Madriva Aka?

Sekcia: Ostatné 25.07.2007 | 23:42
Avatar skoun   Používateľ
Zdravim, rad by som presiel pod linux z niekolkych dovodov, jednov z nich je aj moj slabi PC: AMD Duron 1200Mhz, 512Mb RAM, Ati Radeon 9200. Chcel by radu aky linux by bol naj. Vybral som si Distribuciu Mandriva 2007 Free. Ale nie som si isty ze ci je to spravne. Chcel by som verziu madrivi ktora by mi bezala lepsie nez WIN_XP a popri tom bol prehladny a z casti jednoduchy ale aj dobre konfigurovany na ktorom by som vedel sa dalej naberat znalosti o Linuxe. Citl som na forach nieco o verziach x86 i586 a 32 64 , ale neviem aky je tam medzi tymto rozdiel. Uvital by som daky slusny link na Download vysho odporucania verziu na CD koli tomu ze nemam DVD mechaniku :( . Vopred dakujem Vsetkym :)
    • Re: Madriva Aka? 25.07.2007 | 23:46
      Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
      wftp.tu-chemnitz.de, vyber si oznacene ako mandriva-linux-2007-spring-one-[KDE alebo GNOME]-cdrom-i586.iso . i586 a x86 znamenaju 32bit platformu, cize pre tvoj PC. x86_64 alebo amd64 znamenaju 64bit platformu a pouzivaju sa na nove PC (AMD64, Intel Core Duo 2 atd.).

      Vela stastia :)
      Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
    • Re: Madriva Aka? 25.07.2007 | 23:54
      ---   Návštevník
      ak sa ti nebude pozdavat mandriva ,tak skus PCLinuxOS ,je to extremne popularne distro (vo svete). A je velmi svizne ,takze by malo byt rychlejsie ako wxp
    • Re: Madriva Aka? 26.07.2007 | 00:08
      Avatar skoun   Používateľ
      No ale teraz mam zmatok :( . PCLinuxOS alebo Mandriva :´(. A ta Madriva co opisujes je LIVE verzia tu som si tiahol uz, da sa aj instalovat ?
      • Re: Madriva Aka? 26.07.2007 | 00:10
        Avatar rebrik Arch, Ubuntu  Používateľ
        Obe su Live a obe sa daju instalovat. A ked mas zmatok jedine co ti pomoze, ze si sam odskusas, lebo tu by ti radil asi kazdy tu "svoju" oblubenu distribuciu. Skus sam a uvidis ..
        Of All The Things I've Lost, I Miss My Mind The Most.
        • Re: Madriva Aka? 26.07.2007 | 00:20
          Avatar skoun   Používateľ
          No este nieco by som rad vedel, z LIVE CD kde sa to instaluje ? Dakujem
          • Re: Madriva Aka? 26.07.2007 | 00:21
            Avatar skoun   Používateľ
            musim si sam vopred vytvorit ex2 particiu? Alebo ktora by bola lepsia ?
            • Re: Madriva Aka? 26.07.2007 | 00:25
              Avatar rebrik Arch, Ubuntu  Používateľ
              Vacsinou ked spustis Live CD tak na ploche je taka ikonka ze install a instaluje sa to kliknutim na nu :-)
              A nemusis si pripravovat particiu predtym, vacsina instalatorov ma v sebe zahrnute aj rozdelovanie disku.
              Particia moze byt rozneho typu napr. reiserfs a pod. ale taky standart je asi ext3. Takze odporcam asi to, ked sa potom viac budes vrtat v Linuxe tak poskusas aj ine..
              Of All The Things I've Lost, I Miss My Mind The Most.
              • Re: Madriva Aka? 26.07.2007 | 00:27
                Avatar skoun   Používateľ
                Diky ;)
                • Re: Madriva Aka? 26.07.2007 | 01:50
                  Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
                  Mandriva je dobrá a hlavne rýchla. vyvaruj sa Suse, nič pomalšie som nikdy nevidel. Systém nabiehal 5 minút !!!

                  Ale priprav sa na to, že pokiaľ sa systému nerozumieš a nevieš si ho sám upraviť (prekompilovať jadro a tak), napríklad systém ti bude štartovať dlhšie ako WinXP, a možno ti aj pôjde pomalšie ako WinXP. Ak sa v tom začneš vŕtať, možno sa ti to podarí zredukovať. Mne sa zdá teraz WinXP nenáročné na výkon oproti linuxu v grafickom rozhraní KDE. Linux ti pôjde rýchlejšie, keĎ použješ jednoduchšie prostredie, napr. XFCE, ale zase jednoduchšie a menej náročné prostreda niesú tak graficky konfigurovatešné ako napr. KDE. Čiže ak chceš prostredie, ktoré sa v nastavovaní aspoň trochu podobá WinXP, budeš mať KDE alebo GNOME a potom je to náročnejšie na výkon ako WinXP. Napríklad na 256 MB RAM sa mi to neskutočne vlieklo. WinXP by to bohato stačilo. Pridal som 1 GB, teraz to ide ako raketa. Vďaka Mandrive mám stabilný systém, jeden jediný krát mi zmrzol a to vtedy, keď som doslovne bral návod na spojazdnenie wifikarty, kde radily kartu vysunúť a zasunúť, mal som zapnutý systém, v notebooku wifina pod krytom zabudovaná, kryt som dal dole, wifinu som vymontoval a namontoval a systém sa chudák nespamätal. Tvrdý reboot. Asi mu vadilo, že som mu ten plošák vyhodil, chudák počítač.

                  Inak WinXP mi pripadá úplne nenáročný na výkon. Na jednom počítači mám PII 266 MHz, 320 MB RAM a 40 GB HDD, v pohode tam ide WinXP, ide dokonca rýchlejšie ako SuSE na 256 MB RAM a 1460 MHz Celeron. Je to relatívne. Rozhodne začni Mandrivou a ak to chceš mať rýchle, skús XFCE, ale možno ti pôjde dobre aj KDE, treba vyskúšať.

                  Pamätaj však na jednu dôležitú vec. Linux nemôže fungovať bez internetu - teda môže ale nič nenainštaluješ. Má veľmi nešťastný systém správy softwaru a počas inštalácie stále sťahuje závislosti knižníc, ktoré mu chýbajú. Balíčkovacie programy, ktoré tieto závislosti riešia majú kopu chýb a sú nedoriešené, kým to začne poriadne fungovať, odhadujem tak rok, ale raz to bude. Raz bude linux aj pre bežných užívateľov PC. Nieje tu inštalácia ako vo windowse, že donesieš jeden .exe súbor, yes, accept, yes, finish a je to. Tu skoro vždy pri inštalácii riešiš problémy závislostí - jeden softwarový balík potrebuje desať ďalších. Čiže bez internetu nainštaluješ akurát samotný systém z CD, DVD. To hovorím o šťastí, keď máš binárny balíček, ak nemáš, musíš kompilovať zo zdrojákov, čo vyžaduje ďalšie množstvo knižníc, ktoré sa nedajú nikde zohnať.

                  Ale len smelo do toho, odporúčam Manrivu, ale až v septembri, vyjde totiž MDV 2008 a má mať nové, tzv. bezčasové jadro 2.6.22, na ktoré čakám ako ťava na vodu. Malo by dokázať znížiť spotrebu energie na úroveň windowsu. (notebook)
                  "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
    • Re: Madriva Aka? 26.07.2007 | 02:14
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      odporucanie moje je jednoduche - mandrivu, pclinuxos, ubuntu... malicky prehlad vyhod:

      mandriva - zname distro, ma aj verziu na plne DVD, kde je vela programov

      pclinuxos - velmi dobre odladeny system, podobny ako mandriva ale skratka rychlejsi. a ovela jednoduchsie sa s v tom instaluju programy. navyse nie je to komercne distro na rozdiel od mandrivy

      ubuntu - nie je rychle, ale mozes si poskladat co len chces. taky linuxovy firefox :) velkou vyhodou je mimoriadne silna podpora, mnozstvo manualov (aj ked aj manual na mandrivu od ivana bibra je fajn), a navyse mozu Ti poslat cedecka zdarma :)
      • Re: Madriva Aka? 26.07.2007 | 14:43
        Avatar nipo Ubuntu 9.04  Používateľ
        strefa do cierneho :-) maximalny suhlas
      • Re: Madriva Aka? 26.07.2007 | 14:56
        Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
        pclinuxos je rýchlejšie ako MDV ? fuha, dobre vedieť, možno aj ja budem o tom uvažovať, má to už nové bezčasové jadro ? keď to nieje komerčné, nechýbajú tomu nejaké kodeky a podobné kraviny na prezeranie oknových formátov videa celosvetovo používaných wmw ?
        "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
        • Re: Madriva Aka? 26.07.2007 | 15:02
          Avatar nipo Ubuntu 9.04  Používateľ
          Inak posledne vydanie mandrivy je skutocne rychlee.. sam som tomu neveril ;-) a to ju poznam a pouzivam odkedy sa forkla :-)
        • Re: Madriva Aka? 26.07.2007 | 15:04
          ---   Návštevník
          a ked netrvas na KDE a staci ti XFCE ,tak skus aj SAM linux , je to fakt bleskove distro. Je to odvodene z PCLinuxOS. Ale uz zvlada multimedia hned po instalacii.
        • Re: Madriva Aka? 26.07.2007 | 15:18
          Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
          Čo je viem, tak bezčasové jadro majú všetky novšie distribúcie, teda tie s novým jadrom. Výnimku tvoria 64-bitové distribúcie.
          • Re: Madriva Aka? 26.07.2007 | 17:49
            Avatar KiLo Debian stable  Používateľ
            to vase bezcasove jadro predsa moze mat hociktora distribucia, staci to vediet nahodit:)
            cat /dev/dsp > /dev/sda - ovladanie pocitaca hlasom
            • Re: Madriva Aka? 27.07.2007 | 00:33
              Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
              vtipný
              "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
            • Re: Madriva Aka? 27.07.2007 | 14:58
              Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
              Aké moje? :/
              Len som vravel, že ak dotyčný nemá 64-bitovú distribúciu a má niektorú distribúciu s novším jadrom, tak už nečaká na bezčasové jadro...
              A je zrejmé, že veľký záujem prispôsobiť si jadro sám zatiaľ nemá (minimálne, čo sa týka toho už spomínaného bezčasového jadra ;) ).
              • Re: Madriva Aka? 27.07.2007 | 15:15
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                otazka linuxovej lamky - ktore jadro sa oznacuje za bezcasove? 2.6.22?
                • Re: Madriva Aka? 27.07.2007 | 18:18
                  sKoun   Návštevník
                  Linuxova Lamka, tak to neviem, nemam zatial z kade vediet preto by som bol rad keby osm sa to naucil... ako by sa to dalo ?:P
                • Re: Madriva Aka? 28.07.2007 | 17:37
                  Avatar KiLo Debian stable  Používateľ
                  zrejme ide o volbu 'tickless kernel' ktora sa objavila prave v 2.6.22 ak sa nemylim
                  cat /dev/dsp > /dev/sda - ovladanie pocitaca hlasom
        • Re: Madriva Aka? 27.07.2007 | 14:42
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          jj pclos je rychlejsi... komercny aj nekomercny - to je otazka :) da sa to porovnat s mint linuxom - komercne kodeky atd tam mas - ale nemas vsade ponuky na platenie mandriva klubu a tak podobne :D
    • Re: Madriva Aka? 27.07.2007 | 01:31
      Avatar skoun   Používateľ
      Diky za dobre rady ale aj tak so mvedel ze na to najdolezitejsie zabudnem. Ako je na tom boot_manazer u mandrivi a pclinuxos ? Ja som si nainstaloval mandrivu a nechelo mi nabootovat XP, asi mi zmazal boot pre XP :( musel som vsetko zformatovat a teraz som konecne doinstaloval :((
      • Re: Madriva Aka? 27.07.2007 | 01:42
        Avatar nipo Ubuntu 9.04  Používateľ
        Mandriva zvlada v pohode multiboot pre X-operacnych systemov .. doteraz som nema nikdy problem
        • Re: Madriva Aka? 27.07.2007 | 14:44
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          no ja veru ano, ale to suviselo z 99 percent s mojou nesikovnostou a naivitou :)
        • Re: Madriva Aka? 27.07.2007 | 15:57
          Avatar Marek Uhliar Ubuntu 8.04  Používateľ
          ani PC Linux (pclos) nema problem citelne rychlejsie ako mandriva 2007,1 kodeky no problemo ziedne suse v tomto ohlade to nieje proste treba vyskusat
          • Re: Madriva Aka? 27.07.2007 | 17:53
            sKoun   Návštevník
            tak potom preco my prepisalo boot sector XPcka? :( musel som format cely disk :(. Poradte mi niekto ze v com to moze byt....
            • Re: Madriva Aka? 27.07.2007 | 21:14
              ---   Návštevník
              kvoli prepisaniu MBR-ka preinstalovavat windows? To vyzera ako vtip. (teda ak tam nedoslo k nejakej zavaznejsej chybe, ze si oomylom preformatoval aj win disk.) Boot sektor sa da obnovit pomocou CD-cka winXP , takze ziadne preinstalovanie nie je nutne.
              Alebo pridat zaznam do Grubu pre windows.
              Je len na tebe co pozadujes. Bud rozchodit Grub/lilo ,alebo windows zavadzac.
              • Re: Madriva Aka? 27.07.2007 | 21:39
                Avatar skoun   Používateľ
                hmmm... keby som vedel ako sa to robi... a format som musel koli mojej chybe v particiach som ostal v slepej ulicke a musel format komlet disk
                • Re: Madriva Aka? 27.07.2007 | 22:12
                  ---   Návštevník
                  ak chces naspat boot manager windowsu ,tak nastartujes komp z CD windowsuXP a zvolis recovery konzolu (R), tym sa dostanes do prikazoveho riadku ,kde zadas fixmbr a je to.