Pridať komentár

Príspevok, na ktorý odpovedáte

RE: Blender ako video editor 30.11.2019 | 18:02
Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

Tento článok som pôvodne plánoval ako blog. Nakoniec som sa rozhodol pre článok, takže som sa vzdal akýchkoľvek osobných komentárov. Myslím, že komentár je vhodné miesto, kde by som dodatočné informácie mohol priložiť.

Prečo Blender

Blender nebýva v článkoch o strihu videa pod linuxom na popredných miestach. Pre mňa rozhodne nebol prvou voľbou a väčšina užívateľov na tom bude podobne.

kdenlive

Doteraz som používal kdenlive. Nemám ten softvér rád, ale svoju prácu odviedol. Výstup sa mi nepáčil pretože som nikdy nevedel poriadne nastaviť parametre filtrov (buď sú na mňa moc zložité, alebo sú zle naprogramované).

K tomu sa pridružili ďalšie problémy, napr. častejšie padanie po poslednej aktualizácii. Zároveň pri niektorých videách nefungoval export (začal padať mlt). Narýchlo som pre tieto videá musel nájsť iný editor.

OpenShot

Ako prvú alternatívu som skúsil openshot. Nepodarilo sa mi z neho exportovať žiadne video. Bolo to v dobách keď som už začal používať dobre komprimované 1080p@60. S openshotom sa mi stalo niečo, čo som na linuxe nevidel už veľmi dlho - vytuhol mi celý desktop. Skúmal som, čo túto anomáliu spôsobilo. Openshot pri pohybe kurzoru spustil pre každý frame samostatný proces, ktorý začal prehrávať video od keyframu po požadovaný frame a každý ten proces bol spustený s maximálnou prioritou, teda omnoho vyššou než X-ka. Priemerný čas prístupu k framu pre jeden proces bol u môjho videa cez 5s. Nakoniec som musel počkať pár minút kým sa mi podarilo openshot zatvoriť ;)

Shotcut

Havaroval pri importe prvého videa. Čo viac k tomu napísať ;)

Blender

Nakoniec som skúsil Blender. Ovládanie som zvládol bez problémov, výkon som vyriešil cez proxy, takže môžem pohodlne strihať video vo vysokom rozlíšení bez zásekov.

Nakoniec by som chcel ešte vyzdvihnúť úžasné rozhranie. Na obrázku 11 strihám v okne s rozlíšením 480x320px. Napriek smiešnemu rozlíšeniu, do ktorého by sa nevošiel ani priemerný áno / nie dialóg z GTK tu mám zobrazené 4 okná a dokážem celkom pohodlne strihať video.

56 / 7 plus tisíc (číslom)

Maximálna veľkosť je: 2,0 MB