internet
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
nameserver 123.456.78.90
nameserver 90.87.654.321
Takze prva moznost je stlacit ALT+F2 a vlozit tam napriklad prikaz kdesu kwrite /etc/resolv.conf .Toto otvori program kwrite , a subor /etc/resolv.conf ako root.
Dalsia moznost je otvorit konzolu (prikazovy riadok) a vlozit tam prikaz su (vypyta si to heslo roota) a mas "kontrolu nad systemom ako root (samozrejme len v konzole). Takze ked si spustis napr. mc (midnight commander) , mozes menit nastavenia , zapisovat aj do systemovych suborov ,kopirovat atd.
Moznosti teda su ,len ich vyuzit. Prihlasit sa do systemu ako root je zlozvyk z windowsu a v linuxe ma elegantnu nahradu.
inak mandriva účet root má, síce neviem ako One
aký prehliadač máš a používaš?
A nemam problem s prehliadacom ale s tym ,ze sa nechce pripojit do siete. Mam dual boot a vo windowse mi siet v pohode bezi.
a roota sudo su
su - atd.
ifconfig eth0 x.x.x.x netmask x.x.x.x up
route add default gw x.x.x.x
echo "nameserver x.x.x.x" >> /etc/resolv.conf
ale to je zaklad take veci by sa tu nemali ani riesit
uved poskytovatela sluzby
pozri sa do resolv.conf a napis co tam mas
napis ip, branu (gw), masku (netmask) co si zadal a dns poskytovatela,
skus. pretoze bez udajov sa nebude dat nieco robit
ifconfig eth0 192.168.0.2 netmask 255.255.255.0 up (enter)
route add default gw 192.168.0.1(enter)
Tie čísla sú informatívne, dopíš svoje. Viac polopatisicky to už asi neide. Príkazový riadok je mocný nástroj linuxu, nauč sa ho používať, ušetríš čas aj nervy. So sieťou súvisia príkazy: ping a traceroute. Naštuduj ich , pomôžu ti pri prípadných problémoch otestovať sieť.