelňa.

          Raz som v garáži striekal čiernou farbou také držiaky, večer som to nastriekal, oproti garáži bola stavba, ráno boli držiaky nie čierne, ale šedé :-)
          "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
          • Re: HDD poskodeny 27.07.2007 | 01:22
            Avatar uid0 Debian  Používateľ
            > obcas sa oplati precitat az dokonca a aj ten napis malym cervenym pismom. dodrbanu foliu z platni neopravis nicim

            to plati pre vsetkych
            Debian. apt-get into it…