Bola vydaná nová verzia Linux Mint 20.1 Ulyssa s LTS podporou - v troch vydaniach s desktopmi Cinnamon, MATE a Xfce. Bližšie informácie ako aj linky na download nájdete na domovskej stránke a na stránkach DistroWatch.com
Na vyše 100 tisíc firewall, VPN gateway a access point controller zariadeniach značky Zyxel bol nájdený účet s administrátorskými privilégiami, ktorý bol zapísaný priamo v kóde firmvéru. Tento účet zabezpečil útočníkovi root prístup či už cez ssh, alebo cez webadmin interface.
Dnes bol vydaný Quassel 0.14-rc1. Quassel IRC je moderný multiplatformový distribuovaný IRC klient.
Projekt Common Voice je iniciatíva Mozilly, ktorá pomáha strojom učiť sa, ako rozprávajú skutoční ľudia.
Zhromažďujeme hlasové vzorky nielen pre najpoužívanejšie jazyky, ale aj pre jazyky s menšou populáciou hovoriacich.
Publikovanie rôznorodého súboru hlasov umožní vývojárom, podnikateľom a komunitám aby túto medzeru riešili sami.
Popri dátovom súbore Common Voice taktiež budujeme aj open source nástroj na rozpoznávanie reči s názvom Deep Speech.
Odteraz môžete darovať svoj slovenský hlas a pomôcť nám tak vybudovať open source hlasovú databázu. Tu potom môže použiť ktokoľvek na tvorbu inovatívnych aplikácií pre zariadenia a pre web. Čítajte vety a pomôžte strojom naučiť sa, ako hovoria skutoční ľudia. Skontrolujte prácu ďalších dobrovoľníkov a vylepšite jej kvalitu.
O projekte: https://commonvoice.mozilla.org/sk/about Často kladené otázky: https://commonvoice.mozilla.org/sk/faq
Amazon, Alphabet - dcérska spoločnosť Google a Microsoft používali fotografie ľudí na trénovanie technológii pre rozpoznávanie tváre bez získania súhlasu dotknutých osôb. Fotografie boli súčasťou IBM databázy Diversity in Faces. Fotografie boli anotované parametrami ako napríklad symetria tváre, dĺžka nosa, výška čela, atď. Zber, uchovávanie a používanie biometrických údajov bez výslovného súhlasu dotknutej osoby je v štáte Illinois protizákonné.
Na vývojárskych stránkach IceWM (GitHub) sa odštartovala možnosť diskusie s vývojármi a komunitou okolo IceWM.
Open source ktorý naučí váš HW porozumieť hovorenej slovenčine, alebo rozprávať slovensky. Na spustenie slovenčiny su potrebný dobrovoľníci na zber a schvaľovanie obsahu https://commonvoice.mozilla.org/sentence-collector/#/
Prehľad dostupných jazykov https://commonvoice.mozilla.org/sk/languages
Výsledkom je open-source balík
STT = Speech-to-Textengine https://voice.mozilla.org/stt
TTS = Text-to-Speech https://voice.mozilla.org/tts
Za hodinu začína online virtuálne stretnutie ľudí z odboru IT bezpečnosti KyberKatovna 7 (zplošťujeme křivky)
NodeGUI slúži na písanie multiplaformných desktopových aplikácií v Node.js a CSS. Beží na QT 💚, nepotrebuje Chromium, takže je nenáročné na procesor a pamäť.
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Tento článok som pôvodne plánoval ako blog. Nakoniec som sa rozhodol pre článok, takže som sa vzdal akýchkoľvek osobných komentárov. Myslím, že komentár je vhodné miesto, kde by som dodatočné informácie mohol priložiť.
Prečo Blender
Blender nebýva v článkoch o strihu videa pod linuxom na popredných miestach. Pre mňa rozhodne nebol prvou voľbou a väčšina užívateľov na tom bude podobne.
kdenlive
Doteraz som používal kdenlive. Nemám ten softvér rád, ale svoju prácu odviedol. Výstup sa mi nepáčil pretože som nikdy nevedel poriadne nastaviť parametre filtrov (buď sú na mňa moc zložité, alebo sú zle naprogramované).
K tomu sa pridružili ďalšie problémy, napr. častejšie padanie po poslednej aktualizácii. Zároveň pri niektorých videách nefungoval export (začal padať mlt). Narýchlo som pre tieto videá musel nájsť iný editor.
OpenShot
Ako prvú alternatívu som skúsil openshot. Nepodarilo sa mi z neho exportovať žiadne video. Bolo to v dobách keď som už začal používať dobre komprimované 1080p@60. S openshotom sa mi stalo niečo, čo som na linuxe nevidel už veľmi dlho - vytuhol mi celý desktop. Skúmal som, čo túto anomáliu spôsobilo. Openshot pri pohybe kurzoru spustil pre každý frame samostatný proces, ktorý začal prehrávať video od keyframu po požadovaný frame a každý ten proces bol spustený s maximálnou prioritou, teda omnoho vyššou než X-ka. Priemerný čas prístupu k framu pre jeden proces bol u môjho videa cez 5s. Nakoniec som musel počkať pár minút kým sa mi podarilo openshot zatvoriť ;)
Shotcut
Havaroval pri importe prvého videa. Čo viac k tomu napísať ;)
Blender
Nakoniec som skúsil Blender. Ovládanie som zvládol bez problémov, výkon som vyriešil cez proxy, takže môžem pohodlne strihať video vo vysokom rozlíšení bez zásekov.
Nakoniec by som chcel ešte vyzdvihnúť úžasné rozhranie. Na obrázku 11 strihám v okne s rozlíšením 480x320px. Napriek smiešnemu rozlíšeniu, do ktorého by sa nevošiel ani priemerný áno / nie dialóg z GTK tu mám zobrazené 4 okná a dokážem celkom pohodlne strihať video.