Pridať komentár

Príspevok, na ktorý odpovedáte

Re: preco existuje take mnozstvo inych distribucii 11.09.2012 | 15:39
Avatar Grawp   Používateľ
Skúsim aj ja dať nejakú odpoveď. Ako vieš, Linux je jadro a býva rôzne skompilované pre rôzne zariadenia spolu s rôznymi driverami. Niečo ide pre taký switch, iné pre iný, niečo ine na sparc server, niečo iné je v Androide na jednom samsungu, niečo iné na druhom. A tak to začína.
A ak budeme brať do úvahy iba to mizivé percento x86 zariadení, určených pre desktop, ktoré reálne môžu mať rovnaký kernel, dopĺnaný len modulmi, tak aj tak narazíme hneď pri prvom spustenom programe. Init.
Niektorí ludia tvrdia, že program na automatické spúštanie ostatných programov má byť čo najjednoduchší.. tj. nejaký shell a na ňom bežiaci skript. Iný tvrdia, že je lepší trilion riadkový kód, ktorý má integrovaný online resolver závislostí, spúšťa paralelne programy hádam aj na grafických kartách, podporuje eventy od udev, posiela dbus správy, atď. A potom sú niektorí ludia, ktorí by najradšej oboje naraz, jednoduchosť aj mnoho features.
Potom sa dostaneme k X bordelu, tam moc toho neni, všetci jednodtne čakajú kým Wayland dospeje a nahradí XXX bordel, až na Canonical. Ale tí musia na to tlačiť, inak by napr. Nvidia nedávno neohlásila, že sa na ten Wayland predsa len pozrie. Ako vidíš, ani tu neni nič čiernobiele... možno akurát na tie kocečky, keď sa zapne prádzny X)

Toto všetko sú veci, ktoré nedajú až tak jednoducho vyriešiť zaškrtávacím políčkom pri inštalácii. Další problém ale už áno a to sú desktopové prostredia. No i tam to neni až také jednoduché. Ono grafické prostredie != window manager. Takisto grafické prostredie napr. može mať viacero takých tých notify busov s vyskakovacími somarinami. A pripraviť balíčky, tak aby to zapadalo do seba, keď uživatel chce vymeniť jednotlivé komponenty.. no to by sme sa nikam nedostali.
A ktoré prostedie by malo byť ako defaultné a s ktorými komponentami? Alebo dať používatelovi milíon možností pri inštalácii? Čo ak to má byť pre noob-a? Ja rád KDE, lebo sa tam dá nastaviť všetko na čo pomyslím. Napr. toolbary a menu v mnohých aplikáciach mám vypnuté, ale klávesovou skratkou, ich viem okamžite zapnúť. Okraje okien mám tiež vypnuté a rozmýšlam, že zruším aj hornú lišťu s názvom okna a tlačitkami. Iný ludia zas nemôžu mať dostupnú viac ako jednu možnosť, lebo inak povedia, že je to zložité a nahovno.

A keď už spomínam balíčky.....
9 - 8 plus tisíc (číslom)

Maximálna veľkosť je: 2,0 MB