Pridať komentár

Príspevok, na ktorý odpovedáte

RE: Permanentne nastavenie CHMOD na 777 21.06.2020 | 10:05
WlaSaTy   Návštevník

Skús sa láskavo pozrieť na pôvodný príspevok ešte raz, a možno si všimneš otázku"

CO mam urobit aby vsetko v adresari Shared bolo vzdy zdielane s CMOD 777 pre vsetkych?

Na to je jednoduchá odpoveď: Nič, ale to mu neodstráni problém. Samba nepoužíva chmod 777. Samba používa buď starého typu ARHS, alebo Abstract Control List (ACL).

Na zjednodušenie práv prístupu existujú rôzne riešenia

  • Zjednotenie prístupu pod jedným (i keď neautorizovaným) užívateľom.
  • Nastavenie dedenia ACL z nadradeného priečinku, teda pridanie zápisu pôvodnému vlastníkovi priečinka.
  • Predefinovanie zdieľania priečinku aby sa vždy použili určité práva a vlastník, bez ohľadu na užívateľa SAMBy.
  • Zadefinovanie akcie na vytvorenie súboru cez incron, ktoré tie práva prestaví.
  • Zadefinovanie časovej úlohy ktorá tie práva bude prestavovať napríklad raz za minútu.
  • Korektné vybudovanie NAS a zadefinovanie užívateľov aj s pracovnými skupinami.

Prvé riešenie je najjednoduchšie, a vyžaduje najmenej námahy. Posledné riešenie je najzložitejšie, ale dá sa na ňom vyblbnúť aj pre firemnú sféru kde sa prístupy líšia nielen medzi oddeleniami, ale aj medzi pracovnými skupinami a senioritou zamestnancov. Toto riešenie sa obvykel používa v kombiácii s druhým riešením kde sa povolí v SAMBe aj tlačenie ACL do FS. To druhé riešenie sa dá použiť aj samostatne na iné účely. Tretie riešenie je preferované v domácich NAS kde človek používa prístupy typu Verejné (všetko všetkým), rodinné (všetko len overenej rodine) a súkromné (zápis len pre seba, a čítanie len ak povolí vlastník). Toto riešenie je podobného typu ako posledné, len je trošku jednoduchšie. Štvrté riešenie je na pikaču, incron pracuje s udalosťami nad priečinkom, ale už nie vnorene. Takže by to vyžadovalo opičárnu ktorú treba upravovať každú chvíľu. Pravda, existujú aj alternatívy pre incron ktoré robia vnorene, ale na tento prípad sú ajtak trochu mimo. Piate riešenie je známa prasáreň ktorú doma používali ľudia keď sa im s tým nechcelo kašlať, a zdieľali priečinky naraz viacerými spôsobmi, napríklad cez NFS a SAMBA.

Napadajú ma aj iné riešenia, ale to prvé mu zahojilo problém. Ak teda nezatajil nejaké okolnosti, a jednoducho sa nesnažil rozpútať búrku v pohári vody. Čo sa mu kvalitne podarilo.

24 / 6 plus tisíc (číslom)

Maximálna veľkosť je: 2,0 MB